PALUBA
May 21, 2019, 11:29:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News:

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Direktor CIA na saslušanju  (Read 1050 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« on: December 13, 2007, 05:46:12 pm »

Direktor CIA na saslušanju

Kongres će saslušati direktora CIA Majkla Hajdena
koji je optužen da je uništio trake na kojima se vidi
mučenje iračkih zarobljenika.

Generalni direktor američke obaveštajne agencije nalazi se pod udarom nakon što su ovi diskriminišući snimci uzdrmali svetsku javnost. Američki sudovi su osudili nekoliko čuvara, ali ključna je bila istraga o naredbodavcima mučenja. Direktor CIA Majkl Hajden je istakao da je agencija radila u interesu SAD i uveren je da se neće ulaziti u pozadinu uništenja traka.

"Stav agencije je da hoćemo da govorimo pred Komitetom. Mislim da je senator Rokfeler rekao to jasno", kaže Hajden. On dodaje da Komitet treba da gleda činjenice i da mu je drago što će pokazati te činjenice.

Otežavajuća okolnost za CIA bi moglo da bude to što je bivši agent Džon Kirakou javno govorio o mučenju u zatvoru Abu Zubajd u Iraku, gde su neki metodi saslušavanja zatvorenika okarakterisani kao mučenje.

"U to vreme sam bio toliko besan da sam želeo po svaku cenu da zaustavim dalje napade na Sjedinjene Države, pa mi se čini da je to bio jedini način da to uradimo", rekao je Kirakou

Vladajući republikanci su ipak saopštili da su svi postupci protiv zatvorenika bili zakoniti.

"Sva ispitivanja su se odvijala po zakonskom okviru koji je postavljen posle 11. septembra", rekla je Dana Perino, portparol Bele kuće.

Prema njenim rečima te mere su bile vrlo efikasne i uticale su na to da se spreče dalji napadi.

Saslušanje je nastavak borbe u kongresu između demokrata i republikanaca. Demokrate smatraju da je kontrola nad obaveštajnom agencijom jedini način da se zaustavi ratna politika.

Izvor: Beta
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: