PALUBA
March 28, 2024, 03:47:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Upotreba istorijskih uniformi u Vojsci Srbije  (Read 28233 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #15 on: October 03, 2016, 04:36:54 pm »

Autentičan je samo amaterski pristup.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #16 on: October 03, 2016, 05:42:53 pm »

Ima veze sa KoV jer su ceremonijali na kojima se pojavljuju uniforme vezane najvećim delom za KoV.
A i same "istorijske uniforme" su uniforme pešadije.

Visina šajkače 10cm od donje ivice do gornje ivice luka šajkače na sredini (tamo gde je sa boka šajkača najviša).

Ове шајкаче из I св. рата су очигледно пуно више:



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #17 on: October 03, 2016, 07:42:19 pm »

Intimno jesam pristalica da se na ovakav način evocira tradicija ali nisam pristalica da se to radi bez propisa kako se kome i kada ćefne.
Da ne diskutujem naširoko ali ni na jednoj od ovih fotografija nema kompletne uniforme ni opreme a ni oznaka a neki elementi su pogrešni ili pogrešno upotrebljeni poput uprtača oficirskog opasača preko levog ramena.

Takođe kojom logikom tokom zvanične protokolarne ceremonije komandant gardijske brigade VS nosi uniformu generala VKJ pa još sa nakaradno nakalemljenim epoletama?
Ako se na ovaj način želela evocirati tradicija za zvanje i čin pomenutog oficira prikladna bi bila svečana uniforma gardijskog đenerala Srpske Vojske.
Ima još mnogo nakaradnih detalja i dilema:

Treba li upotrebljavati uniforme i oznake Srpske Vojske po propisu iz 1909 ili VKJ iz 1939???
Ovako rasparčano i haotično u šarolikosti ne daje na čast nego na sramotu. 

У потпуности се слажем са тобом.

Војно лице на служби носу прописану војну униформу. Није командант Гарде уједно и ађутант председника манекен, глумац или статиста. Овако је претворен у све само не у службено војно лице.

Такође, ако се већ жели приказати изглед војника у старим (историјским) униформама онда то мора бити баш онако како је то тада изгледало. Овако личне на лоше обучене статисте.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #18 on: October 10, 2016, 10:29:50 am »

Dzumba,

Upravo tako.
Drago mi je sto se slažemo.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #19 on: October 10, 2016, 10:30:46 am »

Ima veze sa KoV jer su ceremonijali na kojima se pojavljuju uniforme vezane najvećim delom za KoV.
A i same "istorijske uniforme" su uniforme pešadije.

Visina šajkače 10cm od donje ivice do gornje ivice luka šajkače na sredini (tamo gde je sa boka šajkača najviša).

Ове шајкаче из I св. рата су очигледно пуно више:



Jesu više.
Ono što sam naveo važilo je u VKJ.


Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #20 on: October 10, 2016, 10:33:41 am »

A i same "istorijske uniforme" su uniforme pešadije.
Има такође коњаника и артиљераца (в. нашивке на крагни).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I na tu sliku sam mislio.........
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #21 on: October 10, 2016, 02:46:38 pm »

Војно лице на служби носу прописану војну униформу. Није командант Гарде уједно и ађутант председника манекен, глумац или статиста. Овако је претворен у све само не у службено војно лице.
У пролеће 1906. године у Крагујевцу се догодила тзв. подофицирска контразавера до које је дошло због 'излишне и веома сурове строгости, као и претеране педантерије' команданта Шумадијске дивизијске области пуковника Степе Степановића. Наиме, пуковник Степановић је оштро покажњавао све оне који су извршили било какве преправке на униформи што је изазвало велико огорчење и дало повода завери подофицира крагујевачког гарнизона. Завереницима су неки официри обећали моралну подршку, међутим, завера је била откривена и сви ухапшени - 4 официра и 27 подофицира - осуђени су на дугогодишњу робију.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #22 on: October 10, 2016, 04:50:23 pm »

џумба је у праву. војска се од других "униформисаних" разликује по томе што јој је униформа дефинисана прописом. зна се где иде џеп, како се качи чин, са које се стране носи пиштољ, итд. у рату је све то мало другачије, поприлично остављено на вољу војнику да опрему подеси како му одговара, али кад је у питању смотра има све да буде на свом месту и тачно онако како је то прописано. а ово... не дај ти боже ем је ту преЦедник државе, ем командант гарде, ем стварно ко лоше обучени статисти
Logged
mutayu
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46



« Reply #23 on: October 30, 2016, 08:17:41 pm »

Dodao bih i da, po meni, ne prilici profesionalnom vojniku da nosi odlikovanja koja mu nisu dodeljena kao ni oznake prethodne drzave sa monogramom suverena (a posebno vojniku republike ne prilici da nosi oznake monarhije).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #24 on: October 31, 2016, 12:14:25 pm »

Dodao bih i da, po meni, ne prilici profesionalnom vojniku da nosi odlikovanja koja mu nisu dodeljena kao ni oznake prethodne drzave sa monogramom suverena (a posebno vojniku republike ne prilici da nosi oznake monarhije).

