PALUBA
April 25, 2024, 07:49:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Mašinska škola JRM Pula VP 6577 od 1950. do kraja 1974.  (Read 79162 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #45 on: February 10, 2016, 09:52:32 pm »

Još poneka od fotografija pitomaca i starješina, valjda je to bila XVI ili XVII klasa MTPŠ-a.
на фотографији број три је Јањанин Драган 14 класа,на 4 Владе Огар такође 14 класа.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #46 on: February 11, 2016, 06:53:18 am »

Još poneka od fotografija pitomaca i starješina, valjda je to bila XVI ili XVII klasa MTPŠ-a.
на фотографији број три је Јањанин Драган 14 класа,на 4 Владе Огар такође 14 класа.

Hvala na informaciji i korekciji. Kako većinu tih fotografija imam samo na filmu u negativu bez bilješki ili godine teško mi je točno reči kada
su bile snimljene i o kojoj se klasi radi. Zato je svako osobno prepoznavanje svaka pomoć dobrodošla.

Čini mi se da ste Vi iz XIV klase bili i komandiri soba ili odjeljenja pitomcima iz XVI klase ili nešto slično, ako nisam pobrkao lončiće?
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #47 on: February 11, 2016, 08:43:50 am »

Svečano postrojavanje pitomaca Mašinske, najvjerovatnije 1971. godine. Načelnik Mašinske je tada vidimo bio već MT pukovnik Štercaj.
Na žalost imam samo film-negativ pa nigdje ne piše godina.

To mora biti 1971. godina (pitomci XXI klase  su razvodnici). Na slikama 004, 005, 007 i 010 su pitomci moje XXI. klase. To je vjerovatno unapređenje XX. klase u čin vodnika.
Malo razmišljam o godini snimanja. Ako se ne varam unapređenje-proizvođenje pitomaca XX klase MSTVŠ-a je bilo 1972. godine i onda je bila
jednu godinu pauza jer ste Vi iz XXI klase imali unapređenje-proizvođenje tek 1974. jer ste bili prva klasa koja je prešla na četverogodišnje
školovanje. Točno je i da ste Vi iz XXI klase tijekom 1971. godine imali čin potomac-razvodnik što me onda navodi na misao da se tu ipak
radilo o unapređenju-proizvođenju u čin MT vodnika pitomaca XIX klase MSTVŠ-a i/ili unapređenju-proizvođenju u čin MT potporučnika
pitomaca XIX klase Moraričko-Tehničke Akademije.

Najsigurniji orijentir su činovi Vaše klase koji ukazuju da ste bili na drugoj godini, a to je sigurno bila 1971.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #48 on: February 11, 2016, 08:47:26 am »

Eto još jedne stare fotografije kako je izgledala Vaša Mašinska za vrijeme Austrougarske, davne 1906. godine. Zgrada je imala samo visoko
prizemlje i dva kata, treći je kasnije bio dograđen, nije bilo ni traga stražnjem dijelu s pet katova.


* Pula Mašinska cca 1906.png (1782.22 KB, 1280x1024 - viewed 60 times.)
« Last Edit: February 11, 2016, 08:54:12 am by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #49 on: February 11, 2016, 08:52:58 am »

A eto još jedne stare fotografije kako je izgledala Vaša Mašinska za vrijeme Austrougarske, davne 1906. godine. Zgrada je imala samo visoko
prizemlje i dva kata, treći je kasnije bio dograđen, nije bilo ni traga stražnjem dijelu s pet katova.

I još jedna iz starijih vremena Pula  cca 1929. Zatvor snimljen sa krova Mašinske i to sada već sa sagrađenog višeg stražnjeg dijela. Vidimo
da i dvorište sada ima ispred ulice ogradu koje nije bilo za vrijeme Austrougarske. Zgrada ispred zatvora vjerovatno je većini starijih klasa
ostala u sijećanju kao zgrada Garnizonske Ambulante, njen lijevi dio, dok je u desnom i tada bio Sud. Mašinska je imala i svoju "malu
ambulantu" u dvorištu žute kasarne preko puta ulice.


* Pula cca 1929. Zatvor snimljen sa krova Mašinske.jpg (194.75 KB, 1069x684 - viewed 96 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #50 on: February 11, 2016, 09:08:35 am »

Pitomci na bojevom gađanju MTPŠ-a na strelištu Monumenti. To je vjerovatno bilo negdje 1966. ili 1967. godine. Vidim da je otac tada po
činu još bio stariji vodnik I klase. Inače mislim da je to strelište bilo korišteno negdje do 1968. ili možda 1969. Tu su se vršila i gađanja s
ručnim bacačem i bacanje bombi, a kako je bilo već pomalo okruženo gradom i naseljima to su ga prestali koristiti.

