PALUBA
April 25, 2024, 07:23:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Knjiga puk.Milan Duran  (Read 4887 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« on: June 13, 2017, 09:28:01 am »

12.lipnja u knjižnici M.Marulica u Splitu održana je promocija knjige Ratna mornarica Austrije i Austrougarskeobuhvaca period od 1789 g.do kraja I Svjetskog rata,pada monarhije.Knjigu jednostavno treba citati.Autor je Milan Djuran
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1 on: June 13, 2017, 04:26:03 pm »

Naše novije autore treba kritički čitati. Pročitao sam knjigu Flote kojih više nema, pisana je enciklopedijski, sve iz naših izvora, odnosno objavljene literature, tako da se neminovno pojavljuju greške. Npr. Pleiweisa uzima zdravo za gotovo iz njegovih djela, npr Kontradmiral Ivan Kern je napisao Istinu o istini, gdje je analizirao postupke Pleiweisa, i ocjenio ih malo drugčije. To je samo primjer.

Čitao sam i knjigu od Tomislava Draškovića, Podmorničari u ratu i miru, izvučene iz veoma oskudne literature, većinoma češke i naše.
Zanemario sam prve greške, ali kada sam stigao do priče o Hersingu i U 21, morao sam dobro predahnuti prije nastavka.
iznosim pasos:
Zaštičeni protutorpednim mrežama britanski veliki ratni brodovi usidreni u Mramornom moru bili su njegovi ciljevi.Hersing ih je lako odkrio i nije okljevao, več je u trenutku našao rješenje. Na torpedima je postavio najmanju dubinu hoda očekujući da će ona skliznuti preko mreže i dospjeti do cilja. To se i dogodilo jer mreža nije zaustavila torpedo. Tako je 25. svibnja 1915 torpedirani bojni brod Majestic potonuo nakon četiri minute.
To je samo jedan od bisera.
Ko zna osnovnu geografiju i osnove ISR, zna da britanski brodovi osim par podmornica nikada nisu bili u Mramornom moru. Bojni brod je potopljen zapadno od Capo Hellesa odakle je bombardovao turske položaje.
Drugo priča o prolazu iznad mreže isto ne pije vode. Tada su prvi put upotrebljena torpeda sa rezačima. Torpedo je ispaljeno sa 300 jardi. Da budem tačan prvi je torpedovan Triumph isto kroz torpednu mrežu, sa iste daljine. 25.maja 1915, a Majestic 27. maja 1915.
Mislim da nije potreban dalji komentar.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2 on: June 13, 2017, 04:32:50 pm »

O potonućima Majestica i Triumph-a
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,24598.msg351095.html#msg351095
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #3 on: June 16, 2017, 01:46:54 pm »

Moje priopćenje je dato na način i u obliku gdje se ne svrstavam u poznavaoce teme-tema.Ja zahvaljujem sto je izmišljen Googl i Wikipedija da ne moram obilaziti arhive.Bez imalo tenditicioznosti da to znam ili da tvrdim da je to točno.Uostalom bez nabrajanja sudionika,objekata i artefakata knjiga nebi mogla izaći.Zahvalan sam autoru sto mi je podastro podatke za koje nisam ni čuo.
Svaki komentar je dobro došao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #4 on: June 17, 2017, 09:50:32 pm »

Мислим да би најбоље било да неко ко је књигу прочитао да краћи приказ. Овако, без обзира што је се генерално критикују домаћи аутори испада да баш ова књига ништа не ваља. Барем мени као лаику тако изгледа.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.