PALUBA
March 29, 2024, 11:14:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11   Go Down
  Print  
Author Topic: ЈРМ - мање познати детаљи  (Read 50687 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #135 on: January 28, 2017, 04:51:01 pm »


Zato sam ja na regrutaciji jasno napisao da ne želim ići u Mornaricu. Naravno, dobio sam ono što sam zapravo i hteo, a to je bila JRM. Redak slučaj trika koji mi je uspeo.

Ово ја видим као један од слабости и недостатака ондашњег система регрутовања. Ти си, Ђорђе, надмудрио систем и добио си их на њиховом терену. Из разговора са многима који су служили у ЈНА, стекао сам утисак да су углавном поступали као у твом случају. Дакле, питају гдје би служио, а онда ударе контру. Испада да су се војни одсјеци руководили углавном инатом, неким ирационалним деспеком. На страну то што сам одувјек сматрао да у тим одјељењима народне одбране и војним одсјецима сједе искомплексиране кукавице у души.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #136 on: January 28, 2017, 05:27:37 pm »

Znam da je u Slo posle 91 regrutovalo po potrebama obštine. Ako se slučajno želja poklopila sa potrebom obštine onda si prošao. Ako nije, završio si u artileriji Tongue
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #137 on: January 28, 2017, 08:48:30 pm »


 Nisam ja rekao da se moralo znati plivati. Samo sam konstatovao da su dvojca mojih kolega bili neplivači . Sad, kakve su bili starešine to nije ovde tema. Regrutacija se vršila po potrebama Vojnih odseka. Ko je sedeo tamo , nebi u to ulazio. Znam samo da je stručna sprema bila jedan od odlučujućih faktora u određivanju roda. Naprimer. Sve moje kolege - brodomonteri su završili u JRM. Ja sam morao da tražim vezu da bi otišao u 63-u. a i moj kum isto za gardu.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #138 on: January 29, 2017, 05:16:12 am »


Zato sam ja na regrutaciji jasno napisao da ne želim ići u Mornaricu. Naravno, dobio sam ono što sam zapravo i hteo, a to je bila JRM. Redak slučaj trika koji mi je uspeo.

Ово ја видим као један од слабости и недостатака ондашњег система регрутовања. Ти си, Ђорђе, надмудрио систем и добио си их на њиховом терену. Из разговора са многима који су служили у ЈНА, стекао сам утисак да су углавном поступали као у твом случају. Дакле, питају гдје би служио, а онда ударе контру. Испада да су се војни одсјеци руководили углавном инатом, неким ирационалним деспеком. На страну то што сам одувјек сматрао да у тим одјељењима народне одбране и војним одсјецима сједе искомплексиране кукавице у души.
A ja sam trazio i dobio mornaricu bez ikakvih problema. Niko  me nije pitao da li znam da plivam na regrutaciji. A u Puli na obuci sam se redovno
prijavio kao neplivac ( iako sam proplivao na Savi sa 5 godina) i onda su nas vodili na obuku na plazu preko puta mariborskog kampa. Neki vodnik
je odmah video da znam da plivam ali me je ostavio 15 dana na obuci pa sam uzivao na palazi koliko se to moglo kada si vojnik. U dozvoli za izlazak u grad
pisalo je sa pecatom i potpisom plivac.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #139 on: January 29, 2017, 01:12:16 pm »

U MVA sam 1975. došao iz Vojne gimnazije Beograd, bilo nas je ukupno u klasi 12-15 gimnazijalaca (i u gimnaziji smo imali časove fiskulture na Banjici i svi neplivači su tu proplivali). U prvih nekoliko dana imali smo na bazenu u Splitu proveru u plivanju, nakon 7 dana krenli Jadranom na krstarenje od 10-ak dana. U Piranu nam izmerili 1000 metara i plivali smo na toj relaciji.

