PALUBA
April 18, 2024, 07:42:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brnjak - dvorac kraljice Jelene Anžujske  (Read 6472 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: March 18, 2017, 02:10:10 pm »

Dvorac Brnjak


Zbog puta koji je vodio iz Metohije u dolinu Raške i zbog neposredne blizine Jeleč grada (Jelenin Grad), Brnjak je postao jedno od važnijih naselja u Kolašinu. U Brnjacima, na mestu poznatom kao Jerinjino Selo ili Jelač Do je bio dvorac kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša I i majke kralja Milutina i kralja Dragutina. Kao dvor Jelenin Brnjaci se pominju već od 1267 - 1268. godine.


Kralja Stefan Uroš I i kraljica Jelena Anžujska
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Jelena Anžujska (oko 1236 — Brnjaci na Kosovu, 8. februar 1314) je bila supruga srpskog kralja Stefana Uroša I (vladao 1243—1276) i majka kraljeva Dragutina i Milutina. Njeno poreklo dugo nije bilo tačno utvrđeno, ali je bilo poznato da je u srodstvu sa Karlom I, kraljem Napulja i Sicilije, koji je u pismu iz 1273. naziva rođakom. Oko 1250. godine udala se za srpskog kralja Stefana Uroša I. Kralju Urošu I ženidba je bila potrebna radi jačanja saveza sa Zapadom, jer su u to vreme sa istoka Turci već nadirali.
 
Nekoliko godina pre, u čast buduće kraljice, dolinom Ibra od Raške do Kraljeva, zasađeni su jorgovani, tako da se i danas ovaj deo doline Ibra zove Dolina jorgovana.

Jelena Anžujska imala je veliki utacaj i na politički život kralja Uroša. Kako kaže arhiepiskop Danilo, ona je bila omiljena žena, kako među Srbima tako i među Latinima u Primorju, poštovana jednako i od srpske i od latinske crkve. O uticaju Jelene Anžujske na politički život muža kralja Uroša  najbolje svedoči jedno njeno sačuvano pismo upućeno arhiepiskopu Aleardu u Dubrovniku i knezu Storlatu u ovom gradu.

Srbija u to vreme nije imala dobre odnose sa Dubrovnikom, a Francuskinja na srpskom prestolu se zaklela pred dubrovačkim poslanicima, da će "ljubiti ceo grad", i trgovce kod sebe štititi čak i bez dozvole kraljeve, bude li kralj Uroš imao kakvih rđavih namera protiv Dubrovnika, opremao vojsku ili oružao pljačkaške čete, ona će što god brže može, izvestiti grad o tome. O dobrim odnosima sa susedima svedoče i primeri da je kraljica Jelena u nekoliko mahova sa dozvolom Karla Drugog Napuljskog, snabdevala svoje gradove žitom iz Apulije.

Najpoznatija je bila po tome što je nesebično podizala manastire i crkve. Pri građenju manastira Jelenino zapadnjačko poreklo imalo je presudnu ulogu jer se u arhitekturi prepliću elementi gotike sa domaćom raškom školom. U dukljanskoj oblasti je obnovila Drivost sa ostalim gradovima koji su prilikom mongolske invazije bili porušeni. Osim toga, podigla je rimokatoličke crkve i manastire u Kotoru, Baru, Ulcinju, Skadru  ali i u unutrašnjosti, manastir Gradac na Ibru, Jeleč grad na Rogozni koji je bio njen letnjikovac, Dvor u Brnjacima podno Mokre Gore.


