PALUBA
March 28, 2024, 04:50:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Zakon o oružju i municiji R. Srbije  (Read 88729 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #135 on: December 10, 2019, 07:41:20 am »

Грађани се жале да их полиција разоружава, МУП демантује
Аутор: Александар Бојовић понедељак, 09.12.2019.

Незванично сазнајемо да је до сада у току пререгистрације оружја одбијено пет одсто грађана који су поднели захтев и њима су одузети пиштољи и револвери

У медијима су се прошле недеље појавиле тврдње појединих љубитеља оружја да Министарство унутрашњих послова Србије спроводи процес разоружавања грађана који легално поседују оружје и да је под образложењем пререгистрације до сада одузето више хиљада пиштоља и револвера. Дарко Божић, уредник Дум Дум канала, који на мрежи Јутјуб прати више од 225.000 људи, каже за „Политику” да је према његовим незваничним информацијама само на простору западне Србије у последње време полиција од грађана одузела између 18.000 и 20.000 комада оружја. Божић истиче за наш лист да му се свакодневно јављају дугогодишњи власници пиштоља и револвера и да се жале да су одбијени приликом пререгистрације иако испуњавају све законске услове. Наш саговорник истиче да овај проблем имају власници оружја за личну безбедност. Ти људи, каже Божић, из МУП-а добијају образложење да им лична безбедност није угрожена и одузимају им пиштоље.

„Реч је о најдисциплинованијим грађанима са чистим досијеима, који никада нису учинили ниједно кривично дело или прекршај из области јавног реда и мира јер да јесу оружје би им већ било одузето. По мојим сазнањима, свако ко је поднео захтев за пререгистрацију пиштоља или револвера добио је негативно решење”, каже Божић, чији Јутјуб канал популаризује оружје, промовише стрељачке спортове и безбедно руковање оружјем. Када је реч о пререгистрацији пушака и карабина, наш саговорник наводи да тај процес иде глатко и без проблема. Али, како истиче, не види ниједан логичан разлог зашто би грађани који већ дуго поседују дозволе за пиштоље и револвере сада морали да доказују да им је угрожена безбедност и како то доказати.

„Политика” је још у четвртак упутила питања МУП-у у вези с процесом пререгистрације као и да ли је тачно да се у последње време грађанима масовно одузима оружје. Из министарства нам је речено да није тачна тврдња да МУП разоружава грађане Србије и обећано нам је да ћемо прецизну статистику о току пререгистрације оружја добити данас. Како незванично сазнајемо, до сада је у току пререгистрације оружја одбијено пет одсто грађана који су поднели захтев и њима су одузети пиштољи и револвери.

Предвиђени рок за замену старих оружних листова за нове биометријске исправе је 5. март 2020. На сајту МУП-а већ дуже време стоји обавештење о овој пререгистрацији, са свим детаљима. У том документу се наводи да се захтев за пререгистрацију оружја подноси лично, у организационој јединици овог министарства према месту пребивалишта подносиоца захтева. Том приликом се доноси оружје на увид, прилаже се уверење о здравственој способности за држање и ношење оружја не старије од месец дана, као и доказ о оправданости разлога за поседовање оружја. „За оружје за личну безбедност неопходно је учинити вероватним да би лична безбедност могла бити угрожена због природе посла или других околности”, наводи се у документу. Управо је овај детаљ проблематичан за власнике оружја за личну безбедност и на основу њега у МУП-у најчешће одбијају власнике пиштоља и пушака.

За ловачко оружје неопходан је доказ о испуњености услова за поседовање ловне карте, а за спортско оружје неопходно је уверење о активном чланству у спортској стрељачкој организацији. У целом овом поступку надлежни орган по службеној дужности, уз сагласност подносиоца захтева, прибавља уверење да се против подносиоца захтева не води кривични поступак. Уверење може подносилац захтева и сам прибавити како би се захтев решио у што краћем року. Такође, у току спровођења поступка полицијски службеници месно надлежне полицијске управе, односно полицијске станице, утврђују да ли су испуњени услови за безбедан смештај и чување оружја. Ово значи да полиција проверава да ли у кући или стану власници оружја имају сеф у којем ће држати своје пушке и пиштоље. Сеф за безбедно држање оружја је обавезан.

Бранко Богдановић, публициста и познавалац оружја, каже за „Политику” да је овај нови закон о оружју компилација више закона ЕУ, али у суштини он ту не види ништа лоше.

