PALUBA
March 28, 2024, 10:55:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Криптографија  (Read 54936 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #75 on: May 16, 2016, 03:44:16 am »

Криптографија и криптоанализа су есенцијална средства у информатичком ратовању.

Свима је познато постојање оружаних система чија је прва функција одвраћање непријатељстава јер употреба истих доводи до неприхватљивих губитака нападача. Онај који поседује такав оружани систем мора да објави постојање таквог система и карактеристике да би потенцијални нападач схватио какве губитке може да очекује.

Слично је и у информатичком ратовању, с тим да су оружја нематеријална и да се до средстава за вођење нападачке активности може доћи на релативно лак начин. Рат је сталан, мете се мењају, циљеви су различити.

Повремени масовни напади служе и као упозорења. Дешава се да једна читава грана информатичке индустрије буде паралисана данима, а да изазвани губици после првог дана расту експоненцијално.

То је ништа друго до стављање до знања другој страни да постоје капацитети за ефикасан напад који подразумева пројектоване губитке.

« Last Edit: May 16, 2016, 04:08:26 am by VeselinDakovic » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #76 on: May 16, 2016, 08:50:29 am »

Vidim da se @VeselinDakovic raspisao nadugačko i naširoko o kriptografiji. Pošto iz te oblasti nemam neka velika znanja a on je
po onome šta sam piše, veliki stručnjak, molim poštovanog, da mi objasni da li bi pisanje njegovog nika na sledeći način: ВеселинДаковиц
bilo bar laički pokušaj šifrovanog prikaza nekog teksta.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #77 on: May 16, 2016, 09:17:43 am »

Bez paljenja vatre molicu...
Dakovicu, svaka cast na znanju. Zatucanost nacionalizmom i ostale stvari koji nemaju veze sa forumom ostavi za neko drugo mesto. Imas ih koliko hoces. Sta ces i kako da citas je tvoja stvar i ostavi to za sebe. Nas ne zanima.
Ja sam te opomenuo i drugi put necu. Dobio si upozorenje i od ostalih clanova urednistva da ne "bockas" glupostima.
Pravilnik foruma procitaj ovde ako vec nisi.
Toliko od mene.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #78 on: May 16, 2016, 12:52:24 pm »

Dakoviću, možeš li mi objasniti kako rade uređaji koje je nekad pravio Čajavec, RO PE, OOUR Specijalni uređaji, Kaktus, Poskok, Udav, itd. Neki su bili prikačeni na RUP12, pa se onda taj RUP zvao RU2/2K (ovaj K je značio da ima kripto modul) itd.

Međutim, malo letim po svijetu, pa smo jednoj (za mene veoma) prijateljskoj državi napravili komunikacionu opremu bez šifrovanja. Sa hopingom, i to puno više od preko 5000 hopova u sekundi (ne smijem reći koliko), i to u opsegu od 30 do 80 MHz. I ne treba šifrovanje podataka. Sam način skakanja hopinga je informacija. Ne može se ometati čitav opseg od 30 do 80 MHz. Ni teoretski. Ako bude ometanje, do 50% gubitka podataka u komunikaciji, podatak će biti sasvim razumljiv, a ne gubi sinhronizaciju između radio stanica do 30% prenesenog signala, odnosno, ako je ometeno 70% prenesenog signala.

Ako si bio na TVA Zagreb, VP 3566/1, kao i ja, onda znam tvoju priču i istoriju. U zadnje vrijeme lako se dođe do personalaca i do podataka. Pošto tražim stručnjake za ekipu koja bi se muvala po svijetu, objasni mi kako rade gore navedeni uređaji.

Pozdrav

Vlado
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #79 on: May 16, 2016, 02:56:31 pm »

Сада то не могу поправити, из неког чудног разлога, али проширење кључа треба да гласи:


1.

  for i = T, T+1 .... 127 do
    L( i ) = PITABLE( L(i - 1) + L(i - T) )  (овде + означава сабирање по модулу 2^16)

2.

   L(128 - T8) = PITABLE(L(128 - T8) & TM)  (цвиченцуг)


3.

   for i = 127 - T8, .... 0 do
     L(i) = PITABLE(L(i + 1) XOR L(i + T8))

После овога низ K[0]...K[63] садржи 64 16-битне речи кључа за енкрипцију
 

Угласте заграде и уобичајене индексне промењљиве доводе до необичних ефеката.

Тјах.

Veseline, molim te objasni mi ovo.

Mislim da je došlo do neke greške pod 2. - jer ako je to ispravno, ono pod 3. ne može nikako da bude na mestu!
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #80 on: May 16, 2016, 08:07:42 pm »

Ловац, ово је специјално за тебе, пошто се ти "буниш" око математике. Хехе.

Али просто је.

Корисник даје кључ одређене дужине, у словима, бајтовима. И њих има Т.

То се смешта у кључ, на позиције од 0 до Т - 1.

Е да, има грешка, али у првом кораку. Није 2^16 већ 2^8, сабирање по модулу 256.

Да ниси поменуо, не бих ни приметио.

Затим се кључ допуњава према датој релацији од позиције Т до позиције 127, односно 128 - 1.

