PALUBA
April 25, 2024, 08:32:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Situacija u Makedoniji posle promene Predsednika Sobranja  (Read 24728 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #60 on: May 03, 2017, 09:12:33 am »

Pošto pisanjem na forumu se ne obraćamo samo onome čiji je post ne go daleko šire,evo i moje mišljenje.Sigurno da se sam svjestan da se u jednom postu ne može biti niti jasan i razumljiv a kamo li tačan.

Ništa nije nemoguće a u istom i moguće a da to bude idealno istina i jasno.
"Informer" je glasilo koje radi za AV.Sigurno da on pojave u Makedoniji vidi kao lično ugrožavanje vlasti i da će se prikloniti onim u Makedoniji koji mu izgledaju slični.
Također, i Zaev možda i naivno se ustvari vajka,jer nije "dobio" izbore na nac. osnovi,nego na otkrivanju kriminogene osobine vlasti,pa je pitanje da li ih je i dobio(izbore).

I da skočim na osnovu,niti Zaev,ni predhodna vlast,ustvari ne rade za makedonski narod.Vučić pogotovu za srpski narod.Sigurno da svi koriste nacionalno i religijsko,da bi došli na vlast ili se održali,što je ustvari njima korisna laž.
U stvari oni rade za međ. kapital a pošto to podleže zakonitostima lib.kapitalizma,oni misle da su prihvaćeni u te krugove jer im "podilaze" a ustvari oni im služe dok im odgovaraju. Najprostije rečeno,oni misle,da su služeći njima (Sloba bi rekao "lakeji",mada jei i on sam bio lakej,istog tog zapada),a najmanje su oni opredeljeni i nacionalno ni religijski.
Dakle, da skratim,mislim da je i u Makedoniji pa i u drugim "državama" EX Yuo dlučujući faktor i "zapadnog" i RF krupnog kapitala.Kao što imate da se u okviru daržave prave "uspješne" firme,koje u istom broju i propadaju,normalno, ukoliko ne odgovaraju državi,odnosno tom svjetskom bankarsko-industrijskom sistemu.
I da rezimiram,radi se o i o svjetkoj krizi koja je kod nas "prilagođena" lokalnoj.Također,o krizi filozofije, odnosno krizi kapitalizma.
Koliko će ljudi stradati a možda i čovječanstvo, ne znam,jer vjerujem da je to onima koji je uzrokuju i "vode",manje bitno jer misle da su zaštićeni.
I da ne bude zabune,komunizam- socijalizam je bio mošda nešto bolje rješenje ali ne i PRAVO,jer je na nivou socijalnog vodio više računa ali se to nije odnosilo i na vrhušku.jer je ona sebi itekako uzurpirala materijalne vrednosti (alavost ista  kao i kod kapitalista).I drugo,ljudi se ipak razlikuju po sposobnostima i trebali bi biti različito i nagrađeni ali sa stvarnim razlikama,dok to ni u komunizmu-socojalizmu nije bilo a u kapitalizmu pogotovu.

Pošto sam se izdivanioo,koliko je moglo u postu.Koliko će njih shvatiti ono što sam hteo da kažem, ne znam.Sigurno da mi je žao stradanja ljudi i da ovo ne može biti razumljivo mnogima a svjestan sam da čak i da shvate,nisu u mogućnosti da bilo što promjene,jer to neće prihvatiti i oni koji ne razumeju a svjesni su da nevolje ne možete rješiti,ako ih i drugi u zabludi ne razumeju.

Poz.

