PALUBA
March 28, 2024, 11:20:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Sistem S-300 u RZ i PZO RH  (Read 54116 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #15 on: September 06, 2016, 05:32:35 pm »

Znači ipak je nešto nabavljeno, ako je slika autentična (malo mi je čudno ovo pjeskovito okruženje a i ovi tel-ovi bez raketa i jedan samo sa dva kontejnera).
Pitanje je onda zašto nisu na mimohodu pokazali barem jedan TEL, djelovalo bi autentičnije.

poz.

Dok Upreiser (ili netko drugi) ne potvrdi, ne znamo jesu li ovo dijelovi hrvatskog S-300 ili nekog drugog. I ja sam se pitao koji je razlog što na mimohodu '95 nije pokazano više od kontejnera nakrcanih na MAN labudicu, ali moguće je da u tom trenutku u HR i nije bilo ništa više od raketa i silosa. Dijelovi sustava su u HR stizali sve do proljeća 1996., dakle još godinu dana nakon mimohoda, pa su moguće i TEL-ovi stigli kasnije. Na suđenju se spominjalo da je Hrvatskoj isporučeno između 70 i 80% dijelova sustava.
« Last Edit: September 06, 2016, 11:00:47 pm by leut » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #16 on: September 06, 2016, 09:18:54 pm »

koliko bi vrimena i novca tribalo da se ovaj sustav osposobi
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #17 on: September 06, 2016, 10:57:43 pm »

Dakle, ova tri TEL-a su ipak hrvatska. Prvi put vidim njihovu sliku. Sudbina sustava (onog što je isporučeno Hrvatskoj) je za širu javnost još uvijek misterija, je li prodan ili je još u Hrvatskoj. Šteta što ga se nije skompletiralo kad se moglo.
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #18 on: September 07, 2016, 01:41:38 am »


Pitanje je onda zašto nisu na mimohodu pokazali barem jedan TEL, djelovalo bi autentičnije.

poz.

Došlo je ono što je javno obznanjeno u dijelu dokumenata javno več obzanjenih glede sudskog postupka koji traje. Izmađu ostalog,da na kraju 6 ovih TEL ova sa 1 ( jednim ) borbenim kompletom raketa - tj. 4 x 6 = 24 spomente rakete. Uz gore več spomenutu potrebnu manipulativnu opremu ( transport, pretovar) , dijagnostičke agregate i posadu - rusku.
Koliki je to sve dio "paketa" u postotku pojima nemam. Ali jasno što nije došlo jer a) nije uplaćeno b) otkazana "narudžba" ( mada je bilo spakirano i "transport ready" u roku 48 sati bi bilo tuto kompleto na teritoriju RH, u roku kojeg sata zatim slijedi zavrašno sklapanje i provjera , a onda vrijeme teče u minutama tj, sek. = naredba , izlazak na paljbeni položaj ,uočavanje ciljeva, djelovanje po istima ).

Pošiljka je stizala u više navrata na najmanje  dvije ulazne lokacije. Rakete na jednu sam teški "hardware" na drugu ( kao poljoprivredna oprema deklariran). U početku je i bilo to razdvojeno dok su se još detaljizirali mogući paljbeni položaji i stvari oko toga ,kako kaže moj sugovornik.
I to u određenom vremenskom periodu, ne sve najednom. Tu je bila i luka i brod u igri da, samo se brkaju lučke operacije u raznim pričama - ne utovar nego istovar je bio u pitnaju.

I na kraju, pošto ljudi pitaju da pitam zašto labudica i "rack" od 4 rakete na njoj, a ne gore na slici na jednom od TELova  , pa evo  :

