PALUBA
April 20, 2024, 07:45:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Хеликоптери македонског ратног ваздухопловства учествовали на ПТ вежби  (Read 2267 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« on: March 05, 2015, 02:04:15 pm »

Транспортни хеликоптери Ми-8МТ из састава македонског ратног ваздухопловства учествовали су у противтерористичкој вежби којом је првих дана марта обележена 21. годишњица Пука за специјалне операције Армије Републике Македоније.

У вежби су учествовала 4 таква хеликоптера из састава Транспортног хеликоптерског сквадрона, базиране на аеродрому Скопски Петровац.

Македонско ратно ваздухопловство од хеликоптера располаже са 10 борбених хеликоптера Ми-24В, 2 борбена хеликоптера Ми-24К, 4 транспортна хеликоптера Ми-8МТ, 2 транспортна хеликоптера Ми-17 и 2 хеликоптера опште намене UH-1H.

Највећи део технике набављен је из Украјине, посебно током сукоба 2001. године, а хеликоптери UH-1H су добијени од Грчке, али се данас налазе у резерви. 10 хеликоптера Ми-24В и Ми-17 модернизовано је између 2004. и 2014. године у сарадњи са израелском фирмом Елбит на стандарде Александар и Јасмин.

Makedonski helikopterji Mi-8MT sodelovali v protiteroristični vaji

21. OBLETNICA MAKEDONSKEGA POLKA ZA SPECIALNE OPERACIJE

Makedonsko vojno letalstvo (Makedonsko Vojno Vazduhoplovstvo)  je v prvih dneh marca 2015 sodelovalo v protiteroristični vaji, s katero so proslavili 21. obletnico Polka za specialne operacije (Polk za Specijalni Operaciji – PSO) Makedonske vojske.

V vaji so sodelovali štirje helikopterji Mi-8MT, ki jih je Makdoniija leta 2001 (rabljene) kupila od Ukrajine. Z njimi so Ukrajinci pred tem sodelovali tudi v misiji KFOR na Kosovu, potem pa so z njimi 17. marca 2001 preleteli v sosednjo Makedonijo kot pomoč tej državi pri reševanju notranje krize, ki je izbruhnila 5. marca 2001.

Poleg štirih helikopterjev Mi-8MT ima ta nekdanja jugoslovanska republika še dva helikopterja Mi-17, vsi makedonski helikopterji Mi-8/17 hip pa so v sestavi Transportne helikopterske eskadrilje (Skvadron na Transportni Helikopteri), ki bazira na letalski bazi Petrovec v bližini Skopja.

Makedonske letalske sile imajo v svoji floti 10 bojnih helikopterjev Mil Mi-24V in 2 Mil Mi-24K, 6 transportnih helikopterjev Mil Mi-8MT/17 in 2 večnamenska Bell UH-1H iroquois, ki so ju dobili od Grčije sta že nekaj let v rezervi. Makedonci so vseh 12 helikopterjev Mi-24 kupili v Ukrajini, med leti 2004 in 2014 pa je bilo pri posodobitvah 10-ih helikopterjev Mi-24V ter Mi-17 v različice alexander in jasmin udeleženo izraelsko podjetje Elbit Systems.

Pripravil: Igor Božinovski, foto: Igor Božinovski

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* makedonski-helikopter-Mi-8.jpg (161.36 KB, 900x608 - viewed 186 times.)

* makedonski-helikopter-Mi-8-.jpg (348.72 KB, 900x608 - viewed 199 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 25 queries.