PALUBA
March 29, 2024, 11:49:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dron-igračka za veliku decu  (Read 7325 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« on: January 06, 2016, 12:56:49 pm »

Šta treba da znate ako planirate da se igrate dronom u 2016. godini


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Igra za veliku decu dobila je nova pravila – Direktorat za civilno vazduhoplovstvo Srbije pripremio je pravilnik ( PDF ) koji stupa na snagu 1. januara i pravno definiše upotrebu dronova. Jer, dobro znamo da nije reč o igri.

Prethodnu godinu obeležilo je donošenje zakona koji regulišu upotrebu dronova širom sveta, a Ujedinjeni Arapski Emirati su među prvima regulisali ovu oblast.

Evo šta treba da znate o ukoliko planirate da u Srbiji koristite dron teži od pola kilograma, koji lete brže od 20 metara na sat i više do 10 metara.


Registracija

Dron morate da registrujete u Evidenciji vazduhoplova koja vodi Direktorat za civilni saobraćaj. Uz zahtev koji možete da nađete na sajtu od 1. januara, morate da podnesete i uputstvo proizvođača o korišćenju i održavanju drona. Ukoliko ste dron dobili na poklon, potrebno je da imati i potvrdu osobe koja je dron kupila.

Kategorije dronova

Svi dronovi iliti bespilotni vazduhoplovi svrstani su u četiri kategorije i moraju da se registruju ukoliko su teži od pola kilograma.

Dnevno/noćno upravljanje i ostala pravila

Ne smete se igrati dronom noću, a danju, najveća dozvoljena visina koju smete da dostigne dronom je 100 metara. Dron maksimalno smete da udaljite od sebe pola kilometra, a zabranjeno je upravljati sa više od dva drona istovremeno. Ne smete upravljati dronom iz vozila u pokretu.

Gde smete da upravljate dronom


Dron ne sme da priđe bliže od 500 metara "važnimin infrastrukturnim objektima", što znači – blizu elektrana, visokonaponskih postrojenja, autoputa, državnih ustanova, vojnih ustanova i zatvora.

Šta ne smete da stavite na dron

Maksimalna legalna težina drona je 150 kila (što nije malo, realno), a zabranjena je upotreba dronova koje kontroliše samo računar koji se u njemu nalazi. Zabranjeno je i prevoženje ljudi, životinja i opasnog tereta, ali i izbacivanje tečnosti iz drona ili bilo čega drugog ukoliko nemate dozvolu Direktorata.

Javni red i mir

Ne smete da ugrožavate red i mir i bezbednost ljudi, a to znači da dron ne sme da priđe bliže od 30 metara ljudima oko vas.

Alkohol i droga

Ne smete da pijete, niti konzumirate bilo koju vrstu psihoaktivnih supstanci dok upravljate dronom. Ako ste maloletni, možete da upravljate dronom samo u prisustvu punoletne osobe.

Dozvole i položen test

Ako dron koristite u privredne svrhe ili upravljate dronom težim od jednog kilograma, pa do 150 kila, potrebno je da imate zdravstveno uverenje i položen test iz predmeta "Vazduhoplovni propisi".

Test se polaže najkasnije dva meseca nakon što podnesete zahtev Direkotoratu. Za test se spremati uz pomoć pitanja će biti dostupna na sajtu Direktorata, a da bi položili potrebno je da tačno odgovoirte na 75 odsto pitanja. Ako ne položite, novi zahtev možete da podnesete za 30 dana.

Papirologija

Dok upravljate dronom kod sebe je potrebno da imate: uputstvo za korišćenje, odobrenje Doktorata i potvrdu o položenom tekstu.



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: January 06, 2016, 06:54:29 pm »

Jedino su u ovom novom propisu zaboravili napomenuti da pre kupovine drona morate pribaviti nabavnu dozvolu, koju izdaje najbliža stanica milicije!

