PALUBA
March 29, 2024, 04:07:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Gume - koje, kada, kako i sl.  (Read 6267 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: March 05, 2017, 12:09:04 pm »

Jednostavno pitanje za pocetak teme.
Nevezano za zakonsku obavezu zimskih /ljetnjih guma, koja je granica temperatura za zamjenu?
Konkretno sad u RH je obaveza zimskih guma do 15.4. ali uz more temperature idu polako gore.
Savjeti, misljenja, prjedlozi-dobrodosli.

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: March 05, 2017, 12:23:46 pm »

Kupiš dobre all season gume, i ne treba ti nikakav dodatni savet!
Naprimer: Michelin cross climate (vrhunska), ili Sava adapto (prihvatljiva).

Nisu baš za veliki sneg i led. Uostalom, ako su ekstremni zimski uslovi džaba i zimske gume, pomažu samo lanci.



* lanci.jpg (840.11 KB, 1843x1382 - viewed 85 times.)
« Last Edit: March 05, 2017, 12:27:54 pm by lovac » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: March 05, 2017, 12:38:02 pm »

Ok, ali situacija je takva da imam dva kompleta, kad se potroše-vidjet ćemo kako dalje.
Pitanje je kad da zamjenim.

poz.
Logged
skakavac2
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #3 on: March 05, 2017, 01:51:28 pm »

@Solaris

U Njemackoj je neko zlatno pravilo Winterreifen von O bis O ( von Oktober bis Ostern/ prev: zimske gume od oktobra do Uskrsa ) ali ovde su u zimu temperature ispod -20° nista neuobicajeno.

Ja na jednom autu vozim cijele godine sa zimskim gumama jer ne idem sa tim vozilom na autoput u ljeto i vozim nekih 5 000-6 000 km godisnje sa tim autom pa mi se samo balansiranje i monaza/demontaza guma sa ljetnih na zimske ne isplati za +50€ po kompletu ( skinuti i staviti mogu gume naravno i sam ali balansiranje je izuzetno vazno a to mogu samo kod mehanicara) , na drugom autu su ljetne gume stalno jer je prijavljen od aprila do septembra.

Zimske gume imaju u mjesavini vise prirodnog kaucuka pa su i na niskim temperaturama savitljive, ali %kaucuka zavisi od marke proizvodjaca tako da je tu sopstveno iskustvo i stil voznje neprocjenjivo pri izboru, imam jos komplet ljetnih guma na opelovim felgama od goodyear iz 2002 i nemaju nigdje napuklina, ne stavljam ih vise na auto zbog osiguranja ali mislim da ne bi bio problem.
Kao zimske gume su se dobro pokazale Hankook, Godyear i Kleber krisalp, kao ljetne za normalnu upotrebu su Hankook, Goodyear i Michelin dobre, ne vozim trke i na autoputu idem rijetko preko 150-160, kocim vecinom motorom kad mogu.
Jako losa iskustva sam imao sa Barum zimskim gumama, a od ljetnih ( niskoprofilnih) nikada vise ne bih stavio Bridgestone i Firestone, katastrofalne su na kisi, Toyo, Fulda i Pirelli na auto sa vucom na zadnji pogon isto ne bih vise kupio, auta sa prednjim pogonom su tu tolerantnija.

Komplet dobrih guma bi trebao da drzi +30 000km sa normalnom voznjom.Trazim kad kupujem uvijek gume koje su stariji model jer su uvijek jeftinije od aktuelnih modela a isto se voze.Isto tako bi trebalo anticiklicno kupovati, znaci ljetne gume u oktobru a zimske sada.I naravno, cijena igra veliku ulogu pri izboru  Grin  

Ali treba se uzeti u obzir da je smjesa asfalta u Njemackoj dosta suha, u nekim drugim drzavama je asfalt masniji i klizaviji kad je mokar.

Ovo je naravno samo moje misljenje koje sam stekao svojim mnogobrojnim dobrim a nekada i losim iskusitvima.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #4 on: March 05, 2017, 02:19:01 pm »

Mislim da kad temperatura asfalta počene prelaziti 7 stepeni vrijeme je za ljetne gume...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: March 05, 2017, 06:03:29 pm »

U Slo za obalne krajeve nije potrebno imati zimske gume. dovolne su letnje sa profilom 3 mm.