„Када је реч о предаји оружја МУП-у, то је последица пореза. Људи немају новца да плаћају тај порез и више им се исплати да предају оружје полицији”, додаје Богдановић. Иначе, порез на оружје уведен је на иницијативу Војислава Шешеља и његових радикала још у време Слободана Милошевића, а наредне власти само су наставиле наплату овог пореза. Вељко Мијаиловић, председник Полицијског синдиката Србије, истиче за „Политику” да полиција може грађанину да одузме оружје само по закону.

„Ако је, на пример, против неког поднета кривична пријава која се гони по службеној дужности, ако је било насиља у породици, приликом нарушавања јавног реда и мира, претњи... Може се десити да је против неке особе поднета кривична пријава, па је уследило одузимање оружја када су аплицирали за пререгистрацију. Само ако настану неке нове околности које нису биле у моменту када је особи издат први оружани лист. То је једини начин да полиција некоме одузме оружје. Све мора да буде утемељено у закону. У образложењу, које особа добије, мора јасно да пише зашто му је одузет пиштољ”, објашњава Мијаиловић и додаје да одузето оружје најчешће заврши на лицитацијама или уништењу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #136 on: January 27, 2020, 04:04:43 pm »

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #137 on: January 27, 2020, 09:28:18 pm »

Zaključak: ako se novi zakon striktno tumači, od sada pa na dalje i u buduće, vlasnici oružja će moći biti samo privilegovani članovi ove države, i kriminlaci, koje zakon ne spominje.

Čak i amandmani koje je podneo LS RS, ne donose neke radikalne izmene u odnosu na Predlog novog zakona.

Lepo je to Darko (autor priloga) rekao u mnogim svojim prethodnim prilozima. U Sr se sprovodi sistematsko razoružanje obične raje. Vlasnici oružja u buduće će moći postati samo ''podobni'' - bogati pojedinci, sa dobrim partijskim karakteristikama.

OK, slažem se da ne bi svako smeo imati oružje na dohvat ruke, ali to je relativan pojam - jer, striktno gledajući odredbe zakona (konkretno: hladno oružje), ljudi na selu bi i najosnovnije alatke (nož, satara, sekira, ašov, motorna pila ...) morali kupovati sa lekarskim uverenjem, uz posebno odobrenje nadležnih policijskih ispostava, i sve bi to morali držati u metalnom sefu, da im ne bi slučajno provalio lopov u dvorišnu šupu, ukrao sekiru i sa njom ranio ili ne daj Bože usmrtio sledećeg komšiju, koji ga je zatekao, dok mu je provaljivao u ambar ...

Moje mišljenje  je, da u zakon o oružju treba pod tačku 1. velikim slovima uvrstiti pojam nepovredivosti lične svojine. To znači: ako lopov uđe u kuću, vlasnik je automatski ugrožen i ima pravo da brani svojinu i sebe svim sredstvima, pa čak i oružjem!

Sve dok privatnu svojinu naši zakonopisci i zakonodavci prenebregavaju, u tekstovima novih zakona će se naći svakojake nelogičnosti.

Naprimer: u svojoj kući - stanu, koji je obezbeđen eloksiranom bravarijom i blind vratima, zašto je potreban metalni sef za držanje oružja? Kolekcionar, pa čak i običan lovac koji voli svoje oružje, prema tom zakonu, ne može ga držati izloženo, na zidnoj polici, što je po meni apsolutno neprihvatljivo.

Razmislimo malo: nije oružje ono što ubija, već čovek koji ga zloupotrebljava. Kakva je razlika između puške na zidu ili sekire u ostavi - nikakva. Ako se nađu u pogrešnim rukama, oba mogu postati smrtonosno oružje.

Dalje: u zakonu je apsolutno nejasno šta to znači staro oružje. Da li su to krojačke makaze od 30 cm koje sam nasledio od svoje prababe, bajonet koji je pradeda nosio na solunskom frontu ili lovačka puška kokotara na crni barut sa kojim je moj deda uspešno obarao fazane u prošlom veku....

Da se ne upuštam dalje u diskusiju.

Zaključak je da je zakon prepisan odnekud, pa izmenjen i prilagođen da bi bio prihvatljiv na našim prostorima, gde provalnik i lopov još uvek (nažalost) imaju veća prava od vlasnika u čiju kuću je provalio, gde se ne smeš silom odbraniti od uličnih huligana, i gde moraš trpiti nasilje siledžija.

Zakon o oružju je specifična problematika, a o tom zakonu će ponovo odlučivati ljudi koji i ne znaju šta je oružje i čemu ono služi.
No, i to je donekle prihvatljivo: zakonodavci, zakonopisci i svi oni koji sprovode zakon moraju imati neki pisani tekst (zakon) putem koga će običnu raju moći kinjiti.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #138 on: January 27, 2020, 09:43:44 pm »

и све то ће само довести да се оружје набавља и држи као у време турака, негде у амбару.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #139 on: January 27, 2020, 10:12:12 pm »

и све то ће само довести да се оружје набавља и држи као у време турака, негде у амбару.