« Last Edit: May 03, 2017, 09:22:13 am by Karlo » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #61 on: May 03, 2017, 10:13:29 am »

Skoplje: Džaferi preuzeo funkciju šefa parlamenta


Tanjug | 03. maj 2017
novosti.rs


Novoizabrani predsednik Sobranja Talat Džaferi, iz albanske partije DUI, dobio je ključeve od kabineta predsednika parlamenta, a prvi sagovornik na toj poziciji mu je bio šef Delegacije EU u Skoplju Samuel Žbogar


Novoizabrani predsednik Sobranja Talat Džaferi, iz albanske partije DUI, dobio je ključeve od kabineta predsednika parlamenta, a prvi sagovornik na toj poziciji mu je bio šef Delegacije EU u Skoplju Samuel Žbogar, javili su makedonski mediji.
Kako je prenela Nova tv, Džaferi je prethodno položio zakletvu i na taj način praktično preuzo dužnost predsednika parlamenta od svog prethodnika Trajka Veljanoskog.

Za sada nema informacija o čemu su Džaferi i Žbogar razgovarali.

Ulazak predsedničke kancelarije Džaferi je protumačen kao povlačenje VMRO-DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog, javio je portal MKD.

Pozivajući se na nezvanične informacije, mediji prenose da je bivši predsednik parlamenta Trajko Veljanoski juče ispraznio kabinet, a da se danas očekuje da odluka o izboru Džaferija bude objavljena u Službenom glasniku.

Očekuje se, kako se navodi, da nakon toga Džaferi predsednika Đorđa Ivanova obavesti o postojanju parlamentarne većine, nakon čega bi on trebalo da dodeli mandat za formiranje nove vlade lideru SDSM Zoranu Zaevu.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #62 on: May 03, 2017, 11:10:08 am »

Koliko ja shvatam, u Makedoniji je u toku beskrupulozna borba za vlast između Gruevskog i Zaeva. I jedan i drugi su spremni da prodaju i sopstvenu mater, a kamoli nacionalne interese, nebi li se domogli imuniteta i moći da sa pozicije vlasti unište direktnog suparnika.

Albanci trenutno nemaju potrebe da dolivaju ulje na vatru, oni su već poentirali i zadovoljno trljaju ruke dok traje ovaj unutar-makedonski obračun. Zemlja u kojoj teroristi koji su pokrenuli građanski rat, napadali i ubijali organe vlasti, budu abolirani, njihov komandant postane ministar odbrane, a sada i predsednik parlamenta, je zemlja koja je izgubila bitku za opstanak i osuđena je na nestanak ili u najmanju ruku da bude redefinisana na sopstevnu štetu. Kap što je neko rekao - oni su već davno platili tamo gde treba i koliko treba, strpljivi su i čekaće koliko treba.

Naravno, postavlja se pitanje, šta bi bilo da Makedonija nije pristala na Ohridski sporazum? Verovatno bi prošla slično. Ili nebi, neznam. Sad je i tako svejedno.

Odnos Srbije i Makedonije - koga to još interesuje? Beograd i Skopje nisu niti su u ovih 25 godina ikada i bili saveznici, nemaju isti kurs i iste interese, imaju samo iste probleme - lošu ekonomiju i demografiju, ali bez uzajamnog razumevanja i pomoći. Tako su izabrale naše elite, a elite smo na vlast doveli mi građani.

Ukratko, Makedonija je zemlja u ogromnim problemima, ja želim makedoncima da ih reše mirno i na svoju korist, ali ja želim i mir u svetu, da nema gladnih i bolesnih, ali eto znam da mi se želje neće ispuniti. :'(

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #63 on: May 03, 2017, 12:57:47 pm »

