PALUBA
March 28, 2024, 11:35:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Velika pomorska nesreća kod Dubrovnika, najmanje dvoje poginulih  (Read 3882 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: April 26, 2017, 08:10:49 am »

Velika pomorska nesreća kod Dubrovnika, najmanje dvoje poginulih
Tanjug   26.04.2017.

Dve osobe su poginule, a za pet se traga posle pomorske nesreće u kojoj su se sudarili službeno plovilo Lučke kapetanije Dubrovnik i gumenjak s više članova posade.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je saopštilo da se nesreća dogodila sinoć u 21.20 sati, prenela je Hina. U Koločepskom kanalu sudarili su se službeni brod lučke kapetanije Dubrovnik "Danče" s gumenim brodićem u kom je bilo devet osoba. U pitanju su hrvatski državljani, ugostiteljski radnici. Pomorska nesreća dogodila se u trenutku dok je službeni brod LK Dubrovnik bio angažovan u akciji hitnog medicinskog transporta prema ostrvu Mljetu. Na mestu nesreće iz mora su spasene dve osobe sa manjim telesnim povredama, a pronadjena su tela dve žrtve. Za ostalih pet osoba intenzivno se traga, navode hrvatski portali. U akciju potrage za nestalima uključena su tri plovila LK Dubrovnik s lekarskom pratnjom, službeni policijski brod, kao i motorni trajekt Hanibal Lucić. Putem obalske radijske stanice Dubrovnik, emituje se poruka kategorije „Mayday Relay“ prema svim učesnicima u pomorskom saobraćaju, navode hrvatski mediji.

- Još uvek tragamo za osobama nestalim sinoć u havariji koja se dogodila u 21.20 sati u Koločepskom kanalu - rekao je za Dubrovački vjesnik dubrovački lučki kapetan Mato Kekez. Uzrok havarije još nije utvrđen, ali se zna da je brod Danče plovio sredinom kanala, a gumenjak nije bio označen navigacijskim svetlima.

Izvor: www.blic.rs
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1 on: April 26, 2017, 08:37:16 am »

Bez navigacijskih svjetala? Uvik isto.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2 on: April 26, 2017, 08:41:16 am »

Bez navigacijskih svjetala? Uvik isto.

U nas, kako smo najpametniji  Huh?, može se devet ljudi nagurati i u gumenjak ispod 5 metara, a takvo plovilo ne mora imati nav. svetla, čini mi se.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: April 26, 2017, 08:48:49 am »

Teška pomorska nesreća u Hrvatskoj: Sudar brodova, ima mrtvih
NovostiOnline   26. april 2017.

Dve osobe su poginule, za pet se traga nakon teške pomorske nesreće u Hrvatskoj u kojoj su se sudarili službeno plovilo Lučke kapetanije Dubrovnik i gumeni brod

Ministarstva mora, saobraćaja i infrastrukture je saopštilo da se službeni brod lučke kapetanije Dubrovnik "Danče" u utorak 25. aprila u 21.20 h sudario u Koločepskom kanalu s gumenim brodom nepoznate registracijske oznake na kojoj su bili ugostiteljski radnici hrvatskog državljanstva, ukupno 9 osoba.

Pomorska nesreća dogodila se u trenutku dok je službeni brod LK Dubrovnik bio angažovan u akciji hitnog medicinskog transporta prema ostrvu Mljetu, javlja Hina, a prenose hrvatski mediji.

Na poziciji nesreće iz mora su spašene dve osobe s lakšim telesnim povredama, a dve pronađene osobe su mrtve. Za ostalih pet osoba intenzivno se traga. U potragu za nestalima uključena su tri plovila LK Dubrovnik s lekarskom pratnjom, službeni policijski brod i motorni trajekt Hanibal Lucić.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: April 26, 2017, 10:00:55 am »

Konobari i vlasnik spremali restoran na ostrvu, pa stradali na povratku kući
Tanjug   26.04.2017.

Dve osobe su poginule, a za pet se traga posle pomorske nesreće u kojoj su se sudarili službeno plovilo Lučke kapetanije Dubrovnik i gumenjak s više članova posade.

