PALUBA
March 28, 2024, 01:30:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 34071 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #30 on: April 30, 2018, 03:07:46 pm »

Mehaničar za velosipede i motore ,1912. godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* velo.jpg (217.58 KB, 755x960 - viewed 58 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: June 08, 2018, 07:37:28 am »

70 miliona dolara - Ovo je najskuplji automobil na svetu
Blic  07.06.2018.

Najskuplji automobil na svetu prodat je za 70 miliona dolara preduzetniku koji se obogatio trgovinom četvorotočkaša. Rekordnu sumu za Ferari 250 GTO iz 1963. godine izdvojio je osnivač kompanije Vedrteh Dejvid Meknil.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Reč je o automobilu, koji je trijumfovao na drumskoj desetodnevnoj trci Tur de Frans 1964. godine i zauzeo četvrto mesto u Le Manu godinu dana ranije. Meknil inače poseduje izuzetno retku kolekciju Ferarija. U njegovoj garaži u Čikagu nalaze se Ferari 250 GT iz 1960, Berlineta SVB, 250 GT Luso, 275 GTB, 365 GTB/4 Dejtona, F40 i F50.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kupovinom Ferarija 250 GTO našao se na elitnom spisku vlasnika koji uključuje Ralfa Lorena, bubnjara grupe Pink Flojd Nika Mejsona i britanskog milijarder Lorda Entonija Bamforda. Istoričar Ferarija Marsel Masini očekuje da 250 GTO u narednih pet godina dostigne vrednost od 100 miliona dolara.



Izvor: www.blic.rs


* 0011.jpg (107.75 KB, 1100x619 - viewed 50 times.)

* 0012.jpg (24.73 KB, 634x366 - viewed 50 times.)

* 0013.jpg (39.21 KB, 634x455 - viewed 62 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #32 on: June 08, 2018, 07:45:24 am »


Наравно, реч је о врло ретком ауту, или чак то није ауто као моторно возило и превозно средство - то је дело примењене уметности и уметничког дизајна!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #33 on: July 23, 2018, 08:09:17 am »

Kad Reno Megan postane Atina Ferari - Novinar "Blica" krenuo je da registruje auto i tu je počela prava golgota
Ranko Pivljanin  23.07.2018.

Znao sam da me čeka golgota, ali da je ona starozavetna ovde apdejtovana do ovog nivoa patnje, i to na prostoj (aha, prostoj) proceduri koja se zove registracija kola, nisam ni slutio.

Izvini Gospode Isuse Hriste, tebe su razapinjali, ali nisi morao da registruješ automobil u Srbiji! Da te kojim slučajem snašla ta robija, veruj na reč rabu svome, tražio bi od onog Pilata da skrati proceduru i prekrati ti muke, ali, srećom po tebe, nisi morao da upoznaješ stvari kao što su tehnički pregled ili šalteri policijskih ispostava. Da jesi, shvatio bi da su ekseri kojim su te prikovali dar od Boga, za razliku od ove božje kazne koju prolazi stado tvoje koje sotona navede da voze kola, i to u zemlji Srbiji. A sinovi sotonini im, pritom, dodeliše registarske tablice sa srpskim alfabetom - viđao si ti to odozgo i sam se krstio levom i desnom: “č”, “đ”, “ć”, “š”, mene kazniše sa “ž”. A ti, Tantale, javi se da pričaš o mukama kad kupiš automobil i stigne registracija.

Kako je Reno postao Ferari

Elem, nakon što sam nekoliko dana ranije uredno zakazao tehnički pregled, evo me u ovlašćenom servisu za te stvari, čije je radnike, putem strogih propisa, vlast toliko naplašila i sludela (zauzvrat je u njihove kase, a na račun džepova srpske sirotinje, uterala dodatne dve-tri hiljade dinara po vlasniku četvorotočkaša) da trče i preznojavaju se kao da demontiraju bombu, a ne proveravaju da li rade kočnice i migavci. Pritom, reći će nam, sada je obavezno da tehnički pregled traje najmanje pola sata, a s obziromna to šta sve ti ljudi moraju da urade, zna da se protegne i na sat i kusur. Živ sam svedok. Tako su ranije za smenu mogli da obave i do pedeset pregleda, a sada je dvadeset podvig, posle kojih polumrtvi izlaze iz onog kanala. A šta to rade?