U tome i jeste poenta cele priče.
Neka se propiše kako izgleda istorijska uniforma, šta sadrži i ko je, gde, kako i kada nosi?
I neka se izrade kompleti kako dolikuje.

Ovako je sve cirkus......
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #25 on: November 02, 2016, 02:18:09 pm »

U potpunosti se slažem s vama kolege. Svojevremeno je i kod nas u Hrvatskoj po tom pitanju stanje bilo katastrofalno. Moram priznati da je u poslijednje vrijeme došlo do značajnog poboljšanja, ali je prije nosio tko je šta dohvatio. Nitko nije konzultirao struku ( mada i tu ima ljudi koji su zalutali i uopće ih nije briga ), i sve se radilo na razini seoskih zabava. Do nedavno se moglo vidjeti svašta, ali je ipak najluđa kombinacija koju sam imao prilike osobno vidjeti, ta da pripadnik protivosmanlijske vojske jaše na konju propisno obučen i naoružan mornaričkom sabljom KJ. Čovjek je promašio za više od 200 godina i nije se našao nitko da mu to kaže. Strašno.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #26 on: November 02, 2016, 04:43:15 pm »

то уме да буде и добро. пре коју годину белоцркванско аматерско позориште имало је на карневалу свој наступ, неки момци били су обучени у "униформе" граничарске регименте. наравно, то су били глумци аматери па ни униформе нису имале везе са реалношћу, али није то битно. елем, за ту прилику позајмили су из музеја сабље. једна је била сабља краљевине југославије (или србије, не сећам се тачно), а друга је наводно била оригинал аустријска граничарска сабља. и ту испред музеја ћаскамо са њима, и ја узмем да погледам боље ту граничарску сабљу. обрни-окрени, жигови ладно на ћирилици. ајд у музеј на светло, ћирилица. руска сабља из 19. века. договим се ја са кустосом да прегледам оружје кад сав тај циркус прође, и установим још смејурије. дошле су му "граничарске" пушке са рестаурације и изложбе у новом саду. ајде да видим, ајде. обрни-окрени, аја... неће ово бити 18. век никако. систем скроз другачији, мада недостају неки делови. израда квалитетна, кундак бирано дрво са огроооомном образином, дубоким урезом за раме и некаквим "жировима" на његовим врховима. везе нема, па егзерцир 18. века је захтевао лупање што јаче кундаком о тло. оово би укло на прву. личи на баврске ловачке пушке из друге половине 19. века. погледам мало боље, стилизован натпис AYDT. ајд на интернет, кад оно - хенел зул стрељачка пушка из 20тих година 10. века  Grin. после смо видли да на јеедној фотографији постоји та пушка, некакав фактор из беле цркве тих година је држи. ето трага за истраживање. јутрос ми каже кустос да је успео да нађе чија је. а да ја нисам заглеђивао оста то граничарска пушка а да војну границу видела није.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #27 on: November 02, 2016, 05:16:51 pm »

Upravo o tome ja i govorim dragi kolega. Kako je moguće da takve stvari promaknu jednom kustosu koji je za to vjerovatno jako dobro plaćen, a radno vijeme provodi ispijajući kavice, gledajući na sat kad će gong i moleći Boga da mu nitko ne upadne i poremeti siestu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #28 on: November 02, 2016, 09:53:49 pm »

врло лако је могуће. дечко је завршио историју уметности. њега занимају слике и ту се заиста разуме. техничке ствари су му на нивоу препознавања. а човек који је то својевремено прикупљао разумео се ко марица у киселе краставце. тако је нпр бајонет од м24 уписан као војнички нож. исто би било кад би ја као историчар ког занима оружје био кустос. слике би биле последња ствар која би ме занимала.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #29 on: November 02, 2016, 10:05:19 pm »

Jeste, ali bi se sigurno potrudio da bar pronađeš nekoga tko se razumije u to područje, ako ništa drugo, ono bar da ti se ne smiju ljudi kad čitaju krive potpise.U tom i je problem što njih boli briga. Radio ne radio plaća ide. Nama je to ljubav, a njima profesija, pa ti sad vidi kome je više stalo.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.