Kraljica Jelena u dvorcu Brnjacima
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Njen dvor nalazio se na samom rubu današnjeg Kosova i Metohije u mestu Brnjaci, na severnoj strani planine Mokra Gora, četiri kilometra uz Brnjačku reku (oblast gornji Ibar). Tu se nalazila njena čuvena škola gde su siromašnije devojke učile vez i ostale poslove, ali i pismenost i muziku. U jednom svom spisu arhiepiskom Danilo piše: "Ona zapovedi u celoj svojoj oblasti sakupljati kćeri siromašnih roditelja, i njih hraneći u svom domu, obučavaše svakom dobrom radu, koji priliči za ženski pol. A kad su odrasle udavaše ih za muževe da idu u svoje kuće, obdarujući ih svakim bogatstvom, a na mesto njih uzimaše druge devojke kao prve".

Karakteristični kosovski motivi i vezovi na ženskom rublju, koji su u ovom kraju očuvani i danas, dobili su osnovne linije u prvoj ženskoj školi na Balkanu. Organizovala je i prepisivanje knjiga na dvoru i tako proizvedene knjige je kasnije poklanjala. Takođe, u svom dvoru je imala i čuveno knjigohranilište, to jest biblioteku. Korice su izrađivane kod zlatara u Kotoru.

Umrla je u dubokoj starosti 8. februara 1314. godine u svom dvorcu Brnjaci, gde je i svečano je sahranjena. Zadržala je svoju katoličku veru do kraja, ali je poštovala srpsku crkvu.

Njen sin kralj Milutin je na sahranu došao iz Skoplja, arhiepiskop Sava III iz Peći, a služio je episkop raški Pavle. Legenda kaže da se posle tri godine od svoje smrti 1317. godine, Jelena navodno javila u viziji jednom monahu u njenoj zadužbini, manastiru Gradac, i zatražila da joj se telo izvadi iz blata i stavi pred posetioce. Njeno telo je bilo netaknuto "kao u rosi", a širilo je miomiris. Potom je preneta i sahranjena u desnoj grobnici manastira Gradac. Od te 1317. ona se slavi kao svetiteljka 30. oktobra po crkvenom kalendaru odnosno 12. novembra po novom kalendaru. Njeno prvo žitije napisao je srpski arhiepiskop Danilo II kao žitije prve srpske kraljice koja je postala svetiteljka.


Kraljica Jelena, freska iz Sopoćana (oko 1275.)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


U mestu Krnje otkriveni su ostaci crkve i groblja u njenoj blizini. Drugi ostaci su vezani za Sastavce na razvođu Brnjačke i Oklačke reke pri samom ušću u Ibar. Tu je verovatno živela Kraljica Jelena, jer su otkriveni ostaci zgrada vrlo velikih dimenzija.

U turskom popisu iz 1455. godine kaže se da Brnjak ima 30 srpskih kuća. Prema zapisima iz kasnijeg turskog doba, u blizini manastira Svetog Petra Koriškog i njegove isposnice pronađene su mošti ovog pustinjaka i svetitelja. U selu se nalazila crkva Sv. Nedelje od koje su danas ostale samo ruševine.


Izvor: Telegraf, Wikipedija, Srbi na okup


* jelena anžujska.jpg (208.83 KB, 1024x676 - viewed 482 times.)

* Srpska_kraljica_Jelena_Anzujska.jpg (294.79 KB, 800x960 - viewed 211 times.)

* Краљица Јелена у дворцу Брњацима.jpg (209.09 KB, 462x600 - viewed 390 times.)
« Last Edit: March 19, 2017, 08:21:02 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: March 18, 2017, 05:08:03 pm »

Prirodne lepote, bogatstva u vodi, livadama i šumama, zatim važan srednjevekovni put, koji je ovuda prolazio iz doline Raške za Metohiju, i neposredna blizina grada Jeleča, učinili su da je Brnjak bio važno mesto u doba srednjevekovne srpske države.