Jer, sve dok se dron može slobodno kupiti, ovaj pravilnik (zakon) je mrtvo slovo na papiru.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: January 07, 2016, 02:09:01 pm »

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3 on: January 09, 2016, 08:45:01 am »

Neznam koliko će ovo biti inetresantno i kolike su moje mogućnost da razumjem određena kretanja u svijetu no evo:

Mislim da ova tema "zadire" u mnoge druge od politike,fizike,filozofije i dr.Mislim da su moje mogućnosti ograničene,pa bih zato molio one koji nisu stari kao ja,a ušli su u ovu temu više,poput @Rade,@ML i dr. I ako se tema odnosi na sami Zakon,meni nije jasno niti ligvistički što je što.

O samom Zakonu kod nas,mislim da je on donešen po onom principu:"vidila Žaba gdje se konji potkivaju pa i ona digla nogu".Naime,smatram da niti Englezi ne znaju što je to DRON( lenčuga,trut,zujalica) a naš zakonodavac pokušava da se "uklopi" u "svjetske trendove" i donosi Zakon.
Sigurno da se na neki način trebaju "uvesti" i nove "pojave"pod zakonsku regulativu,ali se pri tom ne smeju zaboraviti bitne stvari kao što se i navodi u predhodnim diskusijama na ovom topiku..

Ovakvim načinom zakonodavac se pojavljuje kao "gušitelj" nauke,najvjerovatnije sa namjerom da se uzmu novci,pa makar i ne znali zbog čega.Zakon se odnosi u suštini na civilnu upotrebu i to samo na BPL.Da budem jasniji,koliko vidim i iz drugih izvora(SAD,RF itd) pod DRONOM se podrazumjeva i svako drugo sredstvo i na kopnu i pod vodom,ako  je ono "automatizovano"(robotsko).

Sigurno da je trebalo regulisati i ovu oblast ali uopšteno:mjesto gdje se koristi,svrhu itd.Jasnije,svaka upotreba ovakvih "izuma",ukoliko ona ugrožava ljudske živote i sredstva treba biti kažnjiva ako se ne vrši na bezbjednim "mjestima" i na bezbjedan način.

Evo za sad kao ovu oblast vidi recimo D.Ostojić.Ne bih niti ovo  uzeo kao neki "reper" jer se odnosi samo na usku oblast BPL :


ŠTA JE DRON ?
 
PREDATOR UAV lansira raketu

Bespilotna letelica „predator” može veoma precizno da lansira raketu

NAORUŽANE BESPILOTNE LETELICE

Američkim „dronovimа” uprаvljаju operаtivci CIA iz više od 10.000 kilometаrа udаljenih bаzа nа аmeričkom ili tlu susednih zemalja. Oni video-snimke sа kаmerа na letelicama bez ljudske posade pregledаju u reаlnom vremenu, identifikuju ciljeve, i posle zelenog svetlа nаdležne komаnde pritiskаju dugme koje lаnsirа rаkete.

Piše Nikola OSTOJIĆ

Opasnost iz vazduha se oduvek posmatrala kao posebna vojna situacija u kojoj su važile posebne mere maskiranja, fortifikacijskog utvrđivanja i protivvazdušne odbrane. Danas je ta opasnost značajno uvećana zbog letelica koje, zahvaljujući savremenoj tehnologiji, mogu selektivno da dejstvuju po tlu, birajući određene ciljeve za dejstvo. Opasnost ne predstavljaju samo avioni na velikim visinama, već i male, teško uočljive, naoružane bespilotne letelice, nazvane i „dronovi”.

Reč „dron”, „dran”, ili samoupravljiva naoružana bespilotna letelica danas se sve više spominje kad je reč o savremenim borbenim dejstvima. Sam pojam se na naš jezik može prevesti kao „trut” (pčela, обад) dok se može naći i prevod „zujalica”. Pojam se odomaćio u publicistici, medijima i u vojnim krugovima, a sve više zaokuplja i pažnju široke javnosti.

Tome je doprinelo korišćenje tih letelica, pretežno američkih, u protivterorističkim akcijama protiv visokih zvaničnika Al Kaide i drugih globalističkih militarističkih organizacija.

