PALUBA
April 19, 2024, 07:08:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Морнарска веровања, обичаји и легенде  (Read 13061 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« on: September 02, 2016, 09:31:39 pm »

не знам колико се ово још задржало, али било их је пуно. нисам поморац и везе с бродовима немам, али су ми ове морнарске причице одувек биле занимљиве. ето, пре неки дан сам на пецању чуо да је жена на броду прави баксуз Grin занима ме откуд то веровање и колико још таквих веровања, легенди и обичаја знате.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #1 on: September 02, 2016, 09:39:56 pm »

Na ratnom brodu, najstariji se poslednji ukrcava a prvi iskrcava.

Da ne bih sad ja preuzeo banku, ima još mornara na forumu. Smiley
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2 on: September 02, 2016, 11:21:30 pm »

To da lepa žena donosi nesreću na brodu , sigurno je iz iskustva proisteklo.Žene su privlačile pažnju posade i uticale na njihovo ponašanje, a to je “ljutilo more” i “izazivalo oluje”.
Za mornare je brod bio ženskog roda, zamena za kuću i majku.

-Mačke su, osim crnih, bile dobrodošle na brodovima. Mornari su smatrali da donose sreću, a pored toga one su životinje od kojih ljudi imaju veliku korist. Osim što su lovile miševe i druge štetočine na brodovima, mačke su i brzo reagovale na promene vazdušnog pritiska i tako predviđale kakvo će biti vreme.

-Kada bi mornari videli ajkule kako prate brod, pogotovo ako ih je neparan broj, to bi značilo neku tragediju i neizbežnu smrt nekoga sa broda, pa čak i ako ga ne ubije ajkula. Neki mornari su verovali da će ih tetovaža raspeća zaštititi od napada ajkule.

-Vatra svetog Elma je prirodni svetlosni fenomen koji se javlja usled električnog pražnjenja u atmosferi tokom oluja na moru. Efekat se manifestuje na jarbolima brodova, a prema legendi radi se o svetlu koje je sveti Elmo slao kao signal da će posada broda preživeti oluju.

-Mornari su često tetovirali petlove i prasiće na stopalima, jer su ih smatrali srećnima. Živina i stoka bi često preživeli brodolome jer su se nalazili u drvenim kutijama koje su plutale po vodi do obale. Tetovirali su i kompas kako bi im pomogao da nađu put kući.

-Banane mogu biti itekako opasne, pa nije ni čudo što su ih mornari povezivali sa nesrećom. One su davna vremena prevožene zajedno sa robljem ispod palube, pa kada su fermentovale proizvodile su otrovni gas metan. Oni koji su se nalazili ispod palube nisu imali šanse da se spasu. Banane takođe ponekad kriju i smrtonosne paukove.

-Iako žive žene nisu bile dobrodošle na brodu, statue koje ih predstavljaju, naročito polugole, navodno su mogle da umire nemirno more. U drevnom Egiptu su mornari na brodovima crtavli oči kako bi pomogle plovilu da “vidi” dok putuje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-Naročito u Britaniji, smatralo se da pipanje mornareve kragne donosi sreću. Mornasrko odelo je predstavljalo sreću jer je onaj ko ga nosi preživeo opasno putovanje. Ljudi bi se okupili oo mornara koji se vratio sa dugog puta i pokušali da mu dotaknu uniformu.

-Mornari su tokom dugih putovanja puštali kosu, bradu i nokte kako bi udovoljili bogu Neptunu. Kako su verovali, sečenje dlaka je smatrano darom boginji Proserpini, a niko nije želeo da uvredi Neptuna tako što bi se drugim božanstvima molio na njegovom moru.

-Sve što je moglo da se poveže sa smrću, žalošću i crnom bojom se izbegavalo. Mornari nisu voleli da nose cveće na brod zbog toga što asociraju na sahrane, pa su bukete koje bi dobili – bacali u more. Svoje stvari su izbegavali da nose u crnim kesama, a nisu nosili ni odeću nekog pokojnika.

izvor blic.rs

p.s. Dodao bih samo da sam davno još čuo od nekoga da ako neko zapali cigaretu na plamen sveće, negde će se mornar utopiti. Posle potopa kod Tajerske sestrice 1991. branim ljudima na upale cigaretu na sveću, čak mogu da budem agresivan i bez objašnjenja posebnog. Gledaju me čudno.....Oni koji znaju šta se dogodilo tada, oni  razumeju.


