PALUBA
March 29, 2024, 09:55:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Austrougarske utvrde u Hercegovini  (Read 7043 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: February 14, 2017, 06:07:33 pm »

Tražeći nešto o onim fortovima oko Sarajeva, naletim na ovaj pdf, lijepo obrađeno.

------------------------------

Austrougarske utvrde u Hercegovini

Obrambena crta: Kalinovik, Ulog-Obrnja, Nevesinje, Stolac (die zweite linie)

Autor : Manuel Martinović

http://www.cidom.org/wp-content/uploads/2016/01/Manuel-Martinovic_-_Hercegovina_A-U_utvrde_fortice.pdf
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: February 14, 2017, 07:53:01 pm »



Eh, šta je Carevina posagradila kojekuda, mi za sto godina nismo uspeli srušiti!
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2 on: February 14, 2017, 08:07:02 pm »

ponavlja se istorija
u obliku izgrađenih firmi u ex državi i tih istih propalih firmi u novoj državi...off za banovanje, ali jače je od mene!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #3 on: February 15, 2017, 05:17:15 pm »



Eh, šta je Carevina posagradila kojekuda, mi za sto godina nismo uspeli srušiti!

Kazu cime se budala ponosi, toga se pametan stidi ! (Kad smo vec kod rusenja, od Ilira do NOB-a)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: September 29, 2018, 05:47:24 pm »



Tvrđava Strač


Tvrđava Strač naziv je nekoliko fortifikacionih objekata iz doba Austro-Ugarske u pojasu Trebinje - Bileća, Bosna i Hercegovina. Građeni su od 1910. do 1916. godine, sa ciljem zaštite Bokokotorskog zaliva, odnosno i priprema Austrougarske za rat nakon aneksije Bosne i Hercegovine. Bila je drugo po veličini austrougarsko vojno utvrđenje u ovoj monarhiji. Austrijanac Konstantin Volker iz Instituta za istorijsku arhitekturu u Gracu istraživao je fortifikacione objekte u okviru svoje doktorske disertacije.

Objekti su imali ogromne profile željezne konstrukcije od kojih je veliki dio poslije Drugog svjetskog rata u obnovi i izgradnji zemlje sa kule skinut i pretopljen. Ovaj fortifikacioni objekat bio je naoružan sa dvije haubice 100 milimetara od sedam kilometara dometa i sa dva topa za ličnu odbranu, te sa 24 mitraljeza i 12 reflektora. Na vrhu ovog objekta su četiri čelične kupole, napola zidane a napola gotovo uklesane u kamen. Kupole su teške oko 25 tona, od kojih su dvije bile osmatračnice, a dvije su služile za haubice. One su izvučene, "Poršeovim" traktorom, a ne volovskim zapregama kako se mislilo.




Istraživanje je potvrdilo i da su u unutrašnjosti objekta vojnici imali agregat na dizel gorivo, ali i žičaru koja se koristila prilikom gradnje objekta, o čemu svjedoče podaci iz Beča koje će trebati potvrditi.

Danas je veći dio objekta Strača, koji je imao od 50 do 60 prostorija za smještaj vojske, urušen sam od sebe, a jedan dio je još očuvan pa je ono što se vidi najviše ruševina, osim jedne očuvane prostorije sa protivmitraljeskim štitom.

Austrijski stručnjaci, preračunavajući ondašnje krune u današnju valutu euro, izračunali su da je gradnja ove tvrđave na Straču koštala 60 miliona evra.
Ovo mjesto ima ogromni turistički potencijal. Problem je što se još ne zna ko je legitimni vlasnik Strača – država, grad, neko drugo pravno ili fizičko lice. [1]
Prema odluci Ministarstva kulture BiH tvrđava Strač iznad Trebinja nije zaštićeno kulturno dobro. [2]

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: February 13, 2019, 02:28:51 pm »



Snimak tvrđave Strač.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: February 13, 2019, 02:33:17 pm »


Jedan zaista detaljan obilazak tvrđave Strač, na ivici avanture, svaka čast.


Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #7 on: February 13, 2019, 05:01:34 pm »

Da, bacanje kamenja u catrnju je jako avanturisticki, i u skladu sa tradicijom (samo ne bacati u cacinu i djedovu catrnju) kao i kamena sa ramena.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: February 22, 2019, 02:58:56 pm »


 Smiley

Što si na kraj srca, neće par kamenja učiniti neku štetu i onako nebrigom ruiniranih ostataka.

Dešavale su se i groznije stvari, kada se nako nameri na nešto jer mu se može  Roll Eyes

Evo primera iz 2012. godine.




« Last Edit: February 22, 2019, 03:05:28 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: February 28, 2019, 09:47:46 am »



Malo starija vesti i video prilog RTRS.


...


"Trebinje-austrougarska tvrđava i garnizon od 1878. do 1918."


"Trebinje-austrougarska tvrđava i garnizon od 1878. do 1918.", bila je tema predavanja Folkera Pahauera, profesora na Institutu za urbano i arhitektonsko naslijeđe Tehnološkog univerziteta u Gracu.

Predavanje je izazvalo veliko interesovanje Trebinjaca u Muzeju Hercegovine, a ovo studiozno istraživanje ujedno je bila i njegova doktorska disertacija.

Profesor Folker Pahauer iz Austrije predstavio je svoja istraživanja fortifikacijskog sistema građenog tokom 40 godina vladavine Austrougarske monarhije nad Bosnom i Hercegovinom. Obišao je petnaestak utvrđenja oko Trebinja, ali i tvrđave u samom jezgru grada. Riječ je tvrdi Pahauer, o novoj vrsti utvrđenja bivše monarhije, koja je specijalno građena za ovo područje u nekoliko faza, sa izuzetnim odbrambenim sistemima.

- Neka utvrđenja su nažalost u oštećenom stanju, ali na primjer tvrđava Strač je prilično dobro očuvana. Na njoj se nalaze karakteristične čelične kupole, koje su jedino očuvane - kaže Pahauer.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Strač je sa 365 prostorija tvrdi Pahauer, najmodernaije utvrđenje koje je Austrougarska monarhija sagradila za vrijeme svoje vladavine. Priznaje, bilo jako teško dolaziti do bilo kakvih zapisa toga vremena, čak i u Bečkom arhivu, s obzirom na zabranu fotografisanja vojnih objekata.

- Što se tiče same izgradnje, posebno period iza 1900. godine, nećete naći nijednu fotografiju. Јa nisam nažalost mogao da nađem nijedan slikovni zapis izgradnje samog Strača - kaže Pahauer.

Speleološko društvo "Zelena brda" iz Trebinja godinama sarađuje sa profesorom Pahauerom u terenskim istraživanjima. Smatraju da ne treba zanemaritini aspekt njihovog obnavljanja, po uzoru na pojedine tvrđave iz Italije i Hrvatske, koje su pretvorene u atraktivne turističke destinacije

- Imamo namjeru da ih velerizujemo, čak postoji ideja za projekat za obnovu Strača - kaže Dubravno Kurtović, predsjednik ovog društva.

Autrougarske tvrđavnje, su važan dio trebinjskog arhitektonskog naslijeđa, ali i spomenici izuzetne istorijske važnosti, ne samo ovog regiona već i centralne Evrope.


izvor






* tvrđava.jpg (58.83 KB, 658x494 - viewed 68 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: February 28, 2019, 10:45:39 am »



Izvodi iz gore pomenutog predavanja ....


...


"Trebinje-austrougarska tvrđava i garnizon od 1878. do 1918.


Fortifikacijski sistem u i oko Trebinja, nastajao u četiri decenije austrougarske uprave, danas je dio graditeljskog nasljeđa grada, mnogi od tih objekata mogu se smatrati tehničkim i arhitektonskim spomenicima, a neki i istorijskim znamenitostima.

Ovo kaže Folker Pahauer, naučni saradnik na Institutu za urbano i arhitektonsko nasljeđe Tehnološkog univerziteta u Gracu, koji je sinoć u Muzeju Hercegovine Trebinjcima prezentovao svoja višegodišnja istraživanja na temu „Trebinje – austrougarska tvrđava i garnizon 1878-1918“.

„Ono što je važno reći je da je većina fortifikacija dosta očuvana, a neke od njih su u dobrom ili izvanrednom stanju. Iako se posljednjih godina situacija i tu popravila – i dalje je stalna prijetlja odnošenje građe sa ovih objekata“, rekao je on.

