PALUBA
March 29, 2024, 05:57:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake vojske Jugoslavije i VSCG  (Read 30348 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
stopa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #45 on: September 19, 2017, 08:20:03 am »

dzumba, hvala sto si se javio

napisao sam i na prvoj strani da je moj utisak da je tada mogao da nosi ko sta hoce  Smiley

takodje znam da su jedine zvanicne oznake bile one koje si ti naveo ali znam i da su pojedinci nosili neke od ovih nezvanicnih oznaka. pogotovo rv i pvo.

karakteristican slucaj je sa prve strane, ona navodno oznaka nacelnika gs. ima na sajtu bbc jedna fotografija ojdanica na kojoj definitivno ne nosi generalsku oznaku sa hrastovim liscem nego nesto sto lici na oznaku koju sam ja postavio. ugao je nezgodan a i rezolucija je prilicno sitna.
takodje negde postoji i fotografija perisca gde se to navodno bolje vidi jer je (opet navodno) za njega i uradjena.

no, bez obzira na sve to, misim da tema nije promasena

ljudi koji su bili tada u vojsci bilo kao regruti ili profesionalci su osecali pripadanost jedinici i imali potrebu da to iskazu

meni su najsimpaticniji “somborci”

sto se tice kopija, i to sam vec napisao, sve dok je jasno navedeno, mislim da nije problem (takodje i da je cena odgovarajuca  Smiley )

i na kraju pitanje? znam da je bilo predvidjeno da i KOV ima dve velicine, medjutim sem na sajtu labata nigde nisam video tu drugu velicinu. da li neko zna nesto o tome?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #46 on: September 19, 2017, 08:20:19 pm »

Quote
karakteristican slucaj je sa prve strane, ona navodno oznaka nacelnika gs. ima na sajtu bbc jedna fotografija ojdanica na kojoj definitivno ne nosi generalsku oznaku sa hrastovim liscem nego nesto sto lici na oznaku koju sam ja postavio. ugao je nezgodan a i rezolucija je prilicno sitna.
takodje negde postoji i fotografija perisca gde se to navodno bolje vidi jer je (opet navodno) za njega i uradjena.

Воле бих да видим те фотографије. Храстове гранчице генерали носе на реверу блузе (сако), док је оно што си ти ставио грудна значка, зато то не бих баш прихватио како пишеш.

То око "сомбораца" ми није јасно. Шта је то на слици и шта тај амблем представља?
Logged
stopa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #47 on: September 20, 2017, 07:21:54 am »

mislim da nema razloga da se nesto ljutimo  Wink

ako je sadrzaj neprilican, makar moderatori znaju sta da rade sa takvim postovima  pravilo

sto se tice ojdanica, na toj fotografiji definitivno ima na sapci nesto sto nije generalska oznaka, a sta je nemam pojma (http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1950004.stm)

kad je mogao nacelink da nosi nestadardne oznake, zasto ne bi mogli i drugi?

a somborci su stavili malo aviona, malo raketa i psa.
jeste grubo i nedovrseno i malo lici na "kovacicu" ali su ljudi bili ponosni na to gde su i sta rade. samo sam na to mislio.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #48 on: September 20, 2017, 07:07:57 pm »

Ти то, благо мени, погрешно читаш. Уопште се не љутим. Ти видим, волиш да се "песнички"  изражаваш, што генерално није лоше чак је и симпатично. Ипак ја не бих написао нешто као чињеницу а да је нисам сто пута проверио.

Ти кажеш "дефинитивно". Шта је на шапки Ојданића такво да је "дефинитвно" различито од уобичајене генералске ознаке?  Амблем је генералски, колико уочавам стандардан. У тексту и на слици коју си поставио на почетку пише да се ради у "ознаци" начелника генералштаба за бере. Па, ако мало обратиш пажњу  тај амблем је идентичан са оним на врху слике где си написао "ознаке КоВ". На тој слици су редом: војнички, подофицирски, официрски и генералски амблем за шаку. У почетку су ти амблеми били исти и за шапку и за беретку и рађени од лима. Касније су за шапку нешто промењени по димензијама (генералски и официрски су ако се не варам, могуће је да грешим, нешто повећани) и ови за шапке су израђивани ливењем (или неком другом технологијом). Дакле, у коначној верзији амблеми за шапке официра и генерала су били различити за бере и шапке (за шапке су били већи). Код Ојданића је могуће само да је окачио старији амблем (мањи, мада је питање од када је слика) иначе је стандардан по изгледу.

За "сомборце", с обзиром да сам тамо некад радио, се заиста чудим да су уопште тако нешто направили. Ако су.  Може бити као нека шала. И не знам ко би такав амблем носио. Ваздухопловци су били посебна јединица, они из КоВ посебна,  а службене псе једва да су имали. Тако да не видим ко би носио такав "шарени" амблем. Узгред,израђен је тако да се само уз бујну машту може закључити да је на амблему то што кажеш.