Za početak, pretvoreni su u fotoreportere. Tako su prvo morali da uslikaju svaki detalj na mojoj kršini, da bi na kraju i pravili selfi sa automobilom. Gledao sam u neverici taj foto-sešn, a kroz glavu mi je prošlo kako bi se moj „reno megan“ od sada slobodno mogao zvati po onoj starleti Atini Ferari. Pa zajašem Ferari i preko Tijane Ajfon dojurim do Sandre Afrike: one mogu samo da sanjaju o ovakvom editorijalu koji su majstori tehničkog pregleda priredili mom „renaultu“.

E sad, pošto su oni potomci sotone pored srpskih slova smislili da i saobraćajna dozvola ima rok trajanja - kao da je pašteta - sa tablicama, starom saobraćajnom i devet uplatnica pod miškom (od kojih je, osim polise osiguranja, čija cena je pre neku godinu duplirana, najskuplja stavka porez - preko 3.000 dinara u slučaju mog „ferarija“) krenuo sam prema najbližoj MUP-ovoj postaji da tih 27.000 dinara konvertovanih u uplatnice predam gde treba. Prvi hladni tuš na plus 31 stepen Celzijusa. Policajac, na puš-pauzi, ispred stanice Majke Jevrosime, čim mi je video tablice pod miškom skratio je proceduru i produžio moje mučenje:

- Mi to više ne radimo!

Ali je bar dao adresu.

- Obilićev venac 2.

Uputio sam se tamo, dok sam se biranim rečima - prvo majka, pa ostala rodbina - obraćao idiotima koji su sve ovo smislili, a onda sam se, struka mi je, setio da je na toj adresi zgrada Tanjuga. Znači to je tajna uspeha ugašene novinske agencije koja i dalje postoji - sad se bavi registracijama. Ne bavi se, nego je MUP u tu zgradu smestio svoj šalterski Gvantanamo za vozačke i saobraćajne dozvole, pasoše, lične karte i sva ostala moguća i nemoguća dokumenta koja dok povadiš više ni sam ne znaš kako se zoveš.

Gvantanamo na Obilićevom Vencu

Unutra, sedmi krug pakla sa perspektivom da se ubrzo okiti devetkom. Vruće, bez klime, ljudi u malom prostoru mašu ispred lica fasciklama, papirima, novinama, ko šta ima, ja hteo tablicama ali je postojala realna opasnost da ubijem mučenu staricu u redu ispred mene, mada bi mi, s obzirom na situaciju, sigurno bila zahvalna.

Ništa bolje nije bilo ni onima sa druge strane šaltera. Znojili su se i huktali, slagali one dosijee po nekoj polici - očigledno još nisu dobili ormane, a ne znam ni gde bi ih smestili - vajkali se kako im, malo-malo, pa nešto pukne u sistemu... Naravno, ima novca za one koleginice Atine Ferari i Tijane Ajfon, koje šetkaju po rashlađenim kabinetima Ministarstva unutrašnjih dela, a nema za solidnu opremu da ovi mučenici mogu da rade.

Biće ovo dug dan, rekao sam u sebi, nakon što sam u poremećenom redu, u kom su se izmešali ljudi za sve šaltere, uklavirio ko je sve ispred mene za „saobraćajni sektor“. Uskoro smo se, manje-više, svi upoznali, a sit sam se ispričao sa profesorkom sa Muzičke akademije koja je bila ispred mene - da je bilo klavira, vremena je bilo da naučim i neku Mocartovu sonatu.

Konačno na šalteru, ali...

Kad smo se približili onoj mišjoj rupi na staklu, ona je bojažljivo rekla:

- Samo da ne bude FTJJP obrazac!

