PALUBA
April 19, 2024, 08:11:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojska SAD pravi nove dronove "Gremlini" će u rojevima napadati neprijatelje  (Read 1929 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: July 21, 2016, 06:16:33 am »

Vojska SAD pravi nove dronove "Gremlini" će u rojevima napadati neprijatelje
Business Insider , E.G.   20.07.2016.

Novi program izrade bespilotnih letelica vojske SAD nazvan "Gremlin" kreira jeftine dronove koje ne samo što će moći iznova da koriste, već i da ih vraćaju sa pola puta ili potpuno druge lokacije, prenosi "Biznis insajder".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Takve funkcije omogućiće masivnim transportnim avionima "c-130s" da ih "pokupe" u sred vazduha nakon misije, a potom dopreme do ekipa koje će ih podesiti i srediti kako bi mogle da ponovo polete u narednih 24 časa. S obzirom na to da postojeći dronovi koje koristi vojska SAD su dizajnirani tako da traju više od 10 godina, niska cena "Gremlina" uz mogućnost ponovne upotrebe donosi velike beneficije budžetu jer, kako je navedeno, u slučaju da neki od njih budu oboreni ili se sruše usled vremenskih nepogoda to je finansijski skoro u potpunosti zanemarljivo. Čini se da SAD i očekuju gubitak nekoliko tih letelica pošto planiraju da ih šalju u misije u rojevima kako bi povratili informacije od značaja zahvaljujući kamerama i senzorima. Za sada projekat je u početnoj fazi i još uvek se testiraju svi aspekti, međutim istraživači planiraju da ih dodatno razvijaju kako bi modifikovali avione koji bi mogli da ih prenose, uključujući i bombardere, transportne letelice, borbene avione i druge, prenosi "Biznis Insajder".

Izvor: www.blic.rs


* darpa-gremlins-1200x0.png (216.27 KB, 1000x667 - viewed 64 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1 on: July 21, 2016, 06:24:30 pm »

I evo da ne prođe ne zapaženo a da se malo igram "taktičara-stratega",ma da mislim da su nešta ovdje trebali napisati naši stručnjci za te oblasti.

Iz teksta se vidi da se ide na veliki broj dronova.Pored toga što ih je teže uništiti mislim da neće biti upotrebljeni samo kao izviđači nego još niz primjena.Ako k tome dodate da mogu biti i nošeni tim velikim vazduhoplovima doseg im se veoma povećava.

Mislim da je jeftinoća i gore navedeno osnovni razlog zašto se teži tome(masovnost).Čuvanje ljudi je je najmanje bitno nego to što su oni (dronovi)daleko jeftiniji sa većim mogućnostima.
Ukoloiko se pređe i na kopnenu pa možda i morsku masovnu primjenu,robotizovanih vozila mislim da će profit samo "rasti".Mislim da je svako robotizovano vozilo daleko isplativije od specijalca a da ne pišem običnog vojnika.

Da napišem i za naše taktičare:
Pošto mislim da je pored sigurnosti pogona,elektronike itd.,ovo (dronovi i rob.vozila)veoma bitan sistem veza i njegova sigurnost.Tu su u velikoj prednosti zemlje koje imaju i sigurne sat.veze.Dakle,za nas ostaje taktika i dalje u rukama Mand.Vuka ........E sad koliko je i će biti i ona efikasna vidjet će mo.

Poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 212


« Reply #2 on: July 22, 2016, 09:02:58 am »

Ратовање ће се полако претворити у видео игре. Ескадрилом дронова могу да управљају људи који седе у својим кућама, у пиџамама. Лако их је регрутовати, јефтини су, нема посебних захтева у погледу физичке спреме. Нема авиона са мртвачким сандуцима, пензија за удовице, болничких трошкова, протеза, рехабилитације... па ни ризика од менталних проблема. Када се гледа на монитору, рат изгледа потпуно другачије, а жртве мање реалне. За оне који говоре енглески може бити интересантно да погледају нешто што је снимљено пре 5-6 година: http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/digitalnation/waging-war/a-new-generation/playing-americas-army.html. Игра America's Army коју је 2002. направила америчка војска је имала скоро 10 милиона регистрованих корисника.



Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3 on: November 21, 2017, 05:24:09 pm »

...ne mogu drugačije da postavim link...pogledati
 
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.