Brnjak, pogled iz vazduha
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Poznato je iz istorije da je tu bio dvorac kraljice Jelene, žene kralja Uroša i majke kraljeva Dragutina i Milutina. Iz toga vremena ima dosta ostataka, topografskih naziva i drugih tragova naselja. Na livadama pored potoka u Mahali vide se temelji kuća od kojih je kamen odvučen za školu i sveštenikovu kuću. Na maloj zaravni ispod Mahale i Jelačin – Dola (Jelenin Do), takođe su otkriveni temelji zgrada, gde je po tradiciji bila škola kraljice Jelene. U neposrednoj blizini, na mestu zvanom Krnje, postoji crkvina dimenzija 3,5*6,5m, i oko nje groblje. Crkva je bez svake sumnje starija od groblja, jer oko nje nema srednjevekovnog groblja, koja su redovna pojava u drugim mestima ove oblasti. Ona je zauzimala i najlepši položaj u starom naselju. Sa ove male zaravni iznad stava tri potoka, lep je pogled na sve strane živopisnog Brnjaka.

Drugo još važnije naselje koje je bilo vezano za život kraljice Jelene leži u Sastavcima na stavama Brnjačke i Oklačke Rijeke 3km nizvodno od prvog. Tamo se u ravni pored reke vide temelji zgrada i kamene humke od njihovih ruševina. Najveće zgrade su bile do same reke pri dnu Popovića livade: dve od ovih su bile dugačke 15-17, a široke 6-7m. Odmah tu, na levoj strani Brnjačke Rijeke na jednom brežuljku, postoje tragovi neke građevine i groblja, gde je nađena ploča sa stilizovanim petolistom, koji su kao običan kamen uzidali u zgradu Zadružnog doma.

Sudeći po položaju, ovo naselje u Sastavcima bilo je u vezi sa dvorom u Jelač-Dolu – oba su sačivali jednu celiju.

Sem ovih u Brnjaku ima još ostataka iz Srednjeg veka. Na Spasojeviku, između Bašče i Jeremijića, postoji srpsko srednjevekovno groblje, čiji su grobovi poklopljeni velikim pločama. Neke su seljaci povadili da bi proširili livadu. U sredini groblja su bila tri ogromna i vrlo stara hrasta, od kojih su dva od starosti pala, dok su na trećem gotovo sve grane sasušene. U njih niko ne dira, kao u neku svetinju; čak ne odnose ni drva srušenih grmova; po narodnom verovanju, pad tabu-hrasta predznak je kakve nesreće ili važnog događaja …


Makroekonomija


* brnjak.jpg (76.93 KB, 1280x720 - viewed 385 times.)
« Last Edit: March 18, 2017, 05:09:15 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: March 18, 2017, 05:31:32 pm »

Brnjak

Brnjak je veliko selo raštrkanog tipa u slivu Brnjačke rijeke. U istoriji je najpoznatije po dvorcu Brnjaci kraljice Jelene, žene Uroša I i majke kraljeva Dragutina i Milutina, podignutom u II polovini XIII veka. „U Brnjaceh" je kraljica Jelena 1267/8. godine pisala povelju o trgovini Dubrovčanima i dala obećanje da će ih što brže može izvestiti ako bi kralj (njen muž!) pošao s vojskom na Dubrovnik. Iste godine pominje se „slavni dvor Brnjaci" u kome je stolovala kraljica Jelena i pri njemu otvorila stalnu školu za sirote i mlade devojke. U tom svom čuvenom dvorcu je i umrla 8. februara 1314. godine i tom prilikom se sakupio „ceo Sabor srpske zemlje", kazuje arhiepiskop Danilo.

Jelena Anžujska
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Selo Brnjake sa 30 kuća pominje se 1455. godine i u turskom defteru „Oblast Brankovića". 1572. godine, po jednom, ili 1763. godine, po drugom zapisu, kosači iz Brnjaka koji su preko leta kosili livade iznad manastira i isposnice Petra Koriškog kod Prizrena su po nagovoru već prebeglih kaluđera te isposnice pronašli skrivene mošti Petra Koriškog i noću ih krišom preneli u Crnorečki manastir u Ibarskom Kolašinu i tako ih sačuvali da ne budu spaljene od obesnih susednih Arbanasa. Ostaci dvorca su otkopavani i ispitivani 1978. na livadi na desnoj obali Brnjačke rijeke i u Sastavcima istočno od ušća Oklačkog potoka.

