PALUBA
July 17, 2018, 02:38:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: If you are experiencing problems during registration process, please contact us on flushroyal75@gmail.com or miodrag.radojkovic@paluba.info
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Втора светска војна -бункери  (Read 572 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« on: February 10, 2017, 12:27:03 am »

Авионски Бункер Третиот Рајџ идејата е да кога пајга некоја граната таа да се лизни по страните.


* bunkeri.jpg (310.91 KB. 866x1390 - viewed 89 times.)

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #1 on: May 16, 2018, 10:15:10 pm »

Кога започнала инфазијата врз ссср  проблем бил  тоа што голем број од тенковите не работеле немале резерни делови и голем број од овие тенкови биле веке под окупација на германците .Поради таа цел за одбрана на москва започнало да се подготуват  бетонски бункер кој ке можат со еден камион да се транспорират  на одредените места . Советските војници биле задоволни бидејки пружале заштита од пушкено зрно или од шрапнел но не од директен удар од тенк или топ. Вкупно црвената армија нарачала 9500 вакви бункер овие бункери подоцна ке станат примерок за албанскиот концепт на бункери .


* 0_112fae_866db5fa_XL.jpg (250.2 KB. 800x600 - viewed 14 times.)


* ÆÁÎÒ Îáíèíñê-Model.png (245.12 KB. 2221x2879 - viewed 13 times.)* 47091922_IMG_2159.jpg (429.12 KB. 700x525 - viewed 14 times.)

Logged
kumbor
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13 274


« Reply #2 on: May 17, 2018, 07:05:20 am »

Авионски Бункер Третиот Рајџ идејата е да кога пајга некоја граната таа да се лизни по страните.

[ Attachment ] [ Attachment ]

Оваква форма спречавала је директан погодак из ваздуха, али тешка бомба која би пала уз темељ би га растресла и учинила неупотребљивим, сем ако је бетонски темељ дубок 5-10 метара.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #3 on: May 17, 2018, 03:05:31 pm »

Авионски Бункер Третиот Рајџ идејата е да кога пајга некоја граната таа да се лизни по страните.

[ Attachment ] [ Attachment ]

Оваква форма спречавала је директан погодак из ваздуха, али тешка бомба која би пала уз темељ би га растресла и учинила неупотребљивим, сем ако је бетонски темељ дубок 5-10 метара.

Да така само испаднало дека една граната успеала да го дупни горнио дел на ѕидот ке ти испратам цели  скици како излгедал  овие бункери инаку прилично високи  над 15 метри
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #4 on: May 18, 2018, 01:36:10 am »


* bunkeri1.jpg (128.01 KB. 782x556 - viewed 15 times.)

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #5 on: May 18, 2018, 07:53:51 pm »


* bunkeri12.jpg (98.5 KB. 1024x768 - viewed 13 times.)

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 24 queries.