PALUBA
April 25, 2024, 01:02:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Snimka olupina podmornice U-576 i broda Bluefields  (Read 5883 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: September 06, 2016, 05:48:49 pm »

PRONAĐENA NAKON 72 GODINE
SNIMKA POSLJEDNJEG POČIVALIŠTA NACISTIČKE PODMORNICE Zajedno s U-576 potopljeno je i 45 mornara

NACISTIČKA PODMORNICA SNIMLJENA PRVI PUT NAKON ŠTO JE PRIJE 72 GODINE POTONULA Zajedno s njom potopljeno je i 45 mornara

Nacistička podmornica uočena 50 kilometara od obale Sjeverne Karoline - 72 godine nakon što je potonula tijekom bitke za Atlantik, sada je prvi put snimljena.

Olupina potopljene U-576 otkrivena je sonarom u blizini Ocracoke 24. kolovoza 2014., sedam godina nakon što je potraga započeta, a sada je napokon i fotografirana.

Plovilo je potonulo tijekom bitke kraj otočja Outer Banks 15. srpnja 1942., tijekom Drugog svjetskog rata.

Vjeruje se kako je s podmornicom potonulo i 44 mornara koja su bila na njoj.

Video snimka pronađene olupine prikazuje U-576 kako leži na dnu oceana, ispod područja gdje je su mornari Trećeg Reicha uništili trgovačke brodove i prouzročili kaos na toj trgovačkoj ruti pri čemu je poginulo na stotine ljudi, osam mjeseci nakon što su Sjedinjene Države ušle u rat.

Drvena paluba istrunula je nakon više od pola stoljeća pod vodom. No trup, paluba s naoružanjem i prolazi koji vjerojatno vode do tijela nacista još uvijek se mogu vidjeti.

- Zvuči nerealno. Sve je tamo, kao i kad je potonula 1942. Jedna od stvari koju želimo saznati jest što se dogodilo posadi. Jesu li pokušavali pobjeći? Je li brod potonuo naprasno? Jesu li neko vrijeme proveli živi u podmornici? - komentirao je Joe Hoyt, pomorski arheolog iz Državnog ureda za ocean i atmosferu (NOAA).

Jedan trgovački brod koji je potopljen u bitci pronađen je u blizini godinu dana ranije.

Američki brod Bluefields bio je dijelom američkog konvoja od 24 broda koji je putovao iz Virginije prema Floridi 14. srpnja 1942., no za razliku od nacističke podmornice, tu nije bilo nikakvih ljudskih žrtava.

Potopljenom podmornicom zapovijedao je kapetan Hans-Dieter Heinicke. Prema dostupnim dokumentima ekspedicije, Heincke je 13. srpnja kontaktirao bazu u Francuskoj te rekao da je podmornica oštećena i da se vraća u Njemačku nakon mjesec dana neuspješnog lova na savezničke brodove diljem američke obale.

Kada je 14. srpnja U-576 krenula natrag, put joj je zapriječio konvoj od 19 trgovačkih i pet borbenih plovila.

Prema dostupnim dokumentima ekspedicije, Heincke ih je odlučio napasti pod svaku cijenu.

- Međutim u 16 sati, prije nego što je ispalio torpeda, jedan brod Obalne straže pronašao je sonarom poziciju podmornice. Izbacili su seriju od tri dubinske bombe, a uskoro je uslijedilo još pet komada.

Odlučan da napadne konvoj, Heinicke je ispalio četiri torpeda koji su potopili Bluefields i oštetili dva druga broda.

Olupina podmornice U-576 ostat će u vlasništvu Njemačke, u suglasnosti s američkom politikom.

http://www.jutarnji.hr/



Quote
The UNC Coastal Studies Institute, in partnership with NOAA's Monitor Marine Sanctuary, the Bureau of Ocean Energy Management and Project Baseline, have been surveying WWII shipwrecks as part of the 2016 Battle of the Atlantic Expedition.

