PALUBA
March 28, 2024, 10:34:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Zakon o oružju i municiji R. Srbije  (Read 88717 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #15 on: July 06, 2018, 02:01:37 pm »

Za ovu zamenu oruzanih listova mogu reci samo da je to lopovluk u reziji drzave.

Ali to vec imamo i sa zamenom registarskih tablica za auta.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 592


« Reply #16 on: July 06, 2018, 06:43:27 pm »

Hvala, ssekir75.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #17 on: October 15, 2018, 01:48:10 pm »





Ima li ko od clanova da je krenuo sa procedurom preregistracije oruzja? Rok za tu aktivnost je 05.03.2019.godine.

Kakva  su iskustva?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #18 on: October 15, 2018, 03:33:06 pm »

укратко, како где. зависи од референта. у 90% случајева не знају ни свој посао ни закон, па га тумаче како им се ћефне. а што их заболе за нас који имамо оружје, то је да се не прича. срећом да су људи из самог министарства још увек прилично предусретљиви, па мејл муп-у обично буде довољан да се дотичном накрше мајке и натерају да се уради како треба.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #19 on: October 15, 2018, 07:38:25 pm »



  Meni dadoše spisak šta treba da uradim . Lekarski , obuka za rukovanje, plaćaj ovo, plaćaj ono, . . .
 Uglavnom plaćaj pa ćemo posle videti šta dalje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #20 on: October 15, 2018, 08:00:36 pm »

Nejasno zašto starim vlasnicima traže potvrdu o obuci za rukovanje. Ima li logike da čoveku koji je preko 30 ili više godina aktivan član nekog lovačkog društva - zatražiti mu neki papir o završenoj obuci.
Lekarski treba da je obavezan.

Mislim da bi se SR trebala ugledati na CG vezano za zakon o oružju. Oni su zaista elegantno rešili sve, gde je SR još u gustoj magli.
(ne govorim o kriminalu i kriminalcima i nelegalno oružju, već o ljudima koji u vlasništvu imaju legalno oružje)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #21 on: October 15, 2018, 10:23:17 pm »

ако се ја добро сећам, обуке су ослобођени активни и пензионисани официри и полицајци и резевни официри. код "пререгистрације" ловци који имају оружје од пре '98. такође су ослобођени обуке. међутим, ако би да набаве ново оружје, нису ослобођени. глупост на нивоу. углавном, све се своди на ово што киле каже, плаћај па ћемо видети...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #22 on: October 16, 2018, 07:49:53 pm »

Пензионисани (али и активни) официр, подофицири, полицајци (овлашћена лица) ослобођени су обуке за оружје и ако би набављали ново оружје.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #23 on: October 17, 2018, 06:56:57 am »


 Zašto nisu i bivša Vojna lica kojima je služba prestala na sopstveni zahtev?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #24 on: October 17, 2018, 04:32:33 pm »

киле, нисам сигуран да нису. најбоље је упитати мејлом министарство, јер како рекох, референти најчешће не знају па закон тумаче по свом нахођењу. лично ја сам имао проблем са шефицом која је тражила папир са обуке, а ја сам јој давао уверење са академије о завршнеој шро. тек на моје инсиситирање да ту преда мном прочита члан закона у коме је то писало (заборавио сам који беше по старом закону) је морала да попусти. једноставно, НЕ ЗАНИМА ЈЕ. међутим, ако се поднесе одговор самог муп-а обично итекако буду заинтересовани.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #25 on: October 18, 2018, 09:51:27 pm »


 Zašto nisu i bivša Vojna lica kojima je služba prestala na sopstveni zahtev?

И њима. Мислим да је услов да је провео у активној служби 3 или 5 година.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #26 on: December 23, 2018, 07:20:09 am »

I na ovo treba da se obrati pažnja, odnosno da se odjavi oružni list ukoliko se oružje ne vrati u nekom razumnom roku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Penzioneru stigao poreski dug za ukradeni pištolj
V. C. S. - R. Dr.   22. decembar 2018.