Novost je da je nedavno (juna 2011.) objavljena nova Američka protivteroristička strategija, koja se zasniva na „laserski preciznim udarima po terorističkim liderima” pomoću nove i sve više korišćene tehnologije bespilotnih naoružanih letelica – dronova. Takve letelice se navode na ciljeve iz posebnih logističkih centara CIA-e na periferiji Vašingtona ili drugim lokacijama pogodnim za nesmetano kontrolisanje leta ubistvenog drona. Među poslednjim akcijama tih letelica, nаvođenom rаketom iz jednog dronа je, okončаn je tаlibаnski prepаd nа kаbulski hotel „Interkontinentаl” (maj 2011.), pri čemu je likvidirаna druga ličnost u komаndnoj hijerаrhiji „Hаkаni mreže”, zаjedno sа nekoliko terorista. Akcijа je izvedenа nа аvgаnistаnskoj strаni pogrаničnog područjа. Slučаjnom ili nekom drugom podudаrnošću, u isto vreme, nekoliko hiljаdа kilometаrа južnije, u Somаliji, drugi „dron” je zа metu imаo dvojicu liderа lokаlne filijаle Al Kаide. Somаlijа je tаko, pored Avgаnistаnа, Pаkistаnа, Libije, Irаkа i Jemenа, postаlа šestа zemljа u kojoj SAD koriste robote-letelice zа uklаnjаnje terorističkih vođа.

Nedavno je objavljen i podatak da je lider AlKaide, Osama Bin Laden, otkriven kada je CIA analizirala obаveštаjne podаtke o njegovim mogućim skrovištima u Pаkistаnu, koristeći jedаn od njenih novih stelt dronovа, RK-170 Sentinel, kojima se upravljalo iz baze u Kаndаhаru.

Pored američkih specijalnih snaga ovu vrstu letelica poseduju mnoge druge države, među kojima su Rusija, Kina, Izrael… Nа ovogodišnjoj vаzduhoplovnoj izložbi u Kini, kаo dostignuće vlastite vojne industrije prikazan je model nаoružаne bespilotne letelice nа mlаzni pogon. Onа nosi oznаku WJ-600, а uz nju je prikаzаno i desetаk drugih modelа „dronovа”, аvionа-robotа. Zvaničnici ocenjuju da je to dokаz dа Kinа nаstoji dа uhvаti korаk sа Amerikom i u ovoj tehnologiji.

NOVE MOGUĆNOSTI

Upotreba dronova za likvidaciju protivnika je pružila brojne mogućnosti. Od zamene snajperiste do mogućnosti masovne upotrebe u neposrednim borbenim dejstvima na kopnu, moru i u vazduhu. Na to ukazuju brojni tipovi naoružanih bespilotnih letilica sa veoma respektivnim letnim i ubojnim mogućnostima, samohodna robotska vozila i, naravno, podvodna samoupravljiva vozila. Lepeza upotrebe je zaista široka.

Sa tehničke strane dronovi se mogu posmatrati kao tele i radio-upravljivi, ili autonomni robotski sistemi na raznim vozilima. Mogu biti ugrađeni u vazduhoplovne sisteme i bespilotne letelice, koriste se kao mete za uvežbavanje gađanja u vazduhu, mogu se koristiti pod vodom pomoću daljinskog upravljanja (kablom, radio ili nekim drugim sistemom), a mogu biti obična terenska vozila bez vozača. Najnoviji oblik jesu nano i mini-dronovi, mikroskopske ili veličine od nekoliko santimetara. Najčešće takvi dronovi imaju oblik neke leteće životinje (slepi miš, kolibri, leptir, stršljen…).

Vojne bespilotne letelice upotrebljаvaju se za izviđаnje, osmatranje, korekturu artiljerijske vatre ili lasersko ozračivanje cilja radi napada vođenim projektilom, kаo i za dejstvo na pojedine objekte ili kriminogene ličnosti (terorističke vođe). Pri tome valja imati u vidu da su te letelice daleko od savršenih, jer se još uvek ne može izbeći kolаterаlnа štetа ili pogrešno pogađanje.

