PALUBA
April 23, 2024, 10:42:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Upotreba droga u vojskama II svetskog rata  (Read 13357 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #15 on: October 15, 2016, 11:37:52 am »


Upotreba narkotika, tj droga, kao stimulansa za bolju efektivnost japanskih vojnika u drugom svetskom ratu je bila jako rasirena. Iako su bili upoznati s teskim negativnim posljedicama, Japanci su imali jako dobro organizovanu distribuciju i pisane procedure o upotrebi stimulansa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sve je počelo na berlinskom Univerzitetu Humbolt gde je 1871. iz Japana na studije stigao dvadeset-petogodišnji Nagai Nagajoši, prvi farmaceut svoje zemlje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nagajošija je vlada Japana poslala da uči od Augusta Vilhelma fon Hofmana koji je bio na međunarodnom glasu po praksi da studentima dozvoljava pristup laboratoriji, kao i po entuzijazmu za jedinjenja biljnog porekla. Pod Hofmanom, Univerzitet Humbolt podario je svetu moderne boje, petrohemijsku destilaciju, i metamfetamine.
Nagai Nagajoši je vršio analizu sastojaka tradicionalnih azijskih biljnih preparata, i tako uspeo da izoluje stimulans po imenu efedrin iz kineske biljke latinskog naziva Ephedra sinica.
 
Neki misle da je Nagajoši pokušavao da stvori drogu sličnu kokainu, koju je Sigmund Frojd na sva usta hvalio u svojoj knjizi Über Coca (1884). Ali pošto je efedrin bio otkriven 1885., smatralo se da je u pitanju zanimljivost bez praktične koristi.

Iako se Nagajoši nadao da bi efedrin mogao da pomogne obolelima od astme, nemačka farmaceutska kompanija E. Merk odbila je drogu uz tvrdnju da ne poseduje nikakvu prednost u odnosu na adrenalin. Ovo je verovatno motivisalo Nagajošija da pojača dejstvo efedrina, pa je tako uspeo da proizvede prvi metamfetamin 1893. Ali pošto Nagajoši nikako nije mogao da mu nađe praktičnu primenu, met je bio zaboravljen.

Godine 1919., drugi japanski student u Berlinu po imenu Akira Ogata, otkrio je lakši i brži proces za sintetizaciju kristalnog meta. Koristio je Nagajošijev efedrinski recept ali je dodao crveni fosfor i jod; efekat je bio nepromenjen u vrlo zgodnom kristalnom obliku. Recept je plasirao kroz britansku firmu Burroughs Wellcome & Co, koja je uvela ovaj novi medikament u evropsku psihijatriju.


* Nagai Nagayoshi.jpg (62.45 KB, 609x900 - viewed 145 times.)

* Ephedra sinica.jpg (37.84 KB, 480x320 - viewed 134 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #16 on: October 15, 2016, 11:40:27 am »


Dok su Nemci neformalno usvojili met, Japanci su ga prigrlili sa imperijalističkom strašću. Zvali su ga filopon (philopon), što je skraćenica za nešto kao „ljubav prema poslu", i gurali ga u sve rodove vojske kao i u državne fabrike.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vojnicima je davan kako bi u dugim marsevima i teskim uslovima ratovanja bili sto duze u  punoj snazi, bez potreba za odmorom, snom i hranom.
   
Posebno visoke doze servirane su kamikazama pilotima pre nego što bi pošli na misiju, iz prilično očiglednih razloga. Upotrebom stimulansa filopon piloti su mogli duze da lete i izvrse samoubilacke napade u punoj kondiciji i koncentraciji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slučajevi psihoze izazvane ovim stimulansom javljali su se na sve strane, ali kao i u Nemačkoj, incidenti su zataškavani po nalogu farmaceutskih kompanija.

   

U posleratnom period, krajem četrdesetih, stimulansi iz vojnih viškova preimenovani su i pod imenom hiropon nuđeni gladnom i očajnom stanovništvu. Stimulans se isporucivao cak i fabrickim radnicima kako bi vremenu obnove mogli vremenski duze da rade (bez ikakve druge hrane). Sa nedostatkom hrane a viskom hiropona, ove dve stvari su isle odlicno zajedno!