Tu je u temeljima konstatovano više građevina, koje su mogle biti dvorac i škola. Dve posebne građevine na ušću Oklačkog potoka u Brnjačku rijeku mogle su biti pridvorska crkva i dvorac same Jelene. Svakako da je među brojnim ostacima zgrada ovog kompleksa moguće pretpostaviti da je postojala i zgrada vojne posade, koja je obezbeđivala dvorac, školu, crkvu i ostale ekonomske zgrade.

Mećutim, postoji i drugo mišljenje da se stari dvorac Brnjaci nalazio usred sela Brnjaka, u Jerininom ili Jelačinom dolu, na mestu zvanom Krnje, 6 km uz Brnjačku rijeku, na brežuljku sa čije se severoistočne strane sastaju tri potoka: Bukovački, Brnjački i Mahalski. Odatle je zaista najlepši pogled na čitavu Brnjačku dolinu.

Na tom brežuljku, među pedesetak „starostojnih" (kako ih zovu meštani) tabuisanih hrastova, nalaze se ostaci zidina crkve i staro groblje. Zidovi crkve su mestimično očuvani i do visine od 160 cm ali je crkva provaljenog svoda. Unutrašnji nivo crkve je niži za 60—65 cm pa se u nju silazi niz 2—3 stepenika od 8 do 10 cm. U unutrašnjosti se jasno ocrtava naos crkve, čije su razmere 2,70x4 m, sa polukružnom apsidom i pripratom dimenzija 4x4 m. Spoljašnji obrisi crkve ne mogu se uočiti zbog obrušenog nasipa od kamena i maltera (do nje će doći nivo veštačkog jezera Gazivode sistema IbarLepenac). U crkvi se nalazi šest sklonjenih kamenih nadgrobnih krstova sa uklesanim stilizovanim likovima ljudi dugih brkova i ornamentima u vidu višestrukih krstova.


Jelačin Do

Jelačin Do je zaselak Brnjaka koji ce nalazi 200 m zapadno od Krnje. Tu je na padina ma brega i livade koja ce stepenasto spušta u dvatri nivoa, po drugoj verziji narodnog predanja, bio dvorac Brnjaci kraljice Jelene Anžujske Nemanjić. Na jednom od tih nivoa u livadi nalazi ce kamena gromada dimenzija 3,90x2,40x1,00 m, za koju predanje tvrdi da je bio „živi" kamen temeljac škole pri Jeleninom dvorcu.

Brnjak - Dublje

Brnjak - Dublje je zaselak u kome ce ispod sadašnjeg groblja nalaze ostaci stare crkve sa pripratom. Njena unutrašnjost je 6 metara duga, a 4 široka. Spoljašnji obrisi su zatrpani i obrasli u šiblje pa ce ne mogu bez otkopavanja ustanoviti.

Brnjak - Staro guvno

U livadi Velimira Jeremića, pod stoletnom trešnjom, stoji mala crkva, obrušena i zarasla u šiblje. U njenoj neraščišćenoj unutrašnjosti narod i sada pali sveće i ostavlja novac.

Brnjak ušće

Brnjak ušće - Oklačkog potoka u Brnjačku rijeku. Na steni nad samim ušćem i raskršćem seoskih puteva za Oklace i Brnjake, iznad stoletne kvrgave bukve sa žilama upijenim u škriljastu stenu, bila je crkva i zgrada „gde je stanovala" Jelena Anžujska. U šiblju sa istočne strane stene nađena je nadgrobna ploča koja je uzidana u Zadružni dom u Brnjaku. U šikari ispod stare bukve ima tragova grobova i nadgrobnog kamenja. Međutim, zgrada crkve i susedne zgrade (konaka ili zvonika?) nestala je sa stene. Danas je ostalo samo predanje o njoj.