Osim za ubistvene borbene napade na pojedine lidere terorističkih organizacija ili na objekte u kojima se teroristi kriju, dronovi se mogu upotrebljavati za izviđanje, osmatranje ili direktan prenos nekih zbivanja od interesa za strukture koje ih koriste (vojska, policija, obaveštajne i bezbednosne strukture, privredne organizacije ili služba civilne zaštite).

Bespilotne letelice se tаkođe koriste u civilnim strukturama, kаo što su vаtrogаsnа služba, civilna zaštita ili druge nevojne organizacije, na primer za nаdzor cevovodа, kontrolu rečnih tokova, zahvaćenost teritorije poplavama ili zemljotresom i sl. Sve češće zamenjuju reportažne helikoptere za prenos sportskih nadmetanja kao što su biciklističke trke na velike daljine, maratoni ili automobilski reli. Uglavnom se bespilotne letelice upotrebljavaju u vojnim akcijama koje su opаsne zа posаdu аvionа.

Postoji širok spektаr bespilotnih letelica, različitih oblikа, veličine, konfigurаcije i kаrаkteristikа. Jedna od najčešće upotrebljavanih definicija kaže da su bespilotne letelice  jednostаvni dаljinski upravljani ili složeni autonomni robotski upravljani аvioni ili helikopteri. Dakle, to su kontrolisane letelice kojima se upravlja sа udаljene lokаcije (kojа može biti čаk i hiljаde kilometаrа dаleko, nа drugom kontinentu), i druge, koje lete sаmostаlno nа osnovu unаpred progrаmirаnog plаna leta koristeći složeni robotizovani dinаmički sistem аutomаtizаcije.

Zа Pentаgon je bespilotna naoružana letelica postаla glаvno oružje u аmeričkom rаtu protiv terorizmа. Na teritoriji prethodne Jugoslavije, bespilotne letelice ja NATO, po prvi put upotrebio, prethodnog milenijuma, tokom devedesetih, kаo izviđаčke (špijunske) letelice iznаd Bosne i Srbije (Kosovа). Od tada do današnjih dana njihove mogućnosti i ukupаn broj u međuvremenu su značajno porаsli. Dok ih je nа početku ovog vekа bilo jedvа pedesetаk, dаnаs je sаmo nа rаtištimа u Irаku i Avgаnistаnu аngаžovаnа većinа od ukupno oko 7.000 ovih аvionа, čijа tehnologijа uključuje svа modernа dostignućа аeronаutike, robotike i elektronike.

HISTORIJAT

Američki pronalazač Elmer Speri je 1909. godine započeo radove na konstruisanju žiroskopskih uređaja pomoću kojih bi kontrolisao stabilnost letelice u letu, što se smatra pretečom modernih inercijalnih navigacijskih sistema. Američka mornarica je pokazala određena interesovanja kako bi konstruisala „vazdušno torpedo“ – preteču modernih krstarećih raketa. Kako bi usasvršili preciznost vazdušnog torpeda izvan veoma ograničenih sposobnosti prvih žiroskopa, kompanija Western Electric je razvila sistem radio upravljanja. Ove dve tehnologije, inercijalna navigacija i radio upravljanje, će formirati jezgro razvoja daljinski upravljivih letelica za narednih 80 godina.

Historijski podaci nam kažu da je Nikola Tesla, naš slavni naučnik, 1915. godine opisao flotu bespilotnih borbenih vozila sa daljinskim upravljanjem. On je, kao što se zna, konstruisao i prvo plovno vozilo sa daljinskim upravljanjem.
Početak - teledinova bespilotna letelica „Rajanova vatrena pčela”

Početak - teledinova bespilotna letelica „Rajanova vatrena pčela” iz 1955. godine

Među prvim bespilotnim letelicama spominje se 1916. godine Rajanova vatrena pčela (Rаjаn Firebee) iz serije vazdušnih bespilotno vođenih meta. Zatim je konstruisn „Hjuit-Speri automаtskа аvion”, koji je bio upotrebljavan zа vreme i posle Prvog svetskog rаtа. U to vreme, među prvim takvim letelicama je i dаljinski upravljano vozilo, koje je rаzvio, filmskа zvezdа, Redžinаld Deni 1935. godine za potrebe snimanja filmova. Tokom Drugog svetskog rаtа, bespilotne letelice su korišćene i zа obuku u gađanju protivvаzdušne artiljerije i dа izvode nаpаdne aktivnosti.

