PALUBA
March 29, 2024, 12:35:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski razarači klase "Sovremenny"  (Read 15844 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« on: October 19, 2017, 04:35:41 pm »

Dobar dan.

Ne znam da li je tema o ovim razaračima otvorena na forumu,ako nije evo otvaram je.

Pošto ne znam puno o ovim razaračima zamolio bih vas da mi malo pomognete.
Prvo da li su ovi razarači moderni i da li mogu da zađu na kraj sa modernim američkim,italijanskim,francuskim,britanskim razaračima ?
Na ovim razaračima vidim onu građu razarača iz međuratnog perioda i iz DSR,tj. pramčani deo  je podignut a srednji deo i krma su spušteni,dakle to je onaj oblik "stepenice" da se tako izrazim.
Pitanje vezano za ovaj izgled je:
Da li je to prevaziđen izgled i koliko utiče na sposbnost broda jer znamo da rauarači zapadnih mornarica imaju i krmu i pramac u istoj liniji,tj. visinski su na istoj visini u odnosu na vodenu liniju ?

Čisto da dodam,ove razarače koriste Rusija i Kina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovde kod ovog velikog lansera sa 4 rakete se vidi taj silazal pramčanog dela koji su imali stariji razarači.

Molim vas oprostite zbog ovakvog kršenja pravila,imam problema sa računarom pa sam ovo napisao preko telefona i nisam u mogunosti da preko datoteka postavim sliku.Nadam se da ćete imati razumevanja.






* sovremenny-DNSC9401281.JPG (86.64 KB, 851x567 - viewed 212 times.)
« Last Edit: October 19, 2017, 07:14:58 pm by Bozo13 » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: October 19, 2017, 05:42:09 pm »



Руски разарачи пројекта 956 - Современниј (шифра градње Сарич), пројектовани су и почети градњом половином 70их година, као противтежа америчким разарачима класе Spruance  и Kidd. Док су разарачи пројекта 1155 - Удалој били првенствено противподморнички, ови први су били прави ударни бродови са тежиштем на протибродским и ПВО дејствима. Планирана је била градња 50 ових бродова, али је на крају до 1993. саграђено 17, од којих је данас у служби остало 9. Из разлога које сам навео у другим темама (НА Кузњецов, нпр.), на њима је уграђен котлотурбински погон. Њихове поморачке способности су одличне.
То што имају уздигнут каштел и прекинуту палубу само је стилска особеност бродске архитектуре која доприноси поморским својствима. Бродови наоружани са чак два двоцевна 130мм топа, ракетама Б-Б Москит и далекометним ракетама Б-В Штиљ, са 1 хеликоптером у склопивом хангару били су изузетни бродови смањених ППД могућности. На жалост, због лошег одржавања 90их и компликованих котлова, брзо су се кварили и испадали из строја, па је данас њихова оперативност сумњива. Већина их захтева велики ремонт, али су неки од њих стари већ 30 година, па је исплативост модернизације упитна. Четири брода је продато Кини, која је њима веома задовољна.
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #2 on: October 19, 2017, 06:57:15 pm »

Samo da pitam za klasu Udaloj.Zašto su se Rusi odlučili na izgradnju dve jednocevne pramčane kupole ?
Retki su današnji razarači sa dve pramčane kupole ili sa prekinutom palubom ili možda sa oba (mada ja takav moderni razarač još nisam video).
Vrlo su mi zanimljivi takvi razarači.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #3 on: October 19, 2017, 08:37:32 pm »

Potreba za razaracima projekta 956 javila se posle povlacenja veceg broja plovila 60-tih godina. Konacno, posle manevara pomorskih snaga SSSR u aprilu 1970. godine pod nazivom "Okean", uvidelo se da su takvi brodovi i zaista potrebni. 1971. godine dati su tehnicko-tehnoloski zahtevi za projekat novog broda klase razarac. Medjutim tadasnji naziv za klasu je bio "brod za bodrsku desanta", verovatno radi prikrivanja.  


Ja sam nekada hteo da pokrenem temu o ovim brodovima, i prezentujem obiman materijal. Sav materijal sam trebao prevesti sa ruskog jezika, i to mi ne bi predstavljalo problem koliki bi mi problem predstavljalo nepoznavanje terminologije o brodovima i pomorstvu, pa sam iz tog razloga odustao.

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4 on: October 20, 2017, 04:17:26 am »

Evo moj mali doprinos o ovim odlicnim brodovima
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 956-line-1.gif (17.82 KB, 600x125 - viewed 142 times.)

* 956-line-3.gif (32.99 KB, 600x150 - viewed 134 times.)

* 956-line-7.gif (26.49 KB, 600x150 - viewed 212 times.)

* 956-line-8.gif (18.51 KB, 600x100 - viewed 141 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #5 on: October 20, 2017, 04:21:28 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Karakteristican foto za brod  sa turboparnim pogonom kad se pogon i startuje a kasnije se dim smanjuje


* sovremenny-DNSC9400155-s.JPG (11.2 KB, 229x150 - viewed 545 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #6 on: October 20, 2017, 06:50:35 pm »

Samo da pitam za klasu Udaloj.Zašto su se Rusi odlučili na izgradnju dve jednocevne pramčane kupole ?
Retki su današnji razarači sa dve pramčane kupole ili sa prekinutom palubom ili možda sa oba (mada ja takav moderni razarač još nisam video).
Vrlo su mi zanimljivi takvi razarači.

