PALUBA
April 26, 2024, 11:35:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: У НАТО или не?  (Read 22194 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #15 on: November 20, 2008, 06:08:50 pm »

ЗаставничеЂемо,

Ово нису написали новинари нити репортери, него професори и војни аналитичари. Зато ја верујем у то да НАТО води у пропаст.
Ок, бугари можда немају пара, као и ми, да одржавају једну већу војску. Али, шта би се десило ако би ми стварно ушли у НАТО? Баш као што су рекли неки чланови овог форуму ми би смо ратовали али не за нас, него за Америку. Е сад су неки други рекли да не морамо да шаљемо војнике у Авганистан, Ирак, Иран итд. ако уђемо у НАТО. Ту има само један мали проблем, ако не бисмо слали војнике зар не мислиш да би Америка притискала нашу Владу да шаљу? Зашто би амерички војници умирали кад има других који могу да се боре уместо њих? Зар не би било боље да се држимо даље од тога и да гледамо шта се дешава са нашом државом уместо Авганистана и Ирака? Наша војска треба да буде овде у Србији и да брани нашу земљу, да брани Косово и Метохију. Знам да је у овом тренутку то немогуће али увек може да се нада.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #16 on: November 20, 2008, 06:33:50 pm »

Tesko da je novinar glasa javnosti neki ozbiljan vojni analiticar, a analize na koje se poziva u clanku nije predocio niti naveo, tako da tesko moze da se uzme za ozbiljno. Ceo text je dosta pausalno napisan i dosta tendenciozno. Prava analiza sadrzi i pozitivne i negativne strane ulaska koje prethode zakljucku, a on ovde prvo zakljucuje i prejudicira, pre "analize" koje zapravo i nema.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: November 20, 2008, 06:37:04 pm »

Ko uzme, kajaće se.Ko ne, uzme kajaće se.

Tako na žalost izgleda pozicija Srbije u ovom trenutku u odnosu na NATO. Ni tamo, ni ovamo sa kolebljivom politikom i još gorim političarima. Da li ići u vojni savez sa onima koji su našu vojsku sveli na nivo trećerazredne lokalne sile?

Da li ići u savez sa onima koji vode avanturističku politiku i izvode još avanturističkije mirovnne misije (čitaj; vojne intervencije). I šta bi bila uloga Vojske Srbije u tom i takvom savezu? Da li bi nas tamo primili zbog naše "ogromne" avijacije opremljene avionima pete generacije, ili zbog "masovnih" tenkovskih formacija? Možda zato što imamo radarske sisteme poslednje generacije?

Ili su nam namenili ulogu "topovskog mesa" ? Pa, procenite sami....

I ja sam glasao NE. Nekako sam gadljiv na ideju da bi naša vojska mogla da ima ulogu "topovskog mesa".
Uostalom ne vidim razlog za ulaskom u savez  sa onim ko te je tukao pre nekog vremena, još ni ruševine nismo rasčistili...."Partnerstvo za mir" može. Mir je cool
« Last Edit: March 31, 2009, 05:13:24 pm by dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: November 20, 2008, 09:21:52 pm »

Glasao NE, sutra ćeš biti u situaciji da na zahtev "saveznika" pošalješ trupe u neku vukoj****u, bogu iza kičme, a posle ćeš da dođeš u situaciju da "indijanci" iz te vukoj****e dođu kod tebe i u dižu ti građane u vazduh po ulicama.Neka fala, popio sam pivo pre tri dana, dosta je.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #19 on: November 20, 2008, 09:25:01 pm »

Kao prvo, era "topovskog mesa" je odavno prosla, tj. zavrsila se ratom u Koreji, pocetkom 50-ih. Amerika trosi prevelike pare na svoju vojsku da bi za njene interese ratovali vojnici iz Srbije, Makedonije, Bugarske, El Salvadora ili Mongolije. Cak i kada bi neka takva sila poput nas htela da bude veci Amer od samih Amera, jednostavno nam ne bi dali, pre svega jer za tako nesto nismo ni opremljeni ni obuceni, niti bi mogli da izdrzimo tako nesto. Hocete primer? Evo ga, Gruzija, Saakashvili se iz petnih zila upinjao da bude predsednik clanice NATO, pa je poslao 2000 vojnika u Irak (hej, 2000 vojnika salje zemlja koja ima samo jedan An-26!). Ameri su ih glatko odbili, i posle natezanja i Gruzijskog insistiranja i rasporedili u najmirniji deo Iraka, Kurdistan. Grcka je clanica NATO, pa ne salje vojsku nigde. Slicno je i sa Portugalom. Clanstvo u NATO ne znaci automatsko slanje nasih vojnika u "mirovne" misije. Da li sam protiv pravih mirovnih i humanitarnih misija? Ne, naprotiv, to je jedan od najboljih nacina da afirmisemo nasu zemlju. Sta bi se od Srbije u NATO ocekivalo? Pre svega politicka i obavestajna podrska. Nista vise... Ako bi bilo eventualnih pritisaka, onda bi clanstvom u NATO imali instrument vise u nasim rukama da im odolimo.  
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #20 on: November 20, 2008, 09:36:17 pm »

