PALUBA
March 28, 2024, 10:08:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Upotreba istorijskih uniformi u Vojsci Srbije  (Read 28229 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #45 on: November 20, 2016, 11:21:11 pm »

Ja verujem da osobe u ovim uniformama uopste nisu deo protokola svecanosti vec da je rec o clanovima nekog udruzenja kakvih ima sirom zemlje i koji prisustvuju ovakvim svecanostima. Cesto oblace ove stare uniforme ali to rade pogresno.
Pre dve godine na jednoj svecanosti u Lazarevcu na binu su bila dvojica obucenih u uniforme VJ i VS, nosili su cinove potpukovnika. Ovaj u uniformi VJ je nosi sapku sa amblemom VS, ovaj u uniformi VS je nosi sapku sa amblemom VJ. Bilo je tu jos nekih detalja - mislim da su obojica imali iste zvezdice na epoletama, nosili su svecane esarpe sa grbom SFRJ. Cak sam u jendom trenutku jednom od njih pokusao da skrenem paznju da to nije uredu medjutim lik me `ladno iskulirao. Kasnije sam saznao da je to neko novoformirano udruzenje, valjda potomaka ratnika.... nisam sigurna naziv.
Logged
dm24
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #46 on: November 23, 2016, 10:03:25 pm »

Povod je obeležavanje 100 godina od bitke na Vranjevcu u okolini Malog Crnića. Jako krvave borbe iz oktobra 1915. prilikom nemačke ofanzive. Malo poznate borbe ostale u senci odbrane Beograda i borbi kod Smedereva.

Jasno je da nisu pripadnici vojske na slici ali sam je iskoristio kao ilustraciju u šta može da preraste korišćenje "istorijskih" uniformi i u vojsci bez jasno utvrđenih propisa o isgledu i nošenju istih. Mada, ruku na srce, pripadnicima vojske, bez obzira na greške u izgledu i detaljima uniforme najbolje pristaju, a i primećuje se napredak svake godine.

Sa druge strane ne znam kako je zakonski regulisano prisustvo uniformisanih grupa u špaliru  prilikom zvaničnih ceremonija, a primećuju se i gori primeri od ovih na slikama. Pretražite slike sa obeležavanja Sretenja u Orašcu, itd. Ako je već po protokolu predviđen špalir  nekog udruženja, bar treba proveriti pre događaja kako te uniforme izgledaju.
Logged
dm24
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #47 on: November 24, 2016, 10:13:50 am »

Ja verujem da osobe u ovim uniformama uopste nisu deo protokola svecanosti vec da je rec o clanovima nekog udruzenja kakvih ima sirom zemlje i koji prisustvuju ovakvim svecanostima. Cesto oblace ove stare uniforme ali to rade pogresno.
Pre dve godine na jednoj svecanosti u Lazarevcu na binu su bila dvojica obucenih u uniforme VJ i VS, nosili su cinove potpukovnika. Ovaj u uniformi VJ je nosi sapku sa amblemom VS, ovaj u uniformi VS je nosi sapku sa amblemom VJ. Bilo je tu jos nekih detalja - mislim da su obojica imali iste zvezdice na epoletama, nosili su svecane esarpe sa grbom SFRJ. Cak sam u jendom trenutku jednom od njih pokusao da skrenem paznju da to nije uredu medjutim lik me `ladno iskulirao. Kasnije sam saznao da je to neko novoformirano udruzenje, valjda potomaka ratnika.... nisam sigurna naziv.

Pretpostavljam da misliš na ove sa sve akselbenderima i širitima na sve strane.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A evo i pozitivnog primera na pripadnicima VS.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1228811_24_07.jpg (577.19 KB, 800x600 - viewed 189 times.)

* 1228811_24-05.jpg (313.25 KB, 485x364 - viewed 168 times.)

* 090b9cd8-8420-11e4-97d1-00163e135009.jpg (110.08 KB, 1024x682 - viewed 182 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #48 on: November 24, 2016, 10:21:05 am »

MA bila dvojica u uniformama VJ i VS, nema ih na ovim slikama, a ovo su neke samozvane vojvode. Oni su za razliku od one dvojice i licili na nesto.

P.S
Treca fotografija nije sa istog dogadjaja.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #49 on: November 24, 2016, 10:41:09 am »

Jedini propisno obučen na drugoj slici je harmonikaš  Grin.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #50 on: November 27, 2016, 10:24:59 pm »

ово је најблаже речено смешно. шта уопште значе они нашивци на рукавима?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #51 on: November 28, 2016, 12:07:12 am »




    Uniforma Vojske Srbije je propisana Pravilom Službe kao i prilike u kojima se ona može nositi i ko to sve naređuje i odobrava. Istorijske uniforme, kako ih vi zovete su u stvari KOSTIMI korišćeni za izvođenje raznih predstava i snimanje filmova i ne priliče pripadnicima Vojske da ih nose na javnim svečanostima gde predstavljaju Vojsku Srbije, niti su ovakve propisane. Da li to znači da prilikom posete mesnoj industriji koja npr. proizvodi artikle hrane za vojsku pukovnik iz vojne delegacije treba da obuče mesarsko odelo i kecelju kakve su koristili kasapi u I SV.ratu? Naravno da ne već ako je u svojstvu službenog lica nosi propisanu uniformu a ako je u privatnoj poseti građansko odelo. Izuzetak su pripadnici vojske članovi glumačkih ili kulturno-umetničkih ansambala koji mogu nositi narodne nošnje ili ovakve kostime u zavisnosti od predstave koju izvode, kao i prilikom snimanja filma.


Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #52 on: November 28, 2016, 10:51:38 am »

Micha

Imamo slučaj da prilikom službene ceremonije komandant garde Vojske Srbije na dužnostii ađutanta predsednika Srbije nosi nakaradnu "istorijsku" uniformu mimo ikakvog propisa.
I ti "civilni špaliri" valjda neko mora da se pobrine ko i kako stoji u špaliru da ne izaziva sablazan.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #53 on: November 28, 2016, 11:13:55 am »

Potreba za podrazavanjem, rugaju se mozda i nesvesno, pravim nosiocima pravih unifromi i na taj nacin jos jednom ubijaju vec sahranjene
junake iz mnogih Srpskih bitaka.
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.