Metamfetamin je izazivao ekstremne uspone u budnosti (potreba za snom je nestajala) i blagostanju (najbolji antidepresiv). Takođe je izazivao smanjenje apetita. Na žalost, metamfetamin proizveden u ratnim uslovima nije bio dobrog kvaliteta, sadržao je različite ostatke od proizvodnje. Iz tog razloga, upotreba "prljavog" metamfetamin prouzrokovala je truljenje zuba, gubitak ruku i nogu, i izazivala teske bolesti uopšte.

U vojsci je zavisnost od meta već bila van kontrole, ali u široj populaciji buknula je prava epidemija.  S obzirom da se tokom rata nakupila velika kolicina ovog stimulansa, vlada je hiropon pustila u slobodnu prodaju po prodavnicama. Broj zavisnika se popeo na 1,5 miliona lica! Uredba o kontroli stimulansa doneta 1951. zabranjuje svaku proizvodnju i upotrebu meta. Procenjuje se da je do 1954. u Japanu bilo još oko pola miliona zavisnika i dva miliona bivših korisnika – približno 3.8% ukupnog stanovništva.





* philopon-1.jpg (17.46 KB, 332x450 - viewed 131 times.)

* philopon-2.jpg (8.23 KB, 182x259 - viewed 682 times.)

* page19-image01-history-of-methamphetamine.jpg (53.12 KB, 692x900 - viewed 137 times.)

* a-kamikaze-pilot-screaming.jpg (37.82 KB, 710x448 - viewed 121 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #17 on: October 15, 2016, 01:14:10 pm »



Pisao sam već napolju, imali smo i mi u VJ, nije to baš droga, ali neki psihofizički stimulans jeste, čuveni Ritalin, danas ga masovno koriste studenti pred ispite, naravno na crno.
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Metilfenidat

I to su bile tabletice, sa manjim uticajem, tako je dozirano, u sklopu SNK19, verovatno je bilo još sanitetskih kompleta koji su imali u svom sastavu Ritalin.

Danas se prepisuje za hiperaktivnost deci
https://www.bnl.gov/bnlweb/pubaf/pr/1998/bnlpr092998.html




Kako je Brok pomenuo tablete Ritalina u sklopu SNK19, reci cu nesto i o njemu.

SNK19...u prevodu Sanitetski komplet Br. 19, namenjen za prvu pomoc letackom osoblju i posadama borbenih vozila. Ja nisam u svojoj karijeri imao prilike da se sretnem sa njim, tako da neznam sta sadrzi. Na Internetu sam nasao kako vizuelno izgleda.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E sad sto se Ritalina tice...

"Ritalin" je, zapravo, metilfenidat, snažan psihostimulans koji spada u grupu amfetamina. Ritalin (metilfenidat) je supstanca koja stimulise centralni nervni sistem. Uteče na hemikalije u mozgu i nervima koji regulisu kontrolu impulsa i hiperaktivnost.  Koristi se za lečenje poremećaja deficita pažnje i hiperaktivnosti (ADHD), kao i za lečenje narkolepsije. Međutim, postao je ozloglašen zbog hemijske sličnosti s kokainom – oba utiču na izlučivanje dopamina, blokiraju neurone da reapsorbuju dopamin, zbog čega u mozgu nastaje „poplava“.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Metilfenidat je patentiran 1954. godine od strane farmaceutske kompanije Ciba (jedan od predaka Novartis-a) i inicijalno je bio prepisivan u tretmanu depresije, hronične bojaznosti, narkolepsije, letargije kao posledice apstinencijalnog sindroma narkomana i kod drugih oboljenja. Tek šezdesetih godina prošlog veka metilfenidat je preimenovan u "ritalin", koji je postao lek izbora za poboljšanje pamćenja starijeg dela populacije i tretman poremećaja ponašanja kod dece. U svetu se nalazi pod imenima ritalin, vitamin R, ili modafilin...i sl.
Danas, metilfenidat je medikament najšire prepisivan u tretmanu ADHD sindroma širom sveta. Prema najskorijim istraživanjima, više od 75% recepata za metilfenidat su prepisana za decu. Međutim sve više dolazi do "zloupotrebe" leka za povećanje mentalnih sposobnosti kod odraslih osoba.Metilfenidat  je ilegalno korišten od strane studenata kojima lek nije prepisan, kako bi im pomogao u spremanju ispita i polaganju istih.