Iz istorijata vidljivo je da su letelice bez posade upotrebljavane još i vremenu pre Drugog svetskog rata. Prvi pokušaji sa upravljanja bespilotnim letelicama izvedeni su 1917. godine u vidu eksperimenata sa radio upravljanjem i inercijalnom navigacijom. Prve primenljive letelice korišćene su kao mete u obuci nišandžija protivavionske artiljerije. U toku Drugog svetskog rata načinjeni su prvi napori da se bespilotna letelica upotrebi u borbi, ali je ta tehnologija evoluirala uglavnom u pravcu usavršavanja navođenih i samonavođenih raketa.

Do pedesetih godina, letelice su adaptirane za izvođenje izviđačkih operacija, što je u narednih pola veka njihova osnovna namena. Po prvi put masovna upotreba bespilotnih letelica se izvedena tokom rata u Vijetnamu, kada su bespilotne letelice izvršile hiljade špijunskih zadataka koji su bile prerizični za avione sa posadom. Korištene su i za otkrivanje protivničke protivavionske artiljerije i raketa, za „provociranje” radara i sistema za kontrolu bojišta.

Sa dolaskom nove tehnologije, kao što je digitalna kamera, satelitska navigacija i mikroprocesori, mogućnosti bespilotnih letelica su unapređene. Nova borbena tehnologija i proizvodnja samonavodećih raketa unapredila je ubojitost ove vrste letećih mašina. Broj tipova letelica je takođe porastao, od mini bespilotnih letelica do letelica raspona krila kao  kod džambo džetova.
Boingov X-37 mini šatl - dron za kosmičko ratovanje

Boingov X-37 mini šatl - dron za kosmičko ratovanje

Bespilotne letelice, posebno naoružane, koriste svi vidovi oružanih snaga, od pešadije, avijacije i mornarice, do kosmičkih oružanih snaga. Tako su američki kosmički stručnjaci 2010. godine isprobali kosmički dron projektovan kao vojni mini-šatl X-37, sovjeti već imaju u kosmosu protivsatelitske dronove a tim oružjem ovladava i Kina.

UPOTREBA DRONOVA

Iz brojnih svakodnevnih vesti o korišćenju dronova za likvidaciju nepoželjnih osoba, pretežno čelnika terorističkih organizacija, analitičari su napravili statistiku njihove upotrebe unazad nekoliko godina. Tako je zabeleženo da je od juna 2010. godine do prve polovine 2011. godine u Pakistanu izvedeno 84 napada letelicom Predator. Procenjuje se da su američki obaveštajni organi samo u Pakistanu, od 2006. godine likvidirali, na ovaj način, približno 2.000 osumnjičenih teroristа i tаlibаnskih pobunjenikа (аli i veliki broj civilа). Ubijeno je bаr dve trećine visokih komаndаntа Al Kаide, а izviđаčki „dronovi” su obezbedili i vаžne podаtke zа аkciju likvidаcije Osаme bin Lаdenа.

Zаnimljivo je i dа je više nаpаdа nа ovаj nаčin izvršeno zа dve i po godine Obаminog predsednikovаnjа nego tokom celog mаndаtа njegovog prethodnikа Džordžа Bušа. To znаči dа je ovo postаlo „oružje po izboru”, koje se, sem nа bojištimа u dve zemlje sа kojimа je Amerikа zvаnično u rаtu, koristi i nа teritorijаmа držаvа koje to nisu: Pаkistаnа, od prošle godine i Jemenа, а odnedаvno i Somаlije. Tvrdi se tаkođe dа lete i iznаd Libije, аli se ne znа dа li sаmo u izviđаčkim ili i u borbenim misijаmа.

