PALUBA
March 29, 2024, 11:41:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Dvomotorni srednji bombarder i dalji izviđač DO-17 Kb DFA  (Read 59163 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 594


« Reply #60 on: August 12, 2015, 10:20:07 pm »

Sjajno! Koji je povod za slavlje? Preuzimanje novih letelica ili nešto drugo?

Stvarno ne znam.
Fotografije se nude na prodaju na ebay.
Ovde sam prene ojedan deo
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10900.msg398085.html#msg398085
a evo i aukcije, dok traje
http://www.ebay.de/itm/Seltenes-Konvolut-27-Fotos-Luftwaffe-Offiziere-in-Jugoslawien-Vorkrieg-/391220627286?hash=item5b16910756
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #61 on: August 12, 2015, 10:35:37 pm »

Sjajno! Koji je povod za slavlje? Preuzimanje novih letelica ili nešto drugo?

Stvarno ne znam.
Fotografije se nude na prodaju na ebay.
Ovde sam prene ojedan deo
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10900.msg398085.html#msg398085
a evo i aukcije, dok traje
http://www.ebay.de/itm/Seltenes-Konvolut-27-Fotos-Luftwaffe-Offiziere-in-Jugoslawien-Vorkrieg-/391220627286?hash=item5b16910756

Velika svečanost, na fotografijama ima čak i pripadnika mornarice,a tu su i sveštenici, jedino fale nemci...meni se čini da je ovo primopredaja prvih Dornijea izrađenih u Kraljevu.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 594


« Reply #62 on: August 12, 2015, 11:25:07 pm »

Sjajno! Koji je povod za slavlje? Preuzimanje novih letelica ili nešto drugo?

Stvarno ne znam.
Fotografije se nude na prodaju na ebay.
Ovde sam prene ojedan deo
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10900.msg398085.html#msg398085
a evo i aukcije, dok traje
http://www.ebay.de/itm/Seltenes-Konvolut-27-Fotos-Luftwaffe-Offiziere-in-Jugoslawien-Vorkrieg-/391220627286?hash=item5b16910756

Velika svečanost, na fotografijama ima čak i pripadnika mornarice,a tu su i sveštenici, jedino fale nemci...meni se čini da je ovo primopredaja prvih Dornijea izrađenih u Kraljevu.


Ne, ovo je neka druga svečanost - a može da bude bilo koji praznik.

Nije primopredaja u Kraljevu - avioni su proizvedeni u Nemačkoj. Jedna od tri serije prozvedene u Nemačkoj je imala "kratku" gornju kupolu, baš kao na fotografiji.
Takođe, avioni imaju oznake eskadrile. Obzirom na kontraste, rekao bih da je disk na trupu bele boje - to je bila oznaka 209. eskadrile 64. grupe 3. bombarderskog puka. Teško da su avioni već u fabrici bili "zaduženi" po eskadrilama i da su tamo dobili oznake. Uostalom, ovde se vidi postrojena kompletna operativna jedinica...
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #63 on: August 13, 2015, 12:08:50 am »

Sveštenik, slavski kolač, letnje uniforme, "upekla zvezda" ... konačno rešenje je - avijatičarska slava!

Dakle, u pitanju je praznik, i to ne bilo koji već Sv. Ilija (2. avgust). Zato sveštenik (pravoslavni) i osveštava slavski kolač jer je u kraljevini Sveti Ilija bila zvanična slava VV. Mesto dešavanja na fotografijama je skopski aerodrom Petrovac.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 594


« Reply #64 on: August 13, 2015, 07:46:12 am »

Tačno, slava.
Sve je tu - pravoslavni sveštenik, kolač, sveća, okretanje kolača... ja sam obratio pažnju samo na avione, manje na ostale fotografije, i učinilo mi se, pogrešno, da su pored trpeze dva sveštenika različitih konfesija...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #65 on: August 13, 2015, 07:55:55 am »

Izgleda da su predstavnici tri konfesije....koliko bi se dalo zakljuciti.
Logged
mutayu
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46



« Reply #66 on: August 13, 2015, 09:45:45 am »

Fotografija verskasluzba2_57.JPG je slikana na mostarskom aerodromu.
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #67 on: August 30, 2015, 12:10:08 am »

U pravu si, na toj fotki je mostarski aerodrom.

