PALUBA
April 24, 2024, 04:37:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Istorija razvoja vozila marke TRABANT  (Read 47266 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #90 on: February 13, 2017, 07:38:27 pm »

@koji je to bolji auto od moskvica?  Tihi, evo ga:


* koji je to bolji od mosvkića.jpg (333.14 KB, 2154x1476 - viewed 53 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #91 on: February 13, 2017, 07:54:03 pm »

MOskvič, neznam koji, imao je fantastičnu funcionalnost blendanja u rikverc.. samo ručicu menjača dao u desno i upalile se lampe za rikverc.. odlično za šalabajzere sa dugim svetlima Wink
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 222


« Reply #92 on: February 13, 2017, 08:28:46 pm »

Истина је вероватно негде између  Smiley Не мислим да у комунистичким земљама нису били у стању да направе добар аутомобил. Радило се о приоритетима. Тај унапређени трабант би морао да буде скупљи и самим тим мање доступан. Слично је и са руским аутомобилима, могао је москвич да буде и штедљивији, али би онда био скупљи.

Веома често долазимо у замку да посматрамо ствари од пре 40-50 година кроз призму времена у коме живимно, а не видимо колико се свет променио у том периоду. 
У време када је настао трабант, Ситроен је производио спачек са 375 кубика и 19 коња. Први фиат 500 је имао 13 коња. Све су то били двотактни мотори.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #93 on: February 13, 2017, 08:35:27 pm »

Vi i vaši suputnici osjećat ćete se prostrano. To prikzuje pogled u unutrašnjost demo modela.

Izvana malo auto, a iznutra 4 odrasle osobe se smeštaju sasvim udobno. Lepo izgledaju ove cure u mini suknjama! 

Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #94 on: February 13, 2017, 10:26:57 pm »

Истина је вероватно негде између  Smiley Не мислим да у комунистичким земљама нису били у стању да направе добар аутомобил. Радило се о приоритетима. Тај унапређени трабант би морао да буде скупљи и самим тим мање доступан. Слично је и са руским аутомобилима, могао је москвич да буде и штедљивији, али би онда био скупљи.

 
Веома често долазимо у замку да посматрамо ствари од пре 40-50 година кроз призму времена у коме живимно, а не видимо колико се свет променио у том периоду. 
У време када је настао трабант, Ситроен је производио спачек са 375 кубика и 19 коња. Први фиат 500 је имао 13 коња. Све су то били двотактни мотори.

  I ja sam razmišljao slično. Kad su npr. Sovjeti imali vrhunsku vojnu i svemirsku tehniku, sigurno bi mogli i dobra kola da naprave ali to nije bilo u interesu vlasti.

U drugom dijelu posta: Spaček i Fiat 500 nisu nikad imali 2taktne motore. A pored toga Citroen, Fiat i sve ostale zapadne auto marke imale su u ponudi širok izbor modela. Ovi koji si naveo tek su na spodnjoj granici ponude. Onda su imali veće i bolje modele sve do luksuznih (npr. Citroen DS ili Fiat 130). A takvih je na istoku nedostajalo.

U DDR je bila još jedna specifika, t.zv. Genex katalog. U tom katalogu su bili razni proizvodi, pa i automobili, koje je mogla kupiti rodbina gradjana DDR na zapadu. Biraš auto po katalogu i kupiš ga za brata u DDR kao poklon. Najprije se na listi bili samo auti istočnog porijekla, medju kojima i naš 101. Kasnije u 80-im moglo se i zapadne aute kupiti, ko je mogao i BMW...
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #95 on: February 13, 2017, 10:27:53 pm »

2 primjera iz Genex kataloga


* genexauto 77.jpg (492.36 KB, 1470x1278 - viewed 51 times.)

* GENEX auto 1989.jpg (474.34 KB, 1920x2818 - viewed 65 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #96 on: February 13, 2017, 10:29:19 pm »

Vi i vaši suputnici osjećat ćete se prostrano. To prikzuje pogled u unutrašnjost demo modela.