Pahauer  je pojasnio da utvrđenje Trebinje (Festung Trebinje) čini sistem od 36 fortifikacija različitog tipa, a zajedno sa pratećom infratrukturom – blizu 100 objekata vojne namjene, raspoređenih u dva kruga odbrane – unutrašnjem sa objektima u centru grada i vanjskom na okolnim brdima.


Diinamika razvoja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Da je grad u vrijeme austrougarske uprave prije svega bio – vojna kasarna, najbolje ilustruje  podatak da je trebinjski garnizon obično brojao oko 4.500 vojnika i oficira.

„U izvještaju iz februara 1916. godine pominje se čak 7.500 vojnika smještenih u Trebinju, a to nije bio maksimum koliko je mogao da primi ovdašnji garnizon“, kaže Pahauer.


Neprijatelj je i unutra

Gradnja sistema počela 1883. godine, nakon što su se austrougarski vojni i politički planovi u BiH suočili sa nepredviđenim izazovima: najprije tvrdim otporom okupaciji, a potom i ustankom 1881-82. protiv uvođenja vojne obaveze.

Utvrđenje Trebinje, ističe Pahauer, na početku je bilo zamišljeno da štiti monarhiju i sa unutrašnje strane – od pobuna stanovništva, jednako kao i od spoljnjeg neprijatelja, što su tada bili kraljevine Srbija i Crna Gora.


Shema kula
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


„Zadatak je prevashodno bio – zaštita područja, odnosno infrastrukture, a u vojnom pogledu – zaštita ovdje stacioniranih vojnih jedinica. Vrlo važna misija utvrđenja Trebinje je bila odbrana prilaza Boki Kotorskoj i Dubrovniku, a kao pograničnog – i odbrana granice od neprijatelja“, dodaje on.

Iste 1882. godine razvijana je i tipologija objekata koji će biti građeni: osnovni tip bila je kula stražarnica (Wachhaus), drugi je proširena forma kule koja sadrži i platformu za artiljeriju (Werk), a treći odbrambena kasarna sa elementima kula.


Tipovi kula
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Sistem je nastajao u nekoliko faza, a dinamiku razvoja, pozicije i arhitektoniku pojedinih objekata i u narednim godinama uveliko su određivali istorijski događaji: Aneksiona kriza, Balkanski ratovi, početak Velikog rata.

Prva faza, napominje Pahauer, bila je i najobimniji program gradnje fortifikacijskog sistema – već do 1884. godine napravljeno osam kula oko Trebinja, dok posljednja od 1910. do 1916. godine donosi arhitektonski zamašnije i skuplje poduhvate – početak gradnje Strača, te zamjenskih utvrđenja na Golom brdu i Kravici, uz seriju bunkera koji „niču“ u gradskom jezgru.


Koštao cijelo bogatstvo


Idejni začetak utvrđivanja Trebinje Pahauer nalazi u memorandumu generala Jovanovića upućenom Ratnom ministarstvu monarhije, u kojem se za osiguranje nesmetanog infratsrukturnog i civilnog razvoja zemlje Beču preporučuje – snažno vojno prisustvo na području okupirane BiH.

„Ratno ministratvo je 1882.odredilo novac za izgradnju utvrđenja i vojnih kasarni u BiH u iznosu od oko 3,3 miliona austrijskih guldena – od čega je najveći dio trebalo da bude potrošen u Hercegovini: po milion guldena za utvrđenja i vojne kasarne i oko 200.000 za igradnju puteva i mostova“, rekao je Pahauer.


Werk III Gljiva
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


On je pojasnio da o veličini ovog graditeljskog zamaha dovoljno govori uporedni podatak – da je izgradnja svih javnih zgrada u cijeloj BiH u prvih osam godina okupacije bečki dvor koštala 5,2 miliona guldena.

A još više činjenica – da je novac koji je potrebe hercegovačkih tvrđava planiran te 1882. godine u narednim decenijama višestruko premašen: samo je izgradnja tvrđave Strač trebalo da koštala 1,4 miliona, a novog utvrđenja na Golom brdu 1,45 miliona guldena.