Stvar i jeste u tome što Grčka ne šalje svoje vojnike, ali bi ovi koji hoće da budu veći katolici od pape ( kao ovaj nesretnik Šakašvili), odmah ponudili trupe za "oslobađanje" od nekog "tiranina". U humanitarne misije bi uvek trebalo slati ljude, ali prave humanitarne misije, dakle elementarne nepogode i tome slično.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #21 on: November 20, 2008, 09:53:25 pm »

Kao sto sam napisao..."junaci se na muci poznaju"! Ko je za NATO i ko je muskarcina, ako pristupimo NATO-u i posalju nasu vojsku u neku "mirovnu" misiju, pusku u ruke i nek bude prvi! E onda cemo mi "manje" muskarcine odma iza takvih! Kad krenemo ima lom da napravimo! Wink
Pustite price (tako su svi hrabri), dajte dela!
Za toliko necu da nekom "brisem cizme", da bi me taj neko posle ucenjivao pa neznam sta da je!
Cak i da pristupimo NATO-u, nema sanse da nas posalju u mirovnu misiju na Kosovo! E da nas puste, onda bi i ja bio za, ovako daleko im lepa kuca!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #22 on: November 20, 2008, 10:06:12 pm »

Sve i da se "učlanimo" u taj ekskluzivni klub koji donosi "stabilnost" ne znam šta bi trebalo da se desi da nam dozvole to što Nenad želi. Pre će biti da bi morali da obezbedimo novce, infrastrukturu, imunitet za neku NATO bazu i osoblje u Srbiji......

A najgore je kad daš dupe na kiriju....
« Last Edit: March 31, 2009, 05:14:19 pm by dreadnought » Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #23 on: November 20, 2008, 10:13:18 pm »

Значи свако има своје мишљење а моје је да Србија не иде у НАТО. Имам ја своје разлоге сем ових сто сам рекао, али те разлоге радије не би хтео да делим са јавношћу. Поштујем ја ваше мишљење али се једноставно не слажем...
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #24 on: November 20, 2008, 10:25:13 pm »

Lično nisam za NATO. Ne volim ih ni pod razno i ne vidim nam svetlu budućnost s njima. Slovenski narodi su dovoljno puta bili živi zid zapadu. Neću da se dalje upuštam u diskusiju.
« Last Edit: May 22, 2014, 03:45:01 pm by Preki » Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #25 on: November 20, 2008, 10:25:43 pm »

Kao što kolega reče - uđemo li, kajećemo se. neuđemo li kajaćemo se.

Ako uzmemo u obzir da je istočna granica NATO-a pomjerena sa slovenačko austriske granice na poljsku i rumunsku granicu i da kao posljedicu toga imate to da mi više nismo između "dvije vatre" pa da možemo balansirati između njih ne izbor nam i nije neki.

Ako se opredijelimo za neulazak možemo očekivati samo pritiske i uslovljavanja bez ikakve mogućnosti da im se suprotstavimo. Jednog dana ćemo morati popustiti i prikloniti im se. Pitanje je samo cjene koju moramo platiti prije ulaska "silom ili milom".

Druga varjanta nam je da se priklonimo Rusima i nekako iskamčimo za sebe status njihove interesne zone. U tom slučaju ostajemo u izolaciji jer smo sa svih strana okruženi državama članicama NATO. Bukvalno bi postali ruski istureni položaj na kom bi oni i NATO vodili svoj mali hladni rat, a da ne spominjemo kakva je sudbina isturenih položaja u slučaju nekog ozbiljnog sukoba između NATO i Rusa (malo vjerovatno, ali moguće).

Čini mi se da se ova situacija može najbolje opisati onom Pašićevom "spasa nam nema, propasti ne možemo".
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #26 on: November 20, 2008, 10:48:00 pm »

Ima i ona: "Ne bojte se, dobro biti neće"... Smiley
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #27 on: November 20, 2008, 11:22:42 pm »

ZastavnikDjemo je kompletno u pravu kad kaže da se od Srbije neće očekivati da šalje svoje trupe. Kad se već pomene termin "topovsko meso" ili "Ameri šalju druge umesto da ginu njihovi vojnici", dovoljno je pogledati spiskove stradalih vojnika u Avganistanu i Iraku i shvatiti da američki vojnici ubedljivo najviše stradaju jer su i najistureniji i najviše angažovani. Amerikancima su ove dve misije biti ili ne biti, te sigurno neće slati neke neproverene snage u tako bitnim slučajevima. Ali, ako ikad budemo primorani da pošaljemo naše trupe bilo gde, ja ću ovog momenta da potpišem da će se prijaviti barem 1000 naših ljudi koji su i više nego spremni da idu, a tu uključujem profesionalne vojnike, logistiku i sanitet. Naše ministarstvo spoljnih poslova i odbrane ima podatke o preko 800 naših ljudi koji su angažovani na raznim funkcijam ai pri raznim misijama u Avganistanu i Iraku.