Ritalin je stimulans centralnog nervnog sistema. Tvrdi se da ima smirujući efekat na osobu, redukuje impulsivno ponašanje i pomaže mu da se skoncentriše na rad i druge delatnosti. Odrasli često tvrde da im metilfenidat pojačava sposobnost da se skoncentrišu na delatnosti i da organizuju svoj život.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Načini na koji Ritalin pomaže ljudima sa ADHD sindromom nisu najbolje poznati. Internacionalno, Ritalin (metilfenidat) je klasifikovan pod II rednim brojem Konvencije o Psihotropnim Supstancijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za Ritalin je, neophodan recept lekara jer se ovaj lek daje osobama sa hiperkinetičkim poremećajem (ADHD) koje odlikuju nemogućnost koncentracije, nepredvidivo ponašanje i hiperaktivnost. Ritalin povećava nivo dopamina, supstance poznate kao „hormon sreće“.

Osobe koje uzimaju veću količinu ovih lekova često precenjuju svoje mogućnosti. Nakon skoka koncentracije, neminovno dolazi pad. Tada se ponovo poseže za stimulansima i to vrzino kolo ima svoju cenu.

Ritalin je tableta sa kratkoročnim delovanjem, uzima se oralno. Obično se uzima između 2,5-20 mg po dozi. Delotvorna doza nije u vezi sa godinama, težinom ili jačinom ADHD simptoma. Obično lekar propisuje malu početnu dozu, a onda je postepeno povećava dok ne pronađe adekvatnu dozu koja neće izazvati jake nuspojave. Često je potrebno nekoliko nedelja da bi se utvrdila ispravna doza i raspored uzimanja leka.

Počinje delovati posle 15-20 minuta i traje 3,5 do 4 sata. Ne uzima se preko noći.

Moguće nuspojave: smanjenje apetita, problemi sa spavanjem, neznatan gubitak na težini, glavobolja, promena raspoloženja. Kako delovanje leka polagano prestaje može se javiti bes ili frustracija. Kada je doziranje previsoko, javljaju se motorički tikovi, pojavljuje se letargija i depresija. Smanjenjem doze ti problemi nestaju.


Lekari u Velikoj Britaniji su 1993. godine izdali 3.500 recepata za ritalin; do 1996. godine već ih je bilo 26.500; 2006. godine britanski Nacionalni zdravstveni servis (ne uključujući privatnu praksu) izdao je 250.000 recepata, a 2007. godine cifra je dostigla 461.000. Rast je bio toliki da je čak i jedan vladin predstavnik rekao da bi ga trebalo malo obuzdati.

U junu 2005. godine, Uprava za hranu i lekove SAD izdala je niz javnih upozorenje da ritalin i lekovi poput njega može da izazove vizuelne halucinacije, samoubilačke misli i psihotično ponašanje, kao i agresiju ili nasilno ponašanje. Evropska agencija za lekove (European Medicines Agency, EMEA) je 22. januara 2009. objavila saopstenje za javnost u kojem navodi upozorenja i mere opreza kod primene metilfenidata.

Jedno od desetoro američke dece prima lek ritalin, koji izaziva promene svesti, a jedno drugo istraživanje kaže da se to dešava kod jednog od osmoro dece.



* SNK-19 -1.jpg (238.59 KB, 878x674 - viewed 177 times.)

* SNK-19 -2.jpg (149.76 KB, 768x1024 - viewed 160 times.)

* Ritalin Methylphenidate -1.jpg (20.58 KB, 320x225 - viewed 762 times.)

* Ritalin Methylphenidate -2.jpg (7.79 KB, 240x327 - viewed 156 times.)

* Ritalin-3.png (48.01 KB, 310x163 - viewed 851 times.)
« Last Edit: October 15, 2016, 01:25:59 pm by vitez koja » Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #18 on: November 20, 2016, 12:22:13 am »

UPOTREBA DROGE VOJSKE VELIKE BRITANIJE TOKOM DRUGOG SVETSKOG RATA



Velika Britanija, odnosno Britanska Imperija sa svojim satelitima, zatim Španija, Holandija, Portugal i Francuska, u cilju očuvanja kolonijalnog modela upravljanja svetom, organizovali su brojne genocidne projekte u različitim istorijskim razdobljima među različitim nacijama i na različitim delovima sveta. Trgovina robljem u Americi i Aziji odnijela je desetke miliona života crnaca robova.   Zatim, desetine miliona Kineza u XIX veku su bili žrtve opijuma tokom tzv. Opijumskih ratova, koji je na desetine tona ilegalno uvezen na teritoriju Kine od strane Britanaca, koji su i danas glavni proizvođači i krijumčari droge u svetu. U cilju stvaranja Svetske Britanske imperije s globalnim imperijalnim parlamentom, 1891. godine osnovano je društvo 'Okrugli sto' (Round Table).