* 4731b4162421681bbae43a43c54a3996.jpeg (156 KB, 740x555 - viewed 165 times.)
« Last Edit: September 02, 2016, 11:32:34 pm by longtrip » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #3 on: September 02, 2016, 11:41:04 pm »

за банану на броду као малер чуо сам ономад кад сам гледао оне ликове што лове туне, па једни да напакосте другима на брод им убацили огромну макету банане Grin

за паљење цигарете на свећи знам одавно, али сам заборавио шта тачно беше разлог што се не пали. углавном везе с морем нема.
( ван теме: лонгтрипе, јеси ти био у гужви код тајерске сестрице? питам, јер је мој колега био на броду који је спасавао морнаре)

ајде бре боро, што си пироћанац?  Grin знаш па причај Smiley
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4 on: September 03, 2016, 01:14:40 am »

Nisam siguran odakle sveća i cigareta imaju veze s morem,ali postoji i drugo verovanje da ako duneš i ugasiš sveću ..jedan mornar manje. Verujem da ima i drugih članova foruma koji znaju za to. Možda nam neko i da neko objašnjenje .

Da, bio sam deo tog nesrećnog konvoja kao brodski mašinista na PDS 107. Ako postoji mogućnost bilo bi značajno da tvoj kolega iznese svoje utiske i napiše ono što pamti o tom događaju. Kao što znaš , imamo temu Tragedija kod Tajerske sestrice
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: September 03, 2016, 08:21:32 am »

Brod je živ, ima svoju dušu i svoju volju.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #6 on: September 03, 2016, 07:21:04 pm »

Običaj: Kada brod zadesi oluja a kapetan proceni da su u opasnosti i brod i posada, odvezuju se vezice (pertle) na cipelama da se cipele lakše odbace ako se padne u more.

Ne znam ko se seća, Longtrip sigurno, da su u JRM mornarske čizme bile poluduboke i bez pertli...

@Ssekir, polako, treba da se prisetim. A drugo, nisam nešto bio sujeveran tokom službe na brodovima. Zašto? Zbog onog vica: imao otac tri sina, najstariji bio pilot, srednji mornar a i najmlađi mu isto bio lud. Dakle, pametan hvali more ali se drži kraja.

Moje lično sujeverje vezano za pecanje iz čamca i ronjenje: ako bih nešto zaboravio, taj dan sigurno ništa ne bih ulovio te nisam ni išao, odnosno vraćao sam se kući i gotovo. Niko nije mogao da me odgovori, više puta sam se vratio ako bih nešto zaboravio. Jednom je supruga zaboravila da ponese vodu za decu (a bili su skroz mali) - vratili smo se kući a ona nije govorila samnom do sutra. Ona ljuta što ona i deca nisu išli na kupanje, a što ja nisam ronio i zaradio novac - to nije važno?!

Nekoliko puta u samom početku mojih aktivnosti te vrste ipak sam nastavio iako sam nešto zaboravio - najmanje što bi se desilo osim lošeg ili nikakvog ulova bilo je da "crkne" penta pa veslam nekoliko milja nazad, često sam u čamcu i po uzburkanom moru. Verovali ili ne, dva puta je ta ista penta upalila iz prve čim sam doveslao u luku, a jednom sam veslao skoro pet sati. Pa sad vi vidite o čemu se radi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #7 on: September 03, 2016, 07:25:46 pm »

Opšte poznato je mornarsko verovanje, bez obzira na religiju kojoj su pripadali da ih na moru čuva Sveti Nikola. Zbog toga su mu palili sveće i pre i posle plovidbe, a u teškim momentima na moru zaklinjali mu se da će uraditi ovo ili ono...

Često su te zakletve zaboravljane sa bonacom, ali poneke su i izvršene te danas imamo u primorju dosta crkvica na škojima uz obalu koje su podigli zahvalni mornari.

Jedan stih iz pesme "Barbara" (ime broda) Ivana Slamnika:

...
Koliko puta rekoh na siki, kupiću sviću Svetome Niki,
ako se spasimo Barbara i ja e tuti kvanti e kompanija...
...
Ovo "Tuti kvanti..." je na iskvarenom italijanskom a znači "i svi ostali iz družine".
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #8 on: September 03, 2016, 07:28:32 pm »

Evo Barbare:



Pred sam kraj pesme, stihovi "E il naufragar e dolče in kvesta mar", iskvareni italijanski, znače "I brodolom je sladak na tom moru".
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #9 on: September 03, 2016, 08:05:44 pm »


Ne znam ko se seća, Longtrip sigurno, da su u JRM mornarske čizme bile poluduboke i bez pertli...