Razlog po mom izvoru, je trivijalan ali u biti ozbiljan. Posada su bili Rusi ( dio ekipe prekaljeni instruktori za ovakve sustave kaže , to su profesionalci kojima je jedina bitna stavka tada bila status konta da se ne zavaravamo. Srušili bi i Dedu Mraza za stanovitu svotu, da treba nebitno, nema tu emocija, od tog se ne živi. )Dakle nijedan HV vojnik s tim nije imao posla tada niti bi pritisako "pusk" gumb da je trebalo sigurno. Nije bilo ni vremena za to.  Za vozit "trivijalnija" vojna vozila , tipa npr. TAM, MRAP  štojaznam - ide se na obuku od par mjeseci u Požegu (u HV/OSRH). Voziti pak TEL krcat bojevim raketama ( ponavljam tu nema školskih - 24 komada full bojeve! ) po stepi je izazov ,a kamoli po ulicama oko Jaruna. U HV nije bilo vozača za to s obzirom na vrijeme dolaska lansera u Hrvatsku i lokaciju koja nije bila ZG. To su mogli jedino spomenuti Rusi  . Za stanovitu svotu jel to nije bio dio ugovora. A  veliki dio od  njih razumljivo i nije htio na "veliku pozornicu" kako kaže moj sugovornik. To su profesionalci ,ljudi koji dođu i odrade. Tiho i u "sjeni" što je više moguće.
Dakle to je bio jedan razlog , drugi  sam spomenuo - TEL ovi su bili na jednoj strani, rakete u početku na drugoj , u vrlo neprikladnom skloništu. Kasnije je to promijenjeno kako se sustav kompletirao i stvari definirale u smislu što gdje kada i u kom trenu će biti.
Treći razlog je čisto opće sigurnosni - u večini slučajeva se kod raketnih sustava na paradama, ne bi trebalo voziti bojeve rakete u lanserima. Uglavnom se to izbejgava di gdje je moguće. Crvenim trgom ne vjerujem da paradiraju bojevi kompleti u svim vozilima slične namjene. Opreza radi, težine ,oštećenja podloge i sl.. Još jednom od ovih 24 nama "lažnih" raketa da se time moglo igrati. To je bojevi paket jedne dostavljene bitnice (baterije).




Na kraju,  kako je tadašnji državni vrh procjenio da je dovoljno  poslati jasno poruku da je sustav u Hrvatskoj ( to je bio jedini i glavni cilj - jer se naravno nije moglo sakriti od zainteresiranih da se sustav "potražuje" ), nađeno je na brzaka kompromisno rješenje - "obična" teška "labudica" na koju je stavljen transportni jedan "rack" ( specijalni kavez za manipulaciju raketama koje odgovoarju spec. pretovarnom vozilu , također dostavljenom ) od 4 rakete u spremnicima koji se inače montiraju direkt na TEL. "Labudicu" su Jarunom provozali domači dečki naravno. Rakete su bile iz djela tada pohranjenog  blizu ZG-a. (TEL-ovi u tom trenu nisu bili tu oko ZG-a ). Sustav se kompletirao još u tim danima i kasnije. Do kolovoza te godine bi bio apsolutno full - ready na početnim položajima. No drugi dio pošljke je neuplaćen/otkazan.


Toliko o tome. Ostatak priče je poznat. I dalje nemam neke posebne informacije bar koje bi htio podjeliti javno, a i tko zna  "ko sluša" Wink. Nije ni bitno i ovo je sve previše ,riskiram i ja a i čovjek od koga sam dobio sve ovo i više. Još se vodi pravni spor i razni su interesi oko toga. Tema ne spada u modernizaciju više , čak ni opremanje jel mislim da Hrvatska, iako bi teoretski mogla ,nema ni specijalni interes još više nema  ni novca za ovakav jedan kompleksan sustav.Nema to nitko u okolici , nemojmo se zavaravati , svi ti političari lako lapradju jedno realnost je deseto. To su bila neka druga "netransparentnija" vremena monopolarnog Svijeta. Sad se sve usklađuje i svaki euro triputa prevrće u ruci , u HR slučaju sa NATO-om naravno i ako će se HR PZO modernzirati bit će to nešto više taktičkog tipa i "NATO" sigurno prikladnije za operiranje jednoj maloj vojski poput Hr OS.  Sama ova skalamerija je vjerojatno konzervirana i može se uvaliti nekome kad tad , to je "ruska robusna škola " i preživjet će vjerojatno i internet kao takav. Rakete - to je pitanje sad. Tu sam apsolutno na strani jedne od stranke u sporu koja traži pregled i uklanjanje opasnih tvari, ako iz raketa se to može nekako, ako ne onda cijelih raketa.Taman nam fali još neki eko incident. 





Logged
MirkoiliSlavko
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #19 on: September 07, 2016, 09:34:26 am »

Taman dobra slika gore, jer kako smo imali SA-2 sa slike tako i S300 tj. fale najbitniji dijelovi sistema.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #20 on: September 07, 2016, 10:08:26 am »

a koja je prica sa SA-2
Logged
MirkoiliSlavko
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #21 on: September 07, 2016, 01:00:09 pm »

a koja je prica sa SA-2

Pa jednako je kompletan i funkcionalan kao S300 i bio na mimohodu...
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #22 on: September 08, 2016, 01:56:24 am »

Prijatelji po forumima i gorama, naše zemlje ponosne Smiley !

