PALUBA
April 19, 2024, 02:54:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Aerodrom Davidovac - Paraćin  (Read 1872 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« on: April 28, 2023, 03:00:31 pm »

U toku godine nekoliko puta prodjem pored aerodroma Davidovac-Paraćin.Nakada,dok sam bio u aerokubu Franjo Kluz –Zemun,slušao sam priče sportskih pilota ,jedriličara i padobranaca o aerodromu.Pokušao sam da saznam nešto više o njemu,ali osim osnovnih podataka nisam ništa našao.
Navodno je nastao 1935g formiranjem aerokuba Naša Krila.Njegov rad se skoro nije prekidao,sam za vreme 2 S.R. kada je  Nemcima služio povremeno.Njagova dužina je 900 m ,a širina 50m.Ima i hangar za avione.Hvale ga po položaju,uredjenju piste i organizovanosti.

Prve vazduhoplovne manifestacije –Aero dani u Paraćinu - su organizovane 1930g,ali na mestu zvanom Vašarište(izmedju stadiona i autobuske stanice).Nakon pet godina Aeroklub osniva povereništvo oblasnog odbora Kruševac.Tek krajem 1939g Paraćin osniva svoj aerokub.Tog dana je bilo dvestotina pedeset prisutnih u Sokolani kada je osnovan Mesni odbor aerokluba.U njega su ušli svi vidjenji stanovnici Paraćina.

Ubrzo je postao jedan od najaktivnijih i sa najvećim brojem članova od klubova mesnog odbora Kruševac.Aerodani su održavani po dva puta godišnje.Za vreme rata letelište koriste Nemci povremeno.

Aeroklub obnavlja svoju delatnost 1955g na utrini više Paraćina nazvanoj Hektari.Tada su izvedena 22 skoka padobranom pred okupljenim narodom.Obuka padobranaca se odvija na drugim aerodromima sve do 1968g kada se završava aerodrom Davidovac.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* davidovac.jpg (69.66 KB, 603x335 - viewed 5 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #1 on: February 17, 2024, 05:46:39 pm »

Kako je izgledao 2010g
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* davidovac 2010 a.jpg (162.26 KB, 900x675 - viewed 1 times.)

* davidovac 2010.jpg (99.91 KB, 900x476 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 24 queries.