PALUBA
April 20, 2024, 08:17:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Operacija Grom 99´  (Read 10762 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« on: November 15, 2008, 04:11:39 pm »

Do sada je bilo dosta pisanja I nagadjanja oko udesa americkih “apaca” u Albaniji 99’,a najpoznatija je ona kada su  navodno  Yu galebovi 26. aprila izveli akciju unistavanja na aerodromu Rinas dve grupe helikoptera I ostetili jos .Naravno radilo se samo o ratnoj propagandi koja je inače sastavni deo svakog rata.Akcija u kojoj su unisten  AH64,I još neki helikopteri jeste se ustvari desila ali na dosta suptilniji nacin, a izvedena je od strane diverzantska grupa 72.specijalne na celu s  potpukovnikom Srbobranom Radićem 25.5.1999.Evo sta je on izjavio u emisiji od Drecuna Izazovi Istine.

Pre izvodjenja I same ideje o pokretanju akcije prethodilo je izvidjanje I prikupljanje podataka o bazirnju helikoptera nakon sto je primeceno njihovo kretanje duz granice na tromeđi Srb-Mak-Alb.Po njegovom misljenju helikopteri koji su vrsili izvidjanje  su Bell-206 i mogli su jasno da ih vide,a kasnije su primetili I “apace”.Na ovoj tromedji s makednoske strane napravljen je heliodrom + dva pomocna koji su bili ogradjeni s bodljikavom zicom.Prilikom izvidjanja primetili su da je smena starze na neparne sate,da je slabo osiguranje,I da su americki vojnici dolazili svaki 3-5 dana u rutinski obilazak tog polozaja.Na strazarskim mestima su bili siptari I makednoski vojnici,I na strazu ih je dovozio beli kombi marke Iveco.
Nakon sto su izvrsili potrebno izvidjanje,na redu je bila akcija za koju je bilo planirano da se izvede u noci 25.5. u 20h I 30min.U samoj akciji je ucestvovalo njih 9-orica I bili su podeljni u dve grupe.Naoruzani s 8 zolja RBR 64mm,standardnim automatskim puskama M70 I automatskim pistoljima,kao I oruzjem za tihu likvidaciju.
Na prilazu s nekih 250-300m od heliodroma kretali su se na rastojanju od 70-tak metara nisu koristili radio vezu vec signale I imali su baterije koje bi koristili u slucaju da nesto krene po zlu,I prekid operacije.Kada su prisli ogradi kod glavnog heliodroma morali su se uveriti da nema nikoga pa su bacili par kamencica da vide da li ce neko na to reagovati.Ipak su imali rezerve I strahovali su da negde mozda u blizini “cuci” 20-30 amerikanaca.Kada su videli da nema nikakve reakcije odjednom je naisao strazar I krenuo prema prvoj grupi a druga je bila desno od njih.
Cekali su ga da im se priblizi na nekih 40m I pogodili su ga samostrelom.Samo je pao nije se nista culo.Nakon tog krenuo je sinhronizovan udar zoljama po helikopterima.Prvo je unisten AH-64,a potom I Chinuk,to su bila jedina dva helikoptera,unistili su jos neku garazu iako nisu znali sta je u njoj bilo.Eksplozije su bile strahovite posle toga jednostavno su se dali u bezanje u doslovno smislu nije se gledalo ko je u kojoj grupi,medjutim tada se desilo nesto neocekivano.Na pomocnom heliodromu koga nisu videli nalazio se jos jedan AH-64 koji je potom poleteo I krenu u akciju pronalazenja pocinioca.Bili su bili zaprepasteni I iznenadjeni kada su videli jos jednog AH-64.Svi su polegali I sakrili se iza zbunja ko je gde stigao,a “apach” je krenu bas u njihovom pravcu I na kraju preleto preko njih na vrlo maloj visini.Po njegovim recima to je bilo nesto najjezovitije jer je mislio da ce ih otkriti I sve ih pobiti samo tako.
Sam zvuk njegov jednostavno ledi krv u zilama.
Kada ih je preleto svi su se dali u bezanje I tek nakon nekih 300m nasli su sigurno mesto odakle ih ne bi mogao primetiti.
U njegovom osvrtu na akciju jedan mozda od najbitnijh faktora je bio prikupljanje obavestajnih podataka I sama priprema.

