PALUBA
April 16, 2024, 01:59:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: ЈРМ - мање познати детаљи  (Read 50999 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #120 on: October 03, 2016, 01:37:33 pm »


I to je tačno, ali su starešine neplivači ipak bili retkost.

A kako je moguće da je profesionalac mogao maturirati/diplomirati na SŠ ili Akademiji pomorski smjer ili MT smjer bez te provjere u praksi recimo na tjelesnom odgoju ili kako se već taj predmet vodio na tim školskim ustanovama..?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #121 on: October 03, 2016, 02:03:22 pm »


 Bilo je starešina u RM koji nisu znali da plivaju. Ja ih lično poznjem- poznavao sam dvojcu.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #122 on: October 03, 2016, 04:13:45 pm »

Mislim da je vreme da napišem svoje zapažanje o vojsci koju "obrađuje" topik sa svog aspekta.
Ukupno sa školom sam bio oko 14 godina.Ne bih pisao o periodu posle jer sam bio u građanstvu takođe uključen u neki oblik"vojske" preko rezerve odnosno ONO i DSZ.Jeste i ovo "sledilo" vojsku i imalo slične problema ali nije bilo baš taj "direktni" oblik pa uzmimo da mi nije poznato sve i u vojsci.

Bio sam u vojsci od 1965-te do 1976-te.Za taj period može se reći da je stvarno opadao "nivo" vojničkog života.Kako je kasnije bilo predpostavljam da se trend nastavio.
Imao sam sreću da sam pripao tehničkoj službi,koja je malo imala veze sa sa običnim vojnicima,jer mi je to padalo izuzetno teško.Jedino kad sam bio pom.dežurnog ili dežurni,nisam to mogao izbeći.
Da skratim ,zbog dužine posta,mislim da je @Jovo malo više karikirao stanje u vojsci.Koliko sam "zapazio",vojnički život je bio u "padu" i postojale su razlike po vrsti jedinica(lošije su bile "pozadinske" ili te "izdvojene" jedinice) ali ne ovako,kako je on to opisao.
Na pr.da se moglo spavati pod drvetom,ili raditi bilo što bez da se zna gdje je vojnik itd.Koliko se sjećam u svim iole brojnijim jedinicama je bio i desetar,i popodne je bio netko dežurni od starješina.Iz samog navoda da su mnogi nastojali da se "skinu" na sve "moguće" načine vidi se baš to da se nije moglo udaljavti ko kako hoće.Naveče po povečerju,u moje vreme,dežurni je primao raport o broju prisutnih vojnika i morqalo se reagovati ako se brojno stanje ne slaže.
Jedinica koju navodi je očito bila pozadinska (magac.mina i torpeda)i tu je sigurno bilo i razlike među starješinama,između onih koji su zaduženi za vojsku i oni koji su tu bili zbog tehnike.
I da skratim,topik uveliko izlazi van svoje teme.Otišlo se na GPS i strane filmove.Autor očito zna nešta što mi neznamo.Recimo da bi on to sa GPS rješio kao mali Perica jer zna da svi rade na 5v.Valjda misleći na bateriju-napajanje neznajući da se radi o stabilisanom naponu i to samo za određeni tip GPS dok je napajanje-baterija različita od tog napona (nema baterije na 5v stabilisano) itd....
Što se tiče filmova oni niti prikazuju realno stanje u navedenoj temi niti imaju veze sa ovom.

Poz.
 

Да кренемо редом.

Ниво и услови живота у Пули су били сасвим нормални и потпуно у оквирима очекиваног. Дремање испод дрвета током поподневног одмора није било забрањено, што значи да је било дозвољено.

Паушалне процене да ли је нешто било могуће или не су потпуно депласиране.

Што се тиче Минерске, нешто не видех те старешине које су задужене за војску, а ни старешине које су "задужене" за старешине се нису много бавиле тиме.

Сасвим је могуће, а и врло вероватно, да знам нешто што ти не знаш, али само због тога што се ти ниси потрудио да знаш. Нема потребе расправљати о томе, то је у домену личних афинитета.

Филм као филм, служи за забаву.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 931


« Reply #123 on: October 03, 2016, 07:49:47 pm »


I to je tačno, ali su starešine neplivači ipak bili retkost.

A kako je moguće da je profesionalac mogao maturirati/diplomirati na SŠ ili Akademiji pomorski smjer ili MT smjer bez te provjere u praksi recimo na tjelesnom odgoju ili kako se već taj predmet vodio na tim školskim ustanovama..?

Iskreno, ne znam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #124 on: October 04, 2016, 08:12:53 pm »

Када је у питању обука у пливању у ВА КоВ је то било обавезно, барем од почетка 70-тих (или краја 60-тих) када је изграђен базен. Свако је могао и морао научити да плива. ВА КоВ у Београду је имала врло добар базен и часови пливања су били обавезни. На почетку су одвајали пливаче од непливача и непливаче учили да пливају кроз посебан програм. Не би постајали врхунски пливачи, али довољно да могу препливати базен (била је нака норма и добијала се оцена) или да се не удаве у води.

Сећам се да су КоВ-овци на такмичењу војних академија увек "тукли" морнаре и пливању. И све нас је чудило да су питомци поморске академије били лошији пливачи. Изгледа да су им наставници физичког васпитања гледали кроз прсте.