Preračunavanje pomenutih iznosa u aktuelne valute je problematično, ističe Pahauer – prije svega jer je radna snaga tada bila neuporedivo jeftinija nego danas, zbog čega bi od nominalnog vrednovanja 1 guldena sa 25 evra realniji odnos između dvije valute bio – gulden naprema 100 evra.

Po ovoj računici, utvrđivanje Trebinja bečku kasu moralo je koštati – stotine miliona današnjih evra.

Treba li podsjećati da je cijeli sistem pao – bez opaljenog metka…


* * *


* Trebinje_tvrđave_1.jpg (174.26 KB, 1280x749 - viewed 74 times.)

* Trebinje_tvrđave_2.jpg (151.58 KB, 1280x929 - viewed 58 times.)

* Trebinje_tvrđave_3.jpg (200.14 KB, 1131x1024 - viewed 68 times.)

* Trebinje_tvrđave_Werk III Gljiva.jpg (175.39 KB, 1280x778 - viewed 54 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: February 28, 2019, 11:00:50 am »


* * *


Od kamenih stražara do čeličnih „čudovišta"

Arhitektonika i namjena objekata fortifikacijskog sistema na području Trebinja (Festung Trebinje) u četiri decenije austrougarske uprave mijenjala se sa razvojem tehnologije i u kontekstu promjena geopolitičkih okolnosti.

Vrijeme je pred austrijsku vojnu inženjeriju donosilo uvijek nove izazove, a sve zamašniji projekti bečkoj kasi nove troškove, koji su na kraju višestruko premašili prvobitnu računicu.

Ratno ministarstvo 1882. godine obezbijedilo je po milion guldena za utvrđenja i vojne kasarne na području Hercegovine, da bi, ispostaviće se, samo gradnja tvrđave Strač i zamjenskog utvrđenja na Golom brdu po projekcijama trebali da koštaju više nego tada planirani vojni budžet za ovaj pogranični dio monarhije.

Prezentujući nedavno u Muzeju Hercegovine svoja višegodišnja istraživanja na temu „Trebinje – austrougarska tvrđava i garnizon 1878-1918“, naučni saradnik na Institutu za urbano i arhitektonsko nasljeđe Tehnološkog univerziteta u Gracu Folker Pahauer, govorio je i o razvoju fortifikacija i karakterističnim tipovima austrougarskih vojnih objekata na području Trebinja (Prvi dio članka možete pročitati OVDJE).


Kličanje

Trvđava na Kličanju (Werk I) tipičan je primjer arhitektonskog rješenja artiljerijske kule iz prve faze razvoja utvrđenja Trebinje.

Prva faza do 1884. godine je i najintenzivniji graditeljski zamah austrougarske vojne inženjerije na području Trebinja: tada po okolnim brdima „niču“ stražarnice i kule naoružane artiljerijom označene – od jedan do broja osam.


Kličanj
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


„S lijeve strane objekta je platforma za artiljeriju, otvoren prostor širokog vidkruga za smještaj u to vrijeme dva topa kalibra 90 mm. Kula je bila prilično zatvorena sa frontalne strane: prednji i bočni zid štitili su zgrade za smještaj posade i imali su samo male otvore koji su služili kao puškarnice. Vrata i prozori su bili samo sa unutrašnje, dvorišne strane. Za odbranu iz blizine služila su i dva polukružna bočna elementa“, kaže Pahauer opisujući arhitektoniku kule na Kličanju, koja je grad štitila sa „unutrašnje“ sjeverozapadne strane.

Iako je ova kula izvorno imala dva topa 90 mm, skica iz 1914. godine pokazuje da su joj naknadno dodata još dva topa istog kalibra.

„Kula je projektovana za smještaj jednog oficira i 45 vojnika, a situacija iz 1914. godine pokazuje da su tu tri oficira i 80 vojnika – mada mi nije jasno gdje su svi bili smješteni“.

Skica iz 1914. svjedoči i o ojačanjima elemenata za blisku borbu – oko kule su prepreke od  bodljikave žice i minskih polja.


Petrinja

Dragačiji tip artiljerijske kule je fortifikacija na brdu Petrinja (Werk VIII), nastala nadogradnjom stražarnice iz 1884. godine.