Starije klase su vjerovatno za bojevo gađanje pored ovog strelišta koristile i strelište iza Vojne Bolnice prema uvali Vladimira Gortana ali
je ono zatvoreno negdje 1961. ili 1962. godine.

Mlađim klasama tako je uglavnom ostalo "najopremljenije" strelište u Valdabeku i eventualno strelište na lokaciji od Banjola prema radarima
na Monte Kope na Premanturskoj cesti.


* Pitomci MTPŠ-a na bojevom gađanju na strelištu Monumenti .jpg (541.41 KB, 1602x1190 - viewed 86 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #51 on: February 11, 2016, 09:13:31 am »

Pitomci na bojevom gađanju MTPŠ-a na strelištu Monumenti. To je vjerovatno bilo negdje 1966. ili 1967. godine. Vidim da je otac tada po
činu još bio stariji vodnik I klase. Inače mislim da je to strelište bilo korišteno negdje do 1968. ili možda 1969. Tu su se vršila i gađanja s
ručnim bacačem i bacanje bombi, a kako je bilo već pomalo okruženo gradom i naseljima to su ga prestali koristiti.

Starije klase su vjerovatno za bojevo gađanje pored ovog strelišta koristile i strelište iza Vojne Bolnice prema uvali Vladimira Gortana ali
je ono zatvoreno negdje 1961. ili 1962. godine.

Mlađim klasama tako je uglavnom ostalo "najopremljenije" strelište u Valdabeku i eventualno strelište na lokaciji od Banjola prema radarima
na Monte Kope na Premanturskoj cesti.

I još jedna sa strelišta, snimljena je negdje cca 1971. ili 1972. na strelištu kod Valdabeka, pitomci su imali bojevo gađanje iz pištolja
TT-jca. Na fotografiji je moj pokojni otac s još dva starješine, a u pozadini su i pitomci.

Ponekada kada su "glavna" strelišta bila zauzeta koristilo se kao pomoćno jedna "velika rupa" preko puta nekadašnjeg hipodroma i kasarne
veze desno od Premanturske ceste, ali samo za gađanje iz pištolja i ponekad automata. To je u stvari nekada bio kamenolom iz kojeg su
vadili kamen za kasarne i utvrde u okolini. Danas više ne postoji jer je zatrpana kada su gradili Pulsku zaobilaznicu.


* Pitomci MZSVŠ-a na Bojevom gađanju iz pištolja Valdabek.jpg (248.76 KB, 779x1123 - viewed 90 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #52 on: February 11, 2016, 09:18:27 am »

Nemojte biti sigurni u kalendarsku godinu i "školsku",odnosno,čin pitomca.Školska godina je počinjala u IX mjesecu tekuće godine a ta školska godina se završavala u VII mjesecu naredne.Dok sam ja bio u vojsci,tako je bilo,a ne vjerujem da je i kasnije (posle 75-te) bilo drugačije jer školska godina nije počinjala od Nove godine.Dakle čin se nosio djelimično u dvije godine kalendarske.

Što se tiče katova i dok sam ja bio bilo je visoko prizemlje i tri kata,u prvom dijelu zgrade,a pet katova u zadnjem.Moja klasa je imala spavaonu na trećem katu (desni dio zgrade od ulaza-suprotno od ulice -mala mašinska)a učionoce i kabinete na petom katu pozadi(dograđeni dio),zadnji kat.
Što se tiče ambulante i mi smo imali u nekoj maloj zgradi (kad se prođe "mala mašinska"-lijevo iza).

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #53 on: February 11, 2016, 09:20:29 am »

Pitomci na bojevom gađanju MTPŠ-a na strelištu Monumenti. To je vjerovatno bilo negdje 1966. ili 1967. godine. Vidim da je otac tada po
činu još bio stariji vodnik I klase. Inače mislim da je to strelište bilo korišteno negdje do 1968. ili možda 1969. Tu su se vršila i gađanja s
ručnim bacačem i bacanje bombi, a kako je bilo već pomalo okruženo gradom i naseljima to su ga prestali koristiti.

Starije klase su vjerovatno za bojevo gađanje pored ovog strelišta koristile i strelište iza Vojne Bolnice prema uvali Vladimira Gortana ali
je ono zatvoreno negdje 1961. ili 1962. godine.

Mlađim klasama tako je uglavnom ostalo "najopremljenije" strelište u Valdabeku i eventualno strelište na lokaciji od Banjola prema radarima
na Monte Kope na Premanturskoj cesti.