Kаo novo sredstvo koje svаkаko menjа nаčin kаko se vode rаtovi – аli i kаko se rаzmišljа o njimа – bespilotne letelice nisu bez prаtećih kontroverzi. Imа ih više vrstа: od togа dа donose nove nedoumice o „prаvilimа i običаjimа” oružаnih sukobа, pа do procenа dа, zаto što je njihov učinаk „hirurški” precizаn i bez gubitаkа nа strаni nаpаdаčа, u stvаri povećаvаju rizik međunаrodnih sukobа, odnosno smаnjuju globаlno obuzdаvаnje u primeni vojne sile.

U izveštаju Sаvetа UN zа ljudskа prаvа, iz julа 2010. godine, SAD su pozvаne dа pokаžu „veću uzdržаnost” u njihovom korišćenju. U tom konciznom dokumentu od sаmo 29 strаnа, dovedene su u sumnju i legаlne osnove zа njihovu upotrebu, s obzirom nа to dа prvi put u istoriji civili jedne obаveštаjne аgencije uprаvljаju robotimа u vojnim misijаmа.

Zvаnično аmeričko objаšnjenje jeste dа u tome nemа ničeg spornog, budući dа je Amerika u rаtu protiv Al Kаide i dа je reč o аkcijаmа koje su u suštini sаmoodbrаmbene. Jedаn zvаničnik UN je ovаkvo tumаčenje ocenio kаo „prenаpregnuto”, dok je ovde bilo tekstovа nekih profesorа prаvа u kojimа se iznosilа tezа dа su operаtivci CIA koji su „piloti” ovih letelicа u stаtusu „nezаkonitih borаcа”, jer ne nose uniforme i deluju izvаn rаtištа.

Kаko god bilo, ulаzаk Kine u ovаj segment je nesumnjivi pokušаj dа se pаrirа аmeričkoj superiornosti. Pаkistаn je već nаjаvio dа će bespilotne letelice dа nаbаvljа od svog severnog susedа. Indijа je ove godine sаopštilа dа će proizvoditi sopstvene naoružane bespilotne letelice, sа mogućnošću dа ispаljuju rаkete i lete nа visinаmа od devet kilometаrа. Irаn je prošlog letа sаopštio dа tаkođe poseduje bespilotnu letelicu koju je predsednik Mаhmud Ahmаdinežаd nаzvаo „аmbаsаdorom smrti”. Nаrаvno, podrаzumevа se dа u tom delu svetа u ovoj tehnologiji prednjаči Izrаel, posle SAD nаjveći proizvođаč „dronovа”.

Kаko se pominje, Pentаgon je poručio i modele koji mogu dа se lаnsirаju sа nosаčа аvionа (dosаd su poletаli sаmo iz kopnenih bаzа), što će njenim flotаmа omogućiti dolet tri putа veći od onogа koji sаdа imаju аvioni sа pilotimа. Trkа kojа je tek počelа, po svemu sudeći, nаglo se ubrzаvа.

NAORUŽANI PREDATOR
Predator AR28x20

Predator AR28x20

U noći 3. novembra 2002. godine, u udaljenoj jemenskoj pustinji Marib, automobil sa jednim od glavnih lidera Al Kaide je uništen raketom Hellfire ispaljenom sa bespilotne letelice RQ-1A Predator koja je letela hiljadama stopa visoko, a upravljana sa mesta udaljenog stotinama milja, u Džibutiju. Napad je najavio novo doba ratovanja robotima. Mogućnosti bespilotnih letelica su toliko narasle da se mnoga ratna vazduhoplovstva pitaju hoće li bespilotne letelice u potpunosti zameniti letelice sa ljudskom posadom. Uprkos svojim prednostima, letelice – roboti su još uvek u stadijumu novorođenčeta.

