PALUBA
April 21, 2019, 05:58:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na flushroyal75@gmail.com ili miodrag.radojkovic@paluba.info
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Zračna brigada ARM  (Read 980 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 894« on: June 12, 2016, 07:41:34 am »

10.06.2016. obilježen je, u kasarni "Strašo Pindžur" u Petrovcu, dan zračne brigade vojske Makedonije.....

Vir: ARM
http://www.arm.mil.mk/index.html
10.06.2016.

Одбележување на 10-ти Јуни „Ден на воздухопловната бригада“

Во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, се одржа свеченост по повод Денот на воздухопловната бригада (вбр). На свеченоста покрај началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски, присуствуваа: генералите на АРМ, државниот секретар во МО, високи претставници од МО и ГШ на АРМ, командантите на  потчинетите команди и единици на ГШ на АРМ, поранешни команданти на бригадата претставници од локалната самоуправа и други високи гости.

Командантот на вбр, полковник Роберт Малезански, во своето обраќање истакна дека обновувањето и квалитетното одржување на техниката, во оваа единица е од витално значење и за извршување на мисијата и за обука на персоналот. Сите овие напори на крај треба да се фокусираат во една единствена цел, а тоа е одржување на постојано висока борбена готовност на единицата, како предуслов за успешно извршување на мисијата. Командантот упатувајќи честитка до припадниците на вбр истакна дека денес е и денот кога треба да им се заблагодариме на пензионираните припадници на воздухопловната бригада за трудот кој го вградија во развојот на единицата.

На свеченоста, по повод денот на единицата, беа прочитани наредби за унапредување во непосредно повисок чин за офицери и подофицери, како и стимулативни мерки за припадниците на вбр, додека сквадронот за воздухопловно техничко одржување беше прогласен за најдобра единица од составот на вбр.

Во рамки на програмата за одбележување на 10-ти Јуни, ден на воздухопловната бригада (вбр) од составот на здружената оперативна команда, на спортските терени во касарната „НХ Страшо Пинџур“ во Петровец се одржаа спортски натпревари помеѓу единиците од составот на вбр. Севкупен победник на игрите беше баталјонот за воздушно набљудување и јавување, за што им беше доделена диплома и пехар на свеченоста.

Постоењето на вбр се темели врз одлуката на Претседателот на Република Македонија од 10 април 1992 година, со која е формирана командата на противвоздушната одбрана и военото воздухопловство (ПВО и ВВ) на АРМ во чиј состав влезе авијациска бригада со авијациски, транспортен и борбен хеликоптерски сквадрон.

Во 2005 година со програмата за реконструкција на АРМ, воздухопловната бригада се трансформираше во помала покомпактна единица наречена воздухопловен ВИНГ( Воздухопловна извидувачка напаѓачка група) која фигурира до 2012 година кога повторно се формира воздухопловна бригада во составот на Здружено Оперативната Команда.


* 1.jpg (197.11 KB, 1024x613 - viewed 94 times.)

* 2.jpg (217.94 KB, 1024x638 - viewed 102 times.)

* 3.jpg (200.84 KB, 1024x590 - viewed 94 times.)

* 9.jpg (230.57 KB, 1024x657 - viewed 105 times.)

* 10.jpg (235.39 KB, 1024x683 - viewed 102 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 25 queries.