PALUBA
January 21, 2018, 01:18:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na flushroyal75@gmail.com
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nikola Tesla  (Read 133 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 519


« on: August 12, 2017, 10:41:58 pm »

Темата за никола тесла ја отворам за неговите дела сепак најголем дел од неговите патенити се во србија во белгарда и сакам да прашам дали ЈНА нешто имаше истражувачка дејност или подоцна Вј врз основа на неговите патенти бидејки  во 1917 година тој објавил дека ако се земи ултравилоетова  ламба и постави во средина  теслини генратор за висока струја таа енергија можи да се пренеси на големи далечини.Незнам зошто ние еве како заединичка сфрј не почнавме да истражуваме дел од неговите изуми.

Оваа е мој цртеж на парен мотор од никола тесла или како тој што го нарекува reciprocating engine.


* nikola telsa vlave1.jpg (59.69 KB. 456x763 - viewed 16 times.)


* motorce.jpeg (105.03 KB. 1012x1034 - viewed 11 times.)


[ Attachment Invalid Or Does Not Exist ]

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.017 seconds with 27 queries.