Lit:Spomenici Ibarskog Kolašina, Milan Ivanović, Saopstenje XVII 1985


* jelena anžujska_1.jpg (105.52 KB, 521x768 - viewed 3854 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: May 16, 2018, 10:05:47 am »


Isplivale čudesne tajne dvorca majke svetog srpskog kralja Milutina


Tajna skrivena gotovo pola veka na dnu jezera Gazivode, koje je nastalo 1977, konačno je "isplivala" na površinu! Međunarodni tim podvodnih arheologa i naučnika, posle višemesečne pripreme i pretrage, ispod površine ovog jezera na severu Kosova i Metohije pronašao je neprocenjivo kulturno i istorijsko blago, pišu Novosti.
 
Ostaci dvora čuvene srpske srednjovekovne kraljice Jelene Anžujske, kula zvonara iz 13. veka, dve srednjovekovne crkve, devet rimskih nekropola, deo su otkrića koje svedoči o životu čuvene srpske dinastije, ali i drugim razdobljima istorije ovog tla.

Istraživanje dna spornog veštačkog jezera, koje je poslednjih dana i tema Briselskog sporazuma, samo je deo projekta koji je pokrenut i traje isključivo zahvaljujući entuzijazmu Beograđanina Dušana Jovovića i njegovog tima.
 
Ovaj doktor digitalne umetnosti, zaljubljenik je u našu srednjovekovnu kulturu i umetnost, ali i svoju zemlju uopšte. Samo zato i, kako kaže, iz revolta i bunta - jer naše najvrednije, tako pomirljivo, nezainteresovano, prepuštamo zaboravu i neznanju - odlučio je da istraži i kao vrhunac snimi dokumentarni film o svim novim otkrićima - "Gazivode, putevi Jelene Anžujske".

Svedočanstvo o tome kako je živela i vladala jedina srpska vladarka proglašena sveticom, sadržaće delove igranog i dokumentarnog filma. Rasvetliće zašto je majka Svetog kralja Milutina, prabaka Dušana Silnog, i posle osam vekova i dalje intrigantna, i zašto je bila ispred vremena, ne samo svog, već i našeg. Kao posebna senzacija projekta je mogućnost da su istraživači otkrili mesto na koje su prenete mošti Jelene Anžujske, za kojima se decenijama traga. Trejler za film koji se poslednjih dana vrti na "Jutjubu" samo golica maštu, ali i uverava da je u pitanju projekat visokog kvaliteta, vrhunske produkcije i sa ozbiljnom stručnom podrškom.
 
- I tužan sam i besan kad pomislim da je takva lepota, takvo svedočanstvo istinske slave Srbije, pre svega svesno potpopljeno, a zatim i decenijama kasnije zaboravljeno - priča dr Jovović. - Istraživanje Gazivoda najveće je podvodno istraživanje u Srbiji, a prvo veliko na prostorima Kosmeta uopšte, od kada su šezdesetih godina prošlog veka jugoslovenske vlasti odlučile da potope 14 srpskih naselja, škole, crkve, arhološka nalazišta...
 
Voda koja je tada "progutala" tragove stare osam vekova na prostoru Zubinog Potoka, puštena je za potrebe elektrane "Obilić B" i vodosnabdevanje tog dela Kosmeta. Jezero je dugo 22 kilometra i duboko 107 metara.

- Sve je urađeno vrlo brzo, bez studioznog i ozbiljnog ispitivanja, popisa, uprkos apelima tadašnje stručne javnosti, o čemu svedoče natpisi iz medija - priča naš sagovornik. - Uspeo sam uz pomoć prijatelja posle duže potrage da dođem do razbacane i šture dokumentacije, da otkrijem da je srpsko stanovništvo, posle potapanja, raseljeno - ne u druge delove Kosova i Metohije, već u Kragujevac i Kraljevo. Sve to ukazuje da je, osim za potrebe snabdevanja vodom i strujom, projekat rađen i pod pritiskom albanskih interesa. A što je pogubno, bez temeljnog popisa izuzetno vrednih objekata.
 
