PALUBA
March 19, 2024, 10:25:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26]   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка вишенамјенских хеликоптера за Војску Србије  (Read 98243 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bojadin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #375 on: December 12, 2021, 04:54:29 pm »



Ako se ostvari ova nabavka RV i PVO će imati 16 H-145, 17 Mi-17, 19 Mi-35 i 29 SA/SOKO-342.

Ja lično bih više voleo da je naručeno malo više Mi-17, a manje Mi-35.

Slažem se za odnos u korist Mi-17, ali otkud ih sad ima 13 po ovoj računici?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #376 on: December 12, 2021, 05:57:16 pm »



Quote
Radić: Pitanje je zašto Srbija kupuje helikoptere koji su davno proizvedeni

Srbija će u sljedeće dvije godine nabaviti ukupno 30 novih i polovnih vojnih helikoptera, dok će se oprema i naoružanje kupovati od domaćih proizvođača. Za to je u narednih pet godina planirano gotovo 1,25 milijardi eura, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić trećeg dana posjete Nišavskom okrugu. Dodao je da to ne obuhvata ono što se inače kupuje od ruskih, francuskih i drugih partnera na međunarodnom tržištu. Nakon sastanka sa vojnim vrhom i ministrom finansija, Vučić je istakao da su petogodišnjim planom i programom za vojsku predložene ogromne investicije, dodajući da bi trebalo uložiti gotovo 500 miliona eura godišnje više nego do sada, iako su potrebe vojske veće za 700 miliona eura.

Gost vijesti je Aleksandar Radić, vojni analitičar.



Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #377 on: December 12, 2021, 07:40:27 pm »

To bi trebalod a bude to. Jedino Kiprani imaju Mi-35P i to 11 komada.

Kada se udje u pogresan voz, sve stanice su pogresne. Tek ce se videti kolika je greska bio Mi-35M, a tek ovi kiparski polovnjaci ce nam doci glave. Ipak taj mesetarski lobi uvek pobedi, kao sto je pobedjivao i u JNA, ali u manjoj meri. Kao sto sam davno i prognozirao, kada bude drzava i iznasla para i volje da uradi i kupi nesto smisleno, to ce se prosuti zbog pojedinaca koji lepo zive kraduckajuci sopstvenu drzavu. Pa kad zagudi narod pita kako ovo nije kao na onom spotu sto smo gledali, a tada je vec kasno. Da su kupili makar nove Mi-35M, pa i da proguta covek, ali ovo je sramota, spickati tolike para u nesto sto moze jos sedam ili osam godina da leti. Trebali smo da kupimo Mi-28NM, ali to moze da uradi neko ko stvarno misli nesto dobro svojoj drzavi, ali sta je tu je. Strasno sta rade ljudi kod nas.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #378 on: December 12, 2021, 08:59:39 pm »

Slažem se za odnos u korist Mi-17, ali otkud ih sad ima 13 po ovoj računici?

To je valjda sa onih 6-8 Mi-8 koji se provlače već 40 godina.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #379 on: December 12, 2021, 09:30:33 pm »

Некада давно причитао причу о Димитрију Туцовићу и апанажи краља Петра. Влада је предложила да се апанажа драстично повећа, социјалисти су били жестоко против тога, штампа је ударала у таламбасе. На крају је краљ Петар позвао Димитрија Туцовића на двор и објаснио му о чему се ради. Разлика у парама је уствари ишла за војску.

У постојећој ситуацији, био бих веома уздржан са критикама, јер сам сигуран да немамо комплетну слику. О неким стварима само можемо да нагађамо. Србија је за длаку избегла америчке санкције приликом набавке она четири Ми-35М. Какве би биле реакције да је уместо њих набављан Ми-28НМ?

Да сутра потпишемо уговор за набавку 15 нових Ми-35М (уместо ова 4 која се најављују), којом брзином би ти хеликоптери могли бити испоручени? Руска наменска индустрија ради у три смене за домаће потребе, јер је модернизација руске војске у пуном току. Да ли је брже модернизовати кипарске Ми-35П, или набавити потпуно нове Ми-35М?

Како ће Америка гледати на набавку половних хеликоптера са Кипра, који ће омогућити да Кипар набави нове хеликоптере са Запада, можда америчке? Каква би била реакција да Србија набавља нове хеликоптере из Русије?

Да ли би се модернизација тих кипарских хеликоптера радила у Србији, или у Русији? Ако би се радила у Русији, када ти хеликоптери стигну нико неће тачно знати шта стиже, односно на који ниво су модернизовани. Ако се буде радила у Србији, то је прилика да се домаћа индустрија оспособи за одржавање ових хеликоптера.

