PALUBA
March 28, 2024, 07:43:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Inzenjerijske i pionirske jedinice JNA i naslednika, struktura, raspored, uloga  (Read 6209 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vulkan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« on: March 09, 2016, 10:09:33 am »

Pozdrav prijatelji. Danima kopa i prekopavam forum i trazim nekakve podateke o JNA enzenjeriji i pionirima. Trebao sam da budem iznenjerac u vojsci, pa otuda radoznalost. Znam da su na teritoriji Srbije postojali bataljoni (?) u Sapcu i Obrenovcu, strateski postavljeni da stite recni sliv Save od Drine do Kolubare. Zanima me kako su bili uredjene jedinice JNA, znam kako su bile opremane. Da li je postojala nezavisna inzenjerijska komanda, nezavisne jedinice. Kako su bile rasporedjivane na nivou puka, kasnije brigade, da li su delegirane manjim jednicama? Da li su postojali pioniri kao posebna sluzba? Ako su postojali gde su bili u strukturi jedinice?

Ako ovakva tema postoji, slobodno obrisite ovu. Unpared zahvalan Vulkan (Djole, inace).
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1 on: March 09, 2016, 04:12:13 pm »

Pozdrav i tebi.

Ja sam skolovanje zapoceo u JNA ali sam zavrsio u VJ. U to vreme bas i niej bilo neke prilike da se bavim takvim informacijama. Da mi je trebalo verovatno bih i to znao. Ali evo par podataka.

U VJ je postojala inzinjerijska brigada, koja je imala brojcanu oznaku 305. Bila je locirana u Obrenovcu, zatim prebacena u Sabac da bi posle nekoliko godina bila ponovo vracena u Obrenovac gde je i prstala da postoji 2000 i neke godine. Ona je u svom sastavu imala pionirski bataljon.

U Prokuplju je postojao inzinjerijsku puk koji bi trebalo da je ima pionirski bataljon.

Ostale inzinjerijske jedinice su pretezno bile tako i nazivane - inzinjerijski bataljon (ceta, vod)  i sigurno ih je bilo u sastavu raznih brigada a obicno je u bataljonu jedna ceta bila pionirska (u ceti jedan vod itd.)

Sto se tice komandovanja inzinjerija je imala svoju Upravu u sastavu GS na celu sa nacelnikom inzinjerije. Dakle identicno i drugim rodovima. Inzinjerijska brigada je ako ne gresim bila direktno potcinjena GS ali nisam potpuno siguran. Ostale jedinice su bile potcinjene komandi zdruzenog sastava.

Nisam siguran da li sam razumeo sta te tacno interesuje kada pitas da li su pioniri postojali kao posebna sluzba?
U kom smislu? Mislis da li su postojale cisto pionirske jedinice ili da li su bili nezavisni od ostatka inzinjerije?

Pokusavam da skontam ova ostala pitanja - kako mislis nezavisna komanda, kako mislis da li su delegirane manjim jedinicama, sta podrazumevas kada pitas gde su bili u strukturi jedinice?

Detaljnije podatke o inzinjerijskim jedinicma u JNA bi mogao znati kolega Voja, pa ako svrati na forum verujem da ce videti ovu temu i napisati ono sto je njemu poznato. Ipak je mnogo vise godina bio u JNA pa sigurno mu je vise podataka ostalo u secanju.
Logged
Vulkan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #2 on: March 09, 2016, 04:39:42 pm »

Ajde da probam da ne budem konfuzan.

Ovako za pionire prvo, da li su pukovi i kasnije brigade imali u svom sastavu pionirske jedinice ili su to bili inzenjerci? Da li su uposte postojali pioniri u ili su to samo bili pesadinci sa dodatnom obukom? Mislim na pionirske jedinice u sastavu drugih rodova.

Na pitanje o komandi i nezavisnim inzenejrijskim jedinicama ste mi odgovorili (Vi ili ti, stariji ste od mene desetak godina, da znam kako da se obracam).

Zanima me da li su ipostojale kako na zapadu kazu organske iznenjerijske jedinice (jako sam slab sa nasom terminologijom), znaci jedinice koje pripadaju vecoj pesadijskoj, motorizovanoj, mehanizovanoj jedinici. Ili su izdvajane iz inzenjerije i pozjamljivane.

