PALUBA
April 19, 2024, 08:54:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Једрилица ЈРМ "Подгорка"  (Read 33417 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kalafat
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #30 on: July 12, 2012, 09:28:07 pm »

onaj tko je odgovoran za propast podgorke je dno dna.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #31 on: July 15, 2012, 03:11:21 pm »

Jednu od manjih "sestara" susreo sam na par regata tijekom '88 ili '89
U Biogradu, Murteru i na Viškoj regati.
Možda se nađe netko tko je u to doba jedrio na njima, mislim da se radilo o Divni ili Snježani.
Meni je posebno ostao u sijećanju jedan neugodno "bliski" susret sa pramcem jedne od ljepotica, srećom sve je završilo bez problema pa je slijedio večernji epilog i susret za šankom.
Netko iz posade sjetit će se i jako ugodnog jedrenja ali i večera za vrijeme uskršnjeg tjedna na Murteru.
Potražit ću da li negdje možda imam koju sliku (zapravo diapozitive)

Ali razmišljanje o brodovima i sudbinama:
Drvene jedrilice su lijepe imaju svoj šarm ali....
Zahtijevaju strašno puno i strašno skupa održavanja
Dizajn jedrilica mijenja se i razvija strašno brzo tako da takvi brodovi postaju jako brzo nekompetitivni ali i manje udobni i manje praktični od novih dizajna.
Pri tome ne gledam samo takmičarksku komponentu već i praktičnost i upotrebivost.
Današnje jedrilice manjih dimenzija su brže i imaju puno više prostora od prethodnika.

Da bi se zadržale ali i održale takve ljepotice potrebno je jaaaako puno ljubavi ali isto toliko finacijske sposobnosti.
Logged
Glumac
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 20


« Reply #32 on: July 21, 2012, 06:26:48 pm »

Nekada predivna "Divna",ostali samo dugmici!Slikano pre desetak dana u Baru.


* Divna - Copy [50%].JPG (295.66 KB, 1408x1056 - viewed 156 times.)

* DSC04384 [50%].JPG (204.28 KB, 1408x1056 - viewed 126 times.)
Logged
kalafat
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #33 on: July 22, 2012, 08:51:00 pm »

užas
sramota je staviti ovu sliku divne na forum
sramota
sramota
ali srama nema
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #34 on: July 23, 2012, 05:19:41 am »


Nekad je te jedrilice održavala i Tehnička radionica u Lori. Imali smo odlične majstore - brodograditelje koji su to radili, majstore starog zanata (Aleksa, Mate, Marko, Jadran...) Koristile su se samo Hempelove boje i najbolji materijali.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #35 on: July 23, 2012, 07:08:38 am »

Nekada predivna "Divna",ostali samo dugmici!Slikano pre desetak dana u Baru.

Godine 1977. na Divni sam jedrio 30 dana po celom Jadranu. Čak smo pobedili i Podgorku na jednoj etapi Jadranske regate... Velika šteta što ovako propada.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #36 on: July 23, 2012, 07:13:26 am »

sramota
sramota
ali srama nema

to je odraz sistema
neklad je bila sramota, danas nije
danas su druga vremena
profit, profit, i još - profit.
ako nema enomomske isplativosti, nema posla
svi smo dovoljno stari, da smo živjeli u nekim drugim vremenima, gdje novac nije bio glavna vrednota
ali danas, odosmo svi u ........
ljudi čuvajte se!
ko divna, tako i mi!
izvinjavam se za off, ali nisam mogao, da ne......
slobodno brišite!
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #37 on: July 23, 2012, 09:21:13 am »

užas
sramota je staviti ovu sliku divne na forum
sramota
sramota
ali srama nema

Nije sramota staviti sliku na forum, sramota treba da bude one koji su odgovorni što je uopšte moguće da tako nešto postoji i bude snimljeno.
Što više takvih slika nam treba, možda nekome i proradi malo savesti.
Najbolji način za spas od zaborava. 
Logged
ROKO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #38 on: July 27, 2012, 09:20:41 pm »

Pokusati cu naci podatke o "Podgorci", u medjuvremenu kopiram odgovor Radetu (mozda je mislio na ovaj rekord):

Mrdujska regata održava se prvog vikenda u listopadu i jedna je od najstarijih regata u Europi. Otočić Mrduja po kojem je i ova regata dobila ime je okretište ili pomoćni cilj na ruti Split–Mrduja–Split dugoj 22 milje. Rekord drži jedrilica Shining Maxi Umago (kormilar Rajko Kujundžić) koja je 2008. godine, s vremenom od 2h 16m i 22s, konačno oborila 33 godine star rekord jedrilice Podgorka od 2h 20m (kormilar Tonči Mitrović) - jos iz 1975.