Osim naših stručnjaka, istraživanja koja su na Kosmetu rađena tokom ledenih januarskih dana ne bi uspela bez pomoći podvodnih arheologa iz Rusije.

- Neizmerno sam zahvalan entuzijastima koji dele našu strast prema takvim otkrićima, značajnim ne samo za Srbiju, jer spadaju u tragove svetske kulturne baštine - kaže Dušan. - Njih oko 40 došlo je kombijima iz Sankt Peterburga sa opremom vrednom dva i po miliona evra. Samo činjenica da su na "minus 100", kada je najbolja vidiljovost pod vodom, danima ronili, govori o snazi i važnosti ovog poduhvata. Njihova lica, kada su izranjali, radosna i preneražena od onoga što su videli, nedvosmisleno svedoče o vrednosti ovih otkrića.

Iako je mladi umetnik uspeo da animira domaće i strane naučnike, da potroši sopstvenu ušteđevinu da bi iza sebe ostavio nešto vrednije od novca, projekat neće moći da bude nastavljen bez podrške države.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 
Među podvodnim otkrićima su i ostaci škole za dame, verovatno prve srpske prosvetiteljke Jelena Anžujske, kao i delovi dvorca u potopljenom selu Brnjaci, odakle je upravljala terotorijom ondašnje Zete, Trebinja, Plavom, Poibarjem... - objašnjava Jovović. - U školu koju je osnovala upisivala je siromašne devojke, učila ih pismu, muzici, vezu, pismenosti, a zatim ih udavala za srpsku vlastelu.

Veruje se da je kroz tu školu prošla i carica Milica. Istorija svedoči da kralj Milutin verovatno ne bi bio to što jeste da nije imao tako obrazovanu, mudru i dalekovidu majku.
 
Nosioci projekta koji već mesecima pokušavaju da isprave nepravdu nad istorijom, osim dr Jovovića su istoričar dr Katarina Mitrović, direktor Muzeja SPC dr Vladimir Radovanović, srpski ronilački tim predvođen Božanom Ostojić, ali i teolozi, arheolozi, biofizički antropolozi. Uključeni su i Ivana Grujić, direktorka Muzeja Hercegovine iz Trebinja, naučnici iz Austrije, Nemačke i Rusko društvo za podvodna istraživanja, a veliki doprinos dali su i potomci raseljenih Srba iz Ibarskog Kolašina, ekipa mladih sa Kosmeta "Ekstra družina" i sestrinstvo manastira Gradac, zadužbine Jelene Anžujske.

izvor


* 2018-05-16_105608.jpg (123.04 KB, 1606x930 - viewed 91 times.)

* 2018-05-16_105724.jpg (96.85 KB, 1608x944 - viewed 86 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 648


« Reply #4 on: May 16, 2018, 10:25:21 am »

Милутин преку јелена анжуанска имал  право да биде крал и на франција и на албанија во средниот век
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: September 06, 2018, 08:30:11 am »


U dubinama Gazivoda neprocenjiva riznica srpske kulture


Jezero Gazivode, osim što je od strateškog značaja za opstanak i razvoj Srba na Kosovu i Metohiji i jedna od ključnih tačaka u pregovorima Beograda i Prištine, predstavlja i neprocenjivu riznicu srpske kulturne i istorijske baštine.