Što se tiče tzv.''Tiranske platforme'' zasad je sve to više od 50'60%špekuliranja jer ju je vidjelo samo ograničen broj ljudi prevashodno političara,a novinari-bar neki od njih.kao spin majstori uzimaju delić i prave svoj spin'ap po svojoj savesti ili zavisi ko je platio.U pregovorima oko nove vlade i jednni i drugi su navodno prihvatili da se o toe raspravlja ali sada to ili negiraju ili šute.Treba reći da je partija Besa koja ima 8 poslanika,nije htela da stavi svoj potpis i da su ostali na stavu da Talat Dzaferi ne može biti zajedniči kandidat svih albanaca u Makedoniji.Pa sada situacija je ''BISTRA KO BOZA'' ali mislim da kad tad treba da se ta točka stavi na dnevni red u Sobranju pa puklo kud ptklo mora se izaći na čistac ko je za a ko je protiv državnih interesa Makedonije ukratko  šta je ''pisac mislio,a šta napisao''i da se ta diskusija vodi otvoreno i bez emocija
Nisam htio dosada ali moram da napišem da su pojedini mediji.naročito portali i ovde a ii u Srbiji dolivjau ulje na vatru da se zaostre odnsi Srbija-Mkedonija
jer kako se može protumačiti bombastični naslov '' Makedonija na ivici Srbija i Rusija  šalju oružje ili ''V.... koristi makedonske neprilike u kampanji, ili ti ''Z... prihvatio tiransku platformu da bi uvredio Srbiju i srbe'' itn itn.-Ali me raduje da obični ljudi potpuno razumiju šta je šta pa u svojim komentarima na portalima ponekad i ismevaju takve napise.Zato neka mlađi članovi PALUBE shvate zašto se poseglo za famozni T11 jer u Balkanskoj krčmi uvek se nađe poneko ko želi da pogasi svetla
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #64 on: May 03, 2017, 02:44:27 pm »

Slažem se da je malo ljudi videlo Tiransku platformu, ni ja je nisam video.

U nedostatku druge literature, proučavao sam dokumenta o Prizrenskoj ligi, mislim da je Tiranska platforma isti, samo osavremenjen koncept, i možda malo sveobuhvatniji - zahvata šire po Balkanskom poluostrvu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #65 on: May 03, 2017, 03:10:39 pm »

Ja možda o tiranskoj platformi ne znam mnogo, sem onog što je objavljivano u ozbiljnijim medijima. Ukratko, reč je o davanju široke političke, ekonomske i teritorijalne autonomije albanskoj nacionalnoj manjini u Makedoniji. Ta manjina ima i danas sva prava koja pripadaju nacionalnoj manjini po evropskim standardima. Traži se još i uvođenje albanskog kao drugog zvaničnog jezika u Makedoniji izmena grba, himne, osuda genocidne srpske politike prema albancima 1912-50ih godina, itd.

Uopšte nemam nameru da "dolivam ulje na vatru", ali reč je očigledno o praktičnoj federalizaciji Makedoniji, što je naravno samo prelazni status do sprovođenja otcepljenja dela teritorije Makedonije. Nemojte misliti, jadni ne bili, da ja preterujem. Ukoliko Makedonci ne vide ono što je svakoj babi u Srbiji jasno, utoliko gore po njih, onda je u pitanju kolektivno i namerno slepilo, jer je to onda zapravo dobrovoljan pristanak na raspad sopstvene države. Verovatno su "anestezirani" - da prihvatimo, da pustimo, samo da ne bude rata, ionako je siromaština, besposlica, neka albanci i otcepe deo zemlje, samo da ne bude rata! Ja tako mislim.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #66 on: May 03, 2017, 03:18:45 pm »

"Tiranska platforma"



Mi, predstavnici albanskih političkih stranaka u Makedoniji: Demokratska unija za integracije, Koalicija Besa, Alijansa za Albance (Demokratska partija Albanaca);

Poštujući slobodnu i demokratsku volju koju su albanski birači ispoljili na vanrednim parlamentarnim izborima 11. decembra 2016. godine;

U duhu Ohridskog sporazuma, demokratije i potrebe da se ispune normativne obaveze koje proističu iz ustavnih amandmana;

Afirmišući zajedničke programske i strateške orijentacije Albaanaca i svih građana Makedonije;

Privrženi napretku i dugoročnoj stabilnosti Makedonije;