To što nas je NATO "tukao", isto nije nikakav argument. Nemačka je pregazila Francusku u Drugom svetskom ratu, njihova netrpeljivost se proteže ihahaj unazad. Ali je Francuska oberučke prihvatila Zapadnu Nemačku u NATO 1955. godine. Ne može se interes jedne države staviti iza njenog ponosa i utiska povređenosti (imamo iskustva dokle to dovodi). Država mora da brine o svojim građanima i njihovim potrebama, a ne da izigrava "uvređenu mladu".

Lično mislim da smo sa ulaskom u NATO zakasnili i da u ovom trenutku, a i ni u bližoj budućnosti, ništa ne možemo dobiti.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #28 on: November 21, 2008, 12:01:51 am »

Quote
neće slati neke neproverene snage
Ako mi nismo provereni, ko jeste?! Cheesy
To da ima ljudi koji ce se bez da fali prijaviti-ima!
I naravno ovo sto je admiral reko ovu narodnu umotvorinu "ne bojte se, dobro biti neće"! Grin
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #29 on: November 21, 2008, 01:45:55 am »

Upravo sam pronasao jednu brosuru o NATO-u na sajtu hrvatskog ministarstva odbrane:
http://www.morh.hr/katalog/documents/upoznaj_nato_final.pdf

U pitanju je brosura koja ima za cilj da prikaze NATO u pozitivnom svetlu i navodi prednotsi ulaska u NATO, a uz to pokusava razbiti zablude koje ljudi imaju o ovoj organizaciji. Dakle ovo je reklamni materijal, ali se moze reci da prdstavlja skup cinjenica koje idu u prilog ulasku u ovu organizaciju. Mislim da svi ucesnici ove diskusije treba makar da prelistaju ovaj dokument jer su najvaznije cinjenice boldovane pa se lako snaci i doci do potrebnih podataka. Nisu navedene precizne i konkretne cifre kada su u pitanju izdvajanja za odbranu u slucaju ulaska i u slucaju neulaska u NATO, ali su navedene cifre u funkciji BDP-a sto je donekle dovoljno. NATO ne otvara baze u novim clanicama i to nije obaveza svake clanice da primi neku bazu. Isto tako vojnici clanica ne moraju da ucestvuju u operacijama van teritorije koju pokriva NATO, to je opet stvar dobre volje i politicke odluke.

Sto se tice naseg ulaska u NATO, optereceno je pre svega neresenim pitanjem Kosova, sto je problem, ali bi smo mogli uci u NATO i pored toga, ima i drugih clanica koje imaju neresena teritorijalna pitanja.
U slucaju da ostanemo van NATO-a, bicemo okruzeni NATO zemljama, sto znaci da fizicki necemo imati kontakt sa zemljama koje bi nam mogle biti saveznice u slucaju konflikta sa jedinim mogucim neprijateljem u okruzenju.
Odbranu bi smo morali planirati za slucaj sukoba sa celim NATO paktom, a ne samo sa jednom clanicom ponaosob, sto znaci ogromna izdvajanja samo za vojsku kako bi parirali celom NATO savezu.
Ekonomski efekat ulaska u NATO bi se ogledao u znatno manjem izdvajanju za vojsku, mogucnost za razvoj namenske koja bi mogla konkurisati za proizvodnju oruzja i municije za NATO, ucesce u razvojnim projektima itd.

Sa druge strane, oni su nas bombardovali i ja bih im najradije rekao gde da ture ceo sistem zajednicke odbrane, ali da li bi to bilo korisno za nasu zemlju?
Alternativa je da se zblizimo sa Rusijom i pokusamo da se ufuramo u neku vrstu vojnog saveza sa njima, sto bi obavezno znacilo otvaranje neke vojne baze za uzvrat, jer nece dzaba da ulaze u savez sa nama. Ne vidim zasto bi smo bili za to da nam rusi vrsljaju po zemlji, isti mi je djavo dal ce me gazi rus ili amer, gazi pa gazi kako odakle god dosao...

Ja jos uvek nisam glasao i necu sigurno dok se ne icrpu svi argumenti za ili protiv na ovoj temi, pa se nadam da ce biti jos komentara i argumenata za ili protiv, kao i mogucih alternativnih resenja i njihovih posledica.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.