Nije „falio još jedan papir“ ali je falilo deset dinara na uplatnici sa taksom koju je gospođa platila za produžetak vozačke dozvole. Iznosi 740, njoj napisali 730 i - šta sad? Iz njenog pogleda, koji će me minut kasnije i samog snaći, čitao sam sav užas ovog sveta?

- Idite u prvu menjačnicu i doplatite deset dinara, pa se vratite! - ipak je službenica bila na strani napaćenog puka. Gospođa je otrčala i posle nekog vremena se vratila sa uplatnicom - platila je 45 dinara da bi uplatila deset.

Došao je red i na mene. Progurao sam one „Ž“ tablice i papirčine, a gospođa je onda saopštila:

- Vi nemate polisu?


Da je preko šaltera bacila tenisku lopticu komotno mi je mogla uleteti u usta. Kad sam sastavio vilice - nakon što smo još jednom pretresli fasciklu iz koje polisa sigurno nije mogla ispasti, ali sam ispao ja iz onog reda u kom sam dva i po sata trenirao strpljenje - shvatio sam da je polisa ostala u osiguravajućoj kući. U magnovenju, dok smo majstor i ja rešavali komplikovani matematički problem skidanja jedne od ovih j.....h tablica, nisam se vratio po polisu koju sam uredno platio.

- Ako polisu donesete do dva, primiću vas preko reda! - opet je imala razumevanja službenica.

Bacio sam onaj pogled profesorke klavira na sat. Bilo je pola dva, ali bilo je i malo sreće u ovom hororu. Osiguravajuća kuća je bila pored redakcije, ljubazni službenik je pristao da polisu preda kolegi koji mi je doneo pre isteka smene, gospođa je ispoštovala dogovor, oni iza mene su već bili toliko ubeućeni da se nisu bunili, ali...

- Molim, vas dajte mi jedan primerak uplatnice za polisu da dam ljudima kako bih preuzeo svoj primerak polise!

- Kako to mislite?

- Lepo, otcepite iz tog svežnja i date mi.

- Taman posla. To ostaje kod nas, jedino da odete da fotokopirate, fotokopirnica vam je...!

- Zašto, pobogu, pa valjda tu ima primerak za osiguravajuću kuću. Oni bi ga svakako uzeli da sam otišao po polisu, valjda ima i primerak za mene? - nisam se dao.

- Hoćete li da vam vratim predmet pa da dođete sutra! - povisila je glas!

- Polako, gospođo. Neću, ali vas ljubazno molim da pogledate te uplatnice i odgovorite mi šta će vam dva primerka?

Malo je razmislila, ljutito je otcepila jedan i vratila mi nazad uz neki papir na kome je trebalo da se potpišem i ostavim broj telefona, pošte i telegrafa...

Olovka, vezana u gordijev čvor kanapa, koja je preživela gnev svih onih pre mene, više nije izdržala. Kako sam pritisnuo dugme da je uključim, mina iz nje je izletela poput taneta i samo je staklo spasilo njenu koleginicu za susednim šalterom da joj od oka ostane samo šminka na kapcima. Velikodušno sam rešio da sponzorišem Ministarstvo unutrašnjih dela, izvadio sam olovku iz torbice, pridavio je onim kanapom i ostavio, pa ako me se Nebojša Stefanović seti za dan bezbednosti, seti.

Dva pitanja

Ako ne, neka mi neko nadležan iz države odgovori na dva logična pitanja. Ono „ž“ u moje tablice - kao i silna ć,ž,š,č,đ u hiljade tablica drugih ljudi - nismo metali mi po svojoj želji nego su nam ih oni dodelili, a sad ih mi brišemo o sopstvenom trošku. Zašto?

Nešto mi govori da nije u pitanju samo kompletan idiotluk - nemoguće da nikome nije palo na pamet kako će to jednom biti problem - već svesna namera da se na ovaj način još malo dopuni „nikad u istoriji“ puniji budžet.

I kako saobraćajnoj dozvoli za isti automobil može da istekne rok?