Sa gumenim đonom ... Zvanično, bile su veoma kratko vreme u upotrebi, a svi su pokušali da dođu donjih. Ja sam ih godinama nosio, iako nisam bio ukrcan, jer su bile udobne, i lako se ''uskakalo'' i ''iskakalo'' iz njih.

A to kada zaboraviš nešto kada kreneš u robolov ... nije vezano samo za ribolov već i za lov.
Pa još kada te u nedelju ujutro u 6 sati (dok sav normalan svet spava), i kada izlaziš iz kuće sa puškom na ramenu i sa lovačkim psom na povocu, matora komšinica priupita : kud si pošao ovako rano?  To ti je čista situacija za baksuz.

Izvinite što sam malo skrenuo u off t.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #10 on: September 03, 2016, 08:18:54 pm »

Jedan istinit događaj iz mojih sećanja:

Negde u leto 1988. ili 1989, 5. MDBR ima gađanje ciljeva u vazduhu, ja sam osigurač pravca na jednom topu 20 mm M71 na mostu broda DTM 234. Prilikom gađanja, metak slaže. Naredim mornaru da ponovo repetira top, on to uradi, slaže i drugi metak. Nikad nisam čuo da zataje dve granate ili metka zaredom, naredim da podigne cev u položaj 90 stepeni i prekine gađanje.

U vožnji nazad u luku Pula, zastavnik artiljerac i ja idemo da vidimo šta se desilo. Prvi metak je zatajio, OK, to se dešava, gađa se u principu sa najstarijom municijom koja je "sumnjivog" kvaliteta. Pri izvlačenju metka iz ležišta, zrno je ostalo u cevi a čaura i barut ispali su u sakupljač čaura. To se naravno nije videlo jer je sakupljač od punog lima. Sledeći metak ne može potpuno da uđe u ležište od zrna prethodnog. Da je taj opalio, čaura bi eksplodirala i verovatno zasula gelerima mornara nišandžiju i mene... ko zna da li bih danas imao svoje oči ili staklene?

Verovatnoća da zaredom zataje dva metka koji su detaljno pregledani pred gađanje, očišćeni, podmazani... stvarno nije velika. Znam da je to čist slučaj, ali ipak sam pomislio da neko misli da moje vreme još nije došlo.

Sujeverje ili ne, i danas mislim da je statistički gledano verovatnoća da se tako nešto desi praktično zanemariva, a desilo se.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #11 on: September 03, 2016, 09:43:36 pm »

Staro mornarsko verovanje, iz doba jedrenjaka: kada pacovi skaču u more, brod sigurno tone.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #12 on: September 05, 2016, 08:15:59 pm »

у принципу нисам сујеверан, али су ми ове причице занимљиве. то да кад се враћам по нешто буде лоше сам и ја приметио, а има и људи које сам ја звао баксуз баба и баксуз деда (обоје су умрли, сад се јавља још један баксуз деда изгледа Smiley )

даље, шта је тачно: капетан се спасава задњи или капетан иде са бродом?

да ли постоји некакав облик "крштења" младог морнара као што га имају ловци или падобранци?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #13 on: September 05, 2016, 08:29:51 pm »

Ako posada napušta brod koji tone, kapetan poslednji napušta brod. Nekada je bio običaj da kapetan tone sa brodom.

U jednoj knjizi (naš pisac, u naslovu je reč Posejdon) čitao sam da su ronioci kod Golog otoka u potopljenom brodu iz XX veka našli kostur oko kormilarskog točka...

Međutim, u novije vreme kapetani baš i ne poštuju te običaje, imamo i temu o nasukavanju kruzera, mislim da se zvao Costa Concordia, kojom prilikom je kapetan pobegao, ostavio posadu i putnike pa kasnije osuđen.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #14 on: September 05, 2016, 08:57:44 pm »

Ako posada napušta brod koji tone, kapetan poslednji napušta brod. Nekada je bio običaj da kapetan tone sa brodom.

U jednoj knjizi (naš pisac, u naslovu je reč Posejdon) čitao sam da su ronioci kod Golog otoka u potopljenom brodu iz XX veka našli kostur oko kormilarskog točka...

Međutim, u novije vreme kapetani baš i ne poštuju te običaje, imamo i temu o nasukavanju kruzera, mislim da se zvao Costa Concordia, kojom prilikom je kapetan pobegao, ostavio posadu i putnike pa kasnije osuđen.

Jeste, a barba Costa Concordia - Schetino je skotina. Pravosnažno je osuđen na više godina zatvora zbog pogibije 32 čoveka.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.