Средња војна школа  КоВ у Сарајеву није имала базен. Не знам како је било раније, али каснијих година у периоду прилагађоавања питомци СВШ су боравили негде на мору (десет-15 дана) где су имали обуку у пливању. Мислим да су касније и у морнарици увели праксу да питомци у првој години, они који нису знали науче да пливају.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #125 on: October 04, 2016, 09:15:00 pm »

Moja generacija SVS KoV je za razliku od nekih ranijih obuku u plivanju imala na bazenu u Rajlovcu. Medjutim  u razgovoru sa nekima iz ranijih klasa saznao sam da se i ranije desavalo  da poneka klasa umesto na more ide u Rajlovac.

U slucaju moje klase sve je nekako bilo zbrzano (mozda i zbog situacije u zemlji) pa su neplivaci tek nesto malo naucili ali su uglavnom ostali u statusu neplivaca. Naime sve je trebalo obaviti u radno vreme sa klasom od preko 300 pitomaca na jednom bazenu. Posle dorucka se islo a do rucka se trebalo vratiti.Mislim da se zbog brojnosti klase islo u nekoliko grupa u razlicitim vremenskim perioda i da je obuka trajala nesto krace nego ranijih godina. Nisam siguran ali mislim da je bila mozda oko 7 do maksimalno 10 dana ali se sa ovolike vremenske distance ne mogu najbolje setiiti.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #126 on: October 04, 2016, 09:23:18 pm »

 Obuku u plivanju su imali pitomci i ucenici svih vojnih skola i akademija. Neplivaci su morali proplivati, barem tada. Poslije, da li su se osjecali plivacima ili ne, .... Obuka u plivanju je bila predvidjena i za vojnike raznih VES-i. Vrlo cesto nije izvodjena iz objektivnih razloga.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 646


« Reply #127 on: January 25, 2017, 11:50:50 pm »

https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP82-00457R007000530005-5.pdf
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #128 on: January 26, 2017, 08:23:05 am »


 Bilo je starešina u RM koji nisu znali da plivaju. Ja ih lično poznjem- poznavao sam dvojcu.

Pa šta onda. Znaju piloti da lete? Neznaju. Zato jim treba avion. Ako padnu iz aviona treba jim padobran. Isto mornari, da bi plovili treba jim brod. Ako padnu iz broda imaju prsluk za spašavanje. Tako nekako. Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #129 on: January 26, 2017, 11:31:01 am »

Svi ukrcani na brodu moraju da imaju prsluke za spasavanje - bez obzira da li su plivači ili neplivači.
Prsluci koje je imala JRM su bili specijalno dizajnirani, tako da čak i ako je čovek u nesveti, telo drže u takvom položaju da lice bude iznad vode, da bi unesrećeni mogao da diše.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #130 on: January 28, 2017, 12:21:16 pm »

Quote

Pa šta onda. Znaju piloti da lete? Neznaju. Zato jim treba avion. Ako padnu iz aviona treba jim padobran. Isto mornari, da bi plovili treba jim brod. Ako padnu iz broda imaju prsluk za spašavanje. Tako nekako. Wink

 
« Last Edit: January 28, 2017, 12:22:57 pm by Bozo13 » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #131 on: January 28, 2017, 12:58:32 pm »


 Bilo je starešina u RM koji nisu znali da plivaju. Ja ih lično poznjem- poznavao sam dvojcu.

Pa šta onda. Znaju piloti da lete? Neznaju. Zato jim treba avion. Ako padnu iz aviona treba jim padobran. Isto mornari, da bi plovili treba jim brod. Ako padnu iz broda imaju prsluk za spašavanje. Tako nekako. Wink

  Po jednoj strani logičko razmišljanje. Ali plivat se može, leteti se ne može. I ipak nije optimalno, da čovek koji radi na moru ne zna da pliva, mada može potpuno uspješno da obavlja posao.
    Može li neko da kaže po kom kriteriju se biralo vojnike za mornaricu ? Mislim na običnu vojsku, ne profesionalce. Sem onih, koji su već bili u pomorskoj školi prije služenja JNA. Kad su te na naboru pitali kud želiš, teško da si dobio izpunjenu želju mornarica, a da si rekao pehota, možda bih mogao i birati kamo ćeš.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #132 on: January 28, 2017, 01:31:40 pm »


Zato sam ja na regrutaciji jasno napisao da ne želim ići u Mornaricu. Naravno, dobio sam ono što sam zapravo i hteo, a to je bila JRM. Redak slučaj trika koji mi je uspeo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #133 on: January 28, 2017, 01:37:03 pm »

leteti se ne može.

Može se leteti, samo pristanak je problematičan.


Setio se onog vica, kad čovek skoči sa zgrade, i dok leti pored balkona u 3 spratu, čovek ga pita kako je, a ovaj koji pada kaže "So far so good".

Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #134 on: January 28, 2017, 02:29:08 pm »

leteti se ne može.

Može se leteti, samo pristanak je problematičan.


Setio se onog vica, kad čovek skoči sa zgrade, i dok leti pored balkona u 3 spratu, čovek ga pita kako je, a ovaj koji pada kaže "So far so good".

Grin

Tj. za sad je sve u redu! Onda je bubnuo o asfalt.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.