Ugradnja topova 100mm na pr.1155 (šifra gradnje "Fregat") popsledica je odabira osnovne namene brodova. Topovi 100mm su brzometniji (oko 60zrna/min/cev i vrlo pouzdani). Jednocevni su jer topovi 100mm tog tipa nemaju dvocevni lafet po projektu. Stavili su dva na pramac jer je bilo dovoljno mesta. Topovi 130mm na pr.956 u dvocevnoj kupoli imaju masu kupole oko 100 tona sa B/K, a minutni rafal dve kupole je težak preko 4 tone (4 topa x35 zrna/min x 33,5kg zrno) što je minutni rafal krstarice iz WWII. Njihova prvobitna osnovna namena stvarno je bila "vatrena podrška desanta" - dakle artiljerijsko bombardovanje obale. O, kako mrzim ružan i netačan termin "granatiranje". Oba tipa ruskih razarača imaju odlična pomorska svojstva zahvaljujući visokom pramcu i visokim bokovima. Ponavljam da je prekinuta ili neprekinuta paluba samo izbor brodskih projektanata, usaglašen sa brodogradilištima. Oba tipa su lepa. Opet, moram reći i da su američki Spruance izuzetno lepi, a da Arleigh Burke nesumnjivo izgledaju i skladno i moćno! S druge strane, Zumwalt je izuzetno ružan, a izgleda i da uprkos ceni od 4 milijarde $ prilično ... prosto ne valja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #7 on: October 20, 2017, 08:08:00 pm »

Ako se bombardovanje artiljerijom u modernom novogovoru zove "granatiranje", da li je onda, analogno, gađanje puščanom paljbom "metkovanje"? Sad

Izvinite za off, i meni već godinama smeta termin "granatiranje" koji se široko koristi.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #8 on: October 20, 2017, 08:32:07 pm »

Ako se bombardovanje artiljerijom u modernom novogovoru zove "granatiranje", da li je onda, analogno, gađanje puščanom paljbom "metkovanje"? Sad

Izvinite za off, i meni već godinama smeta termin "granatiranje" koji se široko koristi.

Zanimljiva dilema, ali da li artiljerijsko oruđe (uključivo i brodske topove) ispaljuju granate ili bombe? Ja osobno nisam nikad i nigdje čuo niti pročitao pojam artiljerijska bomba, ali "topovska granata" jesam pa me osobno zanima da li bi izričaj "topovska bomba" bio primjereniji...?  Huh?
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #9 on: October 20, 2017, 08:34:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Karakteristican foto za brod  sa turboparnim pogonom kad se pogon i startuje a kasnije se dim smanjuje


"Čađo", nema li i Kuznjecov isti problem s kotlovima i dimom..?
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #10 on: October 20, 2017, 09:15:36 pm »

Turboparni pogon dosta dugo se koristi u SSSR a sada i u ruskoj mornarici.
Ako me secanje prati takav pogon su imali razarači tipa Kotlin a i kasnije nosači aviona kao sadašnji Kuznjecov a i Varjag koji sada plovi pod kineskoj zastavi na jarbolu.Problemi su bili i sa exploatacijom a kasnije i sa logistikom jer su fabrike za takav pogon ostale u Ukraini.Zato su i kinezi kasnili sa opremanjem svog broda ali dali su i ovi razarači imali problema sa pogonom nisam načisto,jer prvo treba da se istraži pa onda napisati
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #11 on: October 21, 2017, 06:48:20 am »

Zanima me,na kakav pogon idu američki razarači ?
Video sam da i američki razarači imaju čak dva dimnjaka,ta dva dimnjaka imaju i ovi razarači grqđeni u peripdu od 2000-2010.Znači da bi i američki razarači trebali da imaju sličan pogon kao ruski razarači.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #12 on: October 21, 2017, 07:30:08 am »

Zanima me,na kakav pogon idu američki razarači ?

Amerikanci koriste gasne turbine General Electric LM2500 za razarače, fregate i krstarice.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #13 on: October 21, 2017, 08:01:34 am »

Zanima me,na kakav pogon idu američki razarači ?
Video sam da i američki razarači imaju čak dva dimnjaka,ta dva dimnjaka imaju i ovi razarači grqđeni u peripdu od 2000-2010.Znači da bi i američki razarači trebali da imaju sličan pogon kao ruski razarači.

Ruski pr.956 - kotlovi i parne turbine dvostepene redukcije - 100.000ks.
pr.1155 udaloj - GT DE59 i M70 - oko 80.000ks.
Nove fregate tipa Gorškov isto GT DE59, usavršene.

Kr. tipa Slava pr.1164 - 4 GT DE59 i utilizacione turbine na njihove gasove - oko 120.000ks.
Budući razarač Lider verovatno atomski pogon.
 
Spruance - 4 GT LM 2500 - 80.000ks. Kr. Ticonderoga isto to.
Arleigh Burke - 4 GT LM2500 -92.000ks.
Zumwalt - GT MT-21 na generatore i PEM - oko 100.000ks.
« Last Edit: October 21, 2017, 02:37:33 pm by Рашо » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #14 on: April 25, 2018, 08:29:59 pm »

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.