Petrinja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objektu su 1887-88. godine bočno dodate dvije artiljerijske platforme za smještaj pet topova kalibra 90 mm. (Fotografija je iz vremena prije dodavanje platformi – dok je Petrinja još bila stražara.)


Uporište na Golom brdu

Jedno od tri objekta sistema sagrađana u vrijeme Aneksione krize 1908/09. godine, uporište sa oznakom VIIa na Golom brdu (Stützpunkt VIIa) primjer je posve drugačijeg i modernijeg arhitektonskog rješenja.

Pahauer pojašnjava da nakon 1900. godine i objekti trebinjskog utvrđenja prate tipove fortifikacija kakvi su građani i u drugim dijelovima Austrougarske: nakon početne faze kada se objekti u Hercegovini projektuju za zaštitu i od „unutrašnjeg neprijatelja“ (pobuna stanovništva) u ovom periodu težište je na zaštiti od spoljnje prijetnje, tada Kraljevine Crne Gore na jugoistočnim granicama monarhije.


Golo brdo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


„Takođe, kod ovog tipa su sve funkcije utvrđenja bile odijeljene, što je bio odgovor na razvoj artiljerije: trebalo je sve elemente objekta razdvojiti kako bi se u slučaju artiljerijskog pogodka smanjila šteta od razaranja“, pojašnjava on.

Uporište je imalo zgrade za smještaj posade, od njih odvojeni artiljerijski dio – sa dvije haubice M99 kalibra 150mm i skloništem za municiju, te pozicije za pješadijsku blisku odbranu, koje su već tada bile opremljene mitraljezima (dva mitraljeza M1907 kalibra 8mm).

„Novina je i u konstruisanju objekata za smještaj jedinica u utvrđenju – obične krovove, poput onih na stambenim objektima, zamijenili su ravan betonski krov za čeličnom armaturom, koji je posadu štitio od granatiranja“, kaže austrijski predavač.


* * *


* Trebinje_tvrđave_petrinja_5.jpg (242.88 KB, 1125x1024 - viewed 59 times.)

* Trebinje_tvrđave_klicanje _4.jpg (272.85 KB, 1233x1024 - viewed 54 times.)

* Trebinje_tvrđave_golo brdo_7.jpg (266.41 KB, 1182x1024 - viewed 58 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: February 28, 2019, 11:10:48 am »


* * *



Strač


Najmoderniji objekat kompleksa, tvrđava Strač (u nekim dokumentima Srač) svojevrsno je remek – djelo austrijske vojne inženjerije na području Trebinja.

Pahauer kaže da je teško precizirati početak gradnje jer su prvi radovi da izgradnji pristupnih puteva i drugoj infrastrukturi za buduću građevinu započeti još 1910. godine, da bi dvije godine kasnije otpočeli i radovi na samom utvrđenju.


Strač
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Objekat za posadu projektovan je za smještaj 4 oficira i 175 vojnika. Iako nedovršena, tvrđava je bila je naoružana, kaže Pahauer  – dodajući da izvještaj iz ratne 1915. na Straču pominje 75 vojnika i jednog oficira.

Artiljerijski blok na centralnom dijelu tvrđave bio je opremljen sa dvije haubice (M09) kalibra 100 mm za dalekometnu paljbu i dva topa (M10) kalibra 60 mm za odbranu prilaznih tranšea.


Haubica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


„Haubice na su bile smještene u dvije pokretne čelične kupole, što je u to vrijeme bio najmodernije i najskuplji tip zaštite teškog naoružanje za tvrđave. Kupole su projektovane da podnose udare projektila i kalibra 305 mm“, pojašnjava Pahauer.


Strač
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dobro utvrđene pozicije za odbranu iz blizine nisu završene, osim u jednom slučaju, a prema projektu trebale su da budu opremljenje sa čak 24 mitraljeza (M07/12) kalibra 8 mm, koliko su ovog naoružanja u to vrijeme imale sve trebinjske kule zajedno.

