PALUBA
April 24, 2024, 05:29:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: 3. vod 35. klase MVA (tehničari)  (Read 41067 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #60 on: December 04, 2016, 04:03:30 pm »





Судећи према његовој биографији, Роберт Храњ је након школовања војничку каријеру започео 1992. године у чину капетана корвете. Његова је ствар за кога се опредјелио и његов избор стране је сасвим природан али то кречење и преправљање биографија ми је крајње одвратно и јадно, ма о коме се радило. Имам и ја доста бивших колега који сада тврде да нису оно што су некад били, да се тада радило о неким сасвим другим особама истог имена и презимена. Ако се он одрекао једног дијела свог живота, не би га требало ни помињати у контексту у коме је представљен на горњим фотографијама. Да не помисли неко да је ипак био припадник ЈНА или, не дај боже, члан СКЈ (а није сигурно, јел' да).

Надам се да се принципијелно одрекао и пензијског и радног стажа за тај ишчезли и непостојећи период...

Lijepo je pljuvati po nekome iz osobnog (ne)znanja. Mislio sam ti napisati: " jeb'le te više Wikipedija da te jeb'la i onaj tko ju je napisao", ali nema smisla. Evo ti na uvid zvaničnu NATO biografiju potpisanu od njega samog: http://www.nato-pa.int/default.asp?SHORTCUT=3259 gdje ništa nije skriveno. A nečija odluka vezana uz tč.11. je njegova osobna odluka, Vama je ostao Vlado Grbin s ove slike, nama Robert i Dario .... tko je bolje prošao?

Па и у тој НАТО биографији пише да је почео да ради 1991. године, прва дужност "командинг офисер" на "Шибенику". Као што рекох, то ми је одвратно и јадно па макар се радило и о неком мом најрођенијем, а знам лично многе такве.
Logged
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #61 on: December 04, 2016, 04:23:02 pm »

Зар је Роберт Храњ некад био потпоручник?

Da

Naravno ! Kao svrseni pitomac 36. klase MVA - pomorski smer, bio je ( nkon cetvorogodisnjeg skolovanja) unapredjen u mornarickog potporucnika ! Tehnicki smer (koji sam i ja pohadjao u 35. klasi MVA) trajao je 5 godina (10 semestara). Technicari su imali obavezni diplomski rad, koji su branili pred troclanom komisijom. Nakon diplomiranja sticali su zvanja vojnog diplomiranog inzenjera i bivali unapredjeni u cin MT porucnika !

Судећи према његовој биографији, Роберт Храњ је након школовања војничку каријеру започео 1992. године у чину капетана корвете. Његова је ствар за кога се опредјелио и његов избор стране је сасвим природан али то кречење и преправљање биографија ми је крајње одвратно и јадно, ма о коме се радило. Имам и ја доста бивших колега који сада тврде да нису оно што су некад били, да се тада радило о неким сасвим другим особама истог имена и презимена. Ако се он одрекао једног дијела свог живота, не би га требало ни помињати у контексту у коме је представљен на горњим фотографијама. Да не помисли неко да је ипак био припадник ЈНА или, не дај боже, члан СКЈ (а није сигурно, јел' да).

Надам се да се принципијелно одрекао и пензијског и радног стажа за тај ишчезли и непостојећи период...

Niko se ne može vlastite prošlosti odreći , niti je to potrebno....Do 80-tih godina bili smo od naših roditelja, škole, nastavnika i dnevne politike vaspitani u jednom smeru, nešto drugo nije ni postojalo...A onda su počeli da duvaju neki drugi vetrovi....Sve se promenilo, vrednosti koje su nekada bile sastavni deo našeg života su jednostavno (preko noći) promenjene i na njihovo mesto došle su druge, neke nove....Svi mi iz "tog perioda" bili smo nekako "zatečeni" novonastalim situacijama - vreme je brzo odmicalo i niko od nas nije imao puno vremena da duboko i zrelo o svemu razmisli i da se u miru odluči za "ovu ili onu varijantu"....Zato nikome ne treba zameriti za prelazak na "ovu" ili ostanak na "onoj" strani...Svako je imao/ ima pravo da po vlastitom ubeđenju radi ono što smatra da je ispravno...

