PALUBA
April 16, 2024, 01:57:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: ЈРМ - мање познати детаљи  (Read 50998 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #105 on: September 29, 2016, 10:43:59 pm »

И треба да су непливачи. Једино тако би бранили брод бескомпромисно и непоколебљиво, до краја. Grin
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #106 on: September 29, 2016, 10:51:42 pm »

Такав бих ја сада био пешадинац. Ту сам где сам, нисам каскадер да сваки час мењам положај.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #107 on: September 30, 2016, 07:00:22 am »

U vreme mog boravka na obuci u Puki, V bataljon (motoristi), maj- avgust 1979. svi neplivači su vođeni na plažu preko puta mariborskog kampa na obuku plivanja. Na pitanje starešine: ko je neplivač? i ja sam se prijavio iako sam proplivao na Savi sa 5 godina. Bilo je za početak dobro
jer su odmah ukapirali da znam da plivam a posle je postalo dosadno pa sam "brzo naučio" i postao plivač.
Po odsluženju vojnog roka bio sam kao i većina mornara raspoređen u pešadijsku rezervu i povremeno odlazio na vojne vežbe ali mi VES
nikada nije promenjen u vojnoj knjižici.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #108 on: September 30, 2016, 07:34:02 am »

Shvatam da mornar u rezervi ne može uvek da dobije ,bar u kopnenim predelima,odgovarajući raspored.Ali nekad se događaju banalne stvari,koje su se i meni desile.Dobijem raspored u tadašnjoj CZ u jedinici za spasavanje i prelaz prteko vode-i to u Republičkom štabu,kao manevarska jedinica-OK,drugo i nisam ništa bolje i sličnije po mome VES'u-Brodarac-kormilar  nisam mogao da dobijem.Ali-opet ali-kod prvog skupa jedinice,pročitaše nam raspored po dužnostima i ja dobijem ''drugi desni veslač'' u čamcu.Pitam k'dira čamca koliko je obučen,a on meni ''čamac sam dosad viđao sama na slici''!_?! Huh? Odem komandantu jedinice i sve mu ispričam,a on nezainteresovano ''pa onda''-kažem mu da sam raspoređen neadekvatno!A on meni ''šta ćeš,nisam ja deda mraz da ispunjavam vaše želje!''-ostanem bez teksta i zalupim vratima i odem kući pravilo
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #109 on: September 30, 2016, 11:07:12 am »

Има и горе, кад ти се слично деси за време ратних дејстава, па не можеш да одеш и залупиш врата.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #110 on: September 30, 2016, 11:41:57 pm »




    Možeš i tada da odeš ali ti se zalupe vrata ispred nosa i to od zatvora!


Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #111 on: September 30, 2016, 11:59:47 pm »

Мислим да је ту затвор био најмањи проблем.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #112 on: October 02, 2016, 06:06:06 am »

Do prestanka vojne obaveze u rezervi nisam propustio niti jedan poziv za vezbu,obuku i slicno,a i nespadam u one koje pune gaće i odu u pozadinu.Ovde sam iznio svoje iskustvo kako se netreba odnositi  sa podčinenjima i kako  se  olako rasipa potreban kadar te se ljudi ne iskorištavaju  prema obučenosti i spremnosti,a to se preslikava na umanjenoj efikasnosti jedinice-što bi se reklo moderno-loše menadziranje kadrova.Dok sam bio u JRM,a kasnije u TO ,komandni kadar je uvek nastojao da mi pronadje adekvatni raspored,često puta i tražeći moje mišljenje o obučenosti i spremnosti za izvršenje zadatka.K-dir jedinice je bio jednostavno nezainteresovan   da me sasluša a jedino mu je bilo važno da u 06.00 sačeka blagajnika i  uzme  dnevnicu i putne troškove pojede burek       i ode doma.A i vojni sud je za ljude!Ovde sam naročito naglasio CZ jer poznato je da kom.kadar je bio civilni ''tn KURSISTI'' a ne aktivni ili rezevni vojni kadar.Pa preme  ''svecu i tropar''ja sa onda 48 godina ne bi sebi dopustio da u ''ratnoj''jedinici makar u miru lupam vratima k-dantu.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #113 on: October 02, 2016, 12:23:17 pm »

Погрешног одлучивања је било и биће га и то је присутно у свакој војсци, а на озбиљност старешина утичу запрећене последице за погрешне поступке. Ако нема последица, онда се свашта дешава. Идеалних ситуација нема, треба увек тражити оптимално решење, а то захтева да старешина буде заинтересован за оптимално решење.