Naime, ispod veštačkog jezera koje je nastalo u kotlini Ibarskog Kolašina početkom sedamdesetih godina kada je iseljeno i potopljeno 14 naselja, a sa njima i ostaci dvora čuvene srpske srednjovekovne kraljice Jelene Anžujske, kula zvonara iz 13. veka, dve srednjovekovne crkve, devet rimskih nekropola, kao i drugi spomenici koji svedoče o srednjovekovnoj, ali i mnogo daljoj istoriji tog tla.

Sve to je samo deo arheološkog nalazišta na dnu jezera Gazivode, koje sa timom domaćih i međunarodnih stručnjaka istražuje umetnik i reditelj Dušan Jovović, koji snima dokumentarno-igrani film Gazivode, putevima Jelene Anžujske.




Jovović kaže da je ovo prvo veliko arheološko istraživanje na Kosovu i Metohiji, nakon onog koje je još od 1927. godine sproveo Radoslav Grujić, kada su u ruševinama Manastira Svetih arhangela u Prizrenu pronađeni posmrtni ostaci cara Dušana Silnog i preneti u Crkvu Svetog Marka u Beogradu.

U zahtevnom naučnoistraživačkom poduhvatu u poslednje četiri godine učestvovali su i podvodni arheolozi Ruskog geografskog društva, koji su sa opremom vrednom tri miliona evra snimali dno jezera, dugačko 30 kilometara.

„Želeo sam da ukažem na to šta imamo na Kosovu i Metohiji s obzirom na to da naš narod vrlo malo zna o nasleđu koje imamo u pokrajini, dok drugi, čini mi se, to bolje znaju. Imao sam priliku da razgovaram sa jerusalimskim patrijarhom, koji mi je rekao: 'Srbi, Kosovo i Metohija nije vaše, ono vam je dato od Boga na čuvanje', i to najlepša rečenica koju sam čuo o ovom prostoru“, kaže Jovović.

Na više od 16 lokaliteta na dubini do čak 60 metara, ronioci arheolozi otkrili su ostatke četiri srednjovekovne crkve, kulu zvonara iz 12. veka, koja je visoka sedam metara, nekoliko rimskih nekropola...

„Pronašli smo i srpske kuće iz 19. veka koje su ostale netaknute. Neverovatno je kad uđete u kuće i vidite da je ostao sav nameštaj, čak i drvene kolevke, što govori kojom su brzinom napuštali svoje kuće bežeći od Turaka“, ispričao je Jovović za Tanjug.

U dubinama Gazivoda su i ostaci dvora kraljice Jelena Anžujske, žene kralja Uroša Prvog i majke kraljeva Dragutina i Milutina, na kojem je otvorila prvu „školu za dame“ u Srbiji.

Jovović podseća na značaj kraljice Jelene Anžujske, koja je prva imala tituli „silni“, a čija je zadužbina Manastir Gradac, kao i brojne katoličke i pravoslavne crkve i manastiri.

„Bila je vladarka koja je iznela kulturu sa dvora i u vreme kada je žena recimo bila moneta u Velikoj Britaniji, uradila je nešto neverovatno – otvorila je 'školu za dame'“, priča Jovović.

Ne spori današnji značaj jezera Gazivode za srpski narod na Kosovu i Metohiji, ali ukazuje na manjkavosti odluke da se potopi kotlina prepuna arheoloških nalazišta neprocenjive vrednosti za srpsku kulturu, zbog izgradnje brane i akumulacionog jezera.

Tada je iz Ibarskog Kolašina iseljeno je više od hiljadu Srba, a mnoga sela, kuće i imanja ostali su pod vodom.

„To je urađeno namerno i organizovano u velikoj brzini, uz nepotpune dozvole Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Akciji su se tada priključili i Albanci, a bez ozbiljne pripreme terena urađena je dokumentacija da bi se taj prostor potopio. Tih 14 isključivo srpskih naselja su prinudno i velikom brzinom raseljena, ali ne u Prištinu ili Peć, već u Kraljevo, Kragujevac ili Smederevo“, napominje Jovović.

