PALUBA
May 25, 2020, 05:47:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Upozorenje za sve članove
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Топовите од Дарданелите  (Read 708 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« on: June 02, 2017, 06:20:58 pm »

Топовите од дарданели биле направени од турскиот леар Munir Ali врз основа на прототипот на топ што го направил унгарскиот оружар и инжинер Орбан од Трансилванија . Топовите биле лиени на ист начин како што се правени и црквените ѕвона овие топови испалувале зрно од камен со тежина од 200 до 300 кг на далечина од 1.6 до 2км .Топовите биле правени во два дела во едниот дел се ставало проектилот а со барутот додека затворањето се вршело со винт доста напредно за тоа време но полнењето на топот било од 30 минути до 2 часа .Прашање што викате кое зрно подалеку ке лета онаа што е полесно или онаа што е потешко ?

* tumblr_inline_ndtjs3HOI51rs432d.jpg (23.28 KB. 500x208 - viewed 58 times.)* 17008694143_760d07bc9b_b.jpg (187.45 KB. 1000x667 - viewed 66 times.)

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.014 seconds with 25 queries.