Britanska imperija je organizovala obaranje ruske monarhije u februaru 1917, nekoliko meseci pred pobedu ruskog oružja, kada su ruske trupe već bile u blizini Bagdada i Carigrada, u neposrednoj blizini britanskih kolonija. Agenti Britanske imperije (Jakov Sverdlov i Lav Trocki), organizovali su monstruozno ubojstvo porodice pravoslavnog cara ruskog carstva, prepoznatljivo po svojoj surovosti, čime su prećutani čak i nacistički zločini u SSSR-u (spaljivanje sela Khatin) i američki u Vjetnamu (spaljivanje sela Mi Lai). Na kraju samog Drugog svetskog rata, jedan od čelnika Britanske Imperije, Vinston Čerčil lično je rukovodio nacističkim SS snagama u pohodu na Rusiju. Reč je o 100.000 pripadnika nemačke vojske, koja je formirana od ostataka Hitlerovog Wehrmachta po naređenju Čerčila. U nacističkoj uniformi, s Hitlerovim oružjem, pod zapovedništvom istih oficira. Treći svetski rat je trebao početi 1. jula 1945. napadom 47 zapadnih divizija. Staljin je preko sovjetske obavještajne službe saznao zlokobne planove bivših saveznika. Staljin je istodobno organizovao nekoliko informativno-propagandnih operacija, tokom kojih je celi svet  saznao za nemačku vojsku Vinstona Čerčila, i on je bio prisiljen tu vojsku da rasformira. Plan za vojnu agresiju na Sovjetski Savez se raspao.  Ali, otkrivena je vrlo podmukla namera.

Strahote opijumskog genocida koje je narod Kine doživio tokom XIX veka, u organizaciji Britanskog carstva, kada je ubijeno više od 100 miliona ljudi i kada je ta zemlja postala kolonija zapadnih država, teško da se mogu opisati. Moćno kinesko carstvo, (stanovništvo je tada činilo oko 500 miliona ljudi) pretrpelo je poraz u opijumskim ratovima. Tek 150 godina, uz potporu Sovjetskog Saveza, Kina je obnovila stanovništvo. Narkotici (opijum) su bili specijalno oružje masovnog uništenje koje je koristila Britanska imperija prema kineskoj populaciji. Ovo tužno istorijsko iskustvo se ne sme ponoviti. Britanska imperija bila glavni diler droge tokom XIX veka. Pokušaji kineskih vlasti da se suprotstave prodaji britanske droge rezultirali su stranom intervencijom. Prodaja droge je bila suštinski deo proračuna Britanske imperije. Na moral i etiku u Londonu se nikada nije mislilo. Uzgred, narkotici sada predstavljaju način za uništenje ruske populacije. UN procjenjuju da svake godine u svetu afganistanska droga ubije 100.000 ljudi: jedna trećina njih – građani su Rusije.
 
Slabljenje kineskog carstva je počelo nakon što je Prvi opijumski rat organizovan protiv Kine od strane Britanije, Francuske i SAD. Nakon toga je došao građanski rat (1851-1864 g.), što je eskaliralo stranom intervencijom. Cilj je bio osigurati prodaju narkotika u zamenu za stvarnu robu. Okupator je koristio građanski rat za svoje potrebe (kao što je to činio i u Rusiji u XIX veku). Dolazi 24 – 25. oktobar 1860. kada je potpisan Pekinški ugovor u kojem kineska vlada pristaje platiti Britaniji i Francuskoj obeštećenje, otvara se za vanjsku trgovinu Tianjin-a (treći najveći grad u Kini),omogućuju korištenje kineske populacije kao radnika (coolies) u kolonijama Velike Britanije i Francuske. Te 1860. godine, okupacijske snage divljački razaraju Letnju carsku palatu. Neprocjenjive zbirke porculana palate po nalogu Lord Elgin-a su opljačkane. Razdoblje ispunjeno sa dva svetska rata, od XIX veka do danas, nije doveo do promena geopolitičkih polova i zemlje koje su bile uključene u kolonijalističke projekte strašnih genocida nad Afrikancima, Kinezima, Indijcima i drugim narodima pre dvesta godina ostale su i danas uključene u projekte istih onih koji su stvorili projekte i pre dvesto godina , a otvoreno partnerstvo na Kosovu i Afganistanu u NATO projektu SAD-a neoborivo svedoči da je projekt upravo isti kao i pre dvesto godina – trgovina drogom.