Izvor: www.blic.rs
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #34 on: July 23, 2018, 08:39:20 am »

neka mi neko nadležan iz države odgovori na dva logična pitanja. Ono „ž“ u moje tablice - kao i silna ć,ž,š,č,đ u hiljade tablica drugih ljudi - nismo metali mi po svojoj želji nego su nam ih oni dodelili, a sad ih mi brišemo o sopstvenom trošku. Zašto?
s obzirom da je u ovoj banana drzavi sluzbeni jezik srpski, a u srpskoj azbuci i dalje postoje slova sa kvacicama svako izopstavanje iz sluzbenih dokumenata ili radnji tih slova predpostavljam da predstavlja krsenje ustava isto kao i dodavanje slova koje ne postoje u nasem sluzbenom jeziku kakva su Q , W ili X Y,
tako da je za ocekivati da se ovi megatrendunionsingidunum i slicni SNS exxxxperti kad im neko pametan i ucen pojasni sta su napravili da po ubrzanom postupku i preko telefonske sednice donesu promenu zakona u kojem ce da vrate sva slova srpske azbuke ali i da izbace one sto ne pripadaju, pa ce jopet da lape neku lovu od ovih sto imaju xyqw slova...
i tako u nedogled u malenoj zemlji na brdovitom balkanu dokle god je ova sizofrena vlast prisutna ....
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #35 on: July 23, 2018, 08:54:49 am »

Ја сам скоро вадио пасоше у истој ”експозитури” и могу рећи да нема везе са тим што прича овај новинар.
Шалтери су већ месецима пребачени из Мајке Јевросиме. Тамо ради клима. Ми смо заказали термин, па нисмо пуно чекали. Било је људи који су чекали преко пола сата али они су дошли без заказивања. Гужве није било, а услуга је била добра, осим што су службеника на издавању стално нешто цимали па сам чекао који минут дуже.

За нове регистарске таблице, видело се да је идиотлук и слабо планирање још кад су кренули.
Бранили су употребу и наших и страних слова тиме што им треба више бројева, што јесте тачно али...
У случају Београда су се већ пре коју годину појавиле 4-цифрене таблице, чије избегавање је био разлог увођења више словних знакова. На таксијима већ има су ту 5-цифрене таблице. Да нису користили спорна слова, то би се десило коју годину раније. Тиме је екипа која је планирала овај подухват показала да уме да планира колико има прстију на руци унапред (таман за један мандат), а после тога нек се неко други мучи и ради поново...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #36 on: August 04, 2018, 05:33:01 pm »

Beogradske priče: "Prvenac" kao "mali zmaj"
Zoran NIKOLIĆ   04. avgust 2018.

Naši inženjeri još 1958. godine projetkovali nesvakidašnji malolitražni automobil sa neobičnim rasporedom točkova "u krst" - podseća istoričar automobilizma Zoran Pualić

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

DANAS izgleda nestvarno da smo u zamahu nastanka domaće autoindustrije imali jedno naročito vozilo koje je, rame uz rame sa svetskim idejama, moglo da zauzme svoju planetarnu poziciju u svetu automobilizma. Priča počinje u Beogradu, u Udruženju istoričara automobilizma čiji nam predsednik Nebojša Đorđević otkriva arhivu o "prvencu". Bilo je to vozilo ispred svog vremena, uz originalne ideje naših stručnjaka s kraja pedesetih godina.

- Bio je to zanimljiv prototip predviđen za serijsku proizvodnju - objašnjava Đorđević.- Poslednji put ga smo se setili na dovoljno dobar način kada je održan prvi godišnji skup istoričara automobilizma 2007. godine. Na Saobraćajnom fakultetu je tada, na veoma lep način Zoran Pualić podsetio našu stručnu javnost na postojanje jednog ovakvog vozila. "Prvenac" je bio rezultat duha, rada i zalaganja inženjera Miroslava Nestorovića i Branislava Šependića - precizno beleži Pualić.- Bio je okupljen tim njihovih saradnika, koji su ih pratili od ideje do izrade prototipa, pa i ispitivanja i kasnijeg patentiranja.