I još jedna sa strelišta, snimljena je negdje cca 1971. ili 1972. na strelištu kod Valdabeka, pitomci su imali bojevo gađanje iz pištolja
TT-jca. Na fotografiji je moj pokojni otac s još dva starješine, a u pozadini su i pitomci.

Ponekada kada su "glavna" strelišta bila zauzeta koristilo se kao pomoćno jedna "velika rupa" preko puta nekadašnjeg hipodroma i kasarne
veze desno od Premanturske ceste, ali samo za gađanje iz pištolja i ponekad automata. To je u stvari nekada bio kamenolom iz kojeg su
vadili kamen za kasarne i utvrde u okolini. Danas više ne postoji jer je zatrpana kada su gradili Pulsku zaobilaznicu.
I još jedna fotografija sa strelišta u Valdabeku, bojevo gađanje pitomaca XXI klase MTSVŠ-a iz puške M-48 1972. godine.


* Pula 1972. pitomci MSTVŠ bojevo gađanja na Valdabeku.jpg (120.35 KB, 907x632 - viewed 88 times.)
« Last Edit: February 11, 2016, 09:21:32 am by zpetrov9 » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #54 on: February 11, 2016, 09:29:30 am »

Pitomci na bojevom gađanju MTPŠ-a na strelištu Monumenti. To je vjerovatno bilo negdje 1966. ili 1967. godine. Vidim da je otac tada po
činu još bio stariji vodnik I klase. Inače mislim da je to strelište bilo korišteno negdje do 1968. ili možda 1969. Tu su se vršila i gađanja s
ručnim bacačem i bacanje bombi, a kako je bilo već pomalo okruženo gradom i naseljima to su ga prestali koristiti.

Starije klase su vjerovatno za bojevo gađanje pored ovog strelišta koristile i strelište iza Vojne Bolnice prema uvali Vladimira Gortana ali
je ono zatvoreno negdje 1961. ili 1962. godine.

Mlađim klasama tako je uglavnom ostalo "najopremljenije" strelište u Valdabeku i eventualno strelište na lokaciji od Banjola prema radarima
na Monte Kope na Premanturskoj cesti.

I još jedna sa strelišta, snimljena je negdje cca 1971. ili 1972. na strelištu kod Valdabeka, pitomci su imali bojevo gađanje iz pištolja
TT-jca. Na fotografiji je moj pokojni otac s još dva starješine, a u pozadini su i pitomci.

Ponekada kada su "glavna" strelišta bila zauzeta koristilo se kao pomoćno jedna "velika rupa" preko puta nekadašnjeg hipodroma i kasarne
veze desno od Premanturske ceste, ali samo za gađanje iz pištolja i ponekad automata. To je u stvari nekada bio kamenolom iz kojeg su
vadili kamen za kasarne i utvrde u okolini. Danas više ne postoji jer je zatrpana kada su gradili Pulsku zaobilaznicu.
I još jedna fotografija sa strelišta u Valdabeku, bojevo gađanje pitomaca XXI klase MTSVŠ-a iz puške M-48 1972. godine.


Dva oficira koji kontroliraju postupke kod gađanja su kap.I.kl. Tanasković Zoran (k-dir XXI klase) i onaj udaljeniji por. Lauš Ivan (zamjenik k-dira XXI klase)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #55 on: February 11, 2016, 09:34:04 am »

Pitomci na bojevom gađanju MTPŠ-a na strelištu Monumenti. To je vjerovatno bilo negdje 1966. ili 1967. godine. Vidim da je otac tada po
činu još bio stariji vodnik I klase. Inače mislim da je to strelište bilo korišteno negdje do 1968. ili možda 1969. Tu su se vršila i gađanja s
ručnim bacačem i bacanje bombi, a kako je bilo već pomalo okruženo gradom i naseljima to su ga prestali koristiti.

Starije klase su vjerovatno za bojevo gađanje pored ovog strelišta koristile i strelište iza Vojne Bolnice prema uvali Vladimira Gortana ali
je ono zatvoreno negdje 1961. ili 1962. godine.

Mlađim klasama tako je uglavnom ostalo "najopremljenije" strelište u Valdabeku i eventualno strelište na lokaciji od Banjola prema radarima
na Monte Kope na Premanturskoj cesti.

I još jedna sa strelišta, snimljena je negdje cca 1971. ili 1972. na strelištu kod Valdabeka, pitomci su imali bojevo gađanje iz pištolja
TT-jca. Na fotografiji je moj pokojni otac s još dva starješine, a u pozadini su i pitomci.