Prema nezvaničnim informacijama koje prenosi portal Dubrovnik.net, jedan od poginulih u sudaru dva plovila, koja se dogodila sinoć u 21.10 u Koločepskom zalivu je šef restorana "Bowa" na Šipanu, dubrovački ugostitelj A.P., kao i ženska osoba J.K. rođena 1959. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je saopštilo da se nesreća dogodila sinoć u 21.20 sati, prenela je Hina. Celu noć i jutro traje potraga za još pet osoba koje su nestale u moru nakon sudara broda Lučke kapetanije i gumenjaka na kojem je bilo devet osoba.

Morski pojas koji se pretražuje je proširen, a potragu ometa snažan vetar u dubrovačkom akvatoriju. Ugostitelji su se, kako se navodi, vraćali sa Šipana gde su pripremali restoran za otvaranje i turističku sezonu. Dve preživele muške osobe, hrvatski državljani, prevezene su u Opštu bolnicu u Dubrovniku. Muškarac rođen 1959. V.Š. nakon pružene lekarske pomoći s lakšim telesnim povredama otpušten je iz bolnice, dok je drugi muškarac rođen 1963. V.M. u dobrom opštem stanju i trenutno čeka operaciju zbog slomljene ključne kosti, izjavioje direktorka te bolnice dr. Marija Bekića. U Koločepskom kanalu sudarili su se službeni brod lučke kapetanije Dubrovnik "Danče" s gumenim brodićem u kom je bilo devet osoba. U pitanju su hrvatski državljani, ugostiteljski radnici.

Pomorska nesreća dogodila se u trenutku dok je službeni brod LK Dubrovnik bio angažovan u akciji hitnog medicinskog transporta prema ostrvu Mljetu. Na mestu nesreće iz mora su spasene dve osobe sa manjim telesnim povredama, a pronađena su tela dve žrtve. Za ostalih pet osoba intenzivno se traga, navode hrvatski portali. U akciju potrage za nestalima uključena su tri plovila LK Dubrovnik s lekarskom pratnjom, službeni policijski brod, kao i motorni trajekt Hanibal Lucić. Putem obalske radijske stanice Dubrovnik, emituje se poruka kategorije „Mayday Relay“ prema svim učesnicima u pomorskom saobraćaju, navode hrvatski mediji.

- Još uvek tragamo za osobama nestalim sinoć u havariji koja se dogodila u 21.20 sati u Koločepskom kanalu - rekao je za Dubrovački vjesnik dubrovački lučki kapetan Mato Kekez. Uzrok havarije još nije utvrđen, ali se zna da je brod Danče plovio sredinom kanala, a gumenjak nije bio označen navigacijskim svetlima.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: April 26, 2017, 05:05:04 pm »

Velika tragedija, velika, ovo će vjerovatno na kraju završiti sa 7 mrtvih osoba.

Čudim se da su se sinoć uopće uputili u plovidbu gumenjakom po onakvom jugu, još ako je istina da nisu radila svjetla i
bez radar reflektora, ovi sa broda kapetanije ih nisu imali šanse vidjeti.  Sad

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: April 26, 2017, 05:25:14 pm »

Preživeo sudar brodova u Dubrovniku - "Udar je bio kao atomska bomba. Videli smo jedno telo kako pluta, a onda i drugo..."
Jutarnji list   26.04.2017.

Velimir Šetka, jedan od dvojice preživelih teške pomorske nesreće koja se dogodila u noći između utorka i srede u blizini Dubrovnika, u sredu ujutro je svojoj kući. Hrvatskim medijima ispričao je da je pravim čudom ostao živ i da je imao sreće što samo on nije ispao iz gumenjaka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Kada je udarilo u nas svi su poispadali, ja sam se čvrsto držao za ogradu i to mi je spasilo život - kaže Šetka i potvrđuje da gumenjak nije bio osvetljen.

- Talasi su bili preveliki i ništa nije moglo da se vidi. Na svu sreću nisam bio povređen, pa sam pomagao u spasavanju. Spasio sam mog prijatelja Viktora Markotu, a nakon toga sam pomagao da se izvuče gazda restorana. Njemu, kao i ostalima, nije bilo spasa. Nažalost, to je prevelika tragedija i ja još nisam svestan šta se dogodilo - piše Jutarnji list. Kako je objasnio, sve se dogodilo u deliću sekunde.

- Toliko je trebalo da se čovek spasi ili da se utopi. Mogu vam reći da sam se ponovno rodio. Ovo je moj drugi rođendan - rekao je Šetka, kome prilaze komšije bodreći ga i raspitujući se za nesreću.