У овом случају први елемент структуре (кључа) има вредност индекса 0. (То понекад уме да донесе забуну.)

Т8 је ефективна дужина кључа у бајтовима, када се ефективна дужина кључа у битовима Т1 подели са 8.

Други корак мења један бајт који се налази при крају кључа, пошто је Т8 много  мањи од 127.

Трећи корак почиње "испод" тог бајта, и иде ка почетку кључа, мењајући садржај кључа екслузивном или функцијом са бајтом који је Т8 бајта "изнад" бајта који се мења.

Циљ је да се повећа ентропија кључа.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #81 on: May 16, 2016, 08:16:40 pm »

За Владимира.

Употреба проширеног спектра и брзо мењање фреквенција које имплицитно преноси информацију је делокруг SIGINT активности, за коју нисам посебно стручан, али они то повезују са стеганографијом, детектују и анализирају.

Могу и о томе нешто да напишем, али, да ти уштедим време око читања, а и мени око писања, додај неки микроконтролер за хардверску енкрипцију каквом симетричном стрим шифром. То је по димензијама јако мало и има малу потрошњу па се неће ни грејати, а ни кварити. Чак их можеш и каскадно применити, али са различитим методима енкрипције, а ни то на крају не би било веће од паклице цигарета.
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #82 on: May 16, 2016, 08:30:13 pm »

За Ненада.

Циљ теме није да ја покажем како ја, ето, нешто знам а ви не знате, него управо да и ви знате.

Друга ствар је мој лични однос према вашој аутоцензури.

Неко је обрисао пост који садржи пар битних информација о процењеној вредности сајта. Нисам ја радио процену, нити је процењена вредност уопште битна, већ сама чињеница да та процена постоји. То и јесте проблем, а и ваша аутоцензура која је довела до брисања таквог поста.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #83 on: May 16, 2016, 08:32:31 pm »

Ja sam obrisao taj post. Taj post ne sadrzi nista sto bi bilo bitno za ovu temu, a to znaci da je spam.

Jos nesto?
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #84 on: May 16, 2016, 08:36:31 pm »

Е па није спам, о томе се и ради, већ је у тесној вези са заштитом података. Написах да ћу касније објаснити шта је сврха тог поста.

Можда се некоме наведене вредности нису допале, али то су били тачни подаци.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #85 on: May 16, 2016, 08:55:16 pm »



Т8 је ефективна дужина кључа у бајтовима, када се ефективна дужина кључа у битовима Т1 подели са 8.


Veseline, ti nas podcenjnuješ: veoma dobro znamo šta je bajt, i šta je bit!
Logged
VeselinDakovic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 164



« Reply #86 on: May 16, 2016, 09:08:04 pm »



Т8 је ефективна дужина кључа у бајтовима, када се ефективна дужина кључа у битовима Т1 подели са 8.


Veseline, ti nas podcenjnuješ: veoma dobro znamo šta je bajt, i šta je bit!



Хехехе, не зезај Ловац, ово је моја навика да увек пишем што је могуће одређеније. А и ради се о дефиницији вредности.

Професионална деформација, што би се рекло. А некад је и стварно неопходно.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #87 on: May 16, 2016, 09:44:52 pm »

Vlado,
Da li je to neki uređaj za audio ili video strim?
Tu mogu da razumem da je podnošljiv gubitak mikro delova poruke.
Za obične podatke ne mogu da razumem kako bi se osigurali od gubitka nasumičnog dela, a da ne strada smisao.

Veseline,
kakva crna steganografija??
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #88 on: May 16, 2016, 10:07:23 pm »

O toj opremi nebi baš puno pričao. To je dio opreme za oklopna vozila. To je sastavni dio BMS ( o tome sam već pisao). Vozilo dobije podatak o svojoj lokaciji do GPS-a ili od Glonas-a i pošalje taj podatak ostalim vozilima u razmjenu. Ne mogu da otkrivam puno, jer će oni koji čitaju Palubu po službenoj dužnosti (nabijem ih na *****) ...... prepoznati neka imena.

Nakon razmjene podataka između vozila i više komande svako vozilo ima raspored svojih i tuđih snaga na displeju u vozilu.  Ima još nekih detalja, ali oprema se koristi za prenos slike, zvuka i podataka.

Oprema se takođe može koristiti samostalno kao radio oprema. Na izradi opreme je radilo nekoliko doktora nauka sa dosta fakulteta i iz nekih instituta iz Beograda i okoline.

Pozdrav

Vlado
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #89 on: May 16, 2016, 10:09:57 pm »

Veseline, moraš shvatiti da je ovo čisto informativni forum. Prema tome, svoja izlaganja moraš prilagoditi prosečnom forumašu, a ne da se gubiš u maglenim visovima egzaktne nauke.

Kriptografija je vrhunac matematike, i upravo zbog toga je teško probojna i nerazumljiva najširem sloju običnih ljudi.

Zato, molim te, siđi na nivo običnog palubarca, pa da tako naučimo nešto o toj nauci, koju nam prezentuješ, mnogima nerazumljivim jezikom!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.