Ponekada kada su "glavna" strelišta bila zauzeta koristilo se kao pomoćno jedna "velika rupa" preko puta nekadašnjeg hipodroma i kasarne
veze desno od Premanturske ceste, ali samo za gađanje iz pištolja i ponekad automata. To je u stvari nekada bio kamenolom iz kojeg su
vadili kamen za kasarne i utvrde u okolini. Danas više ne postoji jer je zatrpana kada su gradili Pulsku zaobilaznicu.
I još jedna fotografija sa strelišta u Valdabeku, bojevo gađanje pitomaca XXI klase MTSVŠ-a iz puške M-48 1972. godine.


Dva oficira koji kontroliraju postupke kod gađanja su kap.I.kl. Tanasković Zoran (k-dir XXI klase) i onaj udaljeniji por. Lauš Ivan (zamjenik k-dira XXI klase)

A prvi ispred njih, najniži po rastu i po činu je bio MT zastavnik I klase Vidergar Martin.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #56 on: February 11, 2016, 09:39:23 am »

I par fotografija, ne baš jako uspijelih, snimljenih 20. 07. 1974. tijekom svečanosti proizvođenja pitomaca XXI klase MTSVŠ-a u čin
MT vodnika. Za kvalitetu fotografija sam ja glavni krivac, jer sam snimao sa strane s nekom starom šklopocijom pa sam očigledno dao
previše svijetla, ali ipak se nešto vidi.

XXI klasa je imala tu "počast" da im na proizvođenju budu dva kontraadmirala, Miodrag Radosavljević kao Izaslanik i , k-admiral Vranješ
tada načelnik Mornaričkog Nastavnog Centra u Lori gdje su svi preostali pitomci odlazili iz Pule u Split.


* XXI Klasa 20 07 1974 001.jpg (708.9 KB, 2592x1680 - viewed 86 times.)

* XXI Klasa 20 07 1974 003.jpg (767.41 KB, 1666x1080 - viewed 78 times.)

* XXI Klasa 20 07 1974 004.jpg (1064.46 KB, 1975x1280 - viewed 88 times.)

* XXI Klasa 20 07 1974 002.jpg (916.65 KB, 1975x1280 - viewed 76 times.)

* XXI Klasa 20 07 1974 010.jpg (1209.04 KB, 1975x1280 - viewed 86 times.)

* XXI Klasa 20 07 1974 012.jpg (941.3 KB, 1975x1280 - viewed 76 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #57 on: February 11, 2016, 09:45:06 am »

I par fotografija, ne baš jako uspijelih, snimljenih 20. 07. 1974. tijekom svečanosti proizvođenja pitomaca XXI klase MTSVŠ-a u čin
MT vodnika. Za kvalitetu fotografija sam ja glavni krivac, jer sam snimao sa strane s nekom starom šklopocijom pa sam očigledno dao
previše svijetla, ali ipak se nešto vidi.

XXI klasa je imala tu "počast" da im na proizvođenju budu dva kontraadmirala, Miodrag Radosavljević kao Izaslanik i , k-admiral Vranješ
tada načelnik Mornaričkog Nastavnog Centra u Lori gdje su svi preostali pitomci odlazili iz Pule u Split.

I još jedna snimljena nakon završetka svečanog dijela, starješine Mašinske. Prvi s lijeva je bio tada MT major Pavičević i teći s lijeva je
tada MT potpukovnik Branko Kuhta inače načelnik MTSVŠ-a. Druge dvojice oficira se sijećam ali ne i imena.


* XXI Klasa 20 07 1974 013.jpg (1035.4 KB, 2592x1680 - viewed 106 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #58 on: February 11, 2016, 09:49:34 am »

Proizvođenje u čin vodnika XXI klase 20.07.1974. Fotografija sa starješinama. U sredini K-admiral Vranješ, lijevo MT pukovnik Anton Štercaj,
desno MT potpukovnik Branko Kuhta, iza lijevo MT poručnik Ivan lauš i desno MT kapetan I klase Zoran tanasković. Otac je bio negdje više
lijevo sa starne među svojim bivšim pitomcima.


* Proizvođenje u čin vodnika XXI klase 1974-2.jpg (98.88 KB, 392x665 - viewed 95 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #59 on: February 11, 2016, 09:52:27 am »

A ovo su bili prvi početci školovanja XXI klase u Mašinskoj. Pitomci XXI klase MTSVŠ u Puli 1970. godine


* Pitomci XXI klase MTSVŠ u Puli 1970.jpg (240.32 KB, 1120x948 - viewed 97 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.