PALUBA
March 28, 2024, 10:13:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Udesi aviona VVKJ  (Read 14680 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« on: August 15, 2017, 12:14:11 pm »

Ove slike sam nasao na e-bay-u,ali nikako da raskantam koji je tip...moze li neko da prepozna...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

P.S.Stalno pokusavam da slike ubacim kao ''thumbnails'',ali pojavi se samo jedna slika,druga nece...ne znam u cemu je problem...


* Udes_1.jpg (172.33 KB, 768x521 - viewed 263 times.)

* Udes_1_c.jpg (193.17 KB, 768x457 - viewed 238 times.)
« Last Edit: August 15, 2017, 02:41:12 pm by MOTORISTA » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: August 15, 2017, 02:41:57 pm »

Sređeno.

U ovoj mešavini metala, drveta i mesa ćeš teško prepoznati koji je avion u pitanju.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #2 on: August 16, 2017, 10:14:47 am »

Gotovo je izvesno da je Bre XIX u pitanju. Metalna konstrukcija, presvučena platnom, cakne na izlaznoj ivici, poveliki točak, velika rondela.
Bilo ih je par stotina u upotrebi, par desetina udesa, statistički bi trebao biti Bregejac.
Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #3 on: August 31, 2017, 10:00:41 am »

Ne bih rekao da je Brege ,pogledajte rep na donjoj slici,dole levo...
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #4 on: August 31, 2017, 12:22:30 pm »

U pravu si, na gornjoj slici, levi gornji ugao, lepo se vidi repna drljača, podupirači horizontalnog stabilizatora ( kojih Brege ima jedan a Fjuri dva) i kormilo pravca, koji liče na repni deo i drljaču Hoker Fjurija.
Nisam se udubljivao u tu gornju sliku jer mi je pažnju odvlačio leš pilota, dok sam na donjoj video detalje metalne konstrukcije, presvučene platnom, što je isključilo sve drvenjače VVKJ i ostavilo Bregea i Fjurija.
Pa sam po logici brojnosti, predpostavio da je Brege . ali sada vidim da je verovatniji Fjuri.
Sad samo da se dozna mesto i datum katastrofe, a verujem da ima onih koji to imaju u nekim papirima.
Logged
Zoran_60
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2


Biokovac 218


« Reply #5 on: August 31, 2017, 02:35:20 pm »

Izgleda mi da su u pitanju dva različita događaja.Na prvoj fotografiji olupina se nalazi u nekom gušem rastinju,lišće podseća na bagrem.Druga fotografija je snimljena u vinogradu.

Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #6 on: September 01, 2017, 12:48:58 pm »

Juce sam ove slike postavio na Facebook-u,Grupa za vazduhoplovnu istoriju i javio se sadasnji vlasnik fotografija,inace takodje clan Palube,Djordje Nikolic i potvrdio moje sumnje da se radi o Hawker Fury-ju...kaze da ne zna broj aviona i da se istraga nastavlja...kad ste pomenuli ''velike tockove'', za Brege,odmah mi je bilo cudno i,naravno,cim sam pogledao moju arhivu,odmah sam ga eliminisao,jer Bregejac ima male tockove i ZICANE BANDASE...pogledao sam i slike Fury-ja,i,tacno,njegovi su rukohvati ispred pilota,metalni trup,itd...resili smo problem...hvala na pomoci...pozdrav...
Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #7 on: September 11, 2017, 03:12:00 pm »

Nasao sam jos neke slike sa udesima,za sve je zajednicko da pise''Srbija '41.,nikakvi drugi detalji...na prvoj slici ,mislim da je Roda,ali treba mi potvrda...za ostale ne znam,mozda je Blenhajm...









Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #8 on: September 11, 2017, 05:12:06 pm »



Meni oznake na trupu aviona na prvoj slici liče na rumunske, čak sam u to prilično uveren, a sam trup na Harikenov - u šta sam slabije uveren! Ovo je vrlo zanimljivo pitanje.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #9 on: September 11, 2017, 05:15:19 pm »

Углавном, Рода није сигурно.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #10 on: September 11, 2017, 07:57:33 pm »

А шта Немци копају на другој слици?
Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #11 on: September 11, 2017, 08:04:16 pm »

Sad sam i ja malo bolje pogledao,olupina desno je jednomotorac,dvosed,a ova levo mislim da nije Hariken,pogledajte trup,nije platno ,vec pre lici na metalni...oznake zaista lice na rumunske,ali ,sta ce oznake u korenu krila ? Da li ovo nije Meser ? I na kraju,sta ce uopste nemacki vojnici oko ''rumunskih '' olupina ?
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #12 on: September 11, 2017, 10:53:42 pm »


Ovo je krilo He-111, odaje ga  karakterističan trim/servo tab elerona.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #13 on: September 11, 2017, 11:08:35 pm »



I ovo je He-111 , zadnji deo trupa je ceo, vidi se i vrh horizontalca u levom uglu slike.
Nije rumunski, nema žutu traku oko trupa  a ni krst nije tog tipa .
Vide se dva motora i dva karakteristična hladnjaka, izgleda čak da je avion na leđima, izgoreo.
Vidi se i rešetkasta struktura kabine.

Ostale slike, motori koje iskopavaju su zvezdasti, mogu biti i neki od USAF aviona iz akcija nad Rumunijom, recimo.
Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #14 on: September 12, 2017, 10:50:35 am »

Tacno,zaista je He 111,izvrnut na ledja,ono sto sam mislio da su instrumenti ,ustvari je uvodnik vazduha ispod motora i verovatno hladnjak...na e-bay-u,k'o na tarabi, svasta pise...svaka cast u hvala na pomoci...
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.