PALUBA
March 28, 2024, 09:18:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Zakon o oružju i municiji R. Srbije  (Read 88745 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #30 on: December 24, 2018, 03:38:21 pm »

то је за ношење, не за поседовање. нико теби не брани да држиш пиштољ кући, и да повремено идеш у страљану да прангијаш. али да га носиш е то мало теже. могуће је добити дозволу, али како кажеш, потребан је оправдан разлог и дебело се плаћа. из мог досадашњег "истраживања", дозволу за ношење добијају радници обезбеђења у банкама и мењачницама.

иначе, ја сам био у четвртак. пошто то код нас ради шефица чекао сам је прилично дуго, жена је претрпана гомилом папира због краја године. иако је по природи намћор, према мени је била изузетно љубазна. чак ми је за неке ствари изашла у сусрет иако није морала. са друге стране, показао сам јој неке форе око налажења и читања жигова код различитих пушака старије производње које су биле у канцеларији, што је изазвало сумњичавост код ње. све се добро завршило кад сам јој рекао да сам и у гимназији и на факултету дипломирао на темама из наоружања, а и по музејима и на војној академији се видло свашта. пажњу јој је привукла и "позлата" на бокерици. питала је да ли је нешто рађено на пушци и ко је радио. вероватно је очекивала да је то радио неки мајстор па да ме шаље на проверу у кг. срећом, та "позлата" серијске машинске гравуре није ништа друго до кинески лак за нокте Grin поштено се насмејала и рекла, куд ти то паде на памет  Cheesy дакле никакве неовлашћене преправке на  гвожђурији не пролазе. кундак је ионако потрошна роба и нико и не обраћа пажњу на њега. све ус вему, посао завршен за мање од пола сата. сад чекам да дођу  police у контролу. пушке су ионако у металном ормару, па могу да дођу кад год им се ћефне...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #31 on: December 24, 2018, 08:56:34 pm »

Quote
из мог досадашњег "истраживања", дозволу за ношење добијају радници обезбеђења у банкама и мењачницама.

Лош си ми ти истражитељ по том питању. Евентулано добијање дозволе за ношење приватног оружја благе везе нема са послом обезбеђења.

Према Закону о приватно обезбеђењу службеници обезбеђења не смеју (забрањено им је ) да држе и користе лично (приватно) оружје (без обзира да ли га имају) већ искључиво службено које региструје фирма. Сад је додељивање оружја службеницима обезбеђења повезано са лиценцом. Постоји посебна лиценца за службеника обезбеђења са оружјем (положен стручни испит и лекарски преглед сваке године). Фирма региструје оружје и плаћа таксе за њега. Директор фирме (одговорно лице) га налогом додељује службенику обезбеђења који обавља те задатке које си навео (обезбеђење одређених објеката, банака, мењачница и сл.). Такође, да би се користило оружје у обезбеђењу проценим ризика за конкретни објекат (посао), која је сада обавезна, мора се утврдити потреба.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #32 on: December 24, 2018, 10:18:47 pm »

двојица које лично познајем носе на послу прииватне пиштоље са дозволом.  један ради у фирми обезбеђења, не знам тачно којој, могу да погледам, носи лични 7,65, а други је бивши полицајац и носи лични цз99 који је добио кад је отишао у пензију. његов посао додуше није баш класично обезбеђење објекта мењачнице, него пренос новца до банке/сдк/где већ. овог са 7,65 сам баш питао да ли је оружје службено или не, јер ме је збунило то што његов колега не носи пиштољ него само има онај даљински за аларм. притом пиштољ носи нескривено. ја пиштољ немам (не треба ми) па ме није ни интересовало прецизно око тога.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #33 on: December 24, 2018, 11:51:15 pm »

Није за ношење већ и за поседовање. Пише ко може да набави и да држи и које услове мора да испуни.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #34 on: December 25, 2018, 11:30:21 am »

Није за ношење већ и за поседовање. Пише ко може да набави и да држи и које услове мора да испуни.