Које би количине Атака ракета (и осталог наоружања) добили уз те хеликоптере са Кипра? Какве су могућности за њихову модернизацију?


Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #380 on: December 12, 2021, 10:24:37 pm »

Znam ja „Fazan” da mora uvek neko i da „podrzava” to sto se radi, pa makar bilo i totalno naopako, a treba i preziveti. Nego ja to vise za sebe onako. Volim kad prodje nekoliko godina, pa se vratim na ono sto sam pisao i posle mi bude milo, imam utisak da sam makar posteno pokusao nesto sto je u mojoj moci kada su vam namere postene, a to je da napisem sta mislim da je najbolje za drzavu svih nas. Mozda ja nemam uvid, lose rasudjujem, nemam veze sa zivotom, ali me demantuju stvari koje sam nekada pisao. Od Kobca, tenka do njihovih modernizacija Orla i ostalih cuda. Tako i ovo. Nece proci mnogo vremena i zalicemo sto smo uzeli ove Kiparske helikoptere, a i Mi-35M. Ne bih da lamentiram po ko zna koji put zasto. Milosevic je cesto pominjao da su ga „neke” sankcije omele da kupi ovo i ono. Da moze da ustane i da ga vrate u vreme kada je bio ”faktor mira i stabilnosti”, mislim da bi kupio sve ono zasta su mu pretili da ce da mu zavrcu j..a. Na kraju nije kupio, a otkinuli su mu glavu. Ova kupovina H145M, je odlicna. Masina je stvarno vrhunska i tu nema greske. Samo dok ne slete ti kiparski ja se nadam da od toga nema nista. Ko da im odrzava te krsine toliko dugo, ne mogu nocu da ih koriste, danas 2022. godina je tu?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #381 on: December 13, 2021, 01:01:13 am »

@BSD
Не гласам у Србији и не плаћам порез, тако да немам потребе да било шта подржавам. Посматрам са стране. Не ради се о увођењу санкција, него о њиховој примени, јер санкције за оне који купују оружје од Русије већ постоје.

Ситуација је другачија него у време Милошевића, неке ствари су повољније, неке су мање повољне него што су биле. Оно што је битна разлика је да Србија данас нема излаз на море, који је СР Југославија имала. Друга битна разлика је да су деведесетих на истоку Европе постојале велике количине релативно модерног оружја совјетског порекла. Оно што је пре 25 година било релативно модерно, данас је релативно застарело.

У којем року би Русија могла да испоручи Србији 15 нових борбених хеликоптера - било Ми-28 или Ми-35? У време док она сама има проблема да убрза модернизацију сопствене војске? Које би биле алтернативе, за јуришни хеликоптер? Којом брзином би могле да буду испоручене?

Са друге стране, којом брзином могу да се ремонтују кипарски хеликоптери и оспособе за ноћно летење?

За Х-145М се слажем, сјајан хеликоптер - али он не није јуришни хеликоптер и не може да буде.

Што се тиче Кобаца, модернизације Орла итд. - шта мислиш колико се неуспешних пројеката наменске индустрије лансира у Америци, на месечном нивоу? Само што компаније не ударају у таламбасе као у Србији.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #382 on: December 13, 2021, 02:57:24 am »

Videcemo koliko brzo ce da stignu u Srbiju i da li  ce nakon toga (cim stignu) da im se „izmisli” modernizacija i obavezan remont. Onda gledaj koliko ce to da traje, pa ces nakon tih godina i para da shvatis kolika smo vnago pojeli, posto i dalje vozamo krseve za debele pare, a napasti nas niko nece. Rusi su njima nudili Mi-28NM, cak su vise puta zbog toga bili tamo. Kupovina Mi-28NM ne bi dovela ni do kakvih sankcija, vec bi bilo zavrtanja. Neko nece da mu zavrcu i onda ostane bez glave kao Milosevic, ako si me shvatio. Da je Milosevic kupio to sto je trazeno iz vojske, pitanje je sta bi se desilo sa agresijom, a posto nije, znalo se sta ce se desiti. Ti derivati Mi-24 su prevazidjen koncept, a H-145M je u svojoj klasi vrhunska letelica i tu nema price.