Do 80-tih godina je bilo normalno i logično da JNA bude "crvena", da oficiri i budući oficiri budu članovi Partije....To je bilo tada tako, i toga se ne treba stideti !....I ja sam bio komunista srcem i dušom, ne zato što mi je to bilo nametnuto/naređeno, nego što sam u tu ideju čvrsto verovao...Sada, kada je sistem propao i sa njim ono u čega sam godinama verovao,bilo bi grehota po tome pljuvati u ime nastalih novih ideja...To bi bila laž prema mojoj savesti....

Bez obzira na kojoj se "strani" ko sada nalazi , ja sam ponosan što je moja klasa (35.klasa MVA) dala dva generala (brigadira prof. dr. Matiku Daria u vojsci Republike Hrvatske i komodora Vasu Gujića u vojsci Republike Srbije), te što sam imao čast upoznati i četiri godine školovanja zajedno provesti sa hrvatskim admiralom Robertom Hranjom ! Bili su u svoje vreme vrsni pitomci i dobri drugari, sada su vrhunski stručnjaci i generatori daljnjeg razvoja u svojim oblastima...

Slike , koje sam postavio na "Palubi" imaju isključivo za cilj, da moje drugove i mene podsete na divne zajedničke trenutke petogodišnjeg druženja....Setite se, klasići, ako budete čitali ove redove, na sve one zajedničke lepe trenutke i doživljaje (Vela Luka na Korčuli, kada smo nas deset u belim uniformama sedeli u jednoj konobi i pevali dalmatinske pesme, pa su prisutni gosti odjedanput počeli iz oduševljenja da nas časte kriglama  piva....Kada smo pravili izlet na Brač sa kolegama iz Strojarskog fakulteta iz Splita, pa se nas trojica zaljubili jednu prelepu Dubrovčanku ;  setite se našeg "pohoda" na Kozjak i povratka "neprohodnim" stazama , kroz maglu i oblake....Setite se posete Macu i njegovoj divnoj majci u Medulinu...Setite se "Češke vile" u Tivtu i one grupe Beograđanki,sa kojima smo se tako "ludački" družili mesec dana.) ...i još puno drugih momenata...

Ako vas sve ove slike vrate u sećanja i probude osmeh na vašim licima - onda je cilj objavljivanja ovih slika u potpunosti zadovoljen ...!

Klasići, neka ste sretni u životu i neka vam teku med i mleko, pa gde god da ste !!!
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #62 on: December 04, 2016, 07:53:41 pm »

na pištolju je mehanički bilo ugravirano (od prilike) :.."..prvom u rangu - SSNO 1985..."

Šteta što ga više ne posjedujete. To je neprecenljive osobne, familijske i druge vrednosti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #63 on: December 05, 2016, 07:37:43 pm »

Ја сам добио такав пиштољ са посветом о савезног секретара за НО (као трећи у рангу у ВА КоВ). Поставио сам га у теми о пиштољу М-70 7,65мм
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #64 on: December 06, 2016, 07:44:11 am »

...na ovoj slici (takođe sa krstarenja Galebom) su moje kolege iz mlađe (36.) klase MVA

Sa leve strane gitaru svira Krešimir Liješnić - Krešo (tragično izgubio život dezembra 1984. godine u krugu MVA u Lori, padom preko balkona sa trećeg sprata pitomačkog internata...), a sa desne strane sam ja..
Mocan Marinko, bubnjevi; Igor Sipic- klavijature
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #65 on: December 06, 2016, 07:53:18 am »

...još jedna slika sa školskog broda "Galeba".