Ljeto je. Još uvijek. Godišnji odmori su pri kraju, u Hrvatskoj slijede reizbori, pa ponovno sastavljanje vlasti, pa razna koaliranja, pa će nam doći Božić i Nova.
Nikakvih posebnih novosti glede modernizacije i opremanja OS neće biti  u HR do idućeg proljeća.

Ljeto je još uvijek i treba, dok se još može iskorisitit tople dane. Ja jako volim ljeto i more. Često smo tako moja bolja polovica i ja bili u Istri zadnjih 10ak godina. Često. Ima ona tamo neku rodbinu.Ali nije samo to bio razlog.
Istra je lijepa. Zapadani dio pogotovo.Meni najjdraži. Kako smo bili često dakle tako zadnjih godina tamo,velim je njoj jednom što ne bi za promjenu malo do Grčke? Grčka je isto lijepa, Egejsko more ovo ono...Kaže ona ,ma kakva Grčka, kriza je , izbjeglice,problemi...Kažem ja njoj ,ok, ali evo i zgodnih mjesta u Bugarskoj , Crnomorska obala je isto lijepa - kaže ona meni , ma kakva crnomorska obala - jesti ti lud crni XY Smiley .Žene. Što ćeš.

U Istri se je dosta toga sagradilo zadnjih 12ak godina, o da. Bilo dosta gradilišta za vidjeti i naići na njih. Zadnje smo vodili klince u novi Aquapark Brtonigla. Malo se se svi skupa zabavili i opustili na putu ka Novigradu. Vrijedi posjetiti ako vas put nanese onud.Doista.

Evo ovako je to izgledalo kad se gradilo oko 2012. , a dole več gotov park:





Istra je super. Ima puno toga fascinantnog za vidjeti poput npr. ovog dijela uz rijeku Mirnu :


Predivno. Raj ne zemlji. Kažu u tim divnim šumama se lako izgubiti  i naići na svašta. Vile , patuljci, ko će znati čega je sve bilo i ima tamo.

Istra je divan poluotok, ima stvarno svega, divnih sela, gradića, gradova ,luka. Čak 3 veče luke! Za pretovare utovare, istovare.Račuam tu naravno i sjevernog susjeda sa kojim Hr dijeli poluotok. A ni Kvarner doduše nije daleko  i on ima luku da. No Istra je zakon.

Ipak nakon godina posjete , odlučili smo malo promijeniti lokaciju.Promjena lokacije  ponekad dobro dođe.Da.
I tako ,sad osim mora i Istre otiđemo mi i u planine. Jer tamo ima zime.I skijanja i svašta. Ima Hrvatska i planina.

Eto za kraj sezone opremanja i očekivanja novih opremanja OSRH,  dragi moji forumaši iz cijele regije ,pozdrav uz sithove jednog  divnog gospodina, e da je više takvih ...

"Ne može se uhvatiti senka,od života što ko Dunav teče
 jer je život i svjetlo i tama,nekad jutro, a nekada veče.
jer je život i svjetlo i tama,nekom jutro, a nekome veče.

ko te ima taj te nema,ko te nema taj te sanja,
ko te sanja taj te ljubi,a ti o tom pojma nemaš " .

poz
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #23 on: September 08, 2016, 07:48:44 pm »

a koja je prica sa SA-2

Pa jednako je kompletan i funkcionalan kao S300 i bio na mimohodu...

Sve mislim da će rusi novoj članici NATO prodati (pokloniti) S-300.  Huh?

Zašto bi to učinili? Nisu samo pare u pitanju. Politika je uvek ispred sitnih ekonomskih intersa.
Osim toga, Rusi ovakve sisteme (zvanično - kompletno naoružanje i vojnu opremu) mogu izvesti samo preko Rosoboronoexport - a ono je pod strogom kontrolom države!  marinero
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #24 on: September 08, 2016, 08:02:49 pm »

Lovac, dijelovi sustava S-300 su nabavljeni u periodu od 1994. - 1996. Prema nekim izvorima Hrvatskoj je isporučeno 70-80% komponenti. Ostatak nije isporučen jer sustav nije plaćen do kraja, ali je mogao biti isporučen Hrvatskoj i kompletiran u roku od 48 sati po uplati. Tako tvrdi trgovac koji je prodao sustav Hrvatskoj i koji sada od Hrvatske potražuje 200 milijuna dolara, odnosno povrat isporučenih dijelova sustava jer tvrdi da ima zaintetesirane kupce.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #25 on: September 09, 2016, 09:46:08 pm »

Prijatelji po forumima i gorama, naše zemlje ponosne Smiley !