- Bio je to dvosed sa dodatnim mestom za jedno dete i manji prljag. Imao je otvorenu karoseriju, kao kabriolet sa demontažnim tvrdim krovom. Dužina mu je bila 300 centimetara, širina 146, a visina 150, sa projektovanom težinom od 390 kilograma.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uprkos skromnom dvotaktnom motoru, izvađenom iz motocikla "tomos - puh 250 SGA", snage 14 konjskih snaga, prototip je na detaljnim i ozbiljnim ispitivanjima postigao brzinu od 86 kilometara na čas. Mogao je da savlada ozbiljan uspon od 21 stepen. Trošio je samo tri litra mešavine na sto kilometara zahvaljujući i veoma dobrom koeficijentu otpora.

- Kao veoma neobičnu karakteristiku, automobil je imao raspored točkova "u krst" - beleži dalje Pualić.- Po jedan točak bili su napred i nazad za upravljanje, a dva na pogonskoj centralnoj osovini - pa su činili takozvani romboidni raspored. Mogao je da se okrene u krugu čiji je prečnik bio nešto veći od 3,5 metra, tako da je bio idealan za gradsku vožnju. Prototip ovog atraktivnog vozila bio je proizveden u preduzeću "David Pajić" iz Beograda davne 1958. godine, što samo govori u prilog veštine naših inženjera i njihovog razumevanja svetskih trendova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na žalost, prototip nije sačuvan.

- Krajem pedesetih godina prošlog veka beleženo je masovno prisustvo popularnih mikro-automobila koje su proizvodile desetine manjih ili većih fabrika u hiljadama primeraka - podsećaju nas stručnjaci Udruženja istoričara automobilizma.- Bili su popularni pod imenima "BMWizeta", "gogomobil", "meseršmit"...

Naš "prvenac" na žalost nije uspeo da se probije u taj krug. U svakom slučaju, ubrzo je vreme pregazilo sva slična rešenja, a kako uočava Zoran Pualić, uskoro je krenula proizvodnja "pravih" malolitražnih automobila.

- Ne smemo zaboraviti da je u to vreme u Kragujevcu počela proizvodnja "fiće", koji je uskoro postao pravo narodno i nacionalno vozilo - ističu naši sagovornici.

Izvor: www.novosti.rs


* 01 824-PROTOTIP-PRVENA-DAVID-P.jpg (121.69 KB, 620x399 - viewed 55 times.)

* 02 824-PROTOTIP-PRVENA-DAVID-P.jpg (86.75 KB, 620x454 - viewed 57 times.)

* 03 824-PROTOTIP-PRVENA-DAVID-P.jpg (97.75 KB, 620x451 - viewed 59 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #37 on: August 05, 2018, 01:46:54 pm »

