PALUBA
March 28, 2024, 09:08:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Moran Solnije MS.230  (Read 2871 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« on: June 14, 2017, 04:50:36 pm »

Avion je nastao kao odgovor na konskurs koji je raspisalo Ministarstvo vazduhoplovstva koje je tražilo novi avion za osnovnu obuku.Avione je prijavilo nekoliko proizvodjača,ali oni su se svi držali starih konstruktorskih rešenja.Jedino je fabrika Morane-Saulnier  ponudila nova ,tada moderna rešenja.Napravila je avion sa visoko podignutim krilom,koje su tada imali neki lovački avioni.

Prvi let je imao početkom 1929g,i brzo je ustanovljeno da je to stabilna i siguna mašina,sa kojom se lako upravlja.Francuska vojska se odlučila za ovaj avion ,ali je ubrzo zbog svojih dobrih letačkih osobina postao poularan u civinoj avijaciji.

Avion je bio mešovite konstrukcije,trup je bio od čeličnih cevi presvučen platnom,prednji deo kod motora aluminijumskim limom.Krila su bila drvene konstrukcije,sa dve ramenjače i presvučena platnom.Repne površine su imale konstrukciju od metalnih cevi i presvučena platnom.Najčešće je bio sa motorom Salmson 9Ab od 230k.s.  ,mada su ugradjivani  i  motori veče snage.Imao je drvenu elisu nepromeljivog koraka.Učenik i nastavnik su sedeli jedan iza drugog u otvorenim kabinama sa udvojenim komandama.Sa strane  na trupu su napravljeni nogostupi za lakše ulaženje u kabine.Imao je veoma stabilan i izdržljiv stajni trap sa amortizerima,što je bila dobra osobina kod školskih aviona.Na zadnjem delu trupa je imao elastičnu drljaču.

Najviše se koristio u francuskom vojnom vauduhoplostvu.Pored toga prodavao se u drugim državama.Proizvedeno je preko 1000 primeraka,a neki su leteli do 1967g.

Pored vojske ove avione je imala i Francuska Vlada.Jedan od njih je  koristio vojni ataše Francuske pri ambasadi u Beogradu 1935g.Registrovan je u francuskoj kao F-ANJE(N°383/4214).Ovu registarciju je nosio do sredine 1936g kada dobija našu YU-PDT,a kao vlasnik je upisan Aeroput.Naredne godine je avion izbrisan iz registra civilnih aviona.Verovatno je vraćen u Francusku,a Francuska ambasada dobija novi avion na korišćenje.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nas ms 230 skica.jpg (54.58 KB, 980x452 - viewed 155 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: August 13, 2017, 04:32:01 pm »

Tekst o ovom avionu sa Wikipedije.


Avion Moran Solnije MS.230 u Jugoslaviji


Vazduhoplovni ataše pri francuskoj ambasadi i Beogradu kapetan Žak de Tarle je doleteo 22. maja 1935. godine u Beograd avionom Moran Solnije MS.230. Avion je ima francusku registraciju F-ANJE. To je bio nov avion proizveden 1935. godine, a vlasnik mu je bila francuska vlada. Avion je ostao u Beogradu radi trenaže francuskog vazduhoplovnog atašea. Od jula meseca 1936. godine ovaj avion nosi jugoslovensku registraciju YU-PDT.

Postojao je verovatno još jedan razlog za takvu odluku Francuza. Naime početkom 30-tih godina dvadesetog veka Komanda vojnog vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije (VVKJ) je u cilju modernizacije svoga vazduhoplovstva želela da obnovi avione za prelaznu pilotsku obuku i izbor je pao baš na avion Moran Solnije MS.230. Ovo je izazvalo nezadovoljstvo grupe inženjera iz tehničke službe Komande VVKJ koja je tvrdila da postoje vlastiti kadrovi koji su u stanju da projektuju avion te klase a da je i jugoslovenska aeronautička industrija u stanju da proizvede takav avion.

Zbog toga je početkom 1933. godine osnovana konstruktorska grupa koja je van radnog vremena uz saglasnost rukovodilaca projektovala prelazno školski lovački avion pod radnim nazivom „Prototip vazduhoplovno-tehnički“, skraćeno PVT (ovaj naziv aviona je zadržan iako je avion kasnije ušao i u serijsku proizvodnju). Radovi na ovom avionu su završeni u rekordnom roku (projektovanje, izrada prototipa, fabrička ispitivanja i testiranje u opitnoj grupi) tako da je već krajem 1935. godine poručena prva serija od 20 aviona koja je isporučena u toku 1936. godine.

Pokazalo se da je ovaj avion bio stvarno bolji od aviona Moran Solnije MS.230. Francuzi su sve to vreme držali ovaj avion na zemunskom aerodromu, sumnjajući da će Jugosloveni uspeti u svojim namerama, za svaki slučaj nije loše da im prvobitno izabrani avion bude pred očima.

Iz jugoslovenskog registra civilnih aviona Moran Solnije MS.230 je izbrisan 1937. godine, a od 1938. godine Francuska ambasada u Beogradu koristi jedan drugi avion Kodron C.635 koji je bio znatno primereniji potrebama ambasade nego što je to bio avion Moran Solnije MS.230.

...


Fotografija pomenutog aviona francuske vlade Moran Solnije MS.230 snimljena na zemunskom aerodromu. U pozadini se leve strane se vide dva aviona tipa Spartan Cruiser II jugoslovenske kompanije Aeroput. Fotografija je iz moje kolekcije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Morane-Saulnier MS.230..jpg (60.45 KB, 618x457 - viewed 168 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.