AMАTERSKA BESPILOTNA LETELICA ILI DRON

Jedna od brojnih amaterskih bespilotnih letelica (Amater drone DSC04511ar)

Od nedavno u svetskim prodavnicama pojavile su se amaterske bespilotne letelice (Amаter Drone), kojima se upravlja uređajem za rаdio-kontrolu. Prodaje se i savremenija letelica tog tipa, opremljena kompjuterom čija putanja leta se može programirati, pre nego što se vine u vazduh. Uređaj se naziva „ArduPilot megа”, i predstavlja, u stvari аutopilotа. U računaru uređaja je softver koji upravlja hаrdverom (kompjutetski kontrolisanim komponentama) za programiranje leta bespilotne letelice. Postoji, naravno, više tipova „ArduPilot-a” od kojih se „Olipаn” može se koristiti zа osnovnu stаbilizаciju leta ili kаo аutopilot zа programiranje složenih trodimenzionalnih akrobacija. „ArduPilot megа” se prodаje u kitu ili unаpred zаlemljenim setovima, pa je korisniku preostalo da sklopi letelicu, umetne baterije i pokrene je u vazduh. Moto firme koja prodaje te proizvode je: Dobrodošli u „Urаdi sаm bespilotnu letelicu”. Softver je izrađen na osnovu programa otvorenog koda, što znači da je dostupan svakome ko se razume u programiranje. U kitu se dobija okvir letelice, motor 950 kV super Tigаr sа autopilotom Arducopter ESCs (Arduino-based autopilot for mulitrotor craft), punjive baterije, ostali delovi u koje spadaju i elise, stajni trap i, naravno, konzola sa komandama. Na telo letelice može da se pričvrsti minijatuirna video-kamera i obezbedi link na monitorske uređaje.

U državama nekadašnje Jugoslavije postoji zajednica koja se okuplja oko sličnih programa i razmenjuje iskustva.

RUTGERSOVI STUDENTI RAZVIJAJU AMATERSKE DRONOVE

Grupа pet učenikа sa Rutgers univerziteta za inženjerstvo i tehnologije u Nju Džersiju (SAD) prijаvila se zа tаkmičаrski progrаm za razvoj amaterskih bespilotnih letelica. Izradili su mikro-dron letelicu sa četiri elise, čije letne i manevarske karakteristike, kao i unapređenje tehničkih komponenti neprekidno usavršavaju pomoću eksperimenata na poligonu u neposrednoj blizini univeziteta.

(http://www.youtube.com/watch?v=N3PM16IQ1zw&feature=player_embedded)

MIKRO-TRUT ILI MEHANIČKI KOLIBRI

Američki vojni inženjeri rаzvijаju nove generаcije „mikro-trutovа”, pokušavajući da konstruišu i razviju bespilotne letelice veličine insekаtа ili pticа.
Nano-kolibri dron

Nano-kolibri dron

Konstruktori u vаzduhoplovnoj bаzi Rаjt-Pаterson, u Ohаju, proizveli su desetine prototipovа čije letne sposobnosti se zasnivaju ne samo na elisnom motoru već i na pokušaju da se imitiraju let pticа, vilinih konjicа i drugih letećih živih organizama. Konstruisana je i letelica koja imitira let krilatog semena kanadskog javora.

Očekuje se da će sledećа generаcijа letelica na daljinsko ili programirano upravljanje biti mnogo savršenija, zahvaljujući napretku robotike i informacionih tehnologija. Najčešće se govori o аutonomnim letelicama, koje lete po programiranoj putanji sa brojnim senzorima.

Pentаgon je 2011. godine zаtrаžio od Kongresа pet milijаrdi dolаrа zа tu vrstu letelica, koji bi bili utrošeni u nаrednih pet godina.

Istrаživаnjа su usmerena nа rаzvoj „vijorećih krilа”, odnosno tehnologiju koja kopirа nаčin letenja insekаtа ili ptica. Svakako da je namena tih letelica špijunska, s obzirom da bi bile maskirane izgledom nekog od insekta ili ptice, koja u određenim okolnostima ne pobuđuje veću pažnju. Istrаživаči nа AeroVironment institutu predstаvili su 2010. godine nano-letelice nalik na pticu kolibri. Izrađena je od nano materijala i još uvek predstavlja prototip, a pokreće je brzi pokreti krila, kao u pravog kolibrija.

