PALUBA
March 29, 2024, 04:29:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski sukob Zapadnih zemalja i Rusije  (Read 13730 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #15 on: February 04, 2016, 03:42:58 pm »

Koliko Evropu boli zatvaranje Ruskog plina, toliko Ruse boli manjak prihoda.


Postoji obostrana bol - to je dobar početak da se pokrene nešto za otklanjanje, pošto bol nije prijatna!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #16 on: February 04, 2016, 04:16:01 pm »

debeli off, ali samo da dodam...

Danas je Evropski parlament doneo nekakvu rezoluciju na predlog poljskog predstavnika da sankcije Rusiji ostaju na snazi dok se Krim ne vrati pod kontrolu Ukrajine.To znači da sankcije ostaju sve dok EU ne prizna Krim kao deo Rusije,jer se on vratio kući i to je gotova priča.Poljska,Ukrajina i Slovačka osporavaju izgradnju severnog toka i u tom nastojanju im svesrdno pomaže SAD.Vrši se pritisak na Nemačku da odustane od izgradnje i to je čak izvesno. Norveška uleće u igru sa svojim planom izgradnje gasovoda koji bi prolazio krpz Poljsku.
Ovo navodim zbog isporuke ruskog gasa ka EU, gde ostaje jedino da se distribuira preko Ukrajine a gasovod je već pod kontrolom SAD. Zato se Ukrajinci igraju glavom ucenjujuću Gasprom za "mostarinu" da bi izvrdali plaćanje kredita Rusiji. Naravno sve će se to rešiti, ali ruski gas će prolaziti samo kroz Ukrajinu a pod kontrolom SAD.

A kakva je ekonomska situacija u Rusiji , mogu vam dati info iz prve ruke.Pre tri godine plata kasira u supermarketu je bila oko 20 000 rub i to je iznosilo oko 700-750 USD . Danas je plata i dalje 20 000 rub i to je oko 250 USD , a sve je poskupelo za 20-50% . Pa vi sami procenite ekonomsku situaciju i raspoloženje građana.Ova i sledeća godina su definitivno prelomne , jer su za dve godine izbori u Rusiji.Na koji način će Rusija izdržati pritisak i izbeći ratne sukobe na granicama, ostaje da se vidi po nekim novim asimetričnim potezima Putina u međunarodnoj politici koji su obično iznenađenje. Ostaje problem unutrašnje ekonomije , borbe sa oligarsima, korupcijom i razmaženim Rusima.I na koji način će održati podršku u narodu bez očiglednih boljitaka u razvoju sopstvene industrije. Znate, lako je kupiti robu u Kini ili Indiji, ali se ta roba plaća u dolarima, samim tim cena u rubljama nije uopšte povoljna.Keš krediti u rubljama se daju uz kamatu od minimum 23 %, stambeni od 17-20 %.Ono što radi u Rusiji je energestska i vojna industrija.

Sankcije i cena nafte su veoma poljuljali ekonomsku stabilnost zemlje, ne živi se i ratuje od rezervi. Ali ako bude moralo,onda će izgleda biti po onoj narodnoj dok nekom ne smrkne drugom svanuti neće.

izvinjavam se za off, samo sam se nadovezao na diskusiju iznad

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #17 on: February 04, 2016, 05:46:31 pm »

одговор на оба сам већ написао, па да се самоцитирам

ја сам говорио о дирентном сукобу. москва ипак још није одговорила својим најмоћнијим оружјем - прекидом испорука гаса. то ником тренутно не иде у корист сем америма па га неће ни бити, а понављам, нису ни европљани будале да ризикују свој релативно удобни живот због амера. поред тога, брикс је у успону па за тих пар година колико би наводно русија требала да почне да осећа последице покрпиће се економске везе у бриксу таман толико да се то испегла. нешто слично као у време царинског рата у србији. а пошто су земље брикса те чије су економије у успону, а и опек неће моћи још дуго да држи овако ниске цене нафте, нисам сигуран ко би добио...