www.conopljanews.net/istorija_vladavine_drogom.html

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #19 on: November 20, 2016, 12:24:40 am »



Pored Nemacke, Japana i druge vojske koristile su drogu tokom rata, medju njima i Britanci.  Britanci su bili na amfetaminima. Drogu su uzimali da bi mogli da se nose sa zaluđenim nemačkim vojnicima. Britanske trupe upotrebili su oko 72 miliona amfetamin tableta u Drugom svetskom ratu. U jednom izvestaju  navodi se da je "Methedrin dobio bitku za Britaniju“.Najveća primena amfetamina i metamfetamina zabeležena je tokom Drugog svetskog rata.

Amfetamin i metamfetamin su sintetičke supstance, prvi put dobijene hemijskim putem 1887. godine. S amfetaminima se prvi put eksperimentiše 1937. godine, kada su bili korišćeni od strane strudenata kao «PEP» tablete.


Methedrin (Metamfetamin) je sintetička droga koja brzo izaziva zavisnost. Stimulativna svojstva su slična adrenalinu. Efekti ove droge uključuju akutnu depresiju, psihotične epizode i oštećenja mozga. Prisutna je u raznim oblicima (pilule, prašak, kapsule). Jeftinija je od drugih ilegalnih droga a savremenim hemijskim postupcima lakose  sintetizuje, što je čini izuzetno društveno opasnim, uzimajući u obzir i rizik za mentalno zdravlje dugotrajnih korisnika.
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]        

Metamfetamin je prašak bele do tamnožute boje. Najčešće se konzumira ušmrkavanjem, oralno i preko injekcija. Dejstvo nastaje 15-30 minuta posle konzumiranja, i traje nekih 6-8 sati kod metamfetamina, iako se može produžiti i do 24 sata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Metedrin je poznatiji kao met. Posebno se pokazao opasnim kod intrave¬noznog ubrizgavanja metedrina – „spiding” (engl. speeding). Ovakvo unošenje je izazivalo bizarne mentalne efekte, čija se inicijalna reakcija uporedjivala sa elektrošokom. Nakon ovog intenzivnog efekta, zavisnik se oseća izuzetno svesnim sebe i okoline i pun je energije. Kristalizovani metedrin mo¬že da se puši. Fizički efekti uključuju srčane palpitacije, za-magljen vid, ometenu sposobnost rasuđivanja, koordinacije pokreta i refleksnih reakcija. Efekti ove droge mogu da tra¬ju od 2 do 20 časova, u zavisnosti od toga kako se puši.



* Metheddrine -1.png (532.71 KB, 653x653 - viewed 191 times.)

* methedrine-3.jpg (585.85 KB, 1805x1809 - viewed 133 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #20 on: November 20, 2016, 12:26:30 am »



Amfetamini su počeli da se proizvode 1920. godine. Kao snažan centralni stimulator, odmah su uvedeni u me-dicinsku praksu – kao sredstva protiv zamora, sanjivosti i oticanja sluzokože nosa pri kijavicama. Kasnije je otkriven i njihov depresivni efekat na apetit, pa su na tom polju našli široku primenu. U toku Drugog svetskog rata zaraćene strane masovno su koristile stimulativne efekte amfetamina u borbi protiv zamora i iscrpljenosti. Pored održanja bud¬nosti, amfetamini su podsticali dobro raspoloženje i osećanje povećane snage.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Amfetamin u čistom stanju je beli kristalni prašak, retko se nalazi u čistom stanju i meša se sa kofeinom, aspirinom, glukozom, pa čak i običnim brašnom. Nalazi se u obliku tableta, kapsula različitih oblika, veličina i boja, u obliku praška i rastvora u ampulama za injekciju. Najčešće se konzumira oralno, a mnogo ređe preko injekcija.

     

Amfetamin spada u grupu psihostimulanasa i deluje na centralninervni sistem, kardiovaskularni sistem i mišićni sistem. U centralnom nervnom sistemu dovodi do oslobađanja dopamina, čime se objašnjava njegovo dejstvo.
Dejstvo nastaje 15-30 minuta posle konzumiranja, i traje nekih 3-4 sata, iako se može produžiti i do 24 sata.

Amfetamin deluje na centralni nervni sistem i uzrokuje povećanje psihomotorne aktivnosti, nesanicu, smanjenje osećaja umora, povećanje raspoloženja i inicijative, govorljivost i euforiju.

Po prestanku dejstva, javljaju se, nesanica, znojenje, sušenje usta, uznemirenost, gubitak apetita, povraćanje, grčevi u stomaku, paranoja, depresija, povećan krvni pritisak, proširene zenice, zamagljen vid, vrtoglavica i sl.
Najvažniji neželjeni efekti amfetamina su jak motorni nemir,halucinacije, samoubilačke i ubilačke tendencije. Javljaju se glavobolja, povećan krvni pritisak, aritmije i anginozni bol. Opisani simptomi mogu se ukloniti uzimanjem vitamina C, cime se  ubrzava eliminacija amfetamina iz organizma. Proizvodi raspadanja počinju da se izlučuju u mokraći 6-12 sati posle prijema doze, a isto toliko traje i narkotičko stanje opijenosti. Proizvodi raspadanja će ostati u telu još 3-4 dana.

Najčešći znaci raspoznavanja akutnog korišćenja su ubrzan govor, hiperaktivnost, pojačana komunikativnost, suvoća usta, žeđ, proširene zenice. Najčešći znaci raspoznavanja hroničnog korišćenja su obilno znojenje, neugodan miris, drhtanje ruku, suvoća usta,euforija, nesanica, razdražljivost, gubitak apetita, fizičko propadanje, halucinacije, gubitak samokontrole, agresivno ponašanje, sklonost  ka samoubistvu. Ozbiljnije komplikacije su oštećenja bubrega, arterijska hipertenzija, zapaljenje pankreasa i edem pluća. Zavisnost od amfetamina je pretežno emocionalna. Naizgled bezazleno uzimanje amfetamina u svrhu otklanjanja pospanosti, može završiti razvojem zavisnosti.



* Amfetamin -1.jpg (6.75 KB, 250x148 - viewed 663 times.)

* Amfetamin -2.jpg (56.2 KB, 297x248 - viewed 676 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #21 on: November 20, 2016, 12:27:12 am »


Upotreba amfetamina prvo je pocela 1941. kod posada aviona na dugim letovima, pogotovo na dugackim letovima gde su piloti trebali dugo da ostanu budni. Godine 1942. lekovi počeli da se koriste češće od strane posada strateških bombardera - ne samo u borbi protiv umora, vec i za povecavanje borbenih mogucnosti i motivacije. U celini, interesovanje među Britancima je naglo poraslo kada je reč o efektima amfetamina na borbenost i moral.

Čak je i vrh britanske vojske upoznat sa mogućnostima amfetamina. Tako je  Bernard Montgomeri zatrazio  velike količine prilikom borbi za El Alamein. U naredjenju britanskog komandanta na Bliskom istoku iz novembra 1942. godine dozvoljeno je da se vojnicima u borbi moze dati 20 miligrama dnevno za pet dana, što je relativno visoka doza. Bilo je dovoljno samo jedno ucesce u borbi pa da vojnik  dobije „sledovanje“.

Medjutim izvestaj o upotrebi stimulansa od strane komande britanskog vazduhoplovstva iz 1943.g. otkrio je koliko se malo znalo o nedostacima amfetamina:"Svako ko uzima amfetamin smatra da ima potpunu kontrolu nad situacijom i da može da nastavi da obavlja svoje dužnosti bez odmora, da ih može dobro obavljati,  bez obzira na negativne nuzpojave kod upotrebe“.Uputstva ipak preporučuju da vojnici trebaju uzimati 5mg-10mg Benzedrine sulfata svakih pet do šest sati, s tim da to ne prelazi 20 mg dnevno. Ta kolicina treba da bude izdata na osnovu odluke medicinskog osoblja, i to kada je san ozbiljno ograničen na nekoliko dana.