Izrazio je nadu da će film Gazivode, putevima Jelene Anžujske baciti novo svetlo na ovaj lokalitet, a na pitanje da li se mogu sačuvati pronađeni arheološki ostaci, Jovović kaže da postoje tehnike konzervacije, restauracije i izvlačenja iz tih nalazišta, ali da su zbog situacije na Kosovu i Metohiji potrebni veliki stručni timovi i ulaganja.

„Srbija, nažalost, ne raspolaže tehnikom niti ima iskustva u podvodnoj arheologiji, ali nadam se da je ovo početak njenog razvoja. Međutim, nije potrebno sve to ni izvlačiti, postoje širom sveta lokaliteti pod vodom koji su zaštićeni kao svetska kulturna baština“, objašnjava Jovović.

U Jovovićev projekat uključeni su Muzej Srpske pravoslavne crkve, Muzej Hercegovine u Trebinju, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture i Medicinski fakultet u Beogradu, kao i veliki broj istoričara, arheologa i profesora sa Filozofskog fakulteta.

Direktorka Doma kulture u Zubinom Potoku Andrijana Živanović podseća na predanje o tome da je kralj Uroš zbog Jelene Anžujske zasadio Dolinu jorgovana, od današnjeg Kraljeva do Brnjaka, kako bi na dostojanstven način dočekao svoju kraljicu.

„Upravo prostor na kojem se završava ta priča jeste Ibarski Kolašin, konkretno Brnjaci, mesto koje je Jelena Anžujska izabrala za odmor i molitveno tihovanje gde je na kraju umrla“, priča Živanović i dodaje da se poslednjih 20 godina održava i manifestacija „Dani jorgovana“.

Prema njenim rečima, Jelena Anžujska, koja je iz katoličanstva prešla u pravoslavlje, kao srpska kraljica učinila je mnogo za srpski narod, a posebno za Ibarski Kolašin, gde je otvorila prvu školu za žene na Balkanu.

„Ta škola je bila osnovana na dvoru koji je potopljen, a čiji se ostaci naziru kada se jezero povuče u velikoj meri. Taj lokalitet je ostao neistražen, a nadamo se da ćemo kroz film o Jeleni Anžujskoj saznati više o potopljenom kulturnom i istorijskom blagu“, kaže Živanović.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: September 06, 2018, 08:39:25 am »


Quote
Autor filma „Gazivode, putevima Jelene Anžujske“ dr Dušan Jovović kao i dr Katarina Mirtović, istoričarka, govore o kulturnom blagu koje se nalazi ispod jezera.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: April 11, 2020, 12:35:28 pm »



Radio emisija "Riznica", Radio Beograd 2, nedelja, 23. sep 2018.

Quote


Potopljena istorija - tajne jezera Gazivode


Odlukom vlasti SFRJ 1974. godine, brzinski i pod velom tajne potapa se deo doline Ibra i formira jezero Gazivode, na krajnjem severu Kosova i Metohije, opština Zubin Potok. Stvaranjem veštačkog jezera Gazivode potopljeno je 14 srpskih sela, ali i mnogobrojni objekti od neprocenjive kulturno-istorijske vrednosti: srednjovekovne crkve, zvonici, groblja, dvorac Jelene Anžujske, njena jedinstvena škola za sirote devojke, do rimskih nekropola. Šta leži u velikim dubinama jezera, decenijama se nije znalo, dokumentacija je "uredno" sakrivana ili izgubljena, a ostajale su samo pretpostavke.

O potopljenoj istoriji jezera Gazivode, u današnjoj Riznici razgovaramo sa dr digitalne umetnosti Dušanom Jovovićem, autorom dokumentarno-igranog filma "Gazivode, putevi Jelene Anžujske" i dr Katarinom Mitrović, istoričarkom, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, naučnim saradnikom Centra za istorijsku geografiju i demografiju.

Autor i voditelj emisije je Dušanka Zeković.





Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.