Oko ovog delegiranja, kako je planski predvidjena upotreba manjih iznenjerijskih jedinica ceta/vod, da li dodeljivane drugim jedinicama kao podrska ili su funkcionisale same.
Znam da vojske Komonvelta imaju planski pionirsku cetu koja podrzava tri pesadijske ili neke druge cete.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #3 on: March 09, 2016, 08:09:01 pm »

Na forumu smo i mozemo se oslovljavati sa ti. Meni to ne smeta. A i nisam mnogo mator.

Dakle da pocnem.

Pioniri (pionirske jedinice) su jedna od specijalnosti inzinjerije. I svaki inzinjerac je prvo pionir po specijalnosti a zatim moze biti i amfibijac, pontonir, putar, mostovik itd. Dakle nisu poseban rod vec jedan deo inzinjerije.

Naravno pioniri postoje iako bi trebalo da i ostali rodovi imaju makar osnovno znanje o minama. I mislim da s ei u ostalim rodovima vrsi neka obuka sa minama. Nije to svakako u onoj meri u kojoj se obucavaju pioniri ali bi trebalo da bude dovoljno u nekom sukobu.

Postojale si u dalje postoje inzinjerijske jedinice koje se nalaze u sastavu pukova, brigada. Te inzinjerijske jedinice su imale u svom sastavu pionire i obicno deo koji nazivamo putno-mosne, dakle oni koji svojim masinama obezbedjuju prohodnost jedinici u cijem se sastavu nalaze.

Sto se tice tog, kako kazes, delegiranja jedinice inzinjerije su mogle biti pridodate nekoj drugoj jedinici kao vid podrske. Nacin pridodavanja, jacina i sastav jedinice i sve ostalo zavisi od konkretne situacije i stvarnih potreba. Npr. pontonirski vod (radio sam u takvoj jedinici) je jedno vreme bio pridodat jednoj oklopnoj brigadi. Ta brigada je u svom sastavu imala inzinjerijsku cetu, koliko se secam, a pontonirski vod je bio apsolutno nezavistan od te cete. Naravno zadaci jednih i drugih su se razlikovali posto sama ceta nije predvidjena za savladjivanje vodenih prepreka te je kao resenje iskoriscen jedan vod iz pontonirskog bataljona.

I da se kratko osvrnem na poslednje pitanje gde pitas da li su manje inz. jedinice dodeljivane drugima kao podrska ili su funkcionisale same.
Svrha postojanja izninjerijskih jedinica je podrska borbenim rodovima (inzinjerija kod nas nema status borbenog roda). Ta podrska se  ogleda
u obezbedjenju prohodnosti puteva, izradi puteva i mostova, miniranju i razminiranju, savladjivanju vodenih i drugih prepreka i tako dalje. Dakle inzinjerija uvek radi kao podrska nekome. Nekada ne budu pridodati nikome, npr. u miru prilikom gradnje infrastrukture. U borbenim situacijama gotovo uvek rade za potrebe neke vece jedinice.

Nadam se da sam dobro razumeo tvoja pitanja i da su zadovoljan mojim odgovorima?
Logged
Vulkan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #4 on: March 09, 2016, 08:27:13 pm »

Hvala puno. To je to sto sam trazio. Cak si me i prestigao sa nekim odgovorima. Npr da je kod nas slicno kao u britanskoj armiji inzenjerija neborbena komponenta. Zbog bavljenja jednim hobijem naucio sam svasta nesto o uredjenju raznih stranih armija, pa i o inzenjeriji. O britanskoj pogotovu. 
Jos par pitanja, nadam se da ne davim. Jesu i pioniri neborbena komponenta? I da li je osim viu munje ikada postajala ideja nekog vozila za pionire? Znam da su se uglavnom oslanjali na budak, asov i misice.
Mora da pitam za nacin obracanja, ima raznih ljudi na forumima.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #5 on: March 09, 2016, 08:49:19 pm »

Pioniri su kao i ostatak inzinjerije neborbeni.

Osim Munje jedino vozilo na kome se radilo je oklopni minopolagac ali se od njega odustalo. Napravljen je prototip i onda je stalo. Nedostatak novca, nedostatak volje i zelje, procena da to ipak ne treba ili nesto cetvrto tesko je reci. Mozda neko bolje zna zasto se odustalo od toga pa to napise ovde.

Nije mi poznato da li se u nekom ranijem periodu radilo na nekom inzinjerijskom vozilu.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.