PALUBA
March 29, 2024, 09:46:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Zakon o oružju i municiji R. Srbije  (Read 88852 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #150 on: January 29, 2020, 12:46:13 pm »

Dokle god pojedinci budu želeli da izigravaju policajca, tužioca, sudiju i dželata to neće biti kako treba.

Treba uzeti u obzir, da su policija, tužioci, sudije (i opcijsko dželati, jer ih demokratsko društvo ne poznaje, obzirom da je ukinuta smrtna kazna) ljudi, dakle nisu bogovi. Nek se spuste na zemlju sa svojih oblaka pa će biti sve u redu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #151 on: January 29, 2020, 08:33:46 pm »

Dokle god pojedinci budu želeli da izigravaju policajca, tužioca, sudiju i dželata to neće biti kako treba.

U svom stanu, svojoj kući, svom imanju, ja jesam i policajac i sudija i ne daj Bože dželat, ako budem izazvan od strane nepozvanih, a pri tom oni koji su zaduženi da me zaštite ne čine ništa!

Moj dom, moja porodica su svetinja! Ne dira, nikoga, poštujem zakon, ali kada se prema meni zakon ne poštuje, šta mi preostaje - da isto tako ne poštujem zakon.
Sve dok zakonopisci i zakonodavci to ne budu shvatili, biće ilegalnog oružja (i kod poštenog naroda)!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #152 on: January 29, 2020, 11:57:10 pm »

из искуства знам да је полиција ту само да изврши увиђај и састави записник. колико су способни видели смо пре месец дана кад их је онај билмез из малче мајао две недеље. мајао би их и дуже да се није замерио сељацима па га они пријавили.

друга ствар, да ли у колима имате прву помоћ и пп апарат? шта ће вам, па постоје ватрогасци и хитна помоћ? да, али док они стигну... исто је и са оружјем за личну безбедност.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #153 on: January 30, 2020, 08:35:47 am »

Dokle god pojedinci budu želeli da izigravaju policajca, tužioca, sudiju i dželata to neće biti kako treba.

U svom stanu, svojoj kući, svom imanju, ja jesam i policajac i sudija i ne daj Bože dželat, ako budem izazvan od strane nepozvanih, a pri tom oni koji su zaduženi da me zaštite ne čine ništa!

Moj dom, moja porodica su svetinja! Ne dira, nikoga, poštujem zakon, ali kada se prema meni zakon ne poštuje, šta mi preostaje - da isto tako ne poštujem zakon.
Sve dok zakonopisci i zakonodavci to ne budu shvatili, biće ilegalnog oružja (i kod poštenog naroda)!

Јожефе, то што причаш може у Америци, а овде је противзаконито. Не кажем да ниси у праву, али...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #154 on: January 30, 2020, 09:40:49 am »

U svom stanu, svojoj kući, svom imanju, ja jesam i policajac i sudija i ne daj Bože dželat...

Nisi.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #155 on: January 30, 2020, 03:26:50 pm »

Obrazloži!

Reci, kako da se ponašam, ako u moju kuću, u toku noći upadne maskirani lik, sa oružjem pri pasu... (nebitno da li je to nož, pištolj ili obična močuga) i zateknem ga kako pretura po kući.
Da li da pobegnem iz kuće sa celom familijom (naravno, ako on to dozvoli), i da se vratim tek kada on završi svoj posao, ili da ga pozovem na kafu, na prijateljski razgovor i da ga ubedim da napusti moju kuću, , ili da ga utepam na licu mesta bez ikakve diskusije (nebitno, da li nožem, pištoljem ili običnom močugom) ili da zovem policiju - pa ako dođu - dođu?

Obzirom da i ovde imamo različita gledišta na to kako postupati prema lopovima, i da li je privatna svojina neprikosnovena, predlažem da otvorimu diskusiju na temu: kako se ponašati kada zateknemo lopova u svom stanu!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #156 on: January 30, 2020, 04:24:37 pm »

Obrazloži!

Shvati da ti nisi u svom stanu službeno ovlašćeno lice, sudija i, daleko bilo, dželat. Ti si običan građanin.

Reci, kako da se ponašam, ako u moju kuću, u toku noći upadne maskirani lik, sa oružjem pri pasu... (nebitno da li je to nož, pištolj ili obična močuga) i zateknem ga kako pretura po kući. Da li da pobegnem iz kuće sa celom familijom (naravno, ako on to dozvoli), i da se vratim tek kada on završi svoj posao, ili da ga pozovem na kafu, na prijateljski razgovor i da ga ubedim da napusti moju kuću, , ili da ga utepam na licu mesta bez ikakve diskusije (nebitno, da li nožem, pištoljem ili običnom močugom) ili da zovem policiju - pa ako dođu - dođu?