Већ сам ти рекао да су фирме коју се се бавиле тиме правиле узорке по разним идејама и продавале то сваком ко је купио. Дакле то нема везе са службеним ознакама. Све то би сврстао у "занимљивости".
Logged
stopa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #49 on: September 21, 2017, 07:19:03 am »

e ako nismo u nezboru, sto bi rekli cenogorci, da nastavimo  Grin

generalska oznaka kov ima samo hrastovo lisce i to kako bismo rekli bogato  Smiley

a oznaka koju sam ja postavio (i na koju mi lici ojdaniceva oznaka) ima sa jedne strane lovorovu a sa druge hrastovu grancicu

ali kao sto i ti kazes, sve su to nestandardne oznake a ja i dalje trazim fotogorafije perisica jer je navodno za njega napravljena ta oznaka (97 ili 98).

u svakom slucaju izvinjavam se sto su fotografije koje sam postavio slabe. posto sam trenutno na terenu, kada se bude vratio kuci, fotgafisacu ponovo
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #50 on: September 21, 2017, 08:54:38 am »

Zašto su sve oznake napisane u cirilici? Koliko ja znam u Crnoj Gori službeno pismo je latinica. Izgleda, da su u toj vojsci bili Crnogorci u podređenom položaju.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #51 on: September 21, 2017, 01:16:26 pm »

то је после отцепљења.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #52 on: September 21, 2017, 04:20:04 pm »

Piše vojska Srbije i Crne Gore na nekima u cirilici.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #53 on: September 21, 2017, 06:15:31 pm »

Piše vojska Srbije i Crne Gore na nekima u cirilici.


Piše - i nema tu nikakvog problema. Službeno pismo u VSCG bilo je ćirilica, dopisi i službena prepiska na ćirilici, potpisi na ćirilici. Nikada nisam čuo da je iko od toga pravio pitanje. Tada su Crnogorci još uvek bili Crnogorci, za razliku od ovog doba kada su CRNOGORCI.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #54 on: September 21, 2017, 06:18:05 pm »

всцг је и била пре отцепљења.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #55 on: September 21, 2017, 06:41:11 pm »

Zašto su sve oznake napisane u cirilici? Koliko ja znam u Crnoj Gori službeno pismo je latinica. Izgleda, da su u toj vojsci bili Crnogorci u podređenom položaju.

Ћирилично и латинично писмо су равноправни у ЦГ. Званично. У пракси, спроводи се притисак на ћирилицу и покушава се да се што више потисне из јавног живота. Иначе, ЦГ је једина држава на свијету у којој већински језик није и службени.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #56 on: September 21, 2017, 08:13:34 pm »

e ako nismo u nezboru, sto bi rekli cenogorci, da nastavimo  Grin

generalska oznaka kov ima samo hrastovo lisce i to kako bismo rekli bogato  Smiley

a oznaka koju sam ja postavio (i na koju mi lici ojdaniceva oznaka) ima sa jedne strane lovorovu a sa druge hrastovu grancicu

ali kao sto i ti kazes, sve su to nestandardne oznake a ja i dalje trazim fotogorafije perisica jer je navodno za njega napravljena ta oznaka (97 ili 98).

u svakom slucaju izvinjavam se sto su fotografije koje sam postavio slabe. posto sam trenutno na terenu, kada se bude vratio kuci, fotgafisacu ponovo

Амблеми за шапке (беретке) се разликују за подофицире, официре и генерале утолико што је тај "венац" (да ли су само храстове или још неке гранчице у питању заборавио сам) код подофцира најмањи, код официра већи ("расте увис") а код генерала највећи. Облик им је идентичан и садржај гранчица исти.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #57 on: September 21, 2017, 08:18:09 pm »

Piše vojska Srbije i Crne Gore na nekima u cirilici.


Тешко грешиш. До пред само отцепљење (не могу се сетити године) службено писмо у Црној Гори је било ћирилица. Погледај старије снимке РТЦГ (пре 2000-те), па ћеш видети да је лого на ћирилици. Шта више ћирилица је у Црној Гори била доминантнија од латинице. Они су својевремено више истрајавали у очувања у ћирилице. После је  политика (углавном од 1998.) и потреба да се направи дистанца од Србије учинила да је службеним писмом проглашена латиница. Званично и сада се може користити ћирилица.
Logged
stopa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #58 on: September 22, 2017, 04:22:00 pm »

jedno obavestenje za sve strucnjake

u crnoj gori po ustavu 1992 clan 9 - cirilica i latinica su ravnopravne
po ustavu 2007 clan 13 - isto pise

tako je bilo i u svim ustavima sfrj

ustav crne gore iz 1905 o tome ne pise nista ali je tesko za pretpostaviti da je latinica bila sluzbeno pismo gde je vlast bila u gospodara cija kuca mora biti istocno pravoslavne vere

mala crtica - pobjeda je do 2010 bila na cirilici
crtica 2 - mislim da 6 opstina na sjeveru crne gore u sluzbenoj komunikaciji koristi cirilicu

e sad posle svega pozivam moderatora da sve ovo obrise sa ove teme jer mi je ideja bila da se postavljaju fotografije oznaka a ne da se dipla o cirilici i latinici  pravilo
Logged
stopa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #59 on: September 22, 2017, 04:26:47 pm »

(да ли су само храстове или још неке гранчице у питању заборавио сам) код подофцира најмањи, код официра већи ("расте увис") а код генерала највећи. Облик им је идентичан и садржај гранчица исти.

upravo o tome i pisem sve vreme

kov je imao samo hrastovo lisce a oznaka o kojoj sve vreme pricam ima sa jedne strane hrastovu grancicu a sa druge lovorovu kao sto je na opstem znaku vojske jugoslavije
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.