On August 24, the 2016 Battle of the Atlantic research team deployed two Triton minisubs from the Baseline Explorer to document the never before seen U-576 and Bluefields, two ships sank during the Battle of the KS 520 convoy during WWII. The two shipwrecks rest only 600 feet apart inover 700 feet of water off Cape Hatteras, NC.
« Last Edit: September 08, 2016, 12:39:51 pm by trpe grozni » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1 on: September 06, 2016, 08:45:53 pm »

на којој је ово дубини отприлике?
« Last Edit: September 08, 2016, 12:42:08 pm by trpe grozni » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #2 on: September 06, 2016, 09:01:54 pm »

Hans-Dieter Heinicke, Kapitänleutnant
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* heinicke_hans_dieter.jpg (17.85 KB, 220x292 - viewed 220 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #3 on: September 06, 2016, 09:19:50 pm »

Podmornicu, koja je izronila nenamjerno, nakon torpediranja brodova, usred konvoja, najprije je topom napao jedan od pratecih brodova "Unicoi"
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a zatim su dubinske bombe bacila dva hidroaviona
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dubina je 220 metara.


* Unicoi.jpg (71.56 KB, 860x545 - viewed 84 times.)

* OS2U-2_Kingfisher.jpg (67.43 KB, 800x544 - viewed 84 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: September 06, 2016, 09:34:33 pm »

i "Bluefields"
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bluefields kao Ormidale.jpg (18.6 KB, 550x290 - viewed 88 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #5 on: September 06, 2016, 09:43:55 pm »

Mene bi zanimalo,ako netko zna,kako se "palila" DB,jer sam na brodu vidio da se upaljač dubinske podešavao,na palubi,prije izbacivanja.Kako se to to radilo na avionu pa i hidro,ili se radi o sasvim drugoj vrsti upaljača (blizinski,udarni ili magnetni i sl.).

Poz.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #6 on: September 06, 2016, 09:57:56 pm »

Mene bi zanimalo,ako netko zna,kako se "palila" DB,jer sam na brodu vidio da se upaljač dubinske podešavao,na palubi,prije izbacivanja.Kako se to to radilo na avionu pa i hidro,ili se radi o sasvim drugoj vrsti upaljača (blizinski,udarni ili magnetni i sl.).

Poz.

Хидростатични упаљач. Подешен да се активира на одређеној дубини.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #7 on: September 06, 2016, 10:27:57 pm »

@Rašo na onim bombama koje su se izbacivale sa klizača,je bio hidtostatski.Već za jež i rak.bacač se ne sjećam,jer mi se čini da je imao kao neki "propeler".Međutim,na brodu ima vremena jer se brod kreće relativno sporo,i ima se mjesta na palubi.Na avionu koji se kreće i mnogo brže i nema mjesta,jer ne vjerujem da je i ovaj drugi čovjek to mogao raditi, zbog mjesta(fotka,bomba ispod trupa), a ne može se znati na aerodrumu ili poletištu (hidro),na kojoj dubini je eventualno otkrivena P.Malo mi izgleda vjerovatno,da se koristio hidrostatski,no tko ga zna.

Poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #8 on: September 07, 2016, 06:31:07 am »

Evo fotografije dubinske bombe na tom tipu aviona i detalja bombe. Koliko sam procitao, mogle su se tempirati vremenski ili hidrostatski. Zato se jedna od bombi i otkotrljala s palube podmornice pa tek naknadno eksplodirala.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 325 Pound Depth Bomb.jpg (101.04 KB, 934x550 - viewed 87 times.)

* Depth_Charge__ANMk41_full.jpg (99.97 KB, 1000x614 - viewed 80 times.)
Logged
Miha30
desetar
*
Offline Offline

Posts: 112



« Reply #9 on: September 07, 2016, 07:39:59 am »

Nemojte me držati za riječ, jer sam to čitao pre mnogo godina, pa i ne sjećam se kdje, ali kolikor znam avionske dubinske bombe so imale hidrostatski upaljač, prije poletanja podešen da detonira na nekoj relativno maloj dubini, nekdje 10 do 15 metara, na kojoj se  računalo, da će se nalaziti podmornica. Zbog velike brzine aviona je bio vremenski period od tada, kada podmornica primjeti avion pa do tada, kad avion odbaci bombu obično relativno kratak, pa podmornica nije imala vremena, da zaroni dublje.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #10 on: September 07, 2016, 04:04:33 pm »