Imaš pravo da se braniš, ali to ne znači da možeš da ga upucaš tek tako. Toga nema ni u Americi, i tamo se vrši istraga šta i kako. Seti se samo dela PS koji se odnosi na stražarsku službu. Zar misliš da je to izmišljeno tek tako jer neko nije imao pametnija posla.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #157 on: January 30, 2020, 05:38:07 pm »

U americi mozes provalnika da ubijse kao pseto ako ti udje u kucu.
Tj pas ima veca prava nego taj provalnik.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #158 on: January 30, 2020, 05:55:33 pm »

Pa neće da bude, to što ljudi zamišljaju da je tamo i dalje Teksas, nije.

https://www.syracuse.com/crime/2019/05/is-it-legal-in-new-york-state-to-shoot-intruders-in-your-home.html

https://www.hutchhufflaw.com/2016/09/24/can-shoot-intruder-florida/

https://www.abc10.com/article/news/local/can-you-shoot-a-home-intruder-under-california-law/348540150

https://baronedefensefirm.com/blog/michigans-castle-doctrine-the-law-of-self-defense-inside-your-home/
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #159 on: January 30, 2020, 06:17:14 pm »

U americi mozes provalnika da ubijse kao pseto ako ti udje u kucu.
Tj pas ima veca prava nego taj provalnik.

Зависи од државе до државе. Негде ти се може десити да одговараш зато што је пас напао провалника. При томе ти ”чувај се пса” може бити отежавајућа околност зато што показујеш да си знао да имаш пса који уједа. Амерички систем је компликован, јер може да те тужи и држава (тужилац сноси терет доказивања кривице), али и друга страна (подједнако сносите терет доказивања). Дешавало се да судија пресуди да требате да платите трошкове лечења провалнику који се поломио на степеницама, као да вам је дошао у госте.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #160 on: January 30, 2020, 07:59:36 pm »


Shvati da ti nisi u svom stanu službeno ovlašćeno lice, sudija i, daleko bilo, dželat. Ti si običan građanin.


Imaš pravo da se braniš, ali to ne znači da možeš da ga upucaš tek tako.

OK, slažem se. Ti razmišljaš i govoriš argumentovano i razumno. Ja sam napisao nešto u afektu - možda zato što mi je ''kraći fitilj''. Čim je neko nepozvan u mom stanu, ja (bilo ko od nas) sam primoran da se branim. Tu nema diskusije!

Zateći nepoznatog u noćnim satima u svojoj kući, kako se muva - to izaziva određene reakcije. Kako u tim slučajevima uključiti razum, ako i najmanjim delom svesti osećaš opasnost i osećaš da si ugrožen?
Šta znači braniti se, ako je provalnik fizički jači od mene?
Gde su granice?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #161 on: January 30, 2020, 08:13:13 pm »

Kad govorimo o silobranu (nužnoj odbrani) tada je doista jako teško biti pametan u samom trenutku događaja. Ipak, vredi pravilo, ako te provalnik (ili bilo koji uljez) napadne, tada smeš da se braniš na bilo koji način, uključujući i vatrenim oružjem. Priče oko toga da moraš da "meriš" kojom snagom ili kojom veštinom ili predmetom smeš da se braniš su priče za malu decu. Kad se braniš, braniš se, što reko Toma Fila, lakše će te izvaditi iz zatvora nego iz groba. Dok se braniš. Nije odbrana kad mlatiš po nekome ko je već u nesvesti i/ili imobiliziran, a posebno nije odbrana kada loviš provalnika ili uljeza koji beži (sa sve alatom ili nakradenim parama, svejedno).

Svako tko je gospodar svoga doma bi voleo da je neprikosnoveni gospodar, da može slobodno da zvekne bilo koga koga ulovi na delu u vlastitom stanu, ali to je jako teško savetovati kao pravilan postupak. Daleko bilo, ne dao bog da to mora da radi, stoga je najbolje imati psa (ili još bolje dva psa) na lancu, ako se ima kuća sa dvorištem, posebno na selu, a u stanu alarm i neprobojna vrata, kamere za nadzor i sve što odvraća uljeze od pokušaja ulaska. Svaki uljez će pre svega ići tamo gde je manji rizik da bude otkriven, ali bome i ucmekan. Stoga i odgovarajući natpis - upozorenje (npr. da je vlasnik naoružan, u stilu "Protected by Glock", čak i u šali) pomaže.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #162 on: January 30, 2020, 08:18:37 pm »

To znači: dva pit bula u dvorište, i tablu na kapiju: ''ulaziš na svoju odgovornost''  Grin
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #163 on: January 30, 2020, 08:21:27 pm »

To znači: dva pit bula u dvorište, i tablu na kapiju: ''ulaziš na svoju odgovornost''  Grin

Pse koji laju. Ne razumijem se baš u pse ali je verovatno bolji neki labrador ili šarplaninac nego pit bul, ali shvataš priču.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #164 on: January 30, 2020, 08:41:22 pm »

Sećam se jednog dvorišta u Beogradu 90-ih ...tri dobermana koja ne laju, otvaraju usta kao ribe . Neki hiruški zahvat je urađen sigurno. Sablasno izgleda...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.