Quote
Ne glede na prej navedene pogoje štejejo za zimsko opremo vozil, ki so v prometu v priobalnem področju Slovenije, tudi samo poletne pnevmatike z globino glavnih kanalov dezena najmanj 3 mm. Priobalno področje je v skladu s Pravilnikom o delih in opremi vozil del ozemlja Republike Slovenije območje, ki ga omejujejo obala Jadranskega morja, meja z Italijo, meja s Hrvaško ter naslednje ceste (ki niso vključene v to območje):
R3 627 – odsek 3761 mejni prehod Osp - Črni kal,
R1 208 – odsek 1434 Črni kal - Aver,
R2 208 – odsek 1059 Aver - Gračišče in
R3-626 – odsek 3726 Gračišče - mejni prehod Brezovica pri Gradinu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #6 on: March 05, 2017, 10:41:16 pm »

Bez obzira na zakonske odredbe smatra se da iznad 7 stepeni zimska guma nema one karakteristike potrebne za niske temperature jer postaje previse meka sto povecava trosenje dok ispod te temperature letnja guma postaje previse tvrda da ne kazem plasticna. Zaustavni put, prijanjanje i ostale karakteristike se kako strucnjaci tvrde rapidno menjaju. Dakle smatra se da je neka granica 7 stepeni. Naravno ovde je rec o cisto zimskim icisto letnjim gumama
Moje iskustvo kaze da su M+S gume all season (neka sredina izmedju zimskih i letnjih) optimalne za celu godinu jer evo na 307-ci vec skoro 6 godina stoje iste gume BF Goodrich i izdrzace do sledece zime kada cu ih definitivno zameniti. U medjuvremenu sam sa njima napravio oko 60-70.000 km vozeci ih i na +40 i na -20 stepeni. Mozda bi po sari mogle jos da izdrze ali sam siguran da bi naredne zime bilo problema na snegu i ledu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: March 06, 2017, 10:41:28 am »

sa 35-40 hiljada km godišnje, imam zimske i letne gume. M+S je "ne tič ne miš". za sve ali nigde baš upotrebljiva.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #8 on: January 07, 2021, 09:38:01 pm »

Škoda mi jede prednje gume sa unutrašnje strane, više na lijevu.
Centriranje ili su otišli neki seleni? Fabia1.4combi

poz.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #9 on: January 08, 2021, 02:31:34 am »

Centriraj za početak. Inače nije loše centrirat svako godinu dvi bez obzira na sudare i to.
Logged
rafiki
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #10 on: January 08, 2021, 09:39:53 am »

Prilikom centriranja majstor bi trebao prvo da proveri stanje trapa, i da nastavi sa centriranjem samo ako je trap ispravan.
Pozdrav
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #11 on: January 08, 2021, 10:56:28 pm »

ako su barem malo pojedene i sa vanjske strane može biti, da je pritisak premali.
nama se to desilo. na tehničkom pregledu nismo prošli zbog istrošenih prednjih guma. čudili smo se. bile su istrošene sa unutrašnje strane a od vanka se to nije videlo. kad si dobro pogledao, dalo se videti, da su malecko istrošene i sa vanjske strane, a u sredini profila su bile ok. centriranje koloteka nije pokazalo nikakve greške, pa smo zaključili, da se premalo vodilo brigu o pritisku u gumi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: January 09, 2021, 09:18:12 am »

Doživio sam, da se šire gume (225/45 r17), čak i ako pritisak (auto ima sistem koji pokazuje pritisak u gumi, ne samo alarm nego pritisak), a i optika ok (ponovo je pravio), imaju tendencu da se nejednakomjerno troše, tj vanjski ili unutrašnji rub se više troši nego sredina.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #13 on: January 09, 2021, 11:27:08 am »

Ajde da malo objasnimo neke stvari. M+S znaci Mad and snow, sto bi znacilo da su to gume kramponke, odnosno cisto zimske gume. Ova oznaka kategorije je uvedena sedamdesetih godina proslog veka
Ostale oznake (sneguljica, tri planinska vrhovi i slicno) su fabricke oznake zimskih guma koja je devedesetih postala medjunarodna oznaka.
« Last Edit: January 09, 2021, 11:32:39 am by trpe grozni » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.