PALUBA
March 29, 2024, 09:46:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Opet Vojska čuva granicu  (Read 7605 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #15 on: July 24, 2016, 07:46:46 pm »

Opet ne vidim svrhu. Zar nije vojska ustavom udaljena sa granice i to preuzela policija? Zasto sada ta ista policija ne moze da izvrsi zadatak? Zar ih nema dovoljno?  Srbija sa oko 45 000 policajaca i prosekom od 631 policajac na 100 000 stanovnika je u samom vrhu po broju zaposlenih u evropi (prosek je negde izmedju 200-400 na 100 000 stanovnika) dok vojske ima jedva 12 000, i vec su rastrgnuti na 100 strana, stepen angazovanja je jednostavno tesko izdrziv. Kada smo mi ostajali u KZB po 45-60 dana, pripadnici MUP-a su se u istom tom KZB menjali komotno na 15 dana. Kada se sagleda stepen ovlascenja vojske i policije na zadatcima obezbedjenja granice od imigranata (znaci cist policijski posao, nema terorizma, nema diverzantskih grupa itd) gde su "napadaci" obicni civili, koji prosto zele da prodju kroz nasu drzavu ka zapadu, apsolutno ne vidim svrhu upotrebe vojske sem da se eto, pokaze mozda neka sila na terenu, i verovatno za unutrasnje-politicke potrebe (eto poslali smo vojsku).
Problem je što kod nas pod MUP pripadaju i neki resori koji u osatlim Evropskim državama nisu deo policije, npr vatrogasci, administracija u policiji, ne znam da li i gorska služba čak pripada pod MUP. Po operativi, odnosno ljudima na terenu veruj mi da smo među poslednjima.

Vezano za naslov teme, po mom laičkom mišljenju čuvanje granice i treba da pripada vojsci, što zbog prirode posla, što zbog opremljenosti i obuke jedinica.

Их, Преки, сад си га.... Ватрогасци у већини европских држава припада ресору унутрашњих послова. Администрацију у МУП-у има свака држава, као и разне послове које она обавља (личне карте, пасоши, држављанство, пријаве-одјаве боравка, послови са странцима и сл.).

Фазан, мало си га претерао када су питању граничари. Не верујем да их је толико било у КНОЈ-у 50-тих година када су обезбеђивали границу ФНРЈ,а камо ли касније када се ситуација изменила. Гранични батаљон није био већи од пешадијског (500-600 људи по "Р" формацији, у пракси, у миру обично око 400-450). Границу са Румунијом обезбеђивала су свега три гранична батаљона, укључујући и гранични одред на Дунаву. Границу са Бугарском 3 или 4. Дакле није било више од 1800 људи према Бугарској.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #16 on: July 24, 2016, 11:11:42 pm »


Фазан, мало си га претерао када су питању граничари. Не верујем да их је толико било у КНОЈ-у 50-тих година када су обезбеђивали границу ФНРЈ,а камо ли касније када се ситуација изменила. Гранични батаљон није био већи од пешадијског (500-600 људи по "Р" формацији, у пракси, у миру обично око 400-450). Границу са Румунијом обезбеђивала су свега три гранична батаљона, укључујући и гранични одред на Дунаву. Границу са Бугарском 3 или 4. Дакле није било више од 1800 људи према Бугарској.

Лако је могуће да сам претерао, давно сам читао о томе, али се сећам да је број био изненађујуће велик. СФРЈ је имала скоро 3000 км копнених граница, а гранични одсек у Марибору је носио број преко 60. Ово би била интересантна тема за читање.

Међутим, лоше сам се изразио, мислио сам да војска са 4000 људи комплетно замени полицију, значи не само да поново патролира од камена до камена и поставља заседе у граничном појасу, него и у дубину.
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #17 on: July 26, 2016, 03:18:49 am »

Министар одбране Зоран Ђорђевић обишао је јуче војне и полицијске снаге ангажоване на заштити државне границе с Републиком Бугарском, у рејону Зајечара и Неготина.

Vojska i policija na zajedničkom zadatku

На почетку обиласка снага, министар Ђорђевић одржао је састанак са припадницима Војске Србије и Министарства унутрашњих послова у касарни „Никола Пашић“ у Зајечару, на којем је командант заједничких снага генерал-мајор Желимир Глишовић представио задатке снага, стање на државној граници и предузете мере.

Како се министар одбране лично уверио, припадници Војске и Министарства унутрашњих послова у рејону Зајечара и Неготина одлично обављају посао и обезбеђују границу од илегалних улазака миграната у нашу земљу.

