PALUBA
March 29, 2024, 09:07:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: O teritorijalnom ustroju RH.  (Read 6922 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: February 12, 2016, 07:09:03 pm »

Ovo me već dugo zaokuplja u mislima pa sam htio čuti i druga mišljenja.

Znam da nije neka vojna tema ali struktura svake države je i strateško/ekonomsko pitanje pa mislim da možda može proći.
Glasanje je otvoreno za sve članove pa i one koji nisu u RH, dapača, sva mišljenja su dobrodošla.

Pošto se već dugo vremena priča o ovoj temi a sad su na vlast u RH došli oni koji garantiraju nekakve reforme, možda je došlo vrijeme da se to ozbiljno razmotri.
Moje osobno mišljenje je da je aparat lokalne uprave prevelik, tu se svi slažu (manje/više), sve je to preljevanje šupljeg u prazno.

Dugo sam razmišljao koji model bi bio najbolji i nikako da dođem do neke konkretne ideje dok nisam slučajno naletjeo na intervju g. Škegre.
Bivši ministar financija, poznat po uvođenju pdv-ja, on mrtav hladan kaže da državu može zamisliti bez ikakvih županija/regija i sa samo 100-tinjak općina.
Čini mi se da je to za jednu relativno malu zemlju sasvim prihvatljivo i to je ustvari ono šta i ja mislim.

Šta mislite? poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1 on: February 12, 2016, 08:04:43 pm »

Pdjelit je na 3 - 4 autonomne pokrajine...
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #2 on: February 12, 2016, 10:33:19 pm »

Постојећи број општина и градова у Хрватској је далеко већи него у Србији (отприлике 550 према 175). Мислим да је СР Хрватска имала далеко мањи број општина, било би интересантно проверити. Србија има округе, али су они чисто административне јединице, немају ни скупштине ни неки вид самоуправе.

Све зависи шта се жели постићи. Са становишта економске ефикасности, то што Србија има би треебало да буде јефтиније. Са друге стране, постојећи модел у Хрватској би требао да буде бољи за очување малих места и равномернији регионални развој. Хрватска (у Далмацији) има велики број острва, као и релативно велики број малих насеља градског типа. Ако насеље од 1500 становника има општину, то је 1-2 породице више.

Да ли Хрватској треба овај број жупанија, то је друго питање.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: February 14, 2016, 06:08:42 pm »

Da pridonesemo temi sa ilustracijama kako to izgleda na terenu. Sličice sa Wiki.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
O županijama nebih trošio ni riječi a ovo da općine potpomažu razvoj malih sredina je glupost koja je izmišljena kao opravdanje za zadržavanje postojećeg stanja.
Znam to dobro jer živim u manjoj sredini i od općine mali nema ništa, jedino ako preko stranke uspije izvući neke novce (neznam kad sam bio tamo da obavim nešto).

Kao primjer gluposti ovako usitnjene strukture, sasvim slučajno, navodim primjer jedne otočne zajednice.
Jedini postojeći aerodrom se nalazi u jednoj a gravitirajuće područje i vlasnik se nalaze u drugoj općini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pošto postoji četirsto i nešto općina, da se smanji na stotinjak bilo bi primjereno da se smanji barem kako sam skicirao.
Sa time da bi birokraciju smjestio u naselju koje je naj idealnije u sredini te nove jedinice (neko manje mjesto kome bi to malo pomoglo).

poz.


* hr žup.jpg (73.54 KB, 720x697 - viewed 111 times.)

* hr op..jpg (398.86 KB, 2000x1954 - viewed 147 times.)

* brx.JPG (142.08 KB, 1343x627 - viewed 112 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #4 on: February 14, 2016, 07:04:30 pm »

Можеш ли да нађеш илустрацију како је то изгледало пре 1990?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #5 on: February 14, 2016, 07:36:08 pm »

Ja bih osobno izvršio restruktuiranje postojećeg ustroja tako šta bih podjelio sve na pet regija s velikim stupnjem samostalnosti njihovu unutarnju koncepciju bih još razradio ali to ne mogu ovako na pravu, no to se nikada neće dogoditi jer su u svim ovim općinama i općinicama zaposlenici stranački uhljebi koji čine glasački korpus pojedinih stranaka, njihovo ukidanje bi značilo njihovu propast kako SDP-a tako i HDZ-a, proračunski parazitit niškoristi i ljenčine, dakle od reformi neće biti ništa Smiley
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6 on: February 15, 2016, 06:16:21 pm »

Можеш ли да нађеш илустрацију како је то изгледало пре 1990?