NIje problem u oružju koje je sakriveno u ambaru, već u tome da ako ti neki siledžija uleti u kuću, pijan ili nadrogiran pa ti krene maltretirati ukućane, ti ne smeš da ga upucaš kao zeca (kako to zaslužuje), jer ćeš odgovarati zato što si branio sebe i svoje najbliže.

Tek kada se ovakve stvari raskrte u glavama zakonodavaca, tek onda će moći doneti validan zakon o oružju.

Bitno je shvatiti da i najobičnija daska može postati smrtonosno oružje (hoće li i to uvrstiti u novi zakon) u pogrešnim rukama, na pogrešnom mestu, što znači da ne ubija oružje već čovek u određenim okolnostima.

Bitno je da se definiše da je privatna svojina neprikosnovena! I to treba da bude baza na kojem će se temeljiti novi zakon o oružju!

Jer, ako se to tako utemelji, i nakon toga nastrada siledžija ili provalnik u tuđem stanu (nebitno da li od puške, pištolja ili kuhinjske satare), i ako se to uz veliku publikaciju obznani u svim glasilima - logično je pretpostaviti da će nasilnicima biti potkresana krila, jer će se tretirati kao obična gamad koju svako može da utepa, ako im se nađu u dvorištu.

Možda sam previše oštar, ali sam ubeđen da je to suština!
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #140 on: January 28, 2020, 05:47:00 pm »

и све то ће само довести да се оружје набавља и држи као у време турака, негде у амбару.

NIje problem u oružju koje je sakriveno u ambaru, već u tome da ako ti neki siledžija uleti u kuću, pijan ili nadrogiran pa ti krene maltretirati ukućane, ti ne smeš da ga upucaš kao zeca (kako to zaslužuje), jer ćeš odgovarati zato što si branio sebe i svoje najbliže.

Tek kada se ovakve stvari raskrte u glavama zakonodavaca, tek onda će moći doneti validan zakon o oružju.

Bitno je shvatiti da i najobičnija daska može postati smrtonosno oružje (hoće li i to uvrstiti u novi zakon) u pogrešnim rukama, na pogrešnom mestu, što znači da ne ubija oružje već čovek u određenim okolnostima.

Bitno je da se definiše da je privatna svojina neprikosnovena! I to treba da bude baza na kojem će se temeljiti novi zakon o oružju!

Jer, ako se to tako utemelji, i nakon toga nastrada siledžija ili provalnik u tuđem stanu (nebitno da li od puške, pištolja ili kuhinjske satare), i ako se to uz veliku publikaciju obznani u svim glasilima - logično je pretpostaviti da će nasilnicima biti potkresana krila, jer će se tretirati kao obična gamad koju svako može da utepa, ako im se nađu u dvorištu.

Možda sam previše oštar, ali sam ubeđen da je to suština!

To je mišljenje mnogih . Evo šta čuveni advokat kaže o tome.

LAKŠE ĆU DA TE IZVADIM IZ ZATVORA NEGO SA GROBLJA! Toma Fila ostavio pištolj u kući i naredio ženi: Ako neko uđe, PUCAJ!
Zorana Jevtić   11.11.2019.

Poznati advokat kaže da mi imamo problem iz vremena komunizma da razjasnimo šta je to nužna odbrana

Povodom slučaja Saška Bogeskog, koji je u samoodbrani usmrtio provalnika, jedan od naših najpoznatijih advokata Toma Fila tom prilikom je izneo mišljenje da je potpuno besmisleno da pravo nekog ko napada u očima tužilaštva bude ispred onog ko je napadnut.

- Mi imamo problem iz vremena komunizma da razjasnimo šta je to nužna odbrana. Tada je vladala doktrina da ne može privatna imovina da bude važnija od bilo čijeg života. Postoji stalni strah da se neko oslobodi zbog nužne odbrane. Ja sam često na putu, pa mi žena ostaje sama kod kuće. Držim pištolj pored vrata i rekao sam joj: "Ako neko uđe, pucaj i ne pitaj zašto je ušao. Lakše ću da te izvadim iz zatvora nego sa groblja!" - naveo je tada Fila.

Advokat je istakao da tema samoodbrane treba da se pokrene u javnosti.

