PALUBA
April 19, 2024, 09:00:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: ЈРМ - мање познати детаљи  (Read 51054 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #90 on: September 29, 2016, 02:05:50 pm »

Ili kao i svi drugi koji su prošli pešadijsku obuku , da budem raspoređen koje kuda.

To se zove opsta popuna i odnosi se na lica koja su odsluzila vojni rok ali nemaju ratni raspored vec se upucuju po potrebi. Tako protivavionac moze da bude upucen u inzinjeriju, kuvar u vezu ili mornar u pesadiju.

P.S
Inace se slazem sa ostatkom Longtripovog posta.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #91 on: September 29, 2016, 02:53:06 pm »

Да смо знали све око војске и не стоји, а да смо знали доста јесте истина. Ко је био заинтересован, тај је знао више, ко није, тај је и оно што треба да зна отаљавао.

Ово са непливачима је по мом мишљењу било посебно опасно. Не мора неко да га гурне, може сам да падне у воду, и ако га нико не примети на време, крај приче.

Један дан, док смо играли баскет, у дриблингу, кажем капетану да пола не зна да плива. Био виши од мене, па и кад га прођем понекад успе да ме стигне, а ту је остао на врх рекета.

После пар дана дође ДЈЧ, да вози непливаче на обуку,а капетан пошаље и мене. Лепо иде ДЈЧ, а ови су га држали на 15-20 чворова. До Жирја, горе су били артиљерци. И тако пет дана. Чим пристанемо, пар официра са чамца одлази на роњење и риболов, ови уче да пливају, а ја одем мало даље јер та настава замути воду. Бесплатно летовање, о државном трошку што би се рекло.

Али и после те обуке су научили да пливају "у самоодбрани", ако икако. Бар су изгубили страх од воде.

Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #92 on: September 29, 2016, 02:54:52 pm »

Паниковац


* panikovac1.png (1159.23 KB, 840x653 - viewed 75 times.)

* panikovac2.png (901.38 KB, 760x448 - viewed 68 times.)
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #93 on: September 29, 2016, 02:56:42 pm »

Паниковац


* panikovac3.png (1256.49 KB, 675x713 - viewed 69 times.)

* panikovac4.png (788.63 KB, 768x605 - viewed 82 times.)
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #94 on: September 29, 2016, 02:58:51 pm »

Дубока је, колико видим, задржала своју главну намену.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #95 on: September 29, 2016, 03:29:37 pm »

Bez obzira na sve, moramo se ograničiti na određne vremenske periode, mesta i potrebe za popunom ljudstva u pojedinim jedinicama. Pred kraj SFRJ , i neplivači su upućivani u mornaricu gde je postojala realna mogućnost i čak obaveza da nauče da plivaju. Međutim dođu takva vremena i situacije gde za to jednostavno nema vremena za imrpovizovanu dodatnu obuku  i teraj dalje. Eto sudbina je htela tako da moj klasić signalista, mornar Aleksandar Stojkov kao neplivač dobije prekomandu na često spominjani DTM 233. Tok kobnog 19. novembra 1991. izgubio je život ne samo on već i hrabri vodnik I klase Vujica Čurić , koji je pokušao da ga spase znajući da Aleksandar " Signal", kako smo ga zvali, ne ume da pliva. Doduše po takvom moru i talasima ,teško da je kome pomagala ta veština . Održavali su ih na površini pojasi za spasavanje a gušila " morska prašina" ( čestice vode iznad površine mora stvorene uraganskim naletima vetra). Nije to prvi ni poslednji slučaj da neplivač povuče na dno plivača...ali to su druge teme i ne bih više o tome ovde.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #96 on: September 29, 2016, 03:34:36 pm »

Дубока је, колико видим, задржала своју главну намену.

To ti se samo cini, tamo vise nema nicega.  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* xxl duboka.JPG (95.13 KB, 783x570 - viewed 76 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #97 on: September 29, 2016, 06:31:28 pm »

Bez obzira na sve, moramo se ograničiti na određne vremenske periode, mesta i potrebe za popunom ljudstva u pojedinim jedinicama. Pred kraj SFRJ , i neplivači su upućivani u mornaricu gde je postojala realna mogućnost i čak obaveza da nauče da plivaju. Međutim dođu takva vremena i situacije gde za to jednostavno nema vremena za imrpovizovanu dodatnu obuku  i teraj dalje. Eto sudbina je htela tako da moj klasić signalista, mornar Aleksandar Stojkov kao neplivač dobije prekomandu na često spominjani DTM 233. Tok kobnog 19. novembra 1991. izgubio je život ne samo on već i hrabri vodnik I klase Vujica Čurić , koji je pokušao da ga spase znajući da Aleksandar " Signal", kako smo ga zvali, ne ume da pliva. Doduše po takvom moru i talasima ,teško da je kome pomagala ta veština . Održavali su ih na površini pojasi za spasavanje a gušila " morska prašina" ( čestice vode iznad površine mora stvorene uraganskim naletima vetra). Nije to prvi ni poslednji slučaj da neplivač povuče na dno plivača...ali to su druge teme i ne bih više o tome ovde.