Izvana malo auto, a iznutra 4 odrasle osobe se smeštaju sasvim udobno. Lepo izgledaju ove cure u mini suknjama!  


 Lovac, dobro ti to vidiš. Da, fine su cure. A vozač bi mogao da vozi svemirsko plovilo u zvezdanim stazama.

Što se prostranosti tiče: gledao sam jednom fiću i pitao se kako smo mi tu unutra 4 sjedili, svi odrasle osobe.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #97 on: February 13, 2017, 10:31:59 pm »

Истина је вероватно негде између  Smiley Не мислим да у комунистичким земљама нису били у стању да направе добар аутомобил. Радило се о приоритетима. Тај унапређени трабант би морао да буде скупљи и самим тим мање доступан. Слично је и са руским аутомобилима, могао је москвич да буде и штедљивији, али би онда био скупљи.

Веома често долазимо у замку да посматрамо ствари од пре 40-50 година кроз призму времена у коме живимно, а не видимо колико се свет променио у том периоду. 
У време када је настао трабант, Ситроен је производио спачек са 375 кубика и 19 коња. Први фиат 500 је имао 13 коња. Све су то били двотактни мотори.

у време кад се правио москвич никог није било брига за потрошњу. гориво је ионако било јефтино, а нафтна криза је уследила касније. а друго, имали су и руси луксузне моделе, али за другове на функцијама.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #98 on: February 13, 2017, 11:47:09 pm »

Evo ja sam vozao moskvica, model pre aleka, (ne znam ime, limuzina) 1.5 motor, zadnja vuca, veliki auto sa nazalost jako malim prostorom za putnike. Potrosnja mu je bila uzasna, 12-13l na 100km prosecno, pri tom, (to je bio dedin auto) je kupljen nov, vozen 2-3 puta mesecno iskljucivo vangradska voznja,(relacija Pancevo-vikendica u deliblatskoj pescari) uvek garaziran, odrzavan maksimalno, nakon 15-ak godina prodat sa 47 000km za 200e. Jedina prednost koju sam ja video je visok klirens vozila pa sam mogao sasvim normalno da vozim po bespucima, inace nakon 10-ak godina, gotovo ne vozenja, na autu je serijski pocelo da crkava sve i svasta, blagi uzas. Nekako smo dedu nagovorili da se resi bede (deda je bio veliki komunista) i kupili mu pasata dvojku 1.8i karavan, koji je deceniju nakon toga bio u gotovo istom stanju kao sto je kupljen. Pre moskvica deda je vozio peugeot 204, auto kojim je bio prezadovoljan.

  Slican je problem sa ladom nivom. Ujak je kupio (za istu pescaru) relativno nov auto sa 20-ak hiljada km predjenih i sa ugradjenim plinom. Auto je sasvim normalno trosio 12-15l plina, a pri tom u njemu nije bilo mesta za cetiri putnika. Da napomenem da smo ipak svi oko 2 metra visine, i da nismo bas "standard ruskog tehnkiste" Cheesy Ujak, proda nivu, uzme pasata, kaze, kada padne sneg sedece u Pancevu...Cheesy
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #99 on: February 13, 2017, 11:55:11 pm »

тог истог пасата да не видим од беле цркве до београда ауто стар три године разбио ми је бубреге по прилично добром путу. нека фала лепо... француз је закон  Wink
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #100 on: February 14, 2017, 12:01:04 am »

тог истог пасата да не видим од беле цркве до београда ауто стар три године разбио ми је бубреге по прилично добром путу. нека фала лепо... француз је закон  Wink


E onda znas, vikendica je par kilometara od table na kojoj pise "david" blizu BC Smiley Inace, ja sam ipak fan japanskih vozila (kada su nova u pitanju) ali ne mogu da ne pohvalim Golfa II dizela koga sam vozao neko vreme, ja i gospodja napred, a pozadi 650 kg starog gvozdja...Da nema te "udobnosti" poznate za golf II, tesko da bi bilo i te nosivosti.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 222


« Reply #101 on: February 14, 2017, 01:49:27 am »

у време кад се правио москвич никог није било брига за потрошњу. гориво је ионако било јефтино, а нафтна криза је уследила касније. а друго, имали су и руси луксузне моделе, али за другове на функцијама.