U lotu ima fotografija sa više događaja i sa različitih lokacija. Osim ove jedne iz Mostara ostale vazduhoplovne su iz Skoplja. Dakle, na fotografijama na kojima se vidi dvojni hangar i stajanka sa Dornijeima je svakako skopski aerodrom. Mislim da isto važi i za fotografije snimljene u hangaru - sudeći po ljudima (i suncobranima) reč je o istom događaju, iako bi onaj školski Fizir Mercedes u uglu mogao da unese malu zabunu Smiley

Ima čak i par fotki sa sokolskog sleta u Srajevu, najverovatnije iz 1934. godine.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #68 on: November 02, 2015, 06:47:26 am »

Vir: Blic
http://www.blic.rs/

Gering tajno bio u Kraljevu

Nenad Božović 01. 11. 2015.
Srbi su pred Drugi svetski rat pravili za Nemce bombardere, a o činjenici za koju se danas slabo zna svedoče i fotografije do kojih je „Blic“ došao.

Kapetan Milan Dir, koji se pozdravlja s Geringom na ovoj fotografiji, bio je komandant Druge vazduhoplovne baze u Kraljevu. Streljan je oktobra 1941. godine

Hermanu Geringu, zapovedniku nemačkog Luftvafea, ocu Gestapa i Hitlerovog izabranog naslednika, Kraljevo je odgovaralo kako bi u srcu Balkana imao pod kontrolom veliku fabriku aviona.

Posao izrade ovih nemačkih aviona ugovorio je Milan Stojadinović, tadašnji ministar finansija. U istorijskim spisima postoji podatak da se sastajao s Geringom, a čak je s njim išao i u lov.

Fabrika aviona „Brege“ u Kraljevu postala je državno vlasništvo nakon što su je 1933. godine napustili Francuzi. Vlada Jugoslavije je s Nemačkom 1936. godine sklopila ugovor o izradi 20 aviona tipa „dornier DO 17“.

Godinu dana kasnije, Nemci su Jugoslaviji dali i licencu za proizvodnju tog modela lovca-bombardera.

Geringova poseta Fabrici aviona u Kraljevu nije zabeležena u istorijskim dokumentima, ali Predrag Radovanović, kustos Muzeja nauke i tehnike odeljenja Banjskog lečenja u Vrnjačkoj Banji, otkrio nam je fotografije Geringa u civilnom odelu s jugoslovenskim pilotima iz Druge vazduhoplovne baze u Kraljevu.

-Fotografije Geringa s pilotima dobio sam od porodice kapetana Milana Dira, komandanta vazduhoplovne baze u Kraljevu, koga su Nemci streljali 1941. godine. Posle obuke radnika u Nemačkoj, u fabriku aviona su 1938. godine dopremljene mašine, s kojima je došlo i 20 nemačkih projektanata. Zvanično je prvi „dornier DO 17“ izašao iz fabričke hale u oktobru 1939. godine. Fabrika je doživela toliki procvat da tih godina nisu mogli da nađu ljude koji bi radili u njoj. Pred početak rata norma je bila da se na svake tri nedelje sklopi po jedan avion - kaže za „Blic“ Radovanović.

Model „dornier“ pravljen u Kraljevu imao je ojačani donji deo trupa kako bi mogao da ponese više bombi. Do izbijanja rata, iz fabrike je izašlo 60 „dorniera“. Poslednji avion je isporučen 12. aprila 1941. godine, dva dana pre ulaska Nemaca u Kraljevo. Jugoslovenska vojska je prilikom povlačenja iz Kraljeva minirala fabričke hale. Nemci nikada nisu uspeli da pokrenu proizvodnju.
U oktobru 1941. godine, Nemci su zbog odmazde streljali 540 radnika Fabrike aviona. Već sledeće godine i ono malo preostalih mašina izmestili su iz Kraljeva u Nemačku. Nakon rata fabrika nije obnovljena. 

Ko je bio kapetan Milan Dir?

Kapetan Milan Dir, koji se pozdravlja s Geringom na fotografiji, poreklom iz hrvatskog Zagorja, bio je komandant Druge vazduhoplovne baze u Kraljevu. Bio je oženjen Kraljevčankom, s kojom je imao dete. Kapetan Dir je do smrti ostao veran Kraljevini Jugoslaviji. Nije hteo da prihvati ponudu NDH da postane oficir u njihovoj vojsci, a odbio je i ponude da radi za Nemce. Streljan je u Kraljevu u oktobru 1941. godine.
 

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #69 on: November 02, 2015, 07:57:14 am »

"Srbi su pred Drugi svetski rat pravili za Nemce bombardere". Ovo nije tačno. Državna fabrika aviona u Kraljevu  licencno je proizvodila Do-17 za VVKJ. Nisu izvoženi. I pogrešno je reći da su Srbi pravili, to je bila jugoslovenska fabrika, sa priličnim brojem inženjera i radnika koji su došli da rade iz mnogih krajeva zemlje, privučeni dobrim uslovima i visokim zaradama.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 594


« Reply #70 on: November 02, 2015, 09:45:06 am »

još jedan novinski tekst pun grešaga.