- Ako neko upadne u vaš stan, da li treba da ga pitate: "Jesi li došao da me ubiješ?", ili, ako je žena, da pita: "Da li si došao da me siluješ?", pa onda, ako kaže: "Došao sam da te silujem", onda je dozvoljeno da se lupi šamar, a ako provalnik kaže da je došao da vas ubije, onda je u redu da se puca - rekao je tada Toma Fila.
  https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3356193/lakse-cu-da-te-izvadim-iz-zatvora-nego-sa-groblja-toma-fila-ostavio-pistolj-u-kuci-i-naredio-zeni-ako-neko-udje-pucaj
« Last Edit: January 28, 2020, 08:52:35 pm by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #141 on: January 28, 2020, 08:55:35 pm »

Povodom slučaja Saška Bogeskog, koji je u samoodbrani usmrtio provalnika, jedan od naših najpoznatijih advokata Toma Fila tom prilikom je izneo mišljenje da je potpuno besmisleno da pravo nekog ko napada u očima tužilaštva bude ispred onog ko je napadnut.

Prekoračio nužnu odbranu jer je provalnika izbo nožem u leđa više puta, znači dok je provalnik bežao od njega.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #142 on: January 28, 2020, 09:14:00 pm »

Verovatno je čovek bio izbezumljen, uplašen za sebe i svoju porodicu, isključen iz sfere logičnog razmišljanja, i sve što je činio - činio je misleći da štiti sebe i svoje.
Ubio je čoveka u slepom afektu, ali u svom stanu! Običnim kuhinjskim nožem (za koji nije imao dozvolu za nošenje i držanje  Embarrassed).
Šta bi se tek sudilo da ga je upucao pištoljem?

Pitanje svih pitanja u tom i sličnim slučajevima jeste:

šta je provalnik tražio u njegovom stanu, kakve su mu bile namere - da krade, siluje, ubije?

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #143 on: January 28, 2020, 09:18:25 pm »


  Ja sam ženi i ćeri rekao: Znate gde je , rekao sam vam kako . Ako neko uđe - dejstvujte.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #144 on: January 28, 2020, 10:09:11 pm »

свима нама, па чак и полицајцима, је то савршено јасно. каже један официр полиције, "отимање оружја народу довешће до великих проблема. оружје је начин да народ држиш мирним. свако ко га има избегаваће било какву свађу или тучу у страху да га не изгуби, а лопови и провалници ће избегавати кућу за коју знају да у њој има оружја."  и у праву је сасвим. колико пута човеку дође да нокаутира неког, па се суздржи и од себе направи будалу јер зна да ће му по сили закона одуузети оружје.

што се тиче употребе оружја у стану, боље да будем у затвору него да миришем љубичице одоздо. мада мислим да ће само шкљоцање оружја (репетирање пиштоља, пуњење пумпарице, натезање ударача) натерати ситног провалника у бег, остаје могућност да су неки упорни и да се по њима мора дејствовати као што је то урадио покојни деда мирослав. и ту је колега ловац у праву. али да и дошли до тога, прво морамо да се изборимо за право да задржимо оружје.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #145 on: January 29, 2020, 07:17:53 am »

Право на оружје је питање људске слободе. У средњем веку сте имали господара, или сте носили оружје, што је био знак да сте слободни. Када је кнез Милош преговарао са Турцима, инсистирао је да се Србима дозволи да слободно поседују и носе оружје. Тиме што ће се оружје покупити од народа неће се смањити могућност да криминалци дођу до оружја.

По питању самоодбране, државна бирократија је дволична. Ви сте прекорачили нужну одбрану јер се пиштољем браните од ножа. Са друге стране, полиција се брани ако су мислили да осумњичени из џепа вади нож. (Нисам сигуран да ли је то дошло до Србије, ако није доћи ће врло брзо.)


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #146 on: January 29, 2020, 11:01:10 am »

Право на оружје је питање људске слободе.

 

Са друге стране, полиција се брани ако су мислили да осумњичени из џепа вади нож.

I policija mora da dokaže da je bilo zaista neophodno koristiti vatreno oružje da bi se odbio napad, tako da i policajac može biti optužen za prekoračenje nužne odbrane. Druga stvar je što se njima gleda kroz prste.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #147 on: January 29, 2020, 11:03:01 am »

Dok god se bude kriminalcima štitilo ljudska prava bit će to na štetu običnih ljudi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #148 on: January 29, 2020, 11:14:46 am »

Dokle god pojedinci budu želeli da izigravaju policajca, tužioca, sudiju i dželata to neće biti kako treba.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #149 on: January 29, 2020, 12:07:41 pm »

Quote
Dok god se bude kriminalcima štitilo ljudska prava bit će to na štetu običnih ljudi.

Па колико сам ја схватио суштина борбе за људска права у "правним" државама се управо своди на давање права криминалцима. Кад буду ухваћени они се позивају на та права и најчешће боље пролазе него жртве. На жалост.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.