Управо тако, мада на главном тржишту (СССР) нису имали проблема са ценом горива ни у јеку нафтне кризе.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #102 on: February 14, 2017, 09:03:49 pm »

тог истог пасата да не видим од беле цркве до београда ауто стар три године разбио ми је бубреге по прилично добром путу. нека фала лепо... француз је закон  Wink

  Koji Passat, koja modelna godina ? Barem od verzije B6 (2005-2010) dalje dosta je udobna vožnja. A ako se dobro sečam i B5 prije njega nije bio tvrd. Jedino ako su tvrdja sjedala problem. Ali kad predješ 10 sati vožnje u jednom danu recimo, bolja su tvrda sjedala nego meka. I francuzi nisu više ko nekad. Pre 30 godina tipičan Francuz je maltene "plivao" na putu a sjedala meka ko jeftine fotelje.  Vozio se u Laguni II i vrlo udobna vožnja. U Laguni III se nisam vozio ali sam čitao test, gdje su napisali da nema više komfora od II, da je osjetno tvrdja u vožnji.  Sa druge strane Nemačka kola postala su udobnija, nego u prošlosti.
   Sečam se da sam se davno udobno vozio u Ladi Samari.  Sad me stvarno interesira dali je to bio samo moj subjektivni osječaj ili je stvarno tako bilo ? Jer ja sam tad vozio Yugo 45...
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #103 on: February 14, 2017, 09:06:41 pm »

Sad sam primjetio u postu od tihi-ja, passat dvojka - B2 ?  Pa da, tad su Švabi pravili još tvrda kola. Nije više tako, mnogo se promjenilo od tad.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #104 on: February 15, 2017, 08:34:39 am »

Истина је вероватно негде између  Smiley Не мислим да у комунистичким земљама нису били у стању да направе добар аутомобил. Радило се о приоритетима. Тај унапређени трабант би морао да буде скупљи и самим тим мање доступан.

Upravo to... Vec sam ranije naveo da su strucnjaci fabrike VEB Sachsenring Automobilwerke Cwikau redovno na unapredjenju i projektovanju novih modela prototipova, medjutim u zemlji gde je pod komunistickom vlascu privreda bila planska, vrh drzavne vlasti je svaki predlozeni novi projekat odbijao. Odgovor im je bio da je Trabant u postojecem obliku, sasvim primeren radnickoj klasi u DDR-u.

Evo nekoliko primera prototipova:


Prototip P50/500

1954.godine,  napravljen je prototip automobila u sedan i karavan verziji pod oznakom P50/500. Po prvi put je upotrebljen naziv "Trabant". Vozilo je napravljeno i razvijeno u istraživačkom i razvojnom centaru u Karl-Mark-Stadtu i stilski podseca na kasnije proizveden AVZ P70. Prototipovi Trabant P50/500  iz 1954.g. su kasnije proizvedeni u varijanti Trabant.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prototip Trabant 50P u sedan verziji 1954.g. -1.JPG (290.12 KB, 1280x960 - viewed 51 times.)

* Prototip Trabant 50P u sedan verziji 1954.g. -2.jpg (157.01 KB, 800x531 - viewed 33 times.)

* Prototip Trabant 500 u karavan verziji 1954.g. -1.JPG (516.51 KB, 2096x1791 - viewed 71 times.)

* Prototip Trabant 500 u karavan verziji 1954.g. -2.jpg (285.29 KB, 1280x960 - viewed 83 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.