Опаска о благајнику и буреку је одличан пример. Дешавало се и да оду и раније, посебно петком. Зажврљају два три папира, не излазе из канцеларије, откуњају до подне и оду. Такви не воле свој посао.

Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #114 on: October 02, 2016, 12:40:59 pm »

Један од примера лоших официра дала је америчка војска у Вијетнаму.

Официри који су правили грешке нису дуго опстајали у јединици. Постојао је "фрагинг". Незадовољна јединица је често умела да неспособног официра елиминише ручном бомбом (фрагментационим оружјем без трагова за истрагу), док је способне официре поштовала јер својим одлукама нису изазивали непотребне губитке.

А дешавало се и да паметни наредник одведе вод пар стотина метара у џунглу и ту преседе патролу.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #115 on: October 02, 2016, 10:59:23 pm »




   Danas malo teže u vreme kamera za nadzor logora i GPS lokatora koji nosi vođa patrole. A šefovi sede stotinama kilometara dalje  u bunkeru i prate rijaliti uživo...


Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #116 on: October 02, 2016, 11:26:59 pm »

Лако бих ја решио тај проблем са џи-пи-ес уређајима. Све то ради на +5V.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #117 on: October 03, 2016, 01:54:38 am »

Pogledajte,ako imate vrimena,ruski serijal ''Kažnjenički btaljon'
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #118 on: October 03, 2016, 02:25:43 am »

"Штрафбат" са Александром Серебраковим у главној улози Василија Твердохлебова.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #119 on: October 03, 2016, 06:59:06 am »

Mislim da je vreme da napišem svoje zapažanje o vojsci koju "obrađuje" topik sa svog aspekta.
Ukupno sa školom sam bio oko 14 godina.Ne bih pisao o periodu posle jer sam bio u građanstvu takođe uključen u neki oblik"vojske" preko rezerve odnosno ONO i DSZ.Jeste i ovo "sledilo" vojsku i imalo slične problema ali nije bilo baš taj "direktni" oblik pa uzmimo da mi nije poznato sve i u vojsci.

Bio sam u vojsci od 1965-te do 1976-te.Za taj period može se reći da je stvarno opadao "nivo" vojničkog života.Kako je kasnije bilo predpostavljam da se trend nastavio.
Imao sam sreću da sam pripao tehničkoj službi,koja je malo imala veze sa sa običnim vojnicima,jer mi je to padalo izuzetno teško.Jedino kad sam bio pom.dežurnog ili dežurni,nisam to mogao izbeći.
Da skratim ,zbog dužine posta,mislim da je @Jovo malo više karikirao stanje u vojsci.Koliko sam "zapazio",vojnički život je bio u "padu" i postojale su razlike po vrsti jedinica(lošije su bile "pozadinske" ili te "izdvojene" jedinice) ali ne ovako,kako je on to opisao.
Na pr.da se moglo spavati pod drvetom,ili raditi bilo što bez da se zna gdje je vojnik itd.Koliko se sjećam u svim iole brojnijim jedinicama je bio i desetar,i popodne je bio netko dežurni od starješina.Iz samog navoda da su mnogi nastojali da se "skinu" na sve "moguće" načine vidi se baš to da se nije moglo udaljavti ko kako hoće.Naveče po povečerju,u moje vreme,dežurni je primao raport o broju prisutnih vojnika i morqalo se reagovati ako se brojno stanje ne slaže.
Jedinica koju navodi je očito bila pozadinska (magac.mina i torpeda)i tu je sigurno bilo i razlike među starješinama,između onih koji su zaduženi za vojsku i oni koji su tu bili zbog tehnike.
I da skratim,topik uveliko izlazi van svoje teme.Otišlo se na GPS i strane filmove.Autor očito zna nešta što mi neznamo.Recimo da bi on to sa GPS rješio kao mali Perica jer zna da svi rade na 5v.Valjda misleći na bateriju-napajanje neznajući da se radi o stabilisanom naponu i to samo za određeni tip GPS dok je napajanje-baterija različita od tog napona (nema baterije na 5v stabilisano) itd....
Što se tiče filmova oni niti prikazuju realno stanje u navedenoj temi niti imaju veze sa ovom.

Poz.
 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.