PALUBA
March 28, 2024, 09:45:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Barometar - nepoznata skala  (Read 57876 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: April 10, 2017, 09:32:48 am »

Dobio sm na poklon barometar ali mi je nejasna skala.
Znam da se danas mjeri u tisucama necega a ovaj ima brojke od 70 - 79.
Zna li neko koja je ovo mjera? Jako je slican ovome sa slike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* brodski-barometar-slika-59892129.jpg (50.7 KB, 517x690 - viewed 380 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #1 on: April 10, 2017, 10:22:55 am »

Baždaren je u milimetrima živinog stuba  (mmHg), samo što je skinuta 0 radi bolje čitljivosti. To je jedinica mere široko primenjivana do početka primene SI sistema. 760mmHg (ovde "76") je idealna vrednost na 0mnv u umerenoj klimi, što odgovara 1000milibara. 1000 milibara je 1 bar, tj. idealno jedna atmosfera na nivou mora. danas se kod nas koriste milibari. Zavisi gde živiš, na kojoj nv mesta, idealna vrednost je manja, a ako si u području ispod nivoa mora (ne pod morem, naravno), onda je ta veličina nešto veća. Za Beograd, koji je na oko 70-120mnv, idealna vrednost je negde 748mmHg. Nađi na internetu dalja objašnjenja. Ako je pritisak veći, obično je vreme lepo, ako pada onda je kišovito. Ako je npr. ispod 730 na moru ili obali, onda očekuj fortunal. Pojedine zemlje i dalje koriste mmHg kao meru. Magla se obično pojavljuje kod povišenog pritiska za određenu oblast.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: April 10, 2017, 10:49:45 am »

Da, zahvaljujem kumbore, ustvari onda bi ovo bili centimetri.
Nesto i ja googlam, nasao sam i pretvorbu, milimetre treba pomnoziti sa 1.3332 i dobiju se hektopaskali.

http://www.pfos.unios.hr/upload/documents/06_AKsOF%20-%20Tlak%20zraka%20i%20vjetar.pdf

poz.

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #3 on: April 10, 2017, 11:08:12 am »

Da, zahvaljujem kumbore, ustvari onda bi ovo bili centimetri.
Nesto i ja googlam, nasao sam i pretvorbu, milimetre treba pomnoziti sa 1.3332 i dobiju se hektopaskali.

http://www.pfos.unios.hr/upload/documents/06_AKsOF%20-%20Tlak%20zraka%20i%20vjetar.pdf

poz.



Ma, znam i ja da su zvanični HPa, ali kad bi mi neko rekao pritisak u HPa, ništa ne bih razumeo koliki je to pritisak. Jedva sam se navikao i na milibare. Snagu auta i dalje najbolje razumem u ks. Lepo i jasno, 1ks = 75kg podići na 1m za 1s. Nije baš da sam za aršine i lakte, ali razumem inče/cole (zoll i jeste palac) a jasan mi je i hvat /fathom. Samo raširim ruke pa još malo dodam, jer nisam mnogo porastao, i to mu je to. Razumem i trojsku uncu -31,1g za dragocene metale, samo je retko viđam  Grin. Tečnu uncu, 28,5ml, ne volim jer mi je mala i ljuta>Sad, više sam za pinte i litre. Mogu i galoni, ako su imperijalni (4,536l) Bačve, burići/ barreli su mi preveliki, možda ako računam godišnju potrošnju do toga dođem, mislim jedan barrel vina, a i to ako je dobra godina, a takvih je sve manje! Kad mi neko kaže brzinu broda u kilometrima na sat na moru, dobijem ne ospice, nego variolu sa napadom besnila. Čvor-uzao, morska milja, ponekad kabel! Nikako drugačije.
« Last Edit: April 10, 2017, 11:14:39 am by kumbor » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.