O samoj akciji kaze da je prvi put sada ove godine pricao pred TV o njoj.
Do tada niko nije znao sem komadanta armije koga je izvestio po obavljenom zadatku.Nisam gledao pocetak emisije,ali u onom delu sto sam gledao nije spomenuo da je dobio ikakvo odlikovanje,unapredjenje ili nesto slicno, isti slucaj kao I sa Zoltanom.
Prema knjizi AH-64 Boeing (McDonnell Douglas) 1976-2005 Chrisa Bishopa 2005 Osprey Publishing Limited prica o “apacima” je tekla sledecim redosledom:
-4.aprila Pentagon najavljuje upotrebu jurisnih helikoptera.
-24 AH-64A  iz 11.Aviation regiment’s 2/6 Cavalry I 6/6 Cavalry su dopremljeni u Illesheim + 24 UH-60l I CH-47D.
-Prvi “apaci” su dopremljeni u Tiranu 21.4. sve do 26.4. kada su svi bili na Rinasu.Istog dana jedan je izgubljen u rutinskom letu udarom u drvo.Ovaj dan se podudara I sa navodnim napadom Yu galebova.
-4. maja u ofanzivi na Yugoslaviu (tako navodi izvor) izgubljen je jedan “apac” iz 11.Avijaciskog regimenta oba pilota su poginula.
-Piloti koji su ucestvovali u letenju I pripremama bili su neiskusni 2/3 je imala manje od 500h naleta I vrlo malo ih je bilo kvalifikovano da koristi NVG.
-Usledili su brojni problemi s radrom,senzorima,ometacima sto je oduzilo stavljanje u operativnu upotrebu I koristenje u ratu.Kako se blizio kraj rata vecina tenkova po njihovom misljenju bilo je vec unisteno tako da nije bilo prave prilike za njihovu upotrebu na Kosovu.



Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: November 15, 2008, 04:50:20 pm »

Na zlost moram vas razocarati , ovo je jos jedna novinarska patka.
Posto sam gledao navedenu emisiju moram reci da ono sto prica pukovnik je cista glupost.
Prostor na koji je navodno izvrsena " akcija " zove se Mazraca. U to vreme tamo je bilo brdo makedonske vojske , ali nisam cuo da je tamo bilo amerikanaca i sigurno nije bilo heliodroma , a kamoli i pomocni heliodrom.
Po njegovom kazivanju tamo je bio na strazi jedan makedonski vojnik koji je ubijen samostrelom , u to vreme nije bilo javljeno za ubistvo ili samoubistvo makedonskog vojnika na granici ili bilo gde u unutrasnjosti Makedonije.
Nema sanse da su se makedonski i albanski ( siptarski ) vojnici menjali na tromedju , i kolko ja znam Apac nema reflektor koji je osvetljavao teren ispod sebe za vreme kad su bezali ( po njebovim recima ) sa teritorije Makedonije nazad u njihovu bazu , a ni teren uopste ne odgovara njegovom opisu.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #2 on: November 15, 2008, 04:56:32 pm »

Snimak emisije Izazovi istine - operacija "Udar groma" ppuk.Radić i M.Drecun.

http://rapidshare.com/files/69780932/__1059___1076___1072___1088____1043___1088___1086___1084___1072_.rar
ili
http://www.mediafire.com/?3txnxm2bdi2

Priča istina ima "propusta" jer se po meni čovek i ne razume u avijaciju (što mu i ne stoji u opisu posla), možda neko od članova ovog foruma i poznaje lično ppuk.Radića a ja stvarno nevidim razlog da se on sada kao penzioner kompromituje i laže.

@Trpe
Ti baš veruješ u "dostupnost" informacija i "slobodno" informisanje tih godina kako u Makedoniji tako i u svetu?


Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: November 15, 2008, 05:59:09 pm »

Gledao sam emisiju i koliko znam ima dosta istine u njoj! Toliko drugari od mene...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4 on: November 15, 2008, 06:22:19 pm »

@Trpe
Ti baš veruješ u "dostupnost" informacija i "slobodno" informisanje tih godina kako u Makedoniji tako i u svetu?

Nije dali ja verujem ili ne verujem u sredstva informisanja , nego sam u to vreme imao dosta drugara na Mazraci kao pripadnici rezervnog sastava armije. ( Inace i karaula koja tamo postoji zove se Mazraca ) i veruj mi da bi saznao nesto takvo. Tamo je jedino mogao da vidi Mi-8 makedonske armije ili italijanske Manguste koje su patrolirale leteci na tom delu nase granice.
Inace niko nije lud , a pogotovo amerikanci , da postavi heliodrom u blizini granice i jos da ga ostavi neobezbedjenog.
Ovaj materijal sam gledao jos u Maju ili Junu negde , pa verujte mi da sam se dosta dobro raspitao po tom pitanju.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: November 16, 2008, 12:22:42 am »

Apače nisu čuvali pripadnici američke vojske? I to uz granicu? Ko je davao logistiku tim letelicama? Zar Apač koji je uzleteo nema night režim rada koji je uspešno korišćen u Pustinjskoj oluji?
Ako je ovo moguće onda stvarno ne znam šta da mislim Huh?
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #6 on: November 16, 2008, 05:03:38 pm »

Quote
i kolko ja znam Apac nema reflektor koji je osvetljavao teren ispod sebe
Зашто не би имао? Имају га, на пример и Газела и Бел-206.
Logged
QRF
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #7 on: January 01, 2009, 03:25:17 am »