Britanci su kasnije zaključili da subjektivni podsticaj nije vredan potencijalno smrtonosnim nuspojavama, ali američka vojska nastavlja da koristi amfetamin do današnjih dana, uključujući i sukobe u Iraku i Avganistanu.

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #22 on: November 20, 2016, 12:28:42 am »


UPOTREBA DROGE VOJSKE SAD TOKOM DRUGOG SVETSKOG RATA

Nešto što može da zadrži vojnike opreznim, smanji bol i ukloni osećaj gladi je od neprocenjivog značaja za vojsku. Na početku Drugog svetskog rata interes za amfetamina povećanje u Nemačkoj, ali uskoro ih slede saveznici. Pored Nemacke drogu su koristile vojske Japana, Velike Britanije pa i SAD.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Kako je vojska SAD pocela sa kontaktima sa vojskom Velike Britanije, i posle prvih sukoba sa vojnicima Wemachta, pocela je sve vise kao i oni da koristi drogu. U pocetku prvenstveno amfetamine a onda i Metamfetamin (Methedrine).



* Drugs in WW2.jpg (30.42 KB, 260x338 - viewed 133 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #23 on: November 20, 2016, 12:31:15 am »


Anfetamini su korisceni pod imenom Benzedrine. Upotrebom Benzedrine postizao se stimulativni efekat: povećava se budnost, osecaj vece sposobnosti, glad je oslabljena a bol se lakše podnosi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
   
Metamfetamin se prvi put pojavio na tržištu u Sjedinjenih Država od strane Burroughs Vellcome and Co. pod komercijalnim imenom Methedrine  a od Abbott Laboratories pod zaštićenim imenom Desokin 1943. godine.
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  

Praktično iskustvo je pokazalo da posebno piloti, vozači tenkova i vozači kamiona mogu imati koristi od methedrine kako bi izdržali nedostatak sna i nastavili aktivnosti, iako su prešli granicu psihičke i fizičke iscrpljenosti.



* Benzedrine -1.jpg (805.06 KB, 1500x987 - viewed 171 times.)

* Benzedrine -2.jpg (146.69 KB, 631x475 - viewed 113 times.)

* methedrine-1.jpg (121.98 KB, 728x619 - viewed 144 times.)

* methedrine-2.jpg (78.52 KB, 500x720 - viewed 111 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #24 on: November 20, 2016, 12:32:31 am »



Amerikanci su sproveli istraživanje o efektima amfetamina. U početku je bilo skepticizma o tome da li on imao prednost u odnosu na kofein, ali isto se desilo kao i sa Nemcima i Britancima: nisu čekati rezultate istraživanja, a upotreba amfetamin-pilula je pocela u vojsci. U februaru 1943. Army supply servis najavio je da ce Benzedrine pilule od 5 miligrama biti dostupne trupama. Ajzenhauer je odmah naredio bez odlaganja pola miliona tableta za trupe u severnoj Africi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 

Benzedrin je tako korišćen tokom celog rata od strane vojske, avijacije i Marinaca. Benzedrin je kod vojnika pojacao osećanje euforije, povećano poverenje, energiju i inicijativu.

Vodič za očuvanje života na moru nakon brodolom propisivao je da  mornari nakon brodoloma koriste Benzedrine kako bi "umanji osećaj umora i iscrpljenosti, promovisali budnost, podigli raspoloženje, i produžili volju da se"drže i prežive".

U Uputstvu je stajalo: „Za olakšanje ekstremnog mentalnog umora uzeti jednu tabletu. Ova doza može da se ponovi u intervalima od svakih 6 sati, ako je potrebno. Ukupno uzeti samo tri takve doze u prvoj nedelji, osim kod operacija ekstremne dužine, kada se moze koristiti do šest takvih doza. Za olakšanje fizičkog umora, uzeti dve tablete. Ova doza može da se ponovi u intervalima od svakih 6 sati, ako je potrebno. Ne uzimati više od tri takva doze u roku od jedne nedelje“.

U SAD marinci se oslanjaju na Benzedrine tokom invazije na Taravu u novembru 1943, i padobranci koriste stimulans prilikom iskrcavanja na dan „D“ u Normandiji u junu 1944. godine.