„I u slučaju Strača funkcije utvrđenja – smještaj jedinica, artiljerija i odbrana iz blizine – bile su razdvojene, ali su svi elementi bili dobro zaštićeni masivnim blokovima sa čeličnom araturom. I svi su povezani podzemnim tunemila ili hodnicima koji su bili natkriveni dobro utvrđenim krovovima. Takođe, tvrđava je bila opasana masivnim tranšeima i krilnim elementima koji su im branili prilaz, dok je prilaze krilnim elementima štitila bodljikava žica“, ističe Pahauer.

Prema kalkulacijama iz 1914. godine, tvrđava Strač trebalo je da košta 1,4 miliona guldena, a kako ističe Pahauer – nije i najskuplji projekat austrijske vojne inženjerije planiran u sistemu utvrđenja Trebinje.


Golo brdo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

On je je publici predstavio i sačuvane nacrte novog utvrđenja na Golom brdu, koje je trebalo da zamijeni postojeću artiljerijsku kulu (Werk VII), a izgradnja bi austrijski vojni budžet koštala 1,45 miliona guldena.

Utvrđenje Trebinje (Festung Trebinje), sa 36 fortifikacija različitog tipa, a zajedno sa pratećom infrastrukturom – blizu 100 objekata vojne namjene, nastajao u četiri decenije austrougarske uprave – i pored njegove neslavne uloge u nesumnjivo zavojevačkoj politici dvojne monarhije prema ovim krajevima – danas je dio trebinjskog graditeljskog nasljeđa i svojina naše i budućih generacija.

Pahauer nema dilemu da se mnogi od tih objekata „mogu smatrati tehničkim i arhitektonskim spomenicima, a neki i istorijskim znamenitostima“.

Na koji se način ovaj graditeljski potencijal može staviti u funkciju naših aktuelnih razvojnih potreba – odgovore nisu nalazile prethodne, a po svemu sudeći nema ih ni sadašnja generacija Trebinjaca.

Sigurni smo samo u jedno: ove kule mogu poslužiti nečem mnogo boljem i višem – od besplatnog „rudnika“ oklesanog kamena, čelične armature i drugih građevinskih sirovina…


Autor: Rade Savić
izvor
izvor


* Trebinje_tvrđave_strač_8.jpg (193.53 KB, 972x1024 - viewed 57 times.)

* Trebinje_tvrđave_artiljerija_9.jpg (189.48 KB, 1001x768 - viewed 54 times.)

* Trebinje_tvrđave_strač.1.jpg (239.29 KB, 1144x1024 - viewed 56 times.)

* Trebinje_tvrđave_1.2.jpg (178.75 KB, 1019x1024 - viewed 65 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #13 on: September 04, 2021, 11:33:32 am »



Quote
Tvrđava Strač

Po građevinskim karakteristikama, kao jedno od najinteresantnijih starih utvrđenja u okolini Trebinja iz Austro-ugarskog perioda izdvaja se tvrđava Strač, koja slovi za jedno od najvećih na Balkanu. Nalazi se jugoistočno od Trebinja, na 750 m.n.v. Zahvaljujući položaju sa tvrđave se pruža predivan pogled na Zupce, Petrovo polje, Trebinjsku šumu i Trebinje.

Trebinje je za vrijeme Austrougarske monarhije bilo jedan od najzaštićenijih gradova. Na svakom brdu u okolini grada je bila po jedna tvrđava iz koje bi se u slučaju napada mogao upozoriti grad i adekvatno odgovoriti na napad.  Strač je za razliku od ostalih tvrđava iz tog perioda najvećim dijelom ukopan u zemlju, čime je stekao epitet “najmističnijeg” objekta iz tog vremena.

Sinonim svojevremene snage i moći ovog utvrđenja predstavljaju gvozdene topovske kupole na vrhu objekta koje i dalje odolijevaju zubu vremena i ljudskom nemaru koji su doprinijeli ogromnim oštećenjima koje je doživjelo ovo utvrđenje.

Zanimljivo je da su austrijski stručnjaci preračunavajući ondašnju valutu krunu u današnju valutu Evro došli do zaključka da je izgradnja ove tvrđave koštala čitavih 60.000.000,00 EUR.



Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #14 on: January 04, 2022, 10:00:10 pm »

Odlične slike tvrđave Strač:

https://jovanvidakovic.wordpress.com/2014/06/21/strac/

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.