(1) za oružje za ličnu bezbednost iz kategorije B .. to je ono što se naziva dozvola za privatno nošenje oružja. Za prenos oružja do streljane/lova, mora biti obavezno municija odvojena od oružja. Sada dali su to dva đepa u istoj futroli, nebitno, samo nesme biti skupa u istom đepu.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #35 on: December 25, 2018, 12:41:40 pm »

двојица које лично познајем носе на послу прииватне пиштоље са дозволом.  један ради у фирми обезбеђења, не знам тачно којој, могу да погледам, носи лични 7,65, а други је бивши полицајац и носи лични цз99 који је добио кад је отишао у пензију. његов посао додуше није баш класично обезбеђење објекта мењачнице, него пренос новца до банке/сдк/где већ. овог са 7,65 сам баш питао да ли је оружје службено или не, јер ме је збунило то што његов колега не носи пиштољ него само има онај даљински за аларм. притом пиштољ носи нескривено. ја пиштољ немам (не треба ми) па ме није ни интересовало прецизно око тога.

Ако их носе раде илегално. Или су не пријављени радници и обезбеђење је "дивље", или крше закон при чему могу озбиљно да одговарају.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #36 on: December 25, 2018, 03:45:12 pm »

Mnogo nelogičnosti, gluposti, i mnogo sivih zona skupljeno u jednom zakonu.
Za običnog čoveka, rekreativca, koji voli oružje, pucanje, lov - jako puno prepreka. Zašto?

Sa druge strane, na ulicama nam se javno ubijaju ljudi - a policija nema leka, metoda ni sistem da im se suprotstavi.

Jedna od najnelogičnijih i najglupljih uredbi zakona je (između ostalog), da u svojoj kući moraš imati metalnu kasu, da bi ti dali dozvolu za sporstko oružje. Zar je normalno da napr. u kući koja je čvrsto građena, blind vrata na ulazu, eloksirana bravarija posvuda - vlasnik se mora ''dodatno'' štititi od kriminalaca, kupovinom metalne kase.
Bilo koji verzirani lopov, koji provali blind vrata, u par minuta će otvoriti metalni ormar sa elzet bravom ili katancem, da bi došao do onog što ga interesuje.
I naši pametni zakonopisci upliću takve uredbe u zakon!

A sa druge strane - ne daj bože da naškodiš tom lopovu, da ga klepiš u glavu dok ti vršlja u kući - ode ti u zatvor!

Meni je to nepojmljivo!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #37 on: December 25, 2018, 06:31:55 pm »

двојица које лично познајем носе на послу прииватне пиштоље са дозволом.  један ради у фирми обезбеђења, не знам тачно којој, могу да погледам, носи лични 7,65, а други је бивши полицајац и носи лични цз99 који је добио кад је отишао у пензију. његов посао додуше није баш класично обезбеђење објекта мењачнице, него пренос новца до банке/сдк/где већ. овог са 7,65 сам баш питао да ли је оружје службено или не, јер ме је збунило то што његов колега не носи пиштољ него само има онај даљински за аларм. притом пиштољ носи нескривено. ја пиштољ немам (не треба ми) па ме није ни интересовало прецизно око тога.

Ако их носе раде илегално. Или су не пријављени радници и обезбеђење је "дивље", или крше закон при чему могу озбиљно да одговарају.

какогод, имају дозволу за ношење и разлог им је био природа посла.

Mnogo nelogičnosti, gluposti, i mnogo sivih zona skupljeno u jednom zakonu.
Za običnog čoveka, rekreativca, koji voli oružje, pucanje, lov - jako puno prepreka. Zašto?

Sa druge strane, na ulicama nam se javno ubijaju ljudi - a policija nema leka, metoda ni sistem da im se suprotstavi.

Jedna od najnelogičnijih i najglupljih uredbi zakona je (između ostalog), da u svojoj kući moraš imati metalnu kasu, da bi ti dali dozvolu za sporstko oružje. Zar je normalno da napr. u kući koja je čvrsto građena, blind vrata na ulazu, eloksirana bravarija posvuda - vlasnik se mora ''dodatno'' štititi od kriminalaca, kupovinom metalne kase.
Bilo koji verzirani lopov, koji provali blind vrata, u par minuta će otvoriti metalni ormar sa elzet bravom ili katancem, da bi došao do onog što ga interesuje.
I naši pametni zakonopisci upliću takve uredbe u zakon!