русију је много више погодио пад цене нафте него санкције. па погледајте и сауди арабију, колики је пад њеног стандарда а нема санкција против ње. цена нафте је таква да су поједини већ у губитку (заборавио сам да ли беше бахреин или катар, углавном једни су на нули а други у губитку). тако да ово не може још дуго. да ли ће немци да прекину северни ток 2 то ћемо тек да видимо. није да нешто посоебно пратим, али свако мало налетим на отворено негодовање немачких привредника због тих санкција. биће избора и у немачкој, и немој после неког да чуди да на власт дође неко ко је против овакве игре коју води данашња немачка влада. немцима треба и (јефтин) гас и тржиште, губитак руског тржишта није мали удар. так ода очекујемда ће ипак у догледно време интерес саме немачке превагнути над интересима пољске и великог фактора прибалтичких република и да ће посао кренути упркос званичним санкцијама.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #18 on: February 04, 2016, 08:27:22 pm »

Otišli smo u off, ali ću postaviti jedno pitanje longtripu, jer očito dobro poznaje trenutnu situaciju u Rusiji.

RF gubi dah upravo zbog toga što je USA praktično zavrnula sve slavine za izvoz ruskih energenata prema zapadu.
Pa zar Azija (Indija, Kina) nemaju potrebe za tim energentima, i zašto se Ruski izvoz ne okrene prema njima. Zašto Rusi jednostavno ne zatvore sve slavine prema zapadu i okrenu se istoku?

Znam da u praksi to nije tako jednostavno, ali dugoročno gledano može pozitivno uticati na RF zbog dva aspekta: EU je još uvek u velikoj meri oslonjena na Ruske energente, i ako ih izgubi Rusi će biti u strateškoj prednosti. Kina je veliko tržište energenata i može da ''proguta'' više nego EU, što bi na neki način značilo boljitak za Rusku ekonomiju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #19 on: February 04, 2016, 09:18:02 pm »

Quote
RF gubi dah upravo zbog toga što je USA praktično zavrnula sve slavine za izvoz ruskih energenata prema zapadu.
Pa zar Azija (Indija, Kina) nemaju potrebe za tim energentima, i zašto se Ruski izvoz ne okrene prema njima. Zašto Rusi jednostavno ne zatvore sve slavine prema zapadu i okrenu se istoku?

Не ради се ти толико о завртању славина према Европи и отварању славина према Далеком Истоку, већ пре свега и врло ниској цени сирове нафте. Зашто би Кинези куповали скупљу нафту од Руса кад исто могу добити јефтиније од на пример Ирана или Кувајта. Русија може и мора да по тој (ниској) цени не само настави, већ и ако може и повећа производњу (како би надоместила пад цена). А повећањем производње опет утиче на даљи пад цена нафте и тд. То раде и остали произвођачи, пре свих они из ОПЕК-а (Сауди Арабије прва). На тај начин се прави "врзино коло" које ће се прекинути неким или нечијем крахом. Чијим, е то ћемо сазнати на крају кола.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #20 on: February 04, 2016, 09:25:57 pm »