Koliko se sećam niko u klasi (bilo nas je oko 120) nije bio neplivač, a da i jeste, naučili bi ga ekspresno da pliva. Zato mi nije jasno kako je iko mogao da završi MVA ili MTSVŠ a da nije plivač.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #140 on: January 29, 2017, 04:11:33 pm »

U MVA sam 1975. došao iz Vojne gimnazije Beograd, bilo nas je ukupno u klasi 12-15 gimnazijalaca (i u gimnaziji smo imali časove fiskulture na Banjici i svi neplivači su tu proplivali). U prvih nekoliko dana imali smo na bazenu u Splitu proveru u plivanju, nakon 7 dana krenli Jadranom na krstarenje od 10-ak dana. U Piranu nam izmerili 1000 metara i plivali smo na toj relaciji.

Koliko se sećam niko u klasi (bilo nas je oko 120) nije bio neplivač, a da i jeste, naučili bi ga ekspresno da pliva. Zato mi nije jasno kako je iko mogao da završi MVA ili MTSVŠ a da nije plivač.

   Koje godine ste bili s Jadranom u Piranu ? Jeste bili i u Portorožu ?  Negde sam video fotografiju, vezanog na gradski molo, ne sećam se više gde. A kod kuće bih trebao imat, ali takodjer na žalost ne znam gde (mnogo sam tražio) sliku Jadrana vezanog na molo u Portorožu. Rekao bih, da je bilo slikano negde 1975 +/-.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #141 on: January 29, 2017, 07:26:52 pm »

Negde od 20.09.1975. do 25.09.1975, tačan datum ipak ne znam. Bili smo 2 -3 dana. Mislim da u Portorožu nismo bili, setio bih se da jesmo.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #142 on: January 30, 2017, 09:02:08 am »

Jadran se obično vezao na pomolu u Piranu.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #143 on: January 30, 2017, 09:07:12 am »

Jadran se obično vezao na pomolu u Piranu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Piran_pomol.jpg (96.65 KB, 900x600 - viewed 124 times.)

* 21_piran.JPG (202.63 KB, 750x500 - viewed 121 times.)
« Last Edit: January 30, 2017, 09:07:56 am by mandalina » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #144 on: January 30, 2017, 06:05:17 pm »

Ajde da osvezim sjecanje-regrutna komisija me htela poslati u 63 padobranski/kazali mi da sam slab ali cvrst i jogunast/ali na njihovu zalost-rekli su-zbog hronicne upale sinusa i otezanom disanju,medicinsko lice u komisiji me odbilo.Ja nisam nista komentirao jer biti u 63,je cast,ali to je to.
Onda me upita najstariji-A sta cemo sad sa tobom,gde da te uputimo? Ja -odmah -JRM!pitaju onda -znas li da ces sluziti 90 dana vise?Da!
Onda nek ti je sa srecom,posto i onako rodjen izmedju dva jezera-/Ohridsko i Globocicko/-i odoh u VP 1159 Pula.
To je moje iskustvo,nemora da se slaze sa drugacijim iskustvom pred komisijom  a meni su delovali kao iskusni i otvoreni,dobronamjerni? marinero
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #145 on: January 30, 2017, 06:57:05 pm »

Jadran se obično vezao na pomolu u Piranu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jeste, tu smo bili vezani.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #146 on: January 31, 2017, 12:18:03 pm »

I izlazili ste u belim odelima? Anđeli u bjelome. A ženske jesu gledale za vama? Vi ste bili i neka vrsta reklame za JRM!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #147 on: January 31, 2017, 02:29:56 pm »

Jeste... Da mi je današnje iskustvo i ondašnje godine, gde bi mi bio kraj! Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #148 on: January 31, 2017, 02:40:19 pm »

Vidiš, Boro, ja imam sasvim suprotno iskustvo: meni se činilo da su bele pitomačke uniforme samo odbijale cure, gde god smo se pojavili.  Undecided

Sve, kao gledaju iz daljine sa zanimanjem, ali kada želiš nešto konkretno, beže od tebe kao oparene. Tako je bilo u celoj Dalmaciji, a i na otocima.
Možda zađem u T11, ali mi se tada činilo, da pored bele uniforme, moja čista ekavica takođe pravi veliki problem prilikom uspostavljanja kontakta, u većini slučajeva.

Ovo je moje lično iskustvo, i svakako se ne može generalizovati. Osim toga, bilo je to jako davno .....  Embarrassed
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #149 on: January 31, 2017, 02:44:19 pm »

U mom slučaju uniforma je uvek pomagala. Smiley
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.