Hvala Vam obojici i @Раши jer ste bili sva trojica u pravu.Očito nisam vjerovao da se to može uraditi i na "poletištu",vodeći računa i o brzini zarona podmornice.
Inače,napad DB na P,mi je uvjek izgledao sa više "sreće",nego uzimajući realne podatke.Zbog toga se obično koristilo više bombi pri napadu,da bi se povećala vjerovatnoća.Sigurno da tu treba uzeti i količinu eksploziva u samoj DB (ove na avionoma mi izgledaju manje nego one koje su se bacale sa "klizača"),ali su one imale i različite udaljenosti od P na kojima su izazivale ozbiljna oštećenja.Da ne izlazim van teme,bilo bi interesantno i znati što je nju ustvari potopilo.
@Jadran je naveo nove podatke (vjerojatno je čitao originalni tekst).Pa imamo da je  prisilno izronila i da je jedana bomba pala na palubu i skotrlčjala se sa nje.Da ju je gađao trgovački brod iz topa i hidroavioni.U uvodnom djelu teksta to nije navedeno,nego da ju je otkrio brod obalne straže sonarom i tako locirao.Moguće da ja nisam sve "poslagao" i da se i to može uklopiti.Za sada mi to izgleda čudno.
Možda i nebitno,navedeno je da je drvena paluba istrunula.Mene su "mašinci" davili,da je drvo dugotrajnije od gvožđa.I možda pogrešno i pronalaženi su arheološki drveni ostaci i sa daleko dužim periodom pod vodom.Vjerojatno to ovisi i od vrste drveta.U svakom slučaju meni to baš i nije jasno,pa također možda griješim što to navodim.

Poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #11 on: September 07, 2016, 08:34:29 pm »

Brod obalne straze Triton stvarno je sonarom uocio podmornicu i bacio dvije serije dubinskih bombi ali bez rezultata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Podmornica je nato ispalila cetiri torpeda i pogodila tri broda iz konvoja KS-520.

Osim spomenutog Bluefieldsa s nikaragvanskom zastavom bili su osteceni Chilore (dva torpeda) i J.A. Mowinckel. Kasnije su u pratnji korvete Spry krenuli prema rtu Hatteras, ali su oba ostecena teretna broda uletila u minsko polje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Poslan je patrolni brod PC-462 da izvede Spry u cemu je i uspio.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kasnije su poslani remorkeri da spase ostecene brodove pri cemu je udarom u minu potonuo remorker Keshena.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Chilore je namjerno nasukan a kasnije se u teglju prevrnuo i potonuo.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* USN Triton.jpg (216.64 KB, 1500x1084 - viewed 83 times.)

* USS Spry.jpg (122.63 KB, 900x740 - viewed 82 times.)

* PC462.jpg (31.27 KB, 400x567 - viewed 88 times.)

* Keshena.jpg (189.5 KB, 720x480 - viewed 82 times.)

* chilore_ss.jpg (28.28 KB, 550x465 - viewed 88 times.)

* U-576.jpg (72.82 KB, 634x453 - viewed 102 times.)

* U-576.2.jpg (89.22 KB, 575x700 - viewed 94 times.)
« Last Edit: September 07, 2016, 08:41:23 pm by jadran2 » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #12 on: September 07, 2016, 08:50:56 pm »

Evo i treceg spomenutog teretnog broda:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Daske na palubi podmornice mozda nisu bile izradjene od tvrdog drva pa su istrunule, mozda su se razletjele usljed eksplozija.
Ironija je da je maksimalna dubina ronjenja za ovaj tip podmornice (VIIC) iznosila 220 m, upravo do dubine na kojoj je i nadjena.

Komandant podmornice je ispalio sve cetiri pramcane torpedne cijevi.


* j_a_mowinckel.jpg (50.91 KB, 550x365 - viewed 103 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.