Red bi bio da se obeleži 50 godina ovog legendarnog automobila. U vreme, kada su se po Evropi širile pobune studenata, Mercedes je predstavio svoj prvi posleratni moderni model i prvi, koji se prodao u više od 1 mio komada. Do 1976, kad ga je zamjenio W123 koje je takodjer postigao odličnu slavu, prodali su ih 1.919.056. Kodno ime W115, prethodnik E klase, zvali su ga i Strich 8 (zarez osam) ili /8, po godini nastanka. W115 su bili modeli sa 4 cilindra, a W114 je bilo kodno ime sa motorima po 6 cilndra. I dandanas je prisutan u neverovatnom velikom broju širem svijeta, zahvaljujući velikoj pouzdanosti i kvalitetu izrade. U Nemačkoj je najomilijeniji oldtimer i ima veliki krug fanova, koji imaju i svoj forum, samo oko ovog auta. I na tom forumu se nadje sve informacije u vezi održavanja, obnove, tehničke informacije itd. Uz to, još i danas se dobi večinu rezervnih delova, što je tipično za Mercedes i nije slučaj kod ostalih brendova. Dosta dijelova se dobi i kao neoriginal, po dosta ugodnim cijenama. A što je najinteresantnije, ne treba ni dosta popravljati jer je ovaj model poznat po neverovatnoj izdržljivosti i pouzdanosti. Pogotovo nepoderivi dizel motori, koji su se pravili u 3 verzije (200D, 220D, 240D), a kasnije je stigao i snažniji 300D sa pet cilindra, koji je imao znatno bolje performanse, jedino što mu je potrošnja goriva bila visoka. 4-cilindarski dizeli su trošili u proseku 8 L/100km, što je tad bio jako dobar rezultat. Izmedju bencinaca je bio možda najpovoljniji 230E, sa ubrizgavanjem goriva, koji je napram ostalim bencinskim motorima imao poprilično pristojnu potrošnju. Auto je konstruiran da je izdržljiv a uz to jednostavno je i održavanje i otklanjanje kvarova. Kruže priče, da se sa dizel motorom napravi pola milijona do generalke. I da se prvi veći kvar desi tek na mio km. Bilo kako bilo, ovaj automobil ima i dandanas svjetski rekord u predjenim km, naime grčki taksist je sa ovim autom napravio oko 4,6 mio km, sa samo 3 motora u istom autu. Auto je danaz u muzeju Mercedesa.
  Ne bih pisao više, a koga interesira, ima nebroj linkova na netu oko ovog auta. Samo da opišem još moje izkustvo sa njim. Kao svi, poznali smo ovaj auto, koji je bio statusni auto i u bivšoj nam domovini, vozili su ga političari, a bolje firme imale su ga u svom voznom parku za prevoz direktora. Kad sam bio klinac, ćale je poznao jednog Austrijanca i on ga je vozio, pa je dolazio na more i nama u posjetu ali nikad se nisam njime vozio. Onda sam imao prilike prošle godine, da vozim sam jedno obnovljenog oldtajmera, godište 1976 sa 200D motorom. Auto star preko 40 godina i očekivao sam neko lupanje, da nešto škripi i tako. Ipak se radi o auto starom 4 decenije. Znao sam samo, da se i danas udobno vozi, jer sam to čitao na netu. Onda je siljedilo veliko iznenadjenje, da nisam mogao verovat. Jeste motor se čuje, kako danas nismo više naviknuti, ovi moderni dizeli su tihi odnosno kabina je dobro izolirana, što kod W115 nije slučaj. A W115 je i tad valjao za jednog tišig automobila svog vremena, navodno čak i tiši od nekih bencinaca. Pored toga 200D je jako spor, 240D kažu je dinamičniji ali još uvijek za današnja vremena spor auto. Ubrzanje 0-100 mu je dugih 32s, samo je još buba od zapadnih auta imala toliko dugo ubrzanje. Ali osim toga, vožnja je fenomenalna. Ponavljam, 4 decenije star auto, iza volana dobar položaj, udobno ko u fotelju (imao je i kožna sjedala) i vozio se ko da nema 40 godina. Ništa nije lupalo, ništa škripilo, ništa od ništa. Još pre vožnje divio sam se kako se zatvarao prtljažnik. Izuzetno precizno, ko švajcrski sat, to sam probao više puta jer je bilo neverovatno. I vrata su se lepo zatvarala, bez nepotrebnog lupanja.  Jedina mana mu je hrdja. Lim tada nije bilo dobar, a i antikorozivna zaštita se nije pravila kako godinama kasnije.  Oni, koji nisu vozili ljeti i zimi u lošim uvjetima, po slanoj cesti isl. preživjeli su koliko toliko očuvani, a one druge pogrizla je hrdja. I ovaj kojeg sam vozio je imao nove blatobrane i još neke dijelove karoserije, a motor i sva mehanika mu je originalna. Vlasnik je rekao, da nema problema sa njim i da je više pouzdan nego ovi noviji. A u garaži mu stoji i nova E - klasa...  W115, auto za sva vremena ?


