PALUBA
March 29, 2024, 06:43:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Сећање на козачке добровољце  (Read 878 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« on: September 07, 2017, 12:00:34 pm »

Аутор: Димитрије Буквић, 02.09.2017


Сећање на козачке добровољце


У местима Витковац, Горњи Адровац и Шуматовац код Алексинца откривена три спомен-обележја погинулим козацима који су се борили на страни Срба у рату против Турака 1876. године


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Међу руским добровољцима који су се 1876. борили на страни Срба у рату против Турске било је и 3.000 козака. Свега 300 њих се вратило у отаџбину. Међутим, они који су изгинули на подручју јужне Србије нису заборављени. О томе сведочи и недавно откривање спомен-обележја у три насеља алексиначке општине. Три мермерна крста у местима Витковац, Горњи Адровац и Шуматовац чуваће сећање на изгинуле козаке.

Обележја су подигнута захваљујући активностима Удружења „Српски ветерани” и Савеза козака Балкана, а њихову изградњу финансијски је помогао фонд у организацији државне администрације Руске Федерације.

Крстови су освештани уз полагање венаца и парастос, а посебан део програма била је свечана заклетва у Витковцу, којом је једанаесторо људи – међу којима и једна дама – приступило братству козака.

Управо у том месту, у Цркви Свети Нестор, одржана је прва од три церемоније откривања обележја. Витковац је иначе, према речима козачког пуковника Бранка Аврамовића, место посебне симболике за козаке јер је овде сахрањен непознат број козачких добровољаца који су учествовали у српско-турском рату.

„Само у дворишту поред цркве сахрањено је око 400 козака, а остаје да се нагађа колико их је покопано у атару места. Процене кажу да је реч о још 700 добровољаца”, објашњава он.

Quote
Козаци су настали као заједнице слободних војника/коњаника. Појавили су се у 15. веку, као одбрана од упада азијских номада. Чинили су их руски и украјински сељаци и известан број татарских пребега. До 18. века били су делимично независни од Руске Империје, а после тога су служили као коњица. У царској Русији су били ослобођени плаћања пореза, али су зато увек били спремни за полазак у рат. Највише Козака је живело у областима око река Урал, Дон и Дњепар. По региону у коме су живели, разликујемо: украјинске, донске, уралске, кубанске, запорошке, сибирске и друге козаке.

Други део церемоније у Витковцу подразумевао је полагање свечане заклетве. Носећи козачке униформе, 11 особа заклело се да ће се потчињавати законитој власти атамана, а да права и власт коју добију неће употребити за зло, као и да ће живети чувајући заповести Господње, моралне норме и законе козачког братства. Међу онима који су ступили у козачко братство била је и Гордана Кнежевић, родом из Приштине, иначе архитекта по струци. Појашњавајући да је ово била козачка заклетва првог одреда јужне Србије, који покрива и подручје Косова и Метохије, Грчке и Македоније, Бранко Аврамовић наводи да у Србији постоји козачка војска која, додаје, није армија у класичном смислу.

„Она служи да се у случају ванредних ситуација стави на располагање државним органима. У Русији је, иначе, свих 11 козачких војски спојено у Централну козачку војску Руске Федерације. Ми смо под њиховом командом и ингеренцијом њихових старешина”, каже Аврамовић.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Друго место у којем је откривен мермерни крст висине четири и по метра био је Горњи Адровац, иначе познат по погибији Николаја Рајевског, руског пуковника и добровољца који је Толстоју послужио као надахнуће за лик Вронског из „Ане Карењине”. Црква Свете Тројице у Горњем Адровцу чува успомену на њега и представља спомен храм изграђен 1903. у знак сећања на најчувенијег руског добровољца у српским ратовима против Турака. Богомољу је подигла грофица Марија Рајевска, супруга Николајевог брата, а земљиште за храм је купила краљица Наталија Обреновић. У овом месту постоји и споменик Рајевском, а сада је преко пута њега откривено и обележје козацима које је, као и све руске добровољце у српско-турском рату, предводио генерал Михаил Черњајев.

„По нашим подацима, генерал Черњајев је дошао с 3.000 козака. Он се ставио под команду Милана Обреновића, али га је овај поставио за главнокомандујућег настојећи да се уз помоћ стратегије руског генерала ослободи јужна Србија од Турака. То су успели, али уз огромне жртве. Само 300 козака се вратило у Русију, остали су по свој прилици настрадали у биткама чија су попришта били Шуматовац и Горњи Адровац. Што се тиче Витковца, процене указују да су козаци ту само сахрањивани, како Турци не би разносили и унаказили њихова тела”, истиче Аврамовић.

Управо у Шуматовцу извојевана је вероватно најславнија победа у рату из 1876. године, када су српске и руске снаге одбиле нападе Турака на њихове положаје наневши им велике губитке. Због тога је ово место било треће одредиште на којем су козаци открили облежје, у цркви која, као и она у Горњем Адровцу, носи име Свете Тројице. Церемонијама одржаним у среду, осим представника руске амбасаде, присуствовали су и атамани и козаци из Републике Српске, Црне Горе, с Космета, али и Бугарске и Русије.



politika.rs


напомена: на рускојезичном делу форума можете прочитати опширнијии текст о овом догађају уз фоторепортажу и видео прилоге.


* 2-Odavanje-pocasti-kozacima-u-Gornjem-Adrovcu.jpg (336.02 KB, 672x525 - viewed 39 times.)

* 1-Obelezje-u-Gornjem-Adrovcu.jpg (224.4 KB, 672x476 - viewed 29 times.)

* kozaci_21273379_1975848222698402_6985685787253256756_o.jpg (86.84 KB, 640x426 - viewed 32 times.)

* kozaci_21272857_1975847106031847_5275054353821545355_o.jpg (68.92 KB, 640x426 - viewed 32 times.)
« Last Edit: September 07, 2017, 12:14:38 pm by Milan (longtrip) » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.