- Žao mi je ljudi koji su bili sa mnom u tom gliseru. Posebno mi je žao majke i sina. Ona je bila kuvarica i htela je sezonski posao u tom restoranu, a sin joj je konobarisao i prošle godine. Oboje su se utopili. Ona se jadna bojala kada se ukrcavala, jer nije znala da pliva. Velika tragedija - kaže potrešeni Velimir Šetka.

Stradale su tražili do četiri ujutru.

- Brod lučke kapetanije je osvetlio mesto nesreće, ali nikoga nismo mogli da vidimo. Eto, od nas devet ostali smo živi ja i moj prijatelj Markota. On je dobro i sigurno će ga iz bolnice brzo otpustiti kući. Slomio je ključnu kost, ima udarac na licu i po prsima. Ali živi smo -zaključio je Šetka.

"Kao atomska bomba"

- To je kao atomska bomba... ništa ne vidiš i odjednom si sam na brodu - rekao je Šetka i dodao da je nekoliko sekundi nakon udara bio bez svesti.

- Sedeo sam na krmi i oko mene ih je bilo troje. Moj prijatelj je bio sa leve strane, žena i majstor sa desne. Vozač je bio tačno ispred mene, do njega je bio te žene sin i napred još trojica mladića od 19, 20 i 25 godina. Brod se vratio da nam pomogne, osvetlili su i tražili ljude... Nakon 15-20 minuta videli smo vozača, on je plutao mrtav. Nakon dva ili tri sata našli su i ženu. Mislim da drugima nije bilo spasa. To su struje... Ko će ih videti od talasa. Niko od nas nije video brod do trenutka udara... Doduše, dve sekunde pre udara vozač gumenjaka je povikao: Ajme meni, šta je ovo... Još sam u šoku i osećam se jadno. Ljudi koji su došli da rade za 200-300 kuna na dan pa da tako završe... - u šoku je ispričao Velimir Šetka.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpeg (8.23 KB, 470x265 - viewed 64 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: April 26, 2017, 05:37:30 pm »

У поморској несрећи троје страдалих, четворо несталих
среда, 26.04.2017.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Пронађено је тело треће особе која је смртно страдала у поморској несрећи која се догодила прошле ноћи у Колочепском каналу, а за још четири особе нестале у мору и даље се интензивно трага, саопштио је Министарство мора, саобраћаја и инфраструктуре Хрватске.

Тешка поморска несрећа догодила се синоћ у 21.20 сати у Колочепском каналу између увале Пакљена и увале Брсечине, где се гумени бродић с деветеро људи сударио са бродом „Данче” из састава Лучке капетаније Дубровник, који је у том тренутку обављао хитан медицински превоз према месту Собра на острву Мљету.

У потрази на ширем подручју Колочепског канала тренутно су ангажована два пловила лучких капетанија Плоче и Сплит и једно пловило Пловпута д.о.о. а у потрагу је укључено и пет приватних пловила те два хеликоптера из састава МУП-а и Обалске страже. У копненој потрази учествују припадници дубровачко - неретванске Полицијске управе.

Према саопштењу Министарства мора, саобраћаја и инфраструктуре, службени брод лучке капетаније Дубровник „Данче” синоћ у 21.20 сударио се у Колочепском каналу с гуменом бродицом непознатих регистарских ознака на којој су били угоститељски радници, држављани Хрватске, њих укупно девет.

Поморска несрећа догодила се у тренутку док је службени брод ЛК Дубровник био ангажован у акцији хитног медицинског транспорта према острву Мљету. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs


* Mapa-HRT.jpg (15.07 KB, 672x379 - viewed 73 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #8 on: April 26, 2017, 05:53:03 pm »

Ako sam uspio dobro istražiti, radi se o ovoj igračci od gumenjaka.  Tongue
Sumnjam da je uopće registriran za 9 osoba, ne mogu pročitati tip.
Ako je i imao svjetla ona su jako nisko ispod ovog vjetrobrana, radar reflektor, nema šanse.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 1bowa1.JPG (98.9 KB, 871x584 - viewed 94 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #9 on: April 26, 2017, 06:31:42 pm »

Utrpati 9 ljudi u gumenjak bez osnovne opreme za spašavanje ( prsluci )  i bez svjetiljki ( barem lampadina ) i onda tuta forca zadimiti po jakom vitru put Dubrovnika. To puno govori. Govori o vrimenu u kojem živimo.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #10 on: April 26, 2017, 07:15:36 pm »

Utrpati 9 ljudi u gumenjak bez osnovne opreme za spašavanje ( prsluci )  i bez svjetiljki ( barem lampadina ) i onda tuta forca zadimiti po jakom vitru put Dubrovnika. To puno govori. Govori o vrimenu u kojem živimo.