Država obračunava visoke dažbine na osnovu oružnih listova, čak i ako "cevi" nisu više u posedu građana. Penzioneru stiglo rešenje da plati 59.000 za oružje čiji nestanak je prijavio još 2014. godine

POREZ na oružje obračunava se na osnovu validnog oružnog lista, bez obzira na posed pištolja ili puške za koju je ovaj dokument izdat. To znači da su obavezni da ovu dažbinu izmire čak i vlasnici oružja koje je ukradeno ili izgubljeno, bez obzira na to što je nestanak prijavljen policiji. Ovo je samo jedna u nizu nelogičnosti na koju ukazuju vlasnici vatrenog oružja. Na njihove adrese ovih dana stižu opomene za neplaćen porez, koji se neretko meri desetinama hiljada dinara. Mnogobrojne primedbe građana poslednjih dana ukazuju da "debela" zaduženja za porez na oružje stižu ne samo stvarnim dužnicima, već i vlasnicima trofejnog oružja, pa čak i pokojnicima i onima koji su bez svojih cevi ostali svojom ili tuđom voljom.

Novogodišnju čestitku sa podvučenim iznosom od nepunih 59.000 dinara od Poreske uprave na ime dažbine na revolver nedavno je dobio i Radivoj Nikolić, penzioner iz Šabačke Kamenice kod Koceljeve. Glavni dug od 32.000 dinara i kamata od 27.000 ne bi bili za čuđenje da njegov "magnum 357" nije ukraden još 2014. godine.

- Lopovi su mi tada obili stan i odneli i pištolj, što sam istog časa prijavio policiji. Provalnik je brzo uhvaćen, ali revolver nikada više nisam video. U Poreskoj upravi su mi rekli da provala i krađa sa njima nemaju nikave veze. Pištolj nemam, ali porez moram da platim - kaže Nikolić. U Poreskoj upravi objašnjavaju da zakonom nije propisano pravo na oslobađanje od poreza na registrovano oružje čak ni kada je nestanak prijavljen, sve dok je i dalje na snazi oružni list. Tek kada policija ukine važenje ovog dokumenta, Poreska uprava prestaje da zaračunava obaveze.

- Rešenja sastavljamo isključivo na osnovu podataka koje nam dostavlja MUP, koji je izdao oružni list, kolekcionarsku ili dozvolu za nošenje oružja - objašnjavaju poreznici. U MUP-u objašnjavaju da su oni zaduženi za evidenciju, ali da je Poreska uprava jedina koja procenjuje da li oružje građana podleže poreskoj obavezi.

- Postoji zakonska obaveza da MUP dostavlja podatke o registrovanom oružju Ministarstvu fininsija, radi utvrđivanja godišnjeg poreza. Na osnovu ovih podataka, Ministarstvo finansija vodi postupak obračuna. Građani koji imaju primedbe na utvrđeni porez mogu da se obrate policijskoj stanici, gde se izdaju potvrde iz evidencije registrovanog oružja u kojima se navodi vrsta, namena i status. Na osnovu ovih podataka Poreska uprava utvrđuje da li konkretno oružje podleže poreskoj obavezi ili ne - objašnjavaju u MUP-u.

ZASTAREVA ZA PET GODINA

POREZ na oružje plaća se jednom godišnje i iznosi 3.600 dinara. Neredovne platiše, međutim, suočavaju se sa kamatama koje znaju da premaše iznos osnovnog duga. Ova vrsta obaveza zastareva za pet godina, što znači da se vlasnici oružja terete za neplaćene obaveze od 2013. godine. Prema slovu propisa, obaveza plaćanja ovog nameta prestaje danom odjavljivanja pištolja ili puške, s tim što se komad oružja mora skinuti ne samo sa evidencije MUP-a, već i Poreske uprave.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #27 on: December 23, 2018, 08:38:04 pm »

Ја ценим да овај пут Пореска управа није управу. Управо због задњег пасуса. Порез се плаћа на оружје, односно поседовање оружја,  а не на оружни лист.

Quote
Postoji zakonska obaveza da MUP dostavlja podatke o registrovanom oružju Ministarstvu fininsija, radi utvrđivanja godišnjeg poreza. Na osnovu ovih podataka, Ministarstvo finansija vodi postupak obračuna. Građani koji imaju primedbe na utvrđeni porez mogu da se obrate policijskoj stanici, gde se izdaju potvrde iz evidencije registrovanog oružja u kojima se navodi vrsta, namena i status. Na osnovu ovih podataka Poreska uprava utvrđuje da li konkretno oružje podleže poreskoj obavezi ili ne - objašnjavaju u MUP-u.