Nisam baš shvatio ovaj tvoj zadnji post, valjda krive gljive iz Motovunske šume ali ok.

Dobro, lijepo si sve objasnio samo mi nije jasna jedna sitnica.

Zašto brate Rusi, kupljeno valjda kod Ukrajinaca i sad tražiš po globusu ko zna upalit zila.
Ako su dijelovi sistema kupljeni u Ukrajini valjda bi i njihovi ljudi došli to pomontirati.

Ni slika baš ne drži vodu ali prolazi, uznemirio se "region".  Grin Došli su opet do "Banskih dvora".

poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #26 on: September 10, 2016, 12:15:47 pm »

Zar te rakete nisu kupljene od Ukrainaca.
Posao je zapeo kod novca - provizije a i rusi su kasnije doznali za transakciju pa su je stopirali.
Zato je prodavac i voljan da uzme rakete i ostalu opremu nazad jer em su oni delom krivi za stopiranje posla em je taj posao radjen nelegalno pa nemaju mehanizme da napalate dug.

Sto se tice parade na njima je prodefilovana drvena maketa lansirnih kontejnera.
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #27 on: September 10, 2016, 12:45:02 pm »

Prijatelji po forumima i gorama, naše zemlje ponosne Smiley !

Nisam baš shvatio ovaj tvoj zadnji post, valjda krive gljive iz Motovunske šume ali ok.

poz.

Pametni su shvatili što je trebalo shvatiti tim postom. Dalje pojašnjavanje nije potrebno.
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #28 on: September 10, 2016, 12:46:05 pm »

Zar te rakete nisu kupljene od Ukrainaca.
Posao je zapeo kod novca - provizije a i rusi su kasnije doznali za transakciju pa su je stopirali.
Zato je prodavac i voljan da uzme rakete i ostalu opremu nazad jer em su oni delom krivi za stopiranje posla em je taj posao radjen nelegalno pa nemaju mehanizme da napalate dug.

Sto se tice parade na njima je prodefilovana drvena maketa lansirnih kontejnera.

1.) NE,gospode Bože,  nitko ništa nije "stopirao"  stopiranja radi.
2.) Da. To su bile drvene makete kao što su bili i drveni MiL 24 Hind proletjeli nad glavama ljudi . I drveni MIG 21 također.

I "mađarski" MIG 29 se nude ( nudili se bar ) uokolo na prodaju zar ne? Ali se ne pita Budimpeštu oko toga puno ili sve. Nije se tih godina ni Kijev ako želite Kijev u priči mada ne vidim razlog..

Postoje dvije strane koje su namirene i to je jedino bitno :

1. )Proizvođač , vlasnik, isporučitelj, (Ruska Federacija)
2. )Krajnji korisnik, operater. (Rep. Hrvatska).

Postoji strana koja je u sporu  - posrednik.
Posrednik tvrdi (bez prejudiciranja) : a) da nije namiren, b) da je djelomično namiren  
Druga strana kaže da je : a) namiren ( novčano, vrijednosnom robom, krastavcima svejedno ) b) dijelom namiren

Posrednik potražuje : a) da ga se novčeno obešteti b) da mu  krajnji korisnik ustupi ono što je dostavio , a da bi preprodajom istog se sam mogao namiriti c) da ga se namiri ne novčano več vlasničkim udjelom, zemljištem ili na neki sl. način.

To je spor koji traje i ja nemam što tu dodati. Toliko o tome.
« Last Edit: September 10, 2016, 01:05:59 pm by upreiser » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #29 on: September 10, 2016, 01:24:12 pm »

Pametni su shvatili što je trebalo shvatiti tim postom. Dalje pojašnjavanje nije potrebno.

Dobro sta sad, ja sam nepametan, ako moze objasnjenje moze ako ne nikome nista.

Quote
Proizvođač , vlasnik, isporučitelj, (Ruska Federacija)

Znaci S-300 je nabavljen iz Rusije?

poz.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.