A sa druge strane - ne daj bože da naškodiš tom lopovu, da ga klepiš u glavu dok ti vršlja u kući - ode ti u zatvor!

Meni je to nepojmljivo!

каса не служи да спречи лопова. свима је у полицији јасно да ће лопов који провали у стан без по муке да отвори браву каква се најчешће среће на тим ормарима, и то обичним шрафцигером на силу. тај ормар служи да "неовлаштени" не дођу у посед. значи укућани и гости. вековима уназад пушке су стајале на зиду па ником ништа није фалило. оружја на црно има колко нећеш, доступно је и ком треба и ком не треба, тако да је све ово само узимање пара и разоружавање народа.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #38 on: December 25, 2018, 09:24:53 pm »

вековима уназад пушке су стајале на зиду па ником ништа није фалило. оружја на црно има колко нећеш, доступно је и ком треба и ком на, тако да је све ово само узимање пара и разоружавање народа.

Ja bih pre rekao da je ovo silovanje običnog naroda.


Nije direktno vezano za ovu temu, ali nije ni off topic:

Od kada znam za sebe u bliskom sam kontaktu sa oružjem - u familiji svi lovci, bavio sam se streljaštvom dugi niz godina, radni vek sam proveo kao oficir, kad god imam vremena idem u lov.
Živim u Herceg Novom od 1979. godine, rođen sam u Vojvodini.
Ja sam odavno u penziji, supruga je prošle godine pošla u penziju. Sada, kada smo oboje u penziji, odlučili smo da se vratimo u rodni kraj - da se iz Herceg Novog preselimo u Novi Sad.

Jedan od problema koji treba da rešim jeste oružje: imam u legalnom vlasništvu lovački karabin, dve sačmarice i malokalibarsku pušku (oružne listove sam prošle godine produžio u CB Herceg Novi, važe do 2027. godine).

Nije mi jasno kako da rešim enigmu legalnog prebacivanja i registracije oružja koje posedujem, u Srbiju.
Da pokušam dobiti dozvolu za uvoz, zatim i dozvolu za držanje oružja u SR - kako, kad još nisam član ni jednog lovačkog društva? Da prodam oružje u CG?
Ovo drugo bi možda bilo najjednostavnije, ali ne bih voleo da se rastanem od lovačke puške koju sam nasledio od oca. Veoma je vredna.

Ima li iko pametan savet?


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #39 on: December 25, 2018, 09:45:35 pm »

Idi u MUP i raspitaj se kako to ide.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #40 on: December 25, 2018, 10:37:45 pm »

колега ловац, за ловачко оружје треба да имаш услов за издавање ловне карте. то значи да имаш положен ловачки испит, а то имаш, јелте. нико теби не брани да идеш у комерцијалу ако имаш пара, не мораш да ловиш у локалу. ловну карту ионако не издаје лсс. е сад, проблем је што сваки референт закон тумачи на свој начин. нама траже да смо чланови ловачког удружења иако то није услов да би био ловац, то знаш. најбоље је да пошаљеш мејл министарству унутршњих послова у бг и они ће те упутити тачно шта да радиш. иначе су врло ажурни и предусретљиви, за разлику од шалтеруша.
Logged
tihi
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 349



« Reply #41 on: December 26, 2018, 07:37:51 am »

Slican problem, otac prodaje lovacku bokericu jer nije vise clan lovackog drustva, a to je jedini uslov da bi zadrzao pusku. Inace je bio lovac godinama.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #42 on: December 26, 2018, 02:10:44 pm »

II NABAVLJANJE, DRŽANJE I NOŠENJE ORUŽJA

Uslovi za fizička lica za nabavljanje i držanje oružja iz kategorije B

Član 11

Oružje iz kategorije B mogu nabavljati i držati fizička lica koja:

1) su punoletna;

2) su državljani Republike Srbije ili stalno nastanjeni stranci;

3) su zdravstveno sposobna za držanje i nošenje oružja;

4) nisu pravnosnažno osuđivana na kaznu zatvora za krivična dela: protiv života i tela, protiv sloboda i prava čoveka i građanina, protiv polne slobode, protiv braka i porodice, protiv imovine, protiv zdravlja ljudi, protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine, protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije, protiv državnih organa, protiv javnog reda i mira, protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom ili se protiv njih vodi postupak za navedena krivična dela;

5) nisu pravnosnažno kažnjavana u poslednje četiri godine za prekršaje iz oblasti javnog reda i mira za koje je propisana kazna zatvora i za prekršaje iz ovog zakona;

6) na osnovu bezbednosno-operativne provere u mestu prebivališta, boravišta, mestu rada, svojim ponašanjem ne ukazuju na to da će predstavljati opasnost za sebe ili druge i javni red i mir;

7) su obučena za rukovanje vatrenim oružjem;

Cool imaju opravdan razlog i to:

(1) za oružje za ličnu bezbednost iz kategorije B - ukoliko učine verovatnim da bi im mogla biti ugrožena lična bezbednost zbog prirode posla ili drugih okolnosti,

(2) za lovačko oružje kategorije B - dostave dokaz da ispunjavaju uslove za posedovanje lovne karte,

(3) za sportsko oružje - uverenje o aktivnom članstvu u sportskoj streljačkoj organizaciji;

9) imaju uslove za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja.

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_oruzju_i_municiji.html

по овоме нисте у обавези да будете члан ниједног ловачког удружења/друштва/секције/шта већ. нисте у обавези ни да поседујете ловну карту, него да имате положени ловачки испит или да сте завршили неку школу која има везе са ловом (шумарска или пољопривредна, не знам тачно смерове). то су услови да може да вам се изда ловна карта. ловну карту издаје министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, не ловачки савез!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #43 on: December 26, 2018, 06:55:13 pm »

То око ловачког оружја је по мени мало изван логике. Добро, ја будем члан ловачког друштва, имам положен испит за ловца али у неком тренутку престанем да будем члан ловачког друштва и нећу у лов. И шта сад? треба да вратим ловачку пушку?

Такође, поставља се питање шта је са онима који сада у овом моменту имају ловачко оружје али се не баве ловом, немају положен ловачки испи и сл. Они би требали или да продају оружје или да га предају МУП-у. Зашто би то радили? Због чега они представљају опасност по било кога (ако никад нису направили никакав прекршај)?

Изгледа да је држава решила да полако разоружава "обичне" грађане, кад већ не може криминалце.

Онда је најбоље урадити као у Енглеској. Нико не може да поседује оружје осим државних органа. Спортско оружје се чува у посебним условима (магацину) у спортским дружинама и исто тако ловачко. Кад се спортско такмичење или лов заврше, оружје се очисти и одмах врати у магацине.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #44 on: December 26, 2018, 10:37:30 pm »

то не да је изван логике него нема везе с мозгом. деси се рецимо да се човек ловац разболи, поломи ногу, има мало дете и 101 други разлог који га спречава да иде годину-две у лов. и шта ,да прода или поклања пушке? нема логике. но ево у члану закона пише да је потребно да испуњава услове за издавање ловне карте, не да је има или да је члан ловачких организација.

за ово друго, да. ако немаш положен ловачки испит, збогом оружје.

за ово треће смо одавно расправљали да није баш згодно, изискује велике трошкове и омета лов. ево нпр ми имамо сваки дан лов на патке и гуске. како би то било да сваки дан по 100 људи парадира да вади оружје, враћа, притом нису сви у исто време, треба чекати да се оружје аклиматизује пре него се чисти, итд, итд... колика би то просторија требала да буде, колики ормари... нек свако има по једну пушку,а има људи који их имају и мало више од једне. прилично неизводиво.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.