"Godinu dana kasnije, Nemci su Jugoslaviji dali i licencu za proizvodnju tog modela lovca-bombardera."

Nisu dali licencu, nego je licenca kupljena. U "Do-17 Yugoslav Story" je navedenbroj ugovora i iznos u Rajhsmarkama.
Do-17 jeste bio brz, ali u to vreme, bar koliko ja znam, nije bio predviđen za lovca.

"Srbi su pred Drugi svetski rat pravili za Nemce bombardere, a o činjenici za koju se danas slabo zna svedoče i fotografije do kojih je „Blic“ došao."

Fotografija Geringa je nastala u Beogradu - iz drugog ugla:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemam sad vremena da kopam iz koje je godine.

Naravno nisu "Srbi pravili za Nemce bombardere", već je Državna fabrika aviona pravila bombardere po nemačkoj licenci za Kraljevinu Jugoslaviju.... po licenci, uz modifikacije i prilagođavanje uslovima proizvodnje u Jugoslaviji - počev od motora (sitnica....). O kapacitetima i mogućnostima DFA, Rakovice, Rogožarskog, Zmaja, Ikarusa... u odnosu na nemačku industiju je smešno i govoriti.


"Blic je došao do fotografija...." i izvukli su zaključak da je Gering bio u Kraljevu iako to nije zabeleženo u dokumentima i da je Jugoslavija pravila (ili trebala da pravi) bombardere za Nemačku .... ovo je za aplauz, stvarno.


Ono što je meni interesantno je fotografija sa mornarima ispred Do-17: letači iz Pomorskog vazduhoplovstva na obuci za moderne dvomotorce.


* images.jpg (12.53 KB, 268x188 - viewed 515 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #71 on: November 02, 2015, 10:01:11 am »

Ono što je meni interesantno je fotografija sa mornarima ispred Do-17: letači iz Pomorskog vazduhoplovstva na obuci za moderne dvomotorce.

Jedino što meni pada na pamet je da su ovo mehaničari iz PV koji su bili na obuci za, recimo, Hispano motore...

Prvih 19 aviona ( jedan se srušio pri sletanju) je plaćeno 3.823.207RM, sledeća serija od 17 aviona je plaćena 3.316.788RM, a materijal za izradu 40 aviona u DFA je plaćen 1.829.825RM.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 594


« Reply #72 on: November 02, 2015, 10:18:24 am »

Jedino što meni pada na pamet je da su ovo mehaničari iz PV koji su bili na obuci za, recimo, Hispano motore...
.......

Da, biće da su mehaničari, obzirom da su obučeni u radničke kombinezone...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #73 on: November 02, 2015, 10:35:56 am »

Jedino što meni pada na pamet je da su ovo mehaničari iz PV koji su bili na obuci za, recimo, Hispano motore...
.......

Da, biće da su mehaničari, obzirom da su obučeni u radničke kombinezone...

Motorista, motori za Do-17 nisu bili Hispano (oni su ugrađivani u Br-19/7), Do je imao IMR K-14 N0/N1 (levi/desni), ako se dobro sećam. Yu verzija Do-17 DFA je bila brža od nemačkih Do sličnih verzija, a i nosivost bombi je bila povećana. Lim donjeg dela trupa bio je namerno ojačan za slučaj havarijskog sletanja na trbuh. Radnici su prolazili posebnu obuku i procedure pri sklapanju tih aviona, npr. odmašćivanje ruku etanolom i imali su pamučne kombinezone radi smanjenja statičkog elektriciteta.
« Last Edit: November 02, 2015, 10:45:44 am by kumbor » Logged
Jeroplan
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


« Reply #74 on: November 02, 2015, 10:44:29 am »

Mornari na slikama su pripadnici Pomorskog vazduhoplovstva koji su tokom 1940. prebačeni u VVKJ, u ovom slučaju u 3. bombarderski puk. Tehničko osoblje PV smatrano je daleko kvalitetnijim od onoga koje je opsluživalo VVKJ, pa je njihovo raspoređivanje, pre svega u bombarderske pukove sa novom tehnikom, proteklo glatko. Među njima je bilo mehaničara različitih specijalnosti, uključujući i mehaničara-strelaca. Jedan od njih je bio recimo i Franjo Ribič koji je poginuo u Aprilskom ratu u posadi majora Branka Fanedla.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.