– Јединице које су овде под командом генерала Глишовића, који је добио поверење од Владе и председника да њима руководи, спроводе наређене и неопходне мере. Распоређене снаге су довољне и ми ћемо у зависности од ситуације тај број да повећавамо или смањујемо, рекао је министар.

Vojska i policija na zajedničkom zadatku

Он је одао признање припадницима војске и полиције за све што раде на обезбеђењу државне границе и истакао одличну сарадњу и координацију свих снага на терену.

– Убеђен сам у то да ће ситуација овде бити још боља и функционалнија и да ћемо сигурно оправдати поверење Владе које смо добили, поручио је министар Ђорђевић.

На два поседнута објекта дуж границе са Републиком Бугарском, министар одбране уверио се у услове у којима ангажоване снаге обављају своје задатке, учествовао је у мешовитој патроли и сагледао ситуацију на више осматрачких места.

Vojska i policija na zajedničkom zadatku

Припадници војске, полиције и Жандармерије представили су министру одбране део средстава за извиђање граничне линије у свим временским условима, дању и ноћу, као и снаге за обезбеђење по дубини и интервенције.

Министар је разговарао са војницима и полицајцима на заједничкој вечери, а потом је са сарадницима обишао гранични прелаз са Републиком Бугарском „Мокрање“.

Јучерашњем обиласку, уз припаднике Војске и полиције присуствовали су и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Јовица Драганић, директор Војнобезбедносне агенције бригадни генерал Петар Цветковић и помоћник команданта заједничких снага за полицијске послове главни полицијски саветник Рацо Гојаковић.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: www.vs.rs


* 6a522b20-5182-11e6-b66b-001a649ddcfe.jpg (68.82 KB, 1024x683 - viewed 97 times.)

* 6c86afc4-5182-11e6-b66b-001a649ddcfe.jpg (64.43 KB, 1024x683 - viewed 69 times.)

* 627c2c98-5182-11e6-b66b-001a649ddcfe.jpg (645.03 KB, 1024x683 - viewed 100 times.)
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #18 on: July 28, 2016, 06:12:50 pm »

Ekipa B92 je bila na granici prema Makedoniji sa mješovitom patrolom.
Trenutno na ovoj web adresi imate snimak.
http://www.b92.net/video/vesti.php?yyyy=2016&mm=07&dd=28&nav_id=1160041
Pa ko voli nek izvoli.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #19 on: August 08, 2016, 12:28:46 pm »

Одлучно у борби против кријумчара

Ангажовањем заједничких снага војске и полиције на обезбеђењу државне границе према Бугарској и Македонији, од 22. јула до данас, 1021 мигрант одустао је од илегалног преласка на територију Србије, док је у прихватни центар у Прешеву спроведено 236 миграната који су затечени у току акције хватања кријумчара људи или су самостално прешли државну границу.

Због кријумчарења људи, у више акција заједничких снага, приведено је осам особа.

Сви кријумчари су ухваћени у акцији илегалног превожења миграната у групама, у којима је било и до 50 особа. У највећем броју случајева мигранти су превожени нерегистрованим возилима са домаћим или страним регистарским ознакама. Кријумчари су најчешће особе из околине Београда и централног дела Србије који су повезани са локалним криминалним структурама у приграничном подручју. Они долазе на погодна места уз границу са Бугарском и Македонијом и преузимају мигранте са планом да их превезу до Београда и даље.

Међу кријумчарима, једној особи изречена је мера притвора до 30 дана, петорица су пуштена да се бране са слободе, а две особе су биле малолетне и против њих је поднета прекршајна пријава за илегални прелазак државне границе.

Највећи број покушаја илегалног уласка у Републику Србију је из правца Републике Македоније, у ширем рејону Миратовачког поља.

Применом различитих варијанти обезбеђења државне границе, патролама дуж граничне линије, заседама, извиђањем са земље и из ваздуха, употребом термовизијских камера и других средстава, те дубинском контролом путних саобраћајница знатно је смањен покушај илегалних прелазака у односу на период пре ангажовања заједничких снага.

Мешовите снаге, под командом генерал-мајора Желимира Глишовића обезбеђују 457 километара државне границе према Бугарској и Македонији, а опремљене су мобилним и стацонарним термовизијским система, оптоелектронским средствима за дневно и ноћно осматрање, квадрициклима (четвороточкашима) за патролирање по тешко приступачним подручјима. Снагама су на располагању и четири хеликоптера за ваздушно патролирање и извиђање границе, по два из Војске Србије и Министарства унутрашњих послова.

ВОЈСКА СРБИЈЕ
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 25 queries.