Pozdrav. Evo ovo je moj prvi topic i prvo pa pitanje. Zanima me jel zna neko tacnu lokaciju mjesta gdje su bili heliodromi (baza) i gdje je akcija izvedena? Po mogucnosti da se to pokaze na google earthu (da se postave koordinate).
Hvala.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #8 on: January 23, 2009, 07:35:03 pm »

Naleteh pre neki dan na slike Apaca oborenog tokom agresije na Srbiju 1999. Letilica se srusila na podruciju severne Albanije. O relativno malom koriscenju ovih helihoptera tokom 1999. godine vode se polemike. Da li mozda neko zna koliki su bili im gubici. Sve sto sam uspeo da pronadjem je da su se pokazali osetljivim na dejstvo lakih sistema Strela 2M i Igla kao i PA topova, Praga.
Koji delija je srusio ovo cudoviste ne znam ali SVAKA CAST majstore  
Ima li neko ideju kojim orudjem je oboren ovaj Apac?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 01.jpg (23.9 KB, 320x240 - viewed 450 times.)

* 02.jpg (12.96 KB, 280x167 - viewed 438 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 07:34:47 pm by dexy » Logged
Canaris
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17


« Reply #9 on: April 03, 2010, 11:46:32 pm »

@Trpe
Ti baš veruješ u "dostupnost" informacija i "slobodno" informisanje tih godina kako u Makedoniji tako i u svetu?

Nije dali ja verujem ili ne verujem u sredstva informisanja , nego sam u to vreme imao dosta drugara na Mazraci kao pripadnici rezervnog sastava armije. ( Inace i karaula koja tamo postoji zove se Mazraca ) i veruj mi da bi saznao nesto takvo. Tamo je jedino mogao da vidi Mi-8 makedonske armije ili italijanske Manguste koje su patrolirale leteci na tom delu nase granice.
Inace niko nije lud , a pogotovo amerikanci , da postavi heliodrom u blizini granice i jos da ga ostavi neobezbedjenog.
Ovaj materijal sam gledao jos u Maju ili Junu negde , pa verujte mi da sam se dosta dobro raspitao po tom pitanju.

I meni prica deluje nevjerovatno. Apac nema reflektor (ne treba mu jer "vidi" nocu a i sto bi osvjetljavao, tenkove na 2km?) . Isto koja bi budala postavila heliodrom bas uz granicu? Trece, makedonski i albanski vojnici cuvaju Apache, e ovo stvarno za Oskara  Grin
Heliodrom ces postaviti negdje gdje imas dobru infrastrukturu, cestu, kratak put do luke (u ovom slucaju), i naravno, cuvat ce ga americka vojska. Cak pored svih mjesavina vojski u Iraku, heliodrome opet cuva americka vojska. Ukoliko bi cuvala neka druga vojska takav objekat imas poteskoca u sporazumijevanju (jezik ili jezici), komandni lanac (ko je za sto nadlezan), sigurnosni protokoli izvanredne situacije (stado ovaca u blizini objekta, nenaoruzani civili beru pecurke itd. 
Rudolfa Hessa su cuvali Amerikanci, Britanci Francuzi i Rusi, naravno, uz dogovor i ugovoren protokol mijenjanja straza kao i komplikovane procedure ko je nadlezan i kada, i sto se dogadja kad recimo jedna straza zakasni, postupak u vanrednim slucajevima (pozar itd)... Takve stvari su komplikovane i postoje protokoli koji se naravno strogo pridrzavaju i koje treba razraditi.
Panmunjeom u Koreji "cuvaju" sev. i juzna Koreja, stim da Juznokorejanci imaju oznake "UN", kao i americki vojnici u DMZ-u, naravno, i ovdje postoji kompliciran protokol o strazama. I sada ce neko da izmisli takvu glupost u ratnom sukobu. 
Inace, jedan od razloga nekoritenja Apaca je da je on koncipiran da "radi" zajedno sa oklopnim jedinicama i da im pruza podrsku dejstvujuci iznad njih kao i u boljoj preglednosti bojista. To znaci da mu jedina opasnost prijeti spreda, posto ispod sebe ima vlastite jedinice, znaci, teren je cist. Posto ozbiljnijih kopnenih dejstava nije bilo, Apachi su tu sluzili za patroliranje duz granice
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: April 04, 2010, 03:01:22 pm »

Evo postavio sam ovu emisiju neki dan na Ju Tjub, pa neka stoji ovde za dalju diskusiju, ako je uopšte i bude.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LScEG_-Y9UM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/nYk9DbfGwro?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iCSa7EUGIhw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


I ja sumnjam da se ovo dogodilo na ovom potezu, dogodilo se jeste, ali ne na ovom opisanom potezu u to sam pilično uveren.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 22 queries.