Nisu judi, no su tuke, tovari. Šteta samo što su poginili da se i ne znade di su.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #11 on: April 27, 2017, 04:26:46 pm »

Bio sam na dobrom tragu, ovo je taj gumenjak.
Sliku sam pronašao na portalu Večerjeg lista.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U biti gumenjak za zabavu i sport, normalno sa najvećom pentom koja može.
Nisam bio u pravu, ipak po katalogu može primiti 10 osoba premda ne znam gdje.

http://www.bwa.it/pdf/sport19/Sport19GT2017.pdf

Vidi se da ima dva svjetla na upravljačkoj konzoli, dali su bili ispravni to neznamo.
Radar ovakvo plovilo nema šanse da vidi, niti se očekuje da ovo plovi po olujnom jugu.

Iz vijesti : pronašlo se još jedno ili dva tjela nestalih.

poz.


* 1nesreća1.jpeg (108.28 KB, 800x600 - viewed 82 times.)

* 1nesreća2.jpeg (52.76 KB, 719x340 - viewed 89 times.)
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #12 on: April 28, 2017, 01:06:20 pm »

Malo laičkog razmišljanja

Pošto ih je na gumašu bilo 9 teško da su svi bili iza, vjerovatno su bili i u prednjem dijelu .
Po takvim uvjetima svi nastoje zaštiti se što više, prvo lice i oči ali i ostatak tijela , vjerovatno su oni napred bili okrenuti prema nazad i što nabijeniji prema konzoli tako da i ako su svjetla bila nisu se mogla vidjeti.

I kormilar nema neku zaštićnu poziciju tako da je za pretpostaviti da je i on "žmirio" i možda više pazio na valove.

Valovi... pretpostavljam da su valovi bili cvisoki, vjerovatno toliko visoki da je kad se gumi nalazio u dolu vala bio vrlo skućeni vidik.

Prema izjavama preživjelih bili su bez svjetala, ako se na to doda da nisu imali pojaseve a vjerovatno niti ništa fluorescentno i uočljivo na sebi (hvala današnjoj modi čak se i specijalizirana odjeća za more i brda radi se u vrlo vidljivim nijansama tamnosive i crne Sad ) + tamna i niska neosvjetljena silueta gumija .. bojim se da bi ih se teško vidjelo i po puno boljim uvjetima.

I na kraju ni jedan ni drugi nisu očekivali da će se ovaj drugi tu naći po tim uvjetima u to vrijeme.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: April 28, 2017, 05:41:34 pm »

Sve stoji šta si napisao, šit hepens, vidjet ćemo šta će reći službena istraga.
Evo slušam na vijestima da se u potragu uključila i vojska sa onim Remus podvodnim vozilom.

Quote
PODVODNA POTRAGA: Prvi put u pogonu plovilo Remus 100

U potrazi za nestalima Obalna straža prvi je put koristila autonomno podvodno vozilo Remus 100. Riječ je o podvodnom vozilu opremljenom optičkim i sonarnim uređajima. Ratne mornarice diljem svijeta koriste ga za pretraživanje morskog podmorja do 100 metara dubine, snimanje područja pod vodom u potrazi za ekspolozivima itd. Vozilo se koristi i u civilne svrhe kao što su znanstvena istraživanja, ali i za pretrage mora u slučaju nesreća. Jedno takvo korišteno je potrazi za crnom kutijom iz srušenog aviona Air France na letu AF 447.

Hrvatskoj ratnoj mornarici dva Remusa 100 lani su donirale SAD, što je unaprijedilo protuminske sposobnosti HRM-a.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-kronika/drugog-dana-potrage-pronadena-cetvrta-osoba-za-troje-se-traga-radar-tesko-registrira-camce-od-gume-kljucni-u-istrazi-bit-ce-zapisi-gps-a/5969611/

Oslabilo je jugo tako da će to olakšati potragu za nestalima.


poz.
« Last Edit: April 28, 2017, 06:03:27 pm by Solaris » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.