Vođeni zajedničkim opredeljenjem za mir, stabilnost, bezbednost, međunacionalnu kohabitaciju, u duhu jednakosti i dostojanstva, u skladu sa evropskim i međunarodnim konvencijama, religijskom harmonijiom i saradnjom u zemlji i regionu;

Odlučni, bez alternative, za integraciju u NATO i Evropsku uniju;

Slažemo se o međusobnoj podršci zajedničnoj političkoj agendi koja predviđa postizanje sledećih ciljeva tokom sledećeg, ili bilo kojeg narednog, mandata vlade:



1. Postizanje pune ravnopravnosti, u skladu sa Ohridskim sporazumom i Ustavom


•   Striktno sprovođenje multietničkog principa u Ustavu Republike Makedonije, u kojem će Albanci biti priznati kao državotvorno stanovništvo. Podrška bilo kojoj zakonskoj ustavnoj inicijativi koja jača etičku jednakost albanske populacije.

•   Postizanje pune jezičke jednakosti, upotrebu albanskog jezika na svim nivoima vlasti i garancije o upotrebi tog jezika kao osnovnog ustavnog prava. Ustav Republike Makedonije treba da definiše da su "makedonski jezik i njegovo ćirilično pismo i albanski jezik i njegovo pismo zvanični jezici Republike Makedonije".

•   Sveobuhvatna rasprava o zastavi, himni i držanim simbolima Republike Makedonije, tako da državni simboli održavaju multietničko društvo i etničku jednakost.

•   Usvajanje Rezolucije u Parlamentu Republike Makedonije kojom bi se osudio genocid nad albanskim narodom u Makedoniji od 1912. do 1956. godine.



2. Postizanje ekonomske jednakosti i društvene stabilnosti, posebno kroz jednak regionalni razvoj


•   Uspostavljanje novog mehanizma, u formi državnih komiteta za finansiranje opština, usmerenih ka pravednijem donošenju odluka o državnim fondovima u korist opština.

•   Formiranje Ministarstva za politički sistem i odnose među zajednicama, kao tela odgovornog za prava zajednica i intenziviranje ekonomskog i društvenog razvoja u zapostavljenim područjima.

•   Postizanje jednake zastupljenostima u bezbednosnim službama, vojsci, obaveštajnim službama i sudstvu.

• Postizanje jednakog predstavljanja na svim nivoima vlasti, kao i državnim agencijama i društvenim preduzećima.



3. Jačanje vladavine prava, kao pretpostavke za napredak u evroatlantskim integracijama.


•   Sprovođenje reformskog plana, u skladu sa sporazumom iz Pržina, Pribeovim preporukama, Hitnim prioritetima reformi koje je predložila Evropska komisija, kao i preporukama Dijaloga o pridruživanju sa EU.

•   Podrška nepristrasnom radu Specijalnog tužilaštva, bez političkih i etničkih predrasuda.

•   Rasvetljavanje slučajeva i sudskih postupaka "Sopot", "Brodec"m "Monstrum" i "Kumanovo" preko istražnih komiteta, ili nezavosnog međunarodnog tela.



4. Stvaranje duha poverenja u funkciji dobrih međuetničkih odnosa, kao ključne pretpostavke političke stabilnosti zemlje.


•   Afirmativne mere kako bi se obezbedilo finansiranje albanskih kulturnih institucija na lokalnom i nacionalnom nivou.

•   Formiranje centralne institucije za usavršavanje jezika zajednica, uključujući obuku prevodilaca, urednika i lektora.



5. Rešavanje problema imena, u saglasnosti sa evropskim vrednostima i načelima međunarodnog prava.


•   Usvajanje Zajedničke obavezujuće rezolucije u Skupštini Republike Makedonije koja će obavezati Vladu Makedonije da radi aktivno u cilju rešavanja spora oko imena.

•   Uključivanje Albanaca u radne grupe za direktne pregovore sa Grčkom.



6. Dobri odnosi sa susedima

•   Uključivanje Albanaca u radne grupe za direktne pregovore sa Bugarskom.