   Isto kao i drugi egzotični VES-ovi poput vojnika poslastičara, vojnika-kinooperatera i sl. tako su i mornari, signalisti, motoristi po dolasku u opštine sa kontinenta iz kojih su otišli u vojsku raspoređivani u svoj izvorni rod vojske tj. u PEŠADIJU gde su davali svoj maksimum u odbrani i izgradnji naše domovine. Da li stvarno neko misli da su Albanci iz Đakovice zaista trebali RM i u rezervi, a ne samo da kuckaju farbu sa korita brodova tokom velikog remonta?


Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #98 on: September 29, 2016, 06:36:10 pm »

Bez obzira na sve, moramo se ograničiti na određne vremenske periode, mesta i potrebe za popunom ljudstva u pojedinim jedinicama. Pred kraj SFRJ , i neplivači su upućivani u mornaricu gde je postojala realna mogućnost i čak obaveza da nauče da plivaju. Međutim dođu takva vremena i situacije gde za to jednostavno nema vremena za imrpovizovanu dodatnu obuku  i teraj dalje. Eto sudbina je htela tako da moj klasić signalista, mornar Aleksandar Stojkov kao neplivač dobije prekomandu na često spominjani DTM 233. Tok kobnog 19. novembra 1991. izgubio je život ne samo on već i hrabri vodnik I klase Vujica Čurić , koji je pokušao da ga spase znajući da Aleksandar " Signal", kako smo ga zvali, ne ume da pliva. Doduše po takvom moru i talasima ,teško da je kome pomagala ta veština . Održavali su ih na površini pojasi za spasavanje a gušila " morska prašina" ( čestice vode iznad površine mora stvorene uraganskim naletima vetra). Nije to prvi ni poslednji slučaj da neplivač povuče na dno plivača...ali to su druge teme i ne bih više o tome ovde.

U periodu od 1981. do 1985 bio sam komandir V BO na MJ Podgorka, na Brionima. U svakoj klasi mornara bilo je neplivača, tokom svakog od tih leta nekoliko sam ih naučio da plivaju.

Posebno sam zapamtio Gajića, ime ne znam više, iz Banja Luke - nije slušao, pre nego je naučio da pliva otišao u duboko i počeo da se davi. Ja ga vadim, ai kosa kratka, nema centimetar, a on davi mene, pa je dobio dobar "morski" kroše i onda sam ga lako izvukao na obalu. Nije se ljutio, naravno, ali su ga drugi mornari zezali do kraja vojnog roka.

Znači da je uvek u Mornarici bilo mornara neplivača...
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #99 on: September 29, 2016, 08:18:58 pm »

 I ne samo mornara.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #100 on: September 29, 2016, 08:19:59 pm »

I ne samo mornara.

I to je tačno, ali su starešine neplivači ipak bili retkost.
Logged
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #101 on: September 29, 2016, 08:39:21 pm »

Имао сам среће што нам нису често долазили фризери па сам имао за шта да га шчепам. А вала, имао је и он.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #102 on: September 29, 2016, 08:44:59 pm »

Ja sam kao neplivac ( ne bas totalni ali plivac nisam sigurno) rasporedjen na duznost komandira u pontonirskoj jedinici. U 2-3 navrata sam upadao u vodu srecom prsluk za spasavanje i vojnici su odradili posao kako treba.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #103 on: September 29, 2016, 09:56:11 pm »

Ajde za mornare (vojnike) i da razumijem došli iz neke "zabiti" gdje nisu mogli niti imali priliku da uče plivati, ali brate dragi stariješine koje su poslom vezani za more vodu da da s vremenom ne nauče ili da nemaju želju da uče plivati to ne mogu skontati...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #104 on: September 29, 2016, 10:14:59 pm »




   Po važećim propisima prilikom pregleda broda od strane inspektora plovidbe osim uvida u dokumentaciju broda obavezan je da proveri mornarske knjižice i utvrdi da li su svi članovi posade PLIVAČI. Oni koji nisu obavili lekarski pregled ili ne znaju da plivaju se udaljavaju sa broda ili se brodu zabranjuje plovidba. A s obzirom da vojska nikada nije podlegala nikakvoj zvaničnoj inspekciji od strane državnih organa bilo je moguće i to da u posadi broda ( i to morskog ) budu neplivači što je isto kao da slepim i slabovidim licima date napunjeno oružje i odvedete ih na gađanje ili čoveku koji nikada nije vozio automobil i nema vozačku dozvolu date da vozi autobus sa dečijom ekskurzijom! Ne kaže se za džabe "Što voz povuče i vojska obuče..."


Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.