Pa Milosevic ocigledno nije imao volje da se bavi vojskom, niti je bio upucen nesto posebno niti je shvatao sta ona znaci ili je kasno shvatio. On je trazio od jednog visokog oficira (ne secam se imena, pominjao ga je u Hagu, Delic kao svedok ima ga u stenografskim beleskama) da mu napravi licnu istragu stanja u jedinicama VJ kako bi proverio stanje u odnosu na ono koje je Perisic izneo na prethodnoj sednici Vrhovnog saveta odbrane. Covek je to doneo za sledecu sednicu posle ne znam koliko meseci (nasta je Perisic sa ekipom negodovao) i navodio taksativno sta je stanje na terenu, a sta je u zvanicnom izvestaju. Da skratim, kada je zavrsio, Milosevic je pitao Perisica sta on ima na to da kaze i onda je ovaj poceo da prica da su to podmetanja koja mu se duze vreme serviraju i tako. Onda je Milosevic rekao tom coveku imate li vi nesto da dodate, on mu je rekao posto je NGS Perisic u svom izvestaju napisao sta bi trebalo da se uradi, nabavi, ja sam sa ljudima, analizirao i taj deo i onda je naveo sta bi minimalno trebalo. Kada je zavrsio, kazao mu je Milosevic (parafraziram), da niste preterali, ne verujem da je bas toliko lose stanje i da treba bas to sve, ovaj mu je odgovorio, ako ne nabavimo i uradimo navedeno znacemo vrlo brzo, a ako uradimo mozda budemo imali vremena da uradimo jos nesto, pa mu je Milosevic rekao onako seretski, toliko ne mozemo, znaci gotovi smo, pa je tamo bio smeh. Covek je ustao i rekao u tom slucaju smo gospodine predsednice mi u VJ zaista gotovi, ali znajte necete se ni Vi mnogo bolje provesti od nas. Posle toga su ga Milosevicevi dusebriznici poslali za atasea i cao. Eto kako posten covek zavrsi kod nas, cak i kada se trazi da uradi posao. Razmisljao sam posle o tome i mislim da je stanje bilo jos gore od tog koje je cak i on naveo. Sve to na kraju dodje na naplatu.

Pa evo sad znamo posle toliko godina, da je Kertes prebacio lovu za JSO Mi-24 na jedan poziv telefonom. Tada je to bila dosta dobra masina, danas vise ne u bilo kakvom sukobu , gde ovi dole imaju vise od AP.
Logged
bojadin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #383 on: December 15, 2021, 12:17:40 am »

Slažem se za odnos u korist Mi-17, ali otkud ih sad ima 13 po ovoj računici?

To je valjda sa onih 6-8 Mi-8 koji se provlače već 40 godina.
Mislim da od tih osmica leti bukvalno samo 1. Ostale otpis.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #384 on: February 01, 2023, 10:19:59 pm »

Прије неки дан, током обиласка 72. специјалне бригаде у Панчеву од стране министра Вучевића, новинари су примјетили нову оптоелектронску опрему на хеликоптеру Х-50Б (H-145M). Наиме, ради се о америчком систему L3 Wescam MX-15D са ласерским обиљеживачем циљева. Дало би се закључити да није далеко опремање ласерски вођеним ракетним зрнима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 14503-sa-MX-15D-1600x900.jpg (117.2 KB, 1600x900 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 401



« Reply #385 on: March 23, 2023, 03:13:38 pm »

VOJSKA JAČA ZA "KAZU" I "ERBAS" HELIKOPTERE: Ratno vazduhoplovstvo ove godine očekuje isporuku letelica koje će podići borbene mogućnosti

RATNO vazduhoplovstvo Vojske Srbije spremno je za novi talas modernizacije vojne tehnike - prijem prvih "Erbasovih" helikoptera H-145M i transportnog aviona "kaza" istog proizvođača. Najkasnije na jesen prvi primerci ugovorene i plaćene tehnike naći će se u naoružanju naših snaga, koje će time zabeležiti novi tehnološki skok i niz novih operativnih sposobnosti.

Već za nekoliko meseci počinje i isporuka ugovorenih helikoptera H145M iz fabrike u Nemačkoj, gde je već spremna prva iz kontingenta od deset ugovorenih letelica. Reč je o VIP primerku, namenjenom za prevoz važnih ličnosti, koja je prigodno ofarbana u boje srpske trobojke. Prijem ove letelice očekuje se u letnjim mesecima, posle čega počinje isporuka prema ugovorenoj dinamici. Svi helikopteri trebalo bi da budu na nivou "H-fors" 3, koji omogućava ugradnju složenih sistema i modernog naoružanja, a u istom paketu je i simulator dragocen za obuku pilota.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 332571_prezentacijanovihhelikoptera07122019-76-_iff.jpg (55.07 KB, 770x514 - viewed 5 times.)
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.