Човек је уредно пријавио крађу оружја која је регистрована у МУП-у. Дакле, МУП је, ако је достављао податке Пореској управи, морао доставити и податак да је оружје украдено и да тај оружни лист стави у "мировање", а за оружјем покрене потрагу (објаву). Не плаћа се порез на оружни лист већ на оружје. Оружни лист је доказ да је оружје у поседу (легалном). У конкретном случају оружје није у поседу што је пријављено МУП-у.  Мислим да ће, ако овај грађанин покрене жалбу и после (ако га одбију) спор пред судом исти и добити.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #28 on: December 23, 2018, 09:03:20 pm »

Иначе, пре десетак дана обавио сам процедуру пререгистрације оружја по сда важећем закону о оружју и муницији. Рок је март 2019. године. Обавио сам лекарски преглед у овлашћеној здравственој установи. Платио сам прописане таксе (плаћају се све дажбине као да први пут набављаш оружје: 5420,00 дин такасе, плус накнада за образац оружног листа од 900 дина и 600 динара за "услугу"). И отишао у надлежни станици полиције . Чекао сам буквално 4 сата (а радно време им је од 09.00 до 13.00). Нема много људи, али службенице раде споро. Када сам ушао видео сам да је то објективно тако. Једноставно, док прегледа све папире (ти седиш наспрам ње), док све то унесе у компјутер, док скенира све документе (рече ми да се тако формира "досије" који ће бити трајан), док се испотписује...оде време. Још је испред мене био човек који је враћао (није хтео да обнови дозволе већ да врати оружје) 4 комада разног оружја и око 150 метака разних калибара. Док је службеница све то пописала ...трајало је сат ипо времена.

Тражила ми је доказ да нисам осуђиван и под истрагом из евиденције основног суда и оног суда за разне злочине и организовани криминал (то наравно треба). Нисам понео јер сам прочитао у закону да је то њихова обавеза. Када је службеница покушала да ме убеди да је то ипак моја обавеза позвао сам се на Закон о општем управном поступку да ако један државни орган води евиденцију о грађанину онда други државни орган те податке прибавља службеним путем без накнаде. Службеница се сложила да је то тако али да они немају приступ бази података основних судова али да имају приступ бази података Специјалног суда. Како је заиста Основни суд одмах поред зграде Полиције замолила је да ја ипак одем и извадим ту потврду што сам ја и прихватио, а за Специјални суд ће они.

Такође, како ја имам оружје које сам добио на поклон требало је да донесем потврду - доказ да је то заиста поклон. Ја то нисам понео нити је то негде писало да треба (показао сам јој допис из Управе полиције од које сам писаним путем, преко мејла, тражио да ми одговоре шта требам да понесем) и да сам ја доказ предао Пореској управи (као што и јесам јер сам ослобођен плаћања пореза). Она ми је одговорила да је то у мом интересу јер  кад они буду поново слали  податке Пореској управи биће наведено да је оружје поклон (потврда коју јој будем дао биће скенирана и похрањена у мој досије) и да тада сигурно Пореска управа неће слати решење (два пута су ми до сад слали из Пореске управе захтев да платим порез и оба пута сам ја улагао жалбу коју су ми и уважили). Како сам оружје добио као поклон по завршетку ВА, обратио сам се Војној академији и заиста за један дан добио потврду са бројем наредбе по којој сам добио тај пиштољ. Ту потврду сам јој донео после пар дана (службеница ми је заказала да дођем пре радног времена како би то евидентирала да не чекам поново ред) и она их је скенирала и задржала.

Сад иде безбедносна провера (полицајац је већ био на вратима) тако да очекујем да ће ме ускоро службеница позвати да ми уручи нови оружни лист, односно чиповану картицу.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #29 on: December 24, 2018, 12:08:25 am »

Колико сам ја разумео Закон,  мора да се утврди да ли подонисалц захтева има потребе за поседовањем оружја, тј. да ли му прети нека опсаност.

Uslovi za fizička lica za nabavljanje i držanje oružja iz kategorije B

Član 11

Oružje iz kategorije B mogu nabavljati i držati fizička lica koja:

...

8 ) imaju opravdan razlog i to:

(1) za oružje za ličnu bezbednost iz kategorije B - ukoliko učine verovatnim da bi im mogla biti ugrožena lična bezbednost zbog prirode posla ili drugih okolnosti,

(2) za lovačko oružje kategorije B - dostave dokaz da ispunjavaju uslove za posedovanje lovne karte,

(3) za sportsko oružje - uverenje o aktivnom članstvu u sportskoj streljačkoj organizaciji;

Ако не успеш да докажеш да ти пиштољ треба онда остајеш без њега.  
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.