Do 1943 paket Benzedrine pilula je imao svoje mesto u kompletu za prvu pomoć svakog američkog bombardera. Dve godine kasnije istraživanje kod borbenih piloti na evropskom ratistu koji su često leteli u dugim misijama je pokazalo da ih je oko 15 odsto koristilo Benzedrine.

Britanci su kasnije zaključili da subjektivni podsticaj nije vredan potencijalno smrtonosnim nuspojavama, ali američka vojska nastavlja da koristi amfetamin do današnjih dana, uključujući i sukobe u Iraku i Avganistanu.

Drugi svetski rat učinio da poraste apetit za amfetamina. Povećana izloženost opasnosti na bojnom polju verovatno je u tome pomogla, pa je tako u 1945. SKF-proizvodila milion Benzedrine tablete dnevno. Procenjuje se da cje do kraja 1945. godine proizvedeno oko 750 miliona tableta godišnje: dovoljno da milion Amerikanaca uzimaju po dve tablete dnevno.


* Naredjene o upotrebi Benzedrina.jpg (1277.44 KB, 1242x2054 - viewed 121 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #25 on: November 20, 2016, 12:33:43 am »

U posleratnom periodu Benzedrine se proivodio pod imenom Desoxyn i Dexedrine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Desoxyn je preradjeni Benzedrine, propisivan je od strane lekara za širok spektar poremećaja, uključujući depresiju, poremećaj nedostatka pažnje, alkoholizam, gojaznost i anoreksiju. Siroka upotreba podstaknuta je prodajom ogromnih ratnih viškova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dexedrine pilule su propisivane za lečenje depresije, uključujući i postporođajne depresije, depresije starih i depresija u vezi sa hroničnim bolom.



* Desoxyn.jpg (15.38 KB, 500x423 - viewed 102 times.)

* Dexedrine.jpg (113.34 KB, 1000x913 - viewed 186 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #26 on: November 20, 2016, 11:35:45 am »

Најголем количина на  суров опиум германците во втора светска војна добиваја  од Македонија , имаја направено неколку тутунски и опиумски млинови  од каде го експлатираја опиумот од мк до третиот рајх.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #27 on: November 21, 2016, 09:18:13 pm »

Најголем количина на  суров опиум германците во втора светска војна добиваја  од Македонија , имаја направено неколку тутунски и опиумски млинови  од каде го експлатираја опиумот од мк до третиот рајх.

Interesantan podatak!
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #28 on: November 27, 2016, 01:26:08 am »

Најголем количина на  суров опиум германците во втора светска војна добиваја  од Македонија , имаја направено неколку тутунски и опиумски млинови  од каде го експлатираја опиумот од мк до третиот рајх.

Interesantan podatak!

Кралството  Југославија е прв производител на опиум во светот , а денес само транспортираме опиум .Или кратко кажано според Белградската Постојана комисија за наркотични дроги проценувала дека целата светска индустрија можела да апсорбира 250 тони суров опиум, а дека само во Вардарската долина се произведуваат 70 тони или преку 175 тони по денешна цена некаде околу 5милјарди долари
http://mkd-news.com/makedonskiot-opium-bil-najbaran-i-se-izvezuval-vo-tsel-svet-eve-zoshto-prestanalo-proizvodstvoto/


Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #29 on: November 28, 2016, 12:46:56 pm »

До 1928 година југословенскито динар е 4 по јачина како валута во европа , заради извозот на опиум.  Во сите берби на македонскиот опиум меѓу 1920 и 1932 година биле добиени 1.029.000 килограми чист опиум, додека во истиот период извозот бил 808.505 кг.  Во минатото македонските полиња изобилувале со насади афион, кој од пристаништата во Велес со чамци по реката Вардар се транспортирал до Солун и во светот и од тука доага    идејата за изградба на моравско вардарскиот речен  канал .

Според некои стари статистички податоци од времето на југословенското кралство, во Македонија уште во триесетите години од минатиот век се одгледувал афион на 14.000 хектари, пред се во Повардарието.

Пад извоза опијума
(у милионима динара)
1928..... 107
1929........62
1930........27
1931.........7,5
http://pescanik.net/radanje-balkanske-kolumbije/
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.