Lovac@

Veliki gasovodi Sila Sibira i Altai su u etapnoj izgradnji, to je deo velikog dogovora između Rusije i Kine koji se procenjuje na preko 100 milijardi USD, sa nekim drugim ekonomskim elementima saradnje.Problem Rusije nije u kupcima energenata , odnosno kome i kako prodati sirovine. Problem je u uvozu svega onoga što je u Rusiji prestalo da se proizvodi ili je zastarela tehnologija proizvodnje, takođe i nezainteresovanost finansijera za ulaganjem u domaću proizvodnju jer nema stabilnog kursa dolara.Koliko god izgledalo neverovatno, Rusija je zavisna od uvoza tehnologije. Vojna industrija i energetski sektor su svet za sebe u ovoj državi.
Pa tolika frka se digla oko nekakvog paradjza iz Turske  jer čitava Rostovska oblast i Krasnodarski kraj zaboga ne mogu da proizvedu dovoljno povrća. Čak se i krompir uvozi.Proizvodnja mesa se povećala za 13% pa se pojavila nekakva svinjetina i za izvoz.O problemima ruske ekonomije može da se napiše traktat. O građevinarstvu da ne govorim koji pokreće minimalno 100 različitih industrijskih grana.Budžet države je planiran na cenu nafte od 50 USD za barel, dolar trenutno vredi od 75-80 rublji a nafta pliva od 27-34 USD. Možda vam to izgleda neverovatno ali sada su plate i cene u Srbiji i Rusiji skoro iste,ono što je naravno jeftinije to su energenti.

Premestite ovo u neku drugu temu, ipak nije uredu da ovde bistrimo ekonomsku politiku Rusije.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #21 on: February 05, 2016, 10:05:09 am »

Iran optužuje: Cene nafte padaju, jer OPEK brine o interesima SAD
Tanjug   05.02.2016.

Razlog pada cena nafte je što pojedine članice iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) nisu orijentisane na sopstvene interese, već na interese Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je glavni savetnik iranskog vrhovnog verskog vođe, Ali Akbar Velajati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Činjenica je da, nažalost, pojedine članice OPEK-a ne misle na sopstvene nacionalne interese, već više misle o interesima potrošača, odnosno zemalja kao što su Sjedinjene Države. To je razlog zašto cene nafte padaju", rekao je Velajati, a prenosi ruska agencija Tas. "Nadam se da će doći trenutak kada će ove članice OPEK-a pomisliti na interese sopstvenog naroda", poručio je on. Iran je, prema njegovim rečima, pozdravio ideju o održavanju sastanka zemalja proizvođača nafte, podsećajući da je u prošlosti bilo i sastanaka između članica i nečlanica "naftnog kartela".

Izvor: www.blic.rs


* fb9fbfecc69e631f29407fa15c089456.jpg (27.68 KB, 470x313 - viewed 84 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #22 on: February 05, 2016, 05:38:09 pm »

Koliko god to možda zvučalo jeretički, prirodni saveznici su Nemačka i Rusija, a protiv SAD i Velike Britanije - ovo je stav moderne geopolitičke nauke (telurokratske protiv talasokratskih sila). Taj savez doneo bi koristi svim evropskim državama, osim talasokratskim "prirepcima" - uglavnom manjim državama koje izalaze na Atlantik, ne računajući Španiju i Francusku.

Tako da taj savez nije nemoguć u skoroj budućnosti (istorijski gledano, znači možda i za 20 - 30 godina) ali to bi definitivno počelo da skraćuje rogove anglosaksonskoj aždaji.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #23 on: February 05, 2016, 06:01:32 pm »

У праву си Боро наравно,толико пута се помиње тај савез као логичан због спреге сировина из Русије са технологијом Немачке. Кажу да је из тог разлога и избио дириговани циркус у Украјини, да би их одвојили. Не може ни Америма ни Британцима одговарати да два губитника у ратовима , Немачка у светским а Русија у хладном рату, у будућности контролишу плочу од Атланског до Тихог океана. Ко ће кога..видећемо
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #24 on: February 05, 2016, 06:07:52 pm »

Imam samo informaciju da je Gazprom trenutno čeka sa nabavkom nove telekomunikacijske opreme zbog pada cene nafte, tako da pitanje, iako grade plinovode, nema "sekundarne" opreme da sve to podrži. Čekaju obe strane da prođe "krč".
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 133


« Reply #25 on: February 05, 2016, 08:15:10 pm »

Aмерика је далеко највећи потрошач нафте, троши два пута више него Кина. Зато значајнио може да утиче и на цене.