Jedna općina i jedno središte, šta možda i nije loše ali ipak mislim da bi bilo bolje dvije zbog opće zavisti.

Ja bih osobno izvršio restruktuiranje postojećeg ustroja tako šta bih podjelio sve na pet regija s velikim stupnjem samostalnosti

Pa šta biš sa tom samostalnosti u državi sa jedva 4m stanovnika. Vojsku, škole, bolnice hrani ionako država.
Podjelom bi samo smanjio izdvajanja za te stvari i općenito usitnio i onako sitniš.

Quote
njihovu unutarnju koncepciju bih još razradio

Opet imaš dalju podjelu "samouprave" koja kako god okreneš neće zadovoljiti apetite lokalnih mozgova koji misle da su čudo prirode a pismenost na razini otiska prsta.

Quote
dakle od reformi neće biti ništa

To svi znamo, ponajprije zbog toga jer nitko ni da zucne o tome koje će to bit "reforme"

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #7 on: February 15, 2016, 07:49:06 pm »

Моје мишљење је да са становишта организације далеко повољније имати мањи број општина. Хрватској би заиста одговарао број од око 100 општина. Погледати како је то било пре овог устињавања и спрам тога формирати нове општине. Такође, месне заједнице не би требало одбацити већ их развијати. У њима би једини плаћени функционер (барем у већим) требао бити председник месне заједнице. Био би биран непосредним гласањем по већинском систему. Председник месне заједнице би уједно био и посланик у општинској скупштини. На тај начин би имао пуни легитимитет и одговорност према грађанима који би га могли сменити референдумом. Скупштину месне заједнице би требало да чине само грађани. Месна заједница би чинило једно насеље, кварт у граду или више мањих сеоских насеља са 500-1000 становника (приближно, при чему би требало бити флексибилан).
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #8 on: February 16, 2016, 08:36:49 am »

@Sole

Kakva samostalnost toga nije nikad ni bilo niti će, zanosija se narod jbg. Stvari od vitalnog državnog značaja bi se naravno financirale kao i dosad, mislim na Vojsku/Policiju/Vatrogastvo, Školstvo, Zdravstvo, Socijalno osig. itd. Ukinit financiranje stranaka iz proračuna i ostalih parazitskih organizacija, ukinit Saborske penzije itd. rezova je milijun, zatim otpustit sve one uhljebe iz državne uprave i informatizirat sistem koliko je god moguće do u tančine, u "Banovini" bi šta se mene tiče triba stat jedan server i čuvar, tamo niko ništa ne radi a prima plaću. Znači kad smo to sve izvršili decentralizirat se ali u smislu da svaka regja odlučuje kako raspolagat sa svojim zarađenim/uprihođenim novcom i s njime kuburiti kako ko zna i umije, jesmo li u kapitalizmu ili nismo, izvolite molim lijepo. Ovo je sve pusto sanjarenje i utopija al čekaj još malo kad propadnemo do kraja kad netko drugi preuzme komandu bit će stenjanja i plakanja, nama je još uvijek ko bubregu u loju ne zna narod koliko je sritan, znaš ono kad su bili ono prosvjedi poljoprivrednika pa su iz revolta prolivali mliko niz ulicu, nisu pokvarenjaci objesni nikad ogladnili, još ćemo se mi jada nauživat...

@dzumba

Slažem se ključ razvoja malih sredina je pametno vođenje politike, tj. danas bi mjesne zajednice trebale funkcionirati kao firme sa dobrim menadžerima koji bi na razne načine privlačili kapital za daljni razvoj mjesta/sredine. To je naš njaveći problem nevaljali mentalitet izgrađivan stoljećima pa onda 50 godina krađe i ljenosti u blagodatima socijalizma, dobrih navika se teško odreći, političari lupaju li ga lupaju a onda fino svi svoje smjeste na teret državnih jasli, al neće to još dugo urušit će se sve ko kula od karata Smiley
« Last Edit: February 16, 2016, 08:53:04 am by Jester » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.