PALUBA
March 28, 2024, 08:34:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Standard boja i fontova  (Read 4154 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mutayu
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46



« on: February 15, 2016, 11:07:52 pm »

Proveo sam u vojskama  i vojnim skolama i akademijama nasih drzava dobrih 16 godina ali nikad se ne susretoh sa standardima po kojima su bojeni i oznacavani avioni , vozila i druga tehnika. Malopre dodjoh do podatka da je font brojeva na avionima ustvari nemacki DIN 1451 ( ustvari bio do devedesetih godina). Takodje, negde procitah da je SMB boja ustvari preuzeta od Hrvatskog domobranstva i da je originalno proizvodjena u nekoj zagrebackoj fabrici. Poznato mi je i da su maskirne boje na avionima preuzete iz britanskog standarda a kod nas se pojavljivale u dokumentima lokalnih proizvodjaca samo sa generickim nazivima. Zna li neko mozda originalne oznake boja preuzetih iz drugih vojski ili na primer oznake fontova koristenih u JNA ili kasnijim vojskama?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: February 15, 2016, 11:15:31 pm »

U RM je postojalo Pravilo o bojadisanju, sa nijansama i standardima u smislu koji deo broda, koja prostorija itd. se farba/bojadiše kojom bojom. Plava knjiga, format A4. Verujem da je tako postojalo i u drugim vidovima vojske. Nije radjeno napamet.
Logged
mutayu
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46



« Reply #2 on: February 15, 2016, 11:22:33 pm »

Naravno da nije radjeno napamet. Govorim upravo o takvim Pravilima kakvo ste spomenuli. Meni je neobicno da se nikada nisam susreo sa takvim dokumentom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: February 16, 2016, 08:42:32 am »

Ja sam ovo pravilo o kom sam pisao imao na brodu. Tamo je i ostao. Treba malo probunariti po garnizonim bibliotekama.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #4 on: February 16, 2016, 08:45:35 am »

Pa ja mislim da bi čak maketari mogli znati takve stvari, oni se tim bave do u detalje.
Logged
mutayu
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46



« Reply #5 on: February 16, 2016, 01:32:17 pm »

Jester odlicno mislite! Buduci da sam i sam maketar raspolazem detaljnim maketarskim tumacenjima boja i oznaka posebno u americkom standardu FS595b . Ono sto je nepoznanica meni a verujem i siroj publici su originalni standardi boja i oznaka. Znaci interesuje me da li je postojao zbirni dokument koji se danas u ozbiljnim firmama naziva "Knjiga grafickih standarda"? Na primeru makete bih mogao to prostije objasniti. Za maketu aviona Mig-21bis cu uzeti tacno odredjenu nijansu sive boje koju su maketari uporedjivanjem definisali po americkom standardu. Problem nastaje kada hocu da dodjem do originalne ruske oznake po ,recimo, Gost standardu ili cak do recepture za boju pa da je onda sam proizvodim.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #6 on: February 16, 2016, 04:02:30 pm »

Zna li neko naziv fonta korišćenog u priručnicima JNA?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #7 on: February 16, 2016, 04:13:40 pm »

Bio sam zamoljen isto od jednog kolege da probam saznati font brojeva na "kecu" radi kucanja u program za simulaciju, i svojedobno sam dobio odgovor od jednog gospodina u jednoj fb grupi pa ću kopirati ovde ;

"Типографијом и калиграфијом се бавим деценијама, па са сигурношћу могу да кажем да је реч о чувеном фонту ''Гротеск'' који је коришћен у разним варијантама јер је био веома погодан због свог равномерног дуктуса. Код нас је био познат још и под називом ''Блок писмо'' због једнаке дебљине потеза. Зашто је коришћен у војсци и у индустрији? Зато што је идеалан облик за уметање спојева за шаблон (стенсил). Данас му је најприближније писмо Swiss condensed. Ево и линка, да не бих сада скенирао један од мојих бројних каталога.

За ближе информације о овом фонту можеш да консултујеш Месарошеву ''Графичку енциклопедију''. Ако је немаш, ево ја ћу то урадити: ...Гротеск се јавља почетком 19. стољећа у Енглеској...у прво време код нас познато као камено писмо...Писмо се приписује Виљему Каслону и још је познато под именом Египтиен (еџипшн)...А ево ти и линка са разним карактерима тог писма." https://www.myfonts.com/fonts/mti/grotesque-mt/


A za boju bi trebalo kontaktirati remontne zavode oni bi to trebali imati tipa ZTC(Zmaj) oni su imali termolakirnicu, a zapravo trebali bi imati i ovo prvo, no ja osobno nažalost ne poznam nikoga od tamo.
« Last Edit: February 16, 2016, 04:20:26 pm by Jester » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #8 on: February 16, 2016, 09:11:08 pm »

Quote
Takodje, negde procitah da je SMB boja ustvari preuzeta od Hrvatskog domobranstva i da je originalno proizvodjena u nekoj zagrebackoj fabrici.

Где ли си само ово нашао? Ову боју је увела још Српска војска у доба Краљевине Србије, пре Првог светског рата. Српска војска је једна од првих која је за трупну (походну) униформу увела боју која маскира војника. Као што би требао да знаш АУ војска, па и домобранство су носили униформу светло плаве боје. Војска Краљевине, па потом и ЈА (ЈНА) су преузели практично исту СМБ (сивомаслинасту) боју од Српске војске.

За боју униформи је постојао СНО (стандард народне одбране) који је то дефинисао. Која је ознака (број) стандарда не знам. Готово сигурно је тако и за остале боје за бојење борбених средстава.
Logged
mutayu
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46



« Reply #9 on: February 17, 2016, 08:13:30 pm »

Dzumba govorim o boji u smislu premaza tj. "farbi", dakle ne o boji materijala za uniforme. Negde sam procitao ovaj podatak ali naravno zaboravih gde pa ne mogu da citiram izvor. Ako je SNO to definisao onda bi verovatno tu trebalo potraziti definicije boja tehnika , aviona i ostalog.
.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #10 on: February 17, 2016, 09:07:33 pm »

DIN 1451 је фонт који је настао у нацистичкој Немачкој, у многим земљама се користи за ознаке на путевима и регистарске таблице на аутомобилима. Изузетно читљив фонт. Иначе је базиран на фоновима који су већ били у употреби у Немачкој још од почетка века.

Што се тиче боје, пре ће бити да ју је домобранство НДХ нашло у неком магацију Краљевије Југославије. Могуће је да се производила у Загребу. Зар Црна легија није била ”црна” ради униформи, а униформе су им бле црне јер су нашли црн штоф у неком магацину? СМБ је била боја војске Краљевине Србије од 1908. године.
Ово је ваљда једини српски шињел из 1914. који је сачуван:

Обратите пажњу не само на боју, него и на крој. да га је неко обукао нпр. 1975, променио дугмад и чинове и ставио шапку - могао је у њему да прими рапорт  Smiley

Наравно, боје нису могле бити апсолутно уједначене, јер су зависиле и од материјала и многих других фактора. (Сећам се да је, осамдесетих, приликом посете савезног секретара за народну одбрану, цела касарна преврнута да се комплетирају ветровке у идентичној нијанси за почасни строј.) Боја дрвеног сандука, боја аутомобилског лима и боја чоје морају мало да се разликују у нијанси.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.