Са ценама нафте постоје два проблема. Први је да су цене добрим делом биле диктиране предвиђањима будућих цена, тако да је често била скупља него што је реално требала. Други проблем је цена производње нафте, која варира од налазишта до налазишта и од земље до земље. У зависности од методологије (шта је све укључено у ту цену), она се разликује. На њу такође утиче цена нафте оја се користи у производњи и транспорту. Међутим, оно што је сигурно је да са падом цена нафте отпадају произвођачи чија је производња скупља од тржишни цена. Они могу на одређено време да трпе губитке, али на крају то више неће моћи.

Производња нафте је нешто што захтева рад на дуже стазе. Од истраживања преко експлоатације па на даље. Не можете тек тако прекинути и онда је почети када цена скочи. И једно и друго захтева време.

И даље верујем да иза овог пада цена стоји Саудијска Арабија, а да је Русија колатерална штета. Стратешки циљ Саудијске Арабије је да не дозволи Америци да постане енергетски независна. Америчка производња из шкриљаца не може да издржи рат цена и на крају ће морати да се преда. Друга јако значајна ствар је да ће се улагања у алтернативне изворе енергије смањити, јер више неће постати исплатива. Пад производње (одустајањем од скупе производње) и пораст потрошње (одустајањем од скупљих алтернатива) ће на крају довести до пораста цена нафте. Са друге стране, све док САД зависи од увоза нафте, биће заинтересована да подржава Саудијску Арабију.

Где је ту Русија? Она је пропустила прилику да искористи огроман прилив новца и инвестира у развој привредних активности. Зато је овај пад цена нафтењ погађа. Руска производња је и даље довољно јефтина да је и даље исплатива, међутим државни буџет и стандард грађана трпе. Тренутно живи од резерви, али питање је колико су те резерве велике у односу на резерве Саудијске Арабије.





Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #26 on: February 05, 2016, 09:08:36 pm »

Mogući zaplet će sigurno izazvati i odluka Irana da prestaje prodaju nafte za dolar. Kako prenosi Reuters , za sada su francuske kompanije Total i Litasco, takođe i španska Cepsa potpisale sa Iranom ugovor o prodajji nafte isključivo u evrima.Odluka je doneta još 17.januara kada je EU skinuo sankcije Iranu za izvoz nafte. Setimo se kako su prošli Irak i Libija iz sličnog razloga. Ovo će sigurno izazvati promene na naftnoj berzi. Danas je u ruskoj Dumi čak predlagano da Rusija postepeno smanji izvoz nafte, čak i da ga prekine u potpunosti. Upravo zbog očekivanja da preti inflacija dolara. To je naravno u ovom trenutku nerealno jer bi u suprotnom budžet morao da se puni štampanjem emisije rublje, a još uvek ne može da se osloni na proizvodnu industriju i izvoz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #27 on: February 05, 2016, 09:36:26 pm »

Dodao bih na ovu predhodnu vest da je Iran odlučio da do skora zamrznuta sredstva u iznosu od 100 mlijardi dolara, koje su ležale na računima u inostranstvu tokom sankcija, prenese u evre.O istom potezu razmišlja i Rusija ali se ne navodi kolika suma bi bila zamenjena u drugu valutu ili zlato.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #28 on: February 05, 2016, 10:32:39 pm »

Ova tema ima veze sa čime? Dosada, pa da se brlja.

Trenutna cijena nafte je onakva kakva je, to šta neke zemlje bez prodaje nafte u bescjenje ne mogu preživjeti, nikoga nije briga.
Možda da su se manje bahatili po svijetu a više ulagali u vlastitu proizvodnju nečega profitabilnog manje bi sad plakali.

Brišite ovo smeće od teme.  Tongue

poz.


Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #29 on: February 06, 2016, 12:59:45 am »

ова тема итекако иам везе са ситуацијом на блиском истоку. сирија, сауди арабија, иран, санкције русији и њихови ефекти итд... није безвезе. сви се слажемо да се све врти око пара и што не би писали и о томе. а мнгоо је важно.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.