Dok je Podgorku vozio pokojni Tonči Mitrović, ona je bila najbrža na Jadranu....nari gradje samo brod bio bitan nego i osoba koja je upravljala njime...posljednja regata koju je šjor Tonči vozio bila je Split -Stari grad-Hvar- Split...ne sjećam se koje je to godine bilo...milsim 1976....tada smo za dlaku dobili Pionira iz Rijeke....bio je to brod u klasi Podgorke..ali plastični...sjećam se ulaska u cilj...odlučivali su metri...inače sam kao dijete bio na Mrduji 1975...kada je oboren rekord...



Dok je
Logged
ROKO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #39 on: July 27, 2012, 09:22:44 pm »

Nekada predivna "Divna",ostali samo dugmici!Slikano pre desetak dana u Baru.

Godine 1977. na Divni sam jedrio 30 dana po celom Jadranu. Čak smo pobedili i Podgorku na jednoj etapi Jadranske regate... Velika šteta što ovako propada.

pobijedili ste jer je nije vozio šjor Tonči Mitrović
Logged
Glumac
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 20


« Reply #40 on: July 29, 2012, 08:36:52 pm »

Ne smatrm da je moj posts o Divni sraman.Ako pratite forume,80% su o devastiranim brodovima na kojima smo mi plovili.Kada je Divna dotegljena u Bar,ja sam je sa grupom drugara u luci Bar digao i doveo u potpuno ispravno stanje! Pomogli su nam iz Tivta{Grbavac} da je potpuno opremimo.Namera je bila otvaranje skole jedrenja,besplatno pri klubu.Medjutim,Prekookeanska prodaje Divnu za 52000DM privatnom licu i na prvoj voznji dozivljava "udes".Ova slika je njeno sadasnje stanje.Na Divni sam naucio sta je purol uz zastavnika Vulasa.


* 1974 g..jpg (250.87 KB, 463x632 - viewed 153 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: July 29, 2012, 08:46:19 pm »

Ne smatrm da je moj posts o Divni sraman.Ako pratite forume,80% su o devastiranim brodovima na kojima smo mi plovili.Kada je Divna dotegljena u Bar,ja sam je sa grupom drugara u luci Bar digao i doveo u potpuno ispravno stanje! Pomogli su nam iz Tivta{Grbavac} da je potpuno opremimo.Namera je bila otvaranje skole jedrenja,besplatno pri klubu.Medjutim,Prekookeanska prodaje Divnu za 52000DM privatnom licu i na prvoj voznji dozivljava "udes".Ova slika je njeno sadasnje stanje.Na Divni sam naucio sta je purol uz zastavnika Vulasa.
Ma kakvi sraman. Ma pusti koje kakve tlapnje. Paluba se bavi istinom i to je njena najveća vrednota. Stanje je takvo kakvo je.
Sramota pripada onima koji su je doveli u takvo što. A Paluba nema ništa sa time kao ni oni koji učestvuju u njoj.
Iz tvoje priče se vidi da je Mornarica pokušavala i imala sve najbolje namjere, ali pojavili su se jači igrači i ispalo je
šta je ispalo.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #42 on: July 29, 2012, 08:46:54 pm »

 Samo teraj dalje! Ako imaš još podataka i fotografija,  napred. Postavi ih na Forumu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #43 on: July 31, 2012, 09:08:25 am »

Nekada predivna "Divna",ostali samo dugmici!Slikano pre desetak dana u Baru.

Godine 1977. na Divni sam jedrio 30 dana po celom Jadranu. Čak smo pobedili i Podgorku na jednoj etapi Jadranske regate... Velika šteta što ovako propada.

pobijedili ste jer je nije vozio šjor Tonči Mitrović

Bilo kako bilo.... Na kraju je Podgorka ipak bila prva u ukupnom poretku, a Divna druga.
Logged
kalafat
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #44 on: August 14, 2012, 09:07:53 pm »

pa gdje je sad podgorka ?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.