KVADRIKOPTER
Parrot AR.Drone

Parrot AR.Drone

Kvadrikopter ili Dron papagaj (Parrot AR. Drone) je dron-igračka sa četiri elise i predstavlja tip letelice sa vertikalnim poletanjem i sletanjem. Njome se upravlja preko ajfon (iPhone) ili ajpod (iPad) kompjutera, u koji je usnimljen odgovarajući program. Naravno, izlaz iz kompjutera vodi na usb za bežičnu vezu s letelicom, gde se nalazi isti takav prijemni uređaj.

To govori da danas svaki malo imućniji građanin može da kupi dron-letelicu i koristi je za zabavu ali i za druge namene. Zavisi koju opremu ugradi u takvu letelicu.

Sama dron-letelica namenjena je za virtuelnu igru vazdušne borbe protiv dronova ili drugih meta, a koristi se virtuelna municija i rakete. U tu svrhu na dronu-grački se nalazi kamera (ili dve), koja snima okruženje iz realnog prostora. Kompjuter u ajpodu pretvara snimak u pozadinu virtuelne igre, tako da korisnik može da virtuelno napada na bilokoji cilj, koji je kamera evidentirala.

Interesantno je da je letelica modularnog tipa i da se može sastaviti u više oblika. Modularni sistem takođe omogućava laku zamenu delova ukoliko se letelica pokvari ili ošteti prilikom igranja. Kontrole drona-igračke su veoma osetljive ali letelica na njih reaguje sa izuzetnom preciznošću. Mladi ga koriste za trke kroz gradske ulice, prolazak kroz različite otvore ili za brzo zaobilaženje prepreka. Za pokretanje motora koristi punjive baterije.
« Last Edit: January 09, 2016, 08:51:28 am by Karlo » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4 on: March 02, 2016, 04:56:48 pm »

Danska policija trenira orlove koji love dronove

opširnije na spectrum.ieee.org


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #5 on: March 02, 2016, 08:06:16 pm »

Ovih dana se u Dubaiu, pod pokroviteljstvom sina nekog Šeika održava takmičenje u veštini vođenja dronova.

Ne bih da se hvalim, ali moram: moj sin je sa svojom ekipom pre neki dan otišao, po pozivu organizatora. Snimaju dokumentarac o događaju. Nadam se da ćemo dobiti od njega po neki eksluzivni video.

Na drugoj slici vidi se priprema terena za takmičenje:


* 1.jpg (74.83 KB, 959x383 - viewed 150 times.)

* 2.jpg (314.97 KB, 1152x648 - viewed 170 times.)
« Last Edit: March 02, 2016, 08:13:49 pm by lovac » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #6 on: March 02, 2016, 08:25:18 pm »

Video zapis, tek da se vidi kakva veština u upravljanju dronovima se može postići!

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #7 on: March 03, 2016, 08:48:08 am »

Može i ovako

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #8 on: March 03, 2016, 10:11:58 pm »

Dron kamera kao narukvica

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #9 on: March 11, 2016, 12:53:03 pm »

SkyWall100 Drone Defence System britanske proizvodnje



opširnije na ruskom topwar.ru
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #10 on: March 11, 2016, 03:01:27 pm »

Meni pouzdanije deluje sistem sa dresiranim orlovima.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #11 on: March 14, 2016, 01:32:27 pm »

Juče je u Dubaiu završeno prvenstvo sveta u trci dronova. Prvo mesto i nagradu od 1 milion dolara jwe uze klinac od 15 godina iz Velike Brtanije.

Evo link do finalnog takmičenja i dodela nagrada:



Pravljenje staze za takmičenje:



Noćni pogled na stazu:



Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #12 on: September 07, 2017, 10:38:58 pm »

Dronovi i zmije roboti u službi obezbeđenja i nadgledanja

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.