* W115.jpg (433.87 KB, 2560x1440 - viewed 52 times.)
« Last Edit: August 05, 2018, 02:08:13 pm by galeb » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #38 on: August 09, 2018, 03:19:19 pm »

Najteži vozački test za taksiste na svijetu za koji se ljudi spremaju po 4 godine

Biti taksistom u Londonu nije lak posao. Da biste dobili licencu za vožnju legendarnog crnog taksija po ulicama glavnog engleskog grada, potrebano je položiti test po imenu The Knowledge. On se smatra najtežim testom za taksiste na svijetu.

Vozači se spremaju od dvije do četiri godine za njega, što i ne čudi kada je poznato da moraju naučiti napamet više od 25.000 imena ulica i još 20.000 prepoznatljivih gradskih simbola – od parkova i crkva do restorana, kazališta i kina. Zapravo trebaju znati svaku lokaciju koju bi turist poželio posjetiti.

Nikoga ne iznenađuje što The Knowledge prođe tek svaka peta osoba. Pitate se zašto uopće vozači trebaju štrebati ulice napamet, kad postoji GPS?

GPS-om se vozači ne smiju koristiti na testu, dok u automobilu trebaju biti spremni na sve. Primjerice, ako se zbog građevinskih radova zatvori jedna ulica u gradu, taksisti trebaju što brže naći alternativu kako bi klijenta dovezli do željene destinacije.

Što trebate naučiti da biste prošli ovaj tekst, pogledajte u videu Great Big Storyja.

https://punkufer.dnevnik.hr/

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #39 on: August 09, 2018, 06:52:56 pm »

А кад би код нас увели и најблажу верзију стручног испита избила би револуција, побуна у смислу угрожавања права и слобода грађана, званих таксисти...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: September 18, 2018, 08:24:57 am »

Iz nekog starog Zabavnika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* automobili 01.jpg (323.02 KB, 900x1171 - viewed 87 times.)

* automobili 02.jpg (339.34 KB, 900x1183 - viewed 81 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #41 on: September 18, 2018, 11:53:26 am »



Od celog ovog pregleda najzanimljiviji mi je odnos cena vozila. Najjeftiniji je bio Trabant. Pokazuje da je realna bila priča mog tate da se porodica stisla i žestoko štedela celih šest meseci da bi tata kupio Ford Taunus 12M, koji je po njegovim rečima plaćen 3,5 miliona (starih), tj. 35.000 dinara. Manji deo te sume je mama obezbedila preko kredita u BB. Pošto je moja porodica bila "srednje stojeća - službenička", lepo je poređenje sa današnjim vremenom. Ko može za pola godine uštedeti toliko od plate da, uglavnom kešom, kupi Forda sa 4 vrata? Pitam se, pitam se!? NIJE VALJALA ONA JUGA, NIJE UOPŠTE VALJALA!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #42 on: September 18, 2018, 07:16:11 pm »

Citroen skoro ista cena kao Mercedes. Nisam znao da je bio tako skup.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #43 on: September 18, 2018, 08:23:59 pm »

Skoro ista, razlika je jedan Tristac.
 
Jedan od mojih sefova se zalio kako kao pukovnik mora stedjeti godinu dana da bio kupio Juga petobrzinca. Kao kapetan sa dvije male curice jeo je restovan krompir 3 puta na dan da bi kupio Taunus 12M 1967. godine.

Ovi automobili su sa pocetka sedamdesetih i ti modeli su se kupovali za dinare. Fali "2CV", Reno se prodavao samo za devize.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #44 on: September 22, 2018, 04:56:38 pm »

Milicijske Bube.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I Mečka presretač. Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Buba Milicija 01.jpg (64.83 KB, 600x450 - viewed 50 times.)

* Buba Milicija 02.jpg (434.46 KB, 1024x663 - viewed 47 times.)

* Buba Milicija 03.jpg (95.52 KB, 980x599 - viewed 67 times.)

* Mercedes Milicija 01.jpg (123.51 KB, 980x599 - viewed 63 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.