Na slici su pomorci i tehničari 35.klase MVA :

1.) ja sa gitarom , 2.) Dragan Bojić, 3.) Dragan Čabak -Rajo , 4.) Miodrag Petrović i 5.) Bole

Bole je Drobnjak Bosko (nisam siguran u ime), kasnije radio u jedinicama za EIiO
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #66 on: December 06, 2016, 03:45:46 pm »


  Delić , Šipić, Joldžić su onda klasa pre? Ili sam ja po mom običaju opet pomešao klase?
  To je normalno kada nisi bio u sistemu vojnog školastva. 
Logged
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #67 on: December 06, 2016, 08:02:13 pm »

...još jedna slika sa školskog broda "Galeba".

Na slici su pomorci i tehničari 35.klase MVA :

1.) ja sa gitarom , 2.) Dragan Bojić, 3.) Dragan Čabak -Rajo , 4.) Miodrag Petrović i 5.) Bole

Bole je Drobnjak Bosko (nisam siguran u ime), kasnije radio u jedinicama za EIiO

Tako je ! Boško DROBNJAK ! Hvala !☺
Logged
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #68 on: December 06, 2016, 08:15:37 pm »

..na slici nas budućih pitomaca 35. klase MVA označio sam crvenom tačkom Janiša Vargu !
Janoš je po uspehu bio jedan od najboljih pitomaca u istoriji MVA ! On je prvo završio mornaričku srednju vojnu školu (MSVŠ), sa prosečnom ocenom 5,0 (!!), a onda je nakon četiri godine školovanja  35. klasu MVA završio kao najbolji pitomac generacije sa prosekom svih ispita 10,0 (!!!)...On je znao da obara ispite, koje od prvog nije položio sa desetkom i da ih ponovo polaže,sve dok ne dobije 10 !....

Da li neko zna gde je Janoš "nestao" ?   Koliko znam, niti je u vojsci Republike Srbije, a ni u hrvatskoj Ratnoj Mornarici...
Možda neko od prijatelja Palube ima više Informacija.. .
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #69 on: December 06, 2016, 08:27:11 pm »

Da li je pokojni Mirković bio vaša klasa?

On je takođe radio u Kumboru u pogonu za remont i održavanje podvodnog naoružanja (zajedno sa Hrenjzom i Mehićem). Znam da je završio MT akademiju.

Na žalost otišao je prerano.
Logged
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #70 on: December 07, 2016, 07:34:27 am »

...Ne, Mirković nije bio "tehničar" 35. klase MVA...Po imenu ne bih znao reći ko je to bio, odnosno koju klasu je završio...
Logged
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #71 on: December 07, 2016, 07:37:47 am »

..na slici nas budućih pitomaca 35. klase MVA označio sam crvenom tačkom Janiša Vargu !
Janoš je po uspehu bio jedan od najboljih pitomaca u istoriji MVA ! On je prvo završio mornaričku srednju vojnu školu (MSVŠ), sa prosečnom ocenom 5,0 (!!), a onda je nakon četiri godine školovanja  35. klasu MVA završio kao najbolji pitomac generacije sa prosekom svih ispita 10,0 (!!!)...On je znao da obara ispite, koje od prvog nije položio sa desetkom i da ih ponovo polaže,sve dok ne dobije 10 !....

Da li neko zna gde je Janoš "nestao" ?   Koliko znam, niti je u vojsci Republike Srbije, a ni u hrvatskoj Ratnoj Mornarici...
Možda neko od prijatelja Palube ima više Informacija.. .



* 20161206_202724.jpg (1068.8 KB, 1861x1064 - viewed 189 times.)
Logged
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #72 on: December 07, 2016, 12:35:19 pm »


  Delić , Šipić, Joldžić su onda klasa pre? Ili sam ja po mom običaju opet pomešao klase?
  To je normalno kada nisi bio u sistemu vojnog školastva. 

...koliko ja znam, oni su iz "mlađih" klasa (37. ili 38.)...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #73 on: December 07, 2016, 10:36:08 pm »


  Delić , Šipić, Joldžić su onda klasa pre? Ili sam ja po mom običaju opet pomešao klase?
  To je normalno kada nisi bio u sistemu vojnog školastva. 

...koliko ja znam, oni su iz "mlađih" klasa (37. ili 38.)...
36. kl MVA
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.