•   Saradnju sa Kosovom i Albanijom oko integrisanog upravljanja granicama.

•   Otvaranje novih graničnih prelaza.



7. Brza integracija u NATO i Evropsku uniju.

Postizanje gore navedenih tačaka otvoriće put Makedoniji ka integraciji u NATO i otvoriti pregovore o članstvu u EU.

Postizanje ovih ciljeva biće nadgledano preko uspostavljanja Okruglog stola albanskih parlamentarnih stranaka.

Okrugli sto albanskih parlamentarnih stranaka će funkcionisati na principu rotacije i služiće kao platforma za harmonizaciju političkih akcija i transparentnu komunikaciju sa međunarodnim partnerima Makedonije, tražeći prevashodno podršku EU i međunarodnih institucija.

Okrugli sto će utvrditi rokove za postizanje gorenavedenih ciljeva, u saglasnosti sa zakonima i Ustavom Republike Makedonije.

izvor
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #67 on: May 03, 2017, 03:51:21 pm »

Auuu..... . Da sam Makedonac i to da potpišem... E svašta majka rodi.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #68 on: May 03, 2017, 04:07:09 pm »

Kako shvatiti stavku pod tačkom 6. , ako ne kao put ka brisanju granica Makedonije prema Albaniji i KiM. Šta zapravo to znači ?

 Saradnju sa Kosovom i Albanijom oko integrisanog upravljanja granicama.

Neki to vide kao oživljavanje koncepta NATO pakta iz aprila 2002. godine, a ideju je u Skoplju predstavio  Robert Seri, tadašnji direktor NATO pakte za operacije i upravljanje krizama. Deklaracija, koja je trebalo da se usvoji na predloženoj konferenciji o bezbednosti u regionu je predviđala uspostavljanje zajedničke granične patrole između Makedonije i Albanije, Makedonije i Kosova, kao da se radi o "jednoj državi". Tim ambasadora Serija nije hteo da promeni te predložene tačke u završnom dokumentu konferencije, i zbog toga konfrencija nije ni održana...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #69 on: May 03, 2017, 04:11:08 pm »


Ćuti, ćuti, neka, samo da ne bude rata! Baš će ih pitati da li hoće rat, ili neće. Ako ne prihvate platformu... i još nešto malo pride, biće rata, naravno.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #70 on: May 03, 2017, 04:33:41 pm »

Tražio sam tu platformu u originalu i tačno je tako kako i piše, proverih na google prevodiocu.

http://zjarr.tv

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #71 on: May 03, 2017, 05:59:51 pm »

Hvala Milane - eto, sad smo i videli "šta se iza brda valja".
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #72 on: May 03, 2017, 06:02:02 pm »

Nemoje tako puno puta se u toj deklaraciji pominje: jednakost, ravnopravnost, multieticnost i poverenje. A ispod tog brega se valjaju druge ideje.

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #73 on: May 03, 2017, 06:51:17 pm »

Nemoje tako puno puta se u toj deklaraciji pominje: jednakost, ravnopravnost, multieticnost i poverenje. A ispod tog brega se valjaju druge ideje.





Знамо, знамо! Нисмо наивни.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #74 on: May 03, 2017, 07:57:06 pm »

 Usvajanje Rezolucije u Parlamentu Republike Makedonije kojom bi se osudio genocid nad albanskim narodom u Makedoniji od 1912. do 1956. godine.


 Е тука вие србите сте извршиле геноцид врз албанците бидејки од 1912 до 1941 година Вардарска Македонија е под српска управа и вие тука сте биле жандармери мислам на вас Србите  кој го тепале мирниот албански народ. А од 1945 до 1956 Македонците ги тепат Албанците  Додека балистите на Косово и западна Македонија биле хипи здружение .Уште не ве јасно што се